Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Dil Kursu Çalışma Hakkı Var! (Studienkolleg de dahil)

Dil kurslari, seviyeler, masraflar, sinavlar... Hepsi burada...
Studentinecn

Dil Kursu Çalışma Hakkı Var! (Studienkolleg de dahil)

Mesaj gönderen Studentinecn » Pzt Mar 18, 2019 12:40 am

Merhabalar, foruma üye olmamın sebebi yine çok az kişi tarafından bilinen ve hakkımız olmasına rağmen bilmediğimiz için alamadığımız bir çalışma izni türü
Dil kursu sırasında çalışma iznimiz yok veya sadece tatillerde çalışma iznimiz var sanılıyor fakat 2. Yıldan itibaren halen dil kursuna gitmekteyseniz çalışma iznimiz sadece tatillerde olmaksızın 120 tam/240 yarım gün, Hesssen eyaletinde yaşıyorum ve 2. Yılımda bana bu hak tanınmamış, ilk yıldaki gibi sadece tatillerde olmak üzere çalışma izni verilmişti, böyle bir hakkım olduğunu söyleyip tekrar başvurdum ve 4 gün içinde çalışma iznimi verdiler fakat ne yazıkki çoğu arkadaşıma 2. Yıldan itibaren herhangi bir bilgi ve izin verilmemiş. Dil kursu boyunca hiç çalışma hakkımız yok sanılıyor ve bunu bilmediğiniz sürece Auslanderbehörde size ne bilgi ne de çalışma izni veriyor. Kaynak ve çalışma izni hakkında detaylı bilgi:

WELCHEM UMFANG DÜRFEN SIE ARBEITEN? Internationale Studierende, die nicht aus der EU oder dem EWR stammen, . dürfen 120 volle oder 240 halbe Tage im Kalenderjahr arbeiten, Studierende brauchen max. die Halfte der hierfür nicht die Zustimmung der Agentur für Arbeit (halbe Tage Artcitszeit der weiteren Beschäftigten des Betriebs) .dürfen keine selbständigen Tätigketen in Deutsuniand ausüben. Die Ausländerbehorde kann aber Ausnahmegenehmigungen erteilen. .benotigen die Zustimmung der Agentur für Arbeit und der Ausländerbehörde, wenn Sie länger als 120 volle bzw. 240 halbe Tage arbeiten möchten, Ausnahme: Tatigkeit als wissenschafti, oder student. Hilfskraft kann länger ausgeübt werden, solange das Studium nicht gefährdet ist. Ausländerbehörde muss aber informiert werden, wenn Sie als Hilfskraft arbeiten wollen und dabei die 120/240 Tage-Regelung überschreiten müssen (auch unbezahite) Praktika als regulare Arbeit betrachten, die der 120/240 Tage- Regelung unterliegen. Ausnahme: Praktika, die verpflichtender Bestandteil des Studiums sind Studierende aus der EU und dem EWR . sind den deutschen Studierenden gleichgestellt und haben freien Zugang zum deutschen Arbeitsmarkt Besucher/innen von Sprachkursen bzw. Studienkollegs .dürfen im ersten Jahr ihres Aufenthalts nur in den Ferien arbeiten. . Ab dem zweiten Jahr kann die Beschäftigung (durch die Ausländerbehörde) auch außerhalb der Ferien erlaubt werden

hzor

Re: Dil Kursu Çalışma Hakkı Var! (Studienkolleg de dahil)

Mesaj gönderen hzor » Sal Nis 02, 2019 1:43 am

Studentinecn yazdı: Pzt Mar 18, 2019 12:40 am Merhabalar, foruma üye olmamın sebebi yine çok az kişi tarafından bilinen ve hakkımız olmasına rağmen bilmediğimiz için alamadığımız bir çalışma izni türü
Dil kursu sırasında çalışma iznimiz yok veya sadece tatillerde çalışma iznimiz var sanılıyor fakat 2. Yıldan itibaren halen dil kursuna gitmekteyseniz çalışma iznimiz sadece tatillerde olmaksızın 120 tam/240 yarım gün, Hesssen eyaletinde yaşıyorum ve 2. Yılımda bana bu hak tanınmamış, ilk yıldaki gibi sadece tatillerde olmak üzere çalışma izni verilmişti, böyle bir hakkım olduğunu söyleyip tekrar başvurdum ve 4 gün içinde çalışma iznimi verdiler fakat ne yazıkki çoğu arkadaşıma 2. Yıldan itibaren herhangi bir bilgi ve izin verilmemiş. Dil kursu boyunca hiç çalışma hakkımız yok sanılıyor ve bunu bilmediğiniz sürece Auslanderbehörde size ne bilgi ne de çalışma izni veriyor. Kaynak ve çalışma izni hakkında detaylı bilgi:

WELCHEM UMFANG DÜRFEN SIE ARBEITEN? Internationale Studierende, die nicht aus der EU oder dem EWR stammen, . dürfen 120 volle oder 240 halbe Tage im Kalenderjahr arbeiten, Studierende brauchen max. die Halfte der hierfür nicht die Zustimmung der Agentur für Arbeit (halbe Tage Artcitszeit der weiteren Beschäftigten des Betriebs) .dürfen keine selbständigen Tätigketen in Deutsuniand ausüben. Die Ausländerbehorde kann aber Ausnahmegenehmigungen erteilen. .benotigen die Zustimmung der Agentur für Arbeit und der Ausländerbehörde, wenn Sie länger als 120 volle bzw. 240 halbe Tage arbeiten möchten, Ausnahme: Tatigkeit als wissenschafti, oder student. Hilfskraft kann länger ausgeübt werden, solange das Studium nicht gefährdet ist. Ausländerbehörde muss aber informiert werden, wenn Sie als Hilfskraft arbeiten wollen und dabei die 120/240 Tage-Regelung überschreiten müssen (auch unbezahite) Praktika als regulare Arbeit betrachten, die der 120/240 Tage- Regelung unterliegen. Ausnahme: Praktika, die verpflichtender Bestandteil des Studiums sind Studierende aus der EU und dem EWR . sind den deutschen Studierenden gleichgestellt und haben freien Zugang zum deutschen Arbeitsmarkt Besucher/innen von Sprachkursen bzw. Studienkollegs .dürfen im ersten Jahr ihres Aufenthalts nur in den Ferien arbeiten. . Ab dem zweiten Jahr kann die Beschäftigung (durch die Ausländerbehörde) auch außerhalb der Ferien erlaubt werden
Merhaba hocam burada tatillerden kasıt nedir biliyor musunuz ? haftasonları mı ? yoksa mesela dil kursunda iken iki kur arasında mesela 2 hafta boşluk oldu diyelim o ara tatil sayılır mı ? Detaylı bir bilginiz var mı bu konuda acaba ?

Studentinecn

Mesaj gönderen Studentinecn » Çrş Nis 03, 2019 1:05 am

Bu konu hakkinda Auslanderbehörde'ye sormuştum ve bana yaz tatili veya noel tatili olduğunu söylemişlerdi fakat tanıdığım bir çok arkadaşım kursun kendi tatil dönemlerinde veya boşluklarda çalıştı, tabi tek şart kursun devam ederken tatillerde çalışmak olsa da kurs bitiminde başvuru dönemine kadar veya sınav döneminde çalışanlara da şahit oldum, en iyisi bunu eyaletinde bulunduğunuz Auslanderbehordeye ve okulunuza danışmanız, zaten yukarida yazdigim bilgiyi de ilk önce okul daha sonra auslanderbehordeye sorarak edindim

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Prş Nis 04, 2019 9:57 am

Kaynak belirtilmemis. Bir yerden mail olarakmi aldiniz?

Kanuna göre dil kursu sirasinda calisma izni yok:

https://dejure.org/gesetze/AufenthG/16.html

(3) Die Aufenthaltserlaubnis berechtigt zur Ausübung einer Beschäftigung, die insgesamt 120 Tage oder 240 halbe Tage im Jahr nicht überschreiten darf, sowie zur Ausübung studentischer Nebentätigkeiten. Dies gilt nicht während des Aufenthalts zu studienvorbereitenden Maßnahmen im ersten Jahr des Aufenthalts, ausgenommen in der Ferienzeit.
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

tugce98

Mesaj gönderen tugce98 » Prş Nis 04, 2019 10:48 am

Physiker yazdı: Prş Nis 04, 2019 9:57 am Kaynak belirtilmemis. Bir yerden mail olarakmi aldiniz?

(3) Die Aufenthaltserlaubnis berechtigt zur Ausübung einer Beschäftigung, die insgesamt 120 Tage oder 240 halbe Tage im Jahr nicht überschreiten darf, sowie zur Ausübung studentischer Nebentätigkeiten. Dies gilt nicht während des Aufenthalts zu studienvorbereitenden Maßnahmen im ersten Jahr des Aufenthalts, ausgenommen in der Ferienzeit.
Bir yılı doldurup kursu bitirdiysek ve sadece dil sınavlarına giriyorsak ve bir üniden ön kabulümüz varsa çalışma izni alabilir miyiz?

İSTANBUL3434

Mesaj gönderen İSTANBUL3434 » Cmt Nis 20, 2019 11:09 pm

Studentinecn yazdı: Pzt Mar 18, 2019 12:40 am Merhabalar, foruma üye olmamın sebebi yine çok az kişi tarafından bilinen ve hakkımız olmasına rağmen bilmediğimiz için alamadığımız bir çalışma izni türü

Merhaba açıklayıcı olmuş teşekkürler, tatil günleri derken uluusal tatil günleri ve sömestr tatilleri mi veyahut hafta sonları mı

kiss25

Mesaj gönderen kiss25 » Pzr Nis 21, 2019 12:53 am

Physiker yazdı: Prş Nis 04, 2019 9:57 am Kaynak belirtilmemis. Bir yerden mail olarakmi aldiniz?

Ya adam burada kanun maddesi atmis, konuyu acan arkadasin kaynagi yok kimse burada yazilani takmamis. Nasil bir milletiz anlamiyorum ki. Konuyu acan arkadas iyi niyetle acmis herkes faydalanmis istemis ne güzel de;

Bizim insanimiz böyle bir sey gördümü isine gelen hop diye atliyor baliklama ardi arkasini arastirmadan. Bu durum icin; Okuyor simdi bu basligi, karsit görüsleri takmiyor, almanyaya geliyor, 2. senesine geliyor calisma izni vermiyorlar buna öylece akliyor. Sonra artislik yapmaya basliyor. Arkadaslar iyi güzel arkadas burada bir sey söylemis burada adam da bir yasa maddesi atmis bir arastirin nedir ne degildir dogru mu yanlis mi diger insanlarla konusun bunun olma ihtimali kac, vermedikleri insanlar var ya banada vermezlerse diye bir hesap yapin Allah askina kullanin su Rabbimin verdigi zekayi
Arkadaslar ben erkegim =)

hzor

Mesaj gönderen hzor » Pzr Nis 21, 2019 12:37 pm

Bu konu hakkında biz dil kursuna devam eden 3 arkadaş yoğun araştırma içerisindeyiz. Dil kursu süresince çakışma hakkı var mı yok mu diye (ilk bir yıl için söylüyorum bir yıldan sonra vermek zorundalar tabi eğer kabulünüz var ise ) . Tatil günlerinden kasıtin ne olduğunu öğrenmek için üniversite öğrenci temsilciliğine sorduk orada ki yetkili de kendilerinin de bu bilgiyi netleştirmek istediğini ama farklı makamlardan çelişkili bilgiler aldıklarını söylediler. Sonrasında göçmenlere yardım eden bir iki dernek avukatları ile görüşme yaptık konu ile alakalı onlar da dil kursu süresinde kabulümüz olduğu takdirde kurs boşlukların da ve haftasonlari çalışma hakkımızın olduğunu belirttiler yani haftasonu tatil sayılır dediler. Ama Ausländerberhorde bu durumu kabul etmiyor. Konu hakkında halen araştırmamız devam ediyor. Benzer durumda tecrübe edinmiş arkadaşlar var ise yardımcı olmak için hukuki bir makamdan bilgi alabilecek birisi varsa ve burada paylaşır ise herkese faydası olur bu bilginin.

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Pzr Nis 21, 2019 9:58 pm

Arkadaslar genel olarak durumu söyle özetleyelim: Kanunlara göre hazirlik okurken direk calisma izni yok. Sadece okul tatillerinde calisabilir diye belirtilmis. Almanya da bazi kanunlar yoruma aciktir. Bazi yabancilar dairesinde "bazi" görevliler istisna taniyip hazirlik okuyan bir ögrenciye tamamen insiyatif kullanarak calisma izni verebilir. Kendimden örnek vereyim, 13 yillik bir gecmisi var olayin ama kanun halen degismedi:) A1 kursu bittiginde ilk oturumumu aldim ve calisma izni hic yoktu. Tatillerde calisma izni de yoktu. A2 ye yeni basladigimda maddi imkanlarimin cok kötü olmasi sebebiyle, o güne kadar ögrendigim bütün kelimeleri kullanip gidip yabancilar dairesindeki memuru bir sekilde ikna edip calisma izni almistim (o zamanlar 120 gün degildi, hatta 90 gündü):) Yani biraz da insiyatife ve sizin ikna kabiliyetinize kaliyor is. Ama calisma izni alacagim diye cok zorlamayin, ters de tepebilir.
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

tugce98

Mesaj gönderen tugce98 » Cum Nis 26, 2019 2:05 pm

Physiker yazdı: Pzr Nis 21, 2019 9:58 pm Arkadaslar genel olarak durumu söyle özetleyelim: Kanunlara göre hazirlik okurken direk calisma izni yok. Sadece okul tatillerinde calisabilir diye belirtilmis. Almanya da bazi kanunlar yoruma aciktir. Bazi yabancilar dairesinde "bazi" görevliler istisna taniyip hazirlik okuyan bir ögrenciye tamamen insiyatif kullanarak calisma izni verebilir. Kendimden örnek vereyim, 13 yillik bir gecmisi var olayin ama kanun halen degismedi:) A1 kursu bittiginde ilk oturumumu aldim ve calisma izni hic yoktu. Tatillerde calisma izni de yoktu. A2 ye yeni basladigimda maddi imkanlarimin cok kötü olmasi sebebiyle, o güne kadar ögrendigim bütün kelimeleri kullanip gidip yabancilar dairesindeki memuru bir sekilde ikna edip calisma izni almistim (o zamanlar 120 gün degildi, hatta 90 gündü):) Yani biraz da insiyatife ve sizin ikna kabiliyetinize kaliyor is. Ama calisma izni alacagim diye cok zorlamayin, ters de tepebilir.
Çalışma iznini sana nasıl verdi yani ne şekilde? Vizene bir kağıt mı yapıştırdı çalışabileceğine dair ya da bi belge mi verdi iznin olduğu yazan?

tugce98

Mesaj gönderen tugce98 » Cum Nis 26, 2019 2:10 pm

hzor yazdı: Pzr Nis 21, 2019 12:37 pm Bu konu hakkında biz dil kursuna devam eden 3 arkadaş yoğun araştırma içerisindeyiz. Dil kursu süresince çakışma hakkı var mı yok mu diye (ilk bir yıl için söylüyorum bir yıldan sonra vermek zorundalar tabi eğer kabulünüz var ise ) . Tatil günlerinden kasıtin ne olduğunu öğrenmek için üniversite öğrenci temsilciliğine sorduk orada ki yetkili de kendilerinin de bu bilgiyi netleştirmek istediğini ama farklı makamlardan çelişkili bilgiler aldıklarını söylediler. Sonrasında göçmenlere yardım eden bir iki dernek avukatları ile görüşme yaptık konu ile alakalı onlar da dil kursu süresinde kabulümüz olduğu takdirde kurs boşlukların da ve haftasonlari çalışma hakkımızın olduğunu belirttiler yani haftasonu tatil sayılır dediler. Ama Ausländerberhorde bu durumu kabul etmiyor. Konu hakkında halen araştırmamız devam ediyor. Benzer durumda tecrübe edinmiş arkadaşlar var ise yardımcı olmak için hukuki bir makamdan bilgi alabilecek birisi varsa ve burada paylaşır ise herkese faydası olur bu bilginin.
Benim bir yıl bitmesine ve üniden kabul olmasına rağmen iş izni vermediler.C1 telc i hala geçemedim sınava gireceğimi söyledim.Kursumda yok.Vizeyi 6 ay uzattılar ama çalışamazsın dedi kadın.Ve vizemde şöyle bir şey yazıyor ''Nur gültig zur Teilnahme am studienvorbereitenden Sprachkurs mit mind.18 Std/Woche.Die Ausübung einer unselbständigen Beschäftigung ist nur in den Ferien der Sprachschule gestattet. Ausnahmefall nach § 78a Abs.1 Nr. 2 AufenthG''

Heisenbergg

Mesaj gönderen Heisenbergg » Cmt Nis 27, 2019 10:59 pm

B1 i tr de bitirip direk almanyada üni nin kursuna kayıt olduğumuzda (B2-C1 ) çalışma izini alabilme şansımız artmış olur mu ? Belli bir seviye dil bildiğimiz için .

tugce98

Mesaj gönderen tugce98 » Çrş May 01, 2019 10:48 am

Heisenbergg yazdı: Cmt Nis 27, 2019 10:59 pm B1 i tr de bitirip direk almanyada üni nin kursuna kayıt olduğumuzda (B2-C1 ) çalışma izini alabilme şansımız artmış olur mu ? Belli bir seviye dil bildiğimiz için .
Ben dediğin gibi yapıp b 1 i bitirip almanyaya geldim ancak vermediler.Sadece tatilllerde dediler

Kullanıcı avatarı
eren_f2007

Mesaj gönderen eren_f2007 » Prş May 02, 2019 1:13 pm

Kendinizi kesinlikle dil kursu süresince calisamayacaginiza göre ayarlayin, cünkü cok nadirdir( Tatiller disinda).

kiss25

Mesaj gönderen kiss25 » Cum May 03, 2019 4:00 pm

eren_f2007 yazdı: Prş May 02, 2019 1:13 pm Kendinizi kesinlikle dil kursu süresince calisamayacaginiza göre ayarlayin, cünkü cok nadirdir( Tatiller disinda).
olmaz alanlar var, biz de alacaz. Alamadigimizda da foruma gelip yüzlerce konu acacagiz :twisted:

perdesizbass

Mesaj gönderen perdesizbass » Pzr May 05, 2019 3:16 pm

Bende aldım çalışma izni, 2 senelik oturumun yanında çalışma iznide verdiler.Dil kursuna gidiyorum. Ama heryerden ayrı ses çıkıyor, bu izinle çalışabilir miyim? yoksa universiteyi mi beklemem lazım? Anlamadım gitti tatil zamanlarında çalışabilir yazıyor ama hangi öğrenci çalışmak için haftasonunu yada resmi tatilleri bekliyor herkes günlük çalışıyor benim gördüğüm kadarıyla.

kiss25

Mesaj gönderen kiss25 » Pzt May 06, 2019 2:10 am

perdesizbass yazdı: Pzr May 05, 2019 3:16 pm Bende aldım çalışma izni, 2 senelik oturumun yanında çalışma iznide verdiler.Dil kursuna gidiyorum. Ama heryerden ayrı ses çıkıyor, bu izinle çalışabilir miyim? yoksa universiteyi mi beklemem lazım? Anlamadım gitti tatil zamanlarında çalışabilir yazıyor ama hangi öğrenci çalışmak için haftasonunu yada resmi tatilleri bekliyor herkes günlük çalışıyor benim gördüğüm kadarıyla.
Eger tatil dönemlerinde diyorsa tatil dönemlerindedir o zaman. Silvestir, paskalya gibi yani resmi tatiller. Haftasonlari tatil sayilmiyor. Yinede sana oturumu veren behördeyi arayip sorabilirsin detaylarini

tugce98

Mesaj gönderen tugce98 » Pzt May 06, 2019 11:31 am

perdesizbass yazdı: Pzr May 05, 2019 3:16 pm Bende aldım çalışma izni, 2 senelik oturumun yanında çalışma iznide verdiler.Dil kursuna gidiyorum. Ama heryerden ayrı ses çıkıyor, bu izinle çalışabilir miyim? yoksa universiteyi mi beklemem lazım? Anlamadım gitti tatil zamanlarında çalışabilir yazıyor ama hangi öğrenci çalışmak için haftasonunu yada resmi tatilleri bekliyor herkes günlük çalışıyor benim gördüğüm kadarıyla.
Çalışma iznini nasıl verdiler? Yani vizende mi yazıyor yoksa bununla ilgili ayrı bir kağıt falan mı verdiler?

Kullanıcı avatarı
eren_f2007

Mesaj gönderen eren_f2007 » Pzt May 06, 2019 12:53 pm

Oturum karti ile birlikte genelde ek bir kagit verirler. Orda yazar calisma izninizin detaylari.

perdesizbass

Mesaj gönderen perdesizbass » Çrş May 08, 2019 10:58 pm

tugce98 yazdı: Pzt May 06, 2019 11:31 am Çalışma iznini nasıl verdiler? Yani vizende mi yazıyor yoksa bununla ilgili ayrı bir kağıt falan mı verdiler?
Pasaporttaki Aufenthalterlaubnis 2 nüshadan olusuyor. Diger nüshasinda yaziyor. Direk resmi tatillerse bu calisma izni degil o zaman arkadaslar kendimizi kandirmayalim. Hangi Geschäft resmi tatillerde calisiyorki birde gecici eleman arayacak is bulacak ve calisacaksin.

Cevaplar icin tesekkürler bu arada :)