Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Clausthal Mariaspring dil kursu

Dil kurslari, seviyeler, masraflar, sinavlar... Hepsi burada...
kullaniciadi

Clausthal Mariaspring dil kursu

Mesaj gönderen kullaniciadi » Sal Nis 24, 2018 8:30 pm

Arkadaşlar merhaba;

Clausthal'den şartlı kabul ile vize aldım, 28 mayısta a2'den başlayacağım. Clausthal mariaspring dil okulu nasıldır eğitim kalitesi açısından birkaç olumsuz yorum var fakat çok fazla bilgi yok, çevre şehirlerden kurs araştırsam daha mı iyi olur?. 7 aralıkta c1 bitiyor, Dsh hazırlık kursundan sonra Dsh verirsem 15 ocaktaki üni başvurularına yetişirmi sizce?

maligk

Re: Clausthal Mariaspring dil kursu

Mesaj gönderen maligk » Pzr Nis 29, 2018 12:19 pm

Merhaba,
Ben Mariaspring'te b2'den c1'e kadar 3 kur almis ve orada Dsh sinavina girmis biri olarak önermiyorum kursu. Kurs gercekten cok adaletsiz ve kalitesiz. Goethe Izmir, Obem Izmir ve Berlin DeutschAkademie'de Almanca kurslarina katildim yani aradaki fark cok ortada benim düsünceme göre. Bunun yaninda da bir sürü negatif yönleri var fakat burdan kimseyi kötülemeye gerek oldugunu düsünmüyorum, o yüzden merak ettiginiz baska noktalar varsa bildigin kadariyla cevaplayabilirim.
Iyi günler.

kullaniciadi

Mesaj gönderen kullaniciadi » Pzr Nis 29, 2018 11:34 pm

maligk yazdı: Pzr Nis 29, 2018 12:19 pm Merhaba,
Ben Mariaspring'te b2'den c1'e kadar 3 kur almis ve orada Dsh sinavina girmis biri olarak önermiyorum kursu. Kurs gercekten cok adaletsiz ve kalitesiz. Goethe Izmir, Obem Izmir ve Berlin DeutschAkademie'de Almanca kurslarina katildim yani aradaki fark cok ortada benim düsünceme göre. Bunun yaninda da bir sürü negatif yönleri var fakat burdan kimseyi kötülemeye gerek oldugunu düsünmüyorum, o yüzden merak ettiginiz baska noktalar varsa bildigin kadariyla cevaplayabilirim.
Iyi günler.
Öncelikle cevap için teşekkürler.Oraya giden arkadaşların tecrübeleri benim için çok önemli.
Clausthaldeki mariasprngten bahsediyorsunuz değil mi, sanırım başka şehirlerde de mariaspring var.

Tek artı yönü kurların çabuk bitmesi ve aralarda boşluk olmaması sanırım.
Diğer negatif yönleri nelerdir bahsederseniz sevinirim.

Aslında ilk pürüz daha gitmeden çıktı. Benim Goethe A1 sertifikam var, 79 puan aldım. Vizeye ve okula bununla başvurdum. Clausthalin bana gönderdiği şartlı kabulde 28 mayısta B1'den başlayabileceğim (daha doğrusu kayıt onayı) yazıyordu. Vize geldikten sonra kayıt olmak için mariaspringle iletişime geçtim.Bana A2 sertifikam olmadığı için B1'den başlayamayacağım söylendi, ben de 28 mayısta başlayan A2'ye kayıt olmak istedim fakat A1 sertifikam 79 puan olduğu için beni 25 haziranda başlayan A1.2'den başlatmak istiyorlar. A2'ye başlamak için 85 puan almam lazımmış. Tabi ben itiraz ettim hala dönmediler.Sizce bu durumda ne yapmam lazım?

Teşekkürler.

maligk

Mesaj gönderen maligk » Sal May 01, 2018 7:06 pm

Merhaba tekrar,
Evet Clausthal'deki Mariaspring öncelikle sunu söylemek istiyorum, muhtemelen bahsettiginiz mail'e cevap vermeyebilirler. Benzer bir durum benim de basima geldi b2 Goethe katilim belgem vardi ve b1 Goethe sertifikam vardi. Benim Goethe'de b2 kurunu aldigim dönemden itibaren yeni bir uygulama gelmisti, bu uygulamada mini B2 sertifika sinavi yapiliyordu ve onu basarabilenler katilim belgesi aliyordu. Ben Clausthal'e geldigimde bunu acikladim ve b2.1 seviye sinavina girmek istedigimi söyledim fakat yerimiz yok diye kabul etmediler. Tabi ki böyle bir sey söz konusu degil cünkü eger giderseniz siz de görürsünüz aslinda her zaman yer oluyor. Ve ben b2.1den itibaren kurs aldim.
Simdi bahsedeyim biraz yüzeysel olarak cünkü belki bu durumlar sizin icin problem olusturmayabilir ve burdan kimseyi kötülemek niyetinde degilim fakat ben kisaca basimdan gecenleri anlatabilirim. B2.1den basladiktan sonra bütün kurlari yüksek notlarla gectim ve kursta dersler su sekilde isleniyor; örnegin hocaya Konjuktiv1 konusunu anlatabilir misiniz diye soruldugunda hoca "bu konu Clausthal'deki Dsh'da cikmiyor o yüzden bilmenize gerek yok." seklinde cevap veriyor fakat anlattiklari ders ve uyguladiklari Dsh birbirinden cok cok uzak. Ve sunu söyleyebilirim 3 ay kurs aldim orada ve benim icin hicbir artisi olmadi. Tr'den geldigimde schreiben'im kötüydü, cünkü tek basina biri kontrol etmeden calisabilecegim bir konu degildi, ben sinavi Jena'da gectim ve en kötü notum yine schreiben geldi. Dedigim gibi yüzeysel anlatmaya calistim cünkü anlatilacak cok fazla adaletsiz ve haksiz olay var ben en belirgin olanlardan bahsetmeye calistim. Bu arada hic kötü bir ögrenci degildim hem Mariaspringte hem de gectigim Dsh'da. Yani yapamadim ve onlari kötülüyorum degil aksine ben yterince basariliydim kursa göre özellikle. Örnegin dsh notlarim LV:87,5% HV:85% WS:81,5 TP:59% Mündlich%80.
Bunun disinda merak ettiginiz spesifik bir sey varsa kursla ilgili söyleyebilirim yine, biraz uzun oldu sanirim yazi :)
Bol sans size simdiden.

kullaniciadi

Mesaj gönderen kullaniciadi » Çrş May 02, 2018 3:41 pm

maligk yazdı: Sal May 01, 2018 7:06 pm Merhaba tekrar,
Evet Clausthal'deki Mariaspring öncelikle sunu söylemek istiyorum, muhtemelen bahsettiginiz mail'e cevap vermeyebilirler. Benzer bir durum benim de basima geldi b2 Goethe katilim belgem vardi ve b1 Goethe sertifikam vardi. Benim Goethe'de b2 kurunu aldigim dönemden itibaren yeni bir uygulama gelmisti, bu uygulamada mini B2 sertifika sinavi yapiliyordu ve onu basarabilenler katilim belgesi aliyordu. Ben Clausthal'e geldigimde bunu acikladim ve b2.1 seviye sinavina girmek istedigimi söyledim fakat yerimiz yok diye kabul etmediler. Tabi ki böyle bir sey söz konusu degil cünkü eger giderseniz siz de görürsünüz aslinda her zaman yer oluyor. Ve ben b2.1den itibaren kurs aldim.
Simdi bahsedeyim biraz yüzeysel olarak cünkü belki bu durumlar sizin icin problem olusturmayabilir ve burdan kimseyi kötülemek niyetinde degilim fakat ben kisaca basimdan gecenleri anlatabilirim. B2.1den basladiktan sonra bütün kurlari yüksek notlarla gectim ve kursta dersler su sekilde isleniyor; örnegin hocaya Konjuktiv1 konusunu anlatabilir misiniz diye soruldugunda hoca "bu konu Clausthal'deki Dsh'da cikmiyor o yüzden bilmenize gerek yok." seklinde cevap veriyor fakat anlattiklari ders ve uyguladiklari Dsh birbirinden cok cok uzak. Ve sunu söyleyebilirim 3 ay kurs aldim orada ve benim icin hicbir artisi olmadi. Tr'den geldigimde schreiben'im kötüydü, cünkü tek basina biri kontrol etmeden calisabilecegim bir konu degildi, ben sinavi Jena'da gectim ve en kötü notum yine schreiben geldi. Dedigim gibi yüzeysel anlatmaya calistim cünkü anlatilacak cok fazla adaletsiz ve haksiz olay var ben en belirgin olanlardan bahsetmeye calistim. Bu arada hic kötü bir ögrenci degildim hem Mariaspringte hem de gectigim Dsh'da. Yani yapamadim ve onlari kötülüyorum degil aksine ben yterince basariliydim kursa göre özellikle. Örnegin dsh notlarim LV:87,5% HV:85% WS:81,5 TP:59% Mündlich%80.
Bunun disinda merak ettiginiz spesifik bir sey varsa kursla ilgili söyleyebilirim yine, biraz uzun oldu sanirim yazi :)
Bol sans size simdiden.
Uzun olması problem değil zaman ayırıp yazdığınız için çok teşekkürler :) Kötülemek amaçlı yazmadığınızı,sadece tecrübelerinizi yazdığınızı biliyorum kötü yorumları ilk sizden duymuş değilim birçok kişinin ortak görüşü hatta dsh'yı başka ünide yazan çok kişi var. Başka tecrübeleride yazarsanız çok sevinirim.

Kursta yabancı hocalar odluğu doğru mu (alman olmayan)
Nerede kalıyordunuz? tavsiye edebileceğiniz bir yer var mı? Kira sözleşmesi yaparken belli bir süre sınırı var mı yani wg veya yurt odası kiraladık diyelim 1 veya 2 ay sonra başka şehirde başka kursa gitmeye karar verdik sözleşmeyi feshedip istediğimiz zaman evden ayrılabiliyor muyuz?

Bu arada dediğiniz gibi perşembe günü attığım maile hala dönmediler. Şöyle birşey yazmıştım:

Mein Goethe A1 Zertifikat ist ein anerkanntes Zertifikat der deutschen Behörden und besteht aus 60 Punkten. Ich habe 79 Punkte. Wenn ich ungenügend wäre, würde mir das Goethe-Institut dieses Zertifikat nicht geben. Ich habe mit diesem Zertifikat ein Visum bekommen.

Ich habe Ruhr von der Universität Bochum akzeptiert, um auf Level A2 zu starten. Ich sende ein Anerkennungsschreiben. Der Grund, warum ich mich für die TU Clausthal entschieden habe, war, dass es mir die Möglichkeit gab, auf dem Niveau B1 zu beginnen.

Ich habe den Plan nach den Regeln erstellt, die am 28. Mai begannen. Ich habe ein Flugticket gekauft. Ich habe meine finanzielle Situation entsprechend programmiert. Wenn ich bei Level A1.2 anfange, habe ich ein Problem. Ich habe Level A1 abgeschlossen. Ich möchte keine Zeit verschwenden. Ich hoffe ich konnte es mir selbst sagen.

Ich bin sehr glücklich, wenn du mir hilfst. Vielen Dank für Ihr Verständnis.

Teşekkürler.

maligk

Mesaj gönderen maligk » Pzr May 06, 2018 10:47 pm

Merhaba tekrar,
Mail'de cok iyi ifade etmissiniz fakat ne yazik ki maili okuyan kisi bunu hic önemsemiyor. Hatta herkes ondan sikayetciydi ve bir dilekce yazin atilsin diye konusuluyordu. Ben de cok mail attim, ayni sekilde gelmeden önce bir sürü mail atan arkadaslarimiz var ama ben daha cevap alani duymadim sanirim :)
Kursta evet yabanci hocalar var ilk seviyelerde. Simdi burada kiz arkadasim da kurs yaptigi icin üzüleren söylüyorum ki arada cok büyük farklar var. Dil sürecinde aslinda her sey kisinin kendisinde bitiyor, hocalar sadece yol gösteriyor ama bu da cok önemli bi etken ve ne yazik ki Mariaspring'te bu yok. Söyle bir örnek verebilirim bununla ilgili; örnegin WS bölümünde bir soru cözüyordum ve hocanin cevabk söyle oluyordu: " Aslinda evet dogru yapmissin ama Clausthal'de biz bunu kabul etmiyoruz." Hatta bir önceki kurda dogru olarak kabul edilen bir konu veya cevap türü öbür kurda baska bir hoca tarafindan kabul edilmeyebiliyor.
Yurt konusuna gelince ben Studentenwerk'te kaldim sözlesmem 6 aylikti daha sonra cikip baska bir sehre tasindim dedigim gibi ama bana sorulmustu sözlesmeni uzatmal ister misiniz diye, ben uzatmadim tasinacagim icin. Yurt sözlesmesinin feshinde bir sürü kurallar var onlara dikkat etmeniz gerekiyor, örnegin su an kiz arkadasim toplamda 1000€'ya yakin bir para ödüyor. Onu girmeden konusmaniz gerek ama tam olarak söylemiyorlar biraz degisik bi sistem onu aciklamam biraz zor olur sanirim.
Umarim yardimci olmustur.
Iyi aksamlar

kullaniciadi

Mesaj gönderen kullaniciadi » Sal May 08, 2018 11:29 pm

Maile cevap aldım sanırım 28 mayısta a2'den başlamaya ikna edeceğim sanırım fakat şunu sormak istiyorum 28 mayısta a2'den başlarsam 7 aralıkta c1 bitiyor. c1 bittikten sonra tekrar dsh hazırlık kursuna gidiliyor mu yoksa hemen ilk dsh'ya girebiliyor muyuz, yani 15 ocak'a yetişir mi sizce üniversite başvuru için ya da sertifikayı vermek için biraz daha zaman müsade ederler mi?

maligk

Mesaj gönderen maligk » Sal May 08, 2018 11:41 pm

kullaniciadi yazdı: Sal May 08, 2018 11:29 pm Maile cevap aldım sanırım 28 mayısta a2'den başlamaya ikna edeceğim sanırım fakat şunu sormak istiyorum 28 mayısta a2'den başlarsam 7 aralıkta c1 bitiyor. c1 bittikten sonra tekrar dsh hazırlık kursuna gidiliyor mu yoksa hemen ilk dsh'ya girebiliyor muyuz, yani 15 ocak'a yetişir mi sizce üniversite başvuru için ya da sertifikayı vermek için biraz daha zaman müsade ederler mi?
Merhaba,
C1 bittikten sonra eger isterseniz 10 günlük bir dsh hazirlik kursu oluyor ve ona katilabiliyorsunuz. C1 bittikten sonra Clausthal ne zaman Dsh sinavina acar ona göre degisiyor, mesela bu sene 14 Subat'ta yapmislardi.

kullaniciadi

Mesaj gönderen kullaniciadi » Prş May 10, 2018 11:56 am

Zaman ayırıp cevapladığın için teşekkürler. A2'den başlamak için kursu ikna ettim 28 mayısta başlayacağım şu anda kalacak yer arıyorum daha önce studentenwerke başvuru yapmıştım oradan bir sözleşme gönderdiler fakat uzun süreli sözleşme yapmak istemiyorum en fazla haziran sonuna kadar sözleşmede Befristeter Vertrag diye bir bölüm var sanırım bu istediğim tarihe kadar sözleşme yapabiliyorum diye anladım ben siz ne dersiniz?

Bir de burada ap2study'nin özel yurtları var tavsiye eder misiniz burayı nasıldır?

Ya da kısa süreli kalabileceğim 1 aylık vs başka yer var mıdır gençlik yurdu hostel gibi? yakın yerleşim yerlerinde bir yer de olabilir aslında

küçük bir yer olduğu için Clausthal içi toplu taşıma kullanmaya gerek yok sanırım?

kullaniciadi

Mesaj gönderen kullaniciadi » Prş May 10, 2018 12:26 pm

Zaman ayırıp cevapladığınız için teşekkürler. A2'den başlamak için kursu ikna ettim 28 mayısta başlayacağım şu anda kalacak yer arıyorum daha önce studentenwerke başvuru yapmıştım oradan bir sözleşme gönderdiler 3 seçenek var semestervertrag, jahresmietvertrag vebefristeter vertrag. Fakat uzun süreli sözleşme yapıp kendimi bağlamak istemiyorum belki başka yere geçebilirim. sözleşmede Befristeter Vertrag diye bir bölüm var bu tam olarak nedir? sanırım bu istediğim tarihe kadar sözleşme yapabiliyorum diye anladım ben siz ne dersiniz? Ben haziran sonuna kadar düşünüyorum ondan sonra karar veririm zaten orada devam edip etmeyeceğime.

Bir de burada ap2study'nin özel yurtları var tavsiye eder misiniz burayı nasıldır? başka özel yurt varsa orası da olabilir, kısa süreli sözleşme yaparlar mı?

Ya da kısa süreli kalabileceğim 1 aylık vs başka yer var mıdır gençlik yurdu hostel gibi? yakın yerleşim yerlerinde bir yer de olabilir aslında goslar veya osterode am harz veya başka bir yer?

Benim 6 aylık vizem var gider gitmez oturum işlemlerine başlamalı mıyım, goslar yabancılar şubesi yoğun oluyor mu randevu almak gerekir mi, oturum almam ne kadar sürer?

Teşekkürler.

kullaniciadi

Mesaj gönderen kullaniciadi » Sal May 15, 2018 12:52 am

maligk yazdı: Sal May 08, 2018 11:41 pm Merhaba,
C1 bittikten sonra eger isterseniz 10 günlük bir dsh hazirlik kursu oluyor ve ona katilabiliyorsunuz. C1 bittikten sonra Clausthal ne zaman Dsh sinavina acar ona göre degisiyor, mesela bu sene 14 Subat'ta yapmislardi.
Zaman ayırıp cevapladığınız için teşekkürler. A2'den başlamak için kursu ikna ettim 28 mayısta başlayacağım şu anda kalacak yer arıyorum daha önce studentenwerke başvuru yapmıştım oradan bir sözleşme gönderdiler 3 seçenek var semestervertrag, jahresmietvertrag vebefristeter vertrag. Fakat uzun süreli sözleşme yapıp kendimi bağlamak istemiyorum belki başka yere geçebilirim. sözleşmede Befristeter Vertrag diye bir bölüm var bu tam olarak nedir? sanırım bu istediğim tarihe kadar sözleşme yapabiliyorum diye anladım ben siz ne dersiniz? Ben haziran sonuna kadar düşünüyorum ondan sonra karar veririm zaten orada devam edip etmeyeceğime.

Bir de burada ap2study'nin özel yurtları var tavsiye eder misiniz burayı nasıldır? başka özel yurt varsa orası da olabilir, kısa süreli sözleşme yaparlar mı?

Ya da kısa süreli kalabileceğim 1 aylık vs başka yer var mıdır gençlik yurdu hostel gibi? yakın yerleşim yerlerinde bir yer de olabilir aslında goslar veya osterode am harz veya başka bir yer?

Benim 6 aylık vizem var gider gitmez oturum işlemlerine başlamalı mıyım, goslar yabancılar şubesi yoğun oluyor mu randevu almak gerekir mi, oturum almam ne kadar sürer?

Teşekkürler.

kiss25

Mesaj gönderen kiss25 » Sal May 15, 2018 2:16 am

kullaniciadi yazdı: Sal May 15, 2018 12:52 am Zaman ayırıp cevapladığınız için teşekkürler. A2'den başlamak için kursu ikna ettim 28 mayısta başlayacağım şu anda kalacak yer arıyorum daha önce studentenwerke başvuru yapmıştım oradan bir sözleşme gönderdiler 3 seçenek var semestervertrag, jahresmietvertrag vebefristeter vertrag. Fakat uzun süreli sözleşme yapıp kendimi bağlamak istemiyorum belki başka yere geçebilirim. sözleşmede Befristeter Vertrag diye bir bölüm var bu tam olarak nedir? sanırım bu istediğim tarihe kadar sözleşme yapabiliyorum diye anladım ben siz ne dersiniz? Ben haziran sonuna kadar düşünüyorum ondan sonra karar veririm zaten orada devam edip etmeyeceğime.

Teşekkürler.
kücük bir yerse bilmiyorum goslari , fazla sürmez randevu atmasi randevuya gittikten sonrada asagi yukari 1 ay da gelir yine yogunluga bagli olarak , zaten sanirim üni icin geldin o yüzden fazla dert etme sen vizen bitmeden en gec 2-3 hafta önce git , aslinda 1 hafta önce falan gitsen yine bir sey olmazda hani fazlada geciktirmenin anlami yok bugünün isini yarina birakma diyerekten , valla ben nacizhane bir tavsiye vermek isteirm kalacak yer konusunda cok sikinti cekmis biri olarak kesinlikle 2 ay önceden kalcak yerini ayarla derim , uzatirim diyorsun kesin ögren uzatabilir misin , öyle saga sola sorma gerekirse ilgili kurumun müdürüne git sor , ben gercekten cok zor durumda kalmistim ev konusunda bir yer bulamadim almanya da cok sikintili bu durum umarim böyle bir sey gelmez basina. Befristeter Vertrag hic duymadim ama anladigim kadariyla seninde ddedigin gibi süreli , belki senin istedigin gibi degilde mesela 1 aylik veya 3 aylik seklinde opsiyonel olarak olabiliyordur
Arkadaslar ben erkegim =)

maligk

Mesaj gönderen maligk » Çrş May 16, 2018 12:52 pm

kullaniciadi yazdı: Prş May 10, 2018 12:26 pm Zaman ayırıp cevapladığınız için teşekkürler. A2'den başlamak için kursu ikna ettim 28 mayısta başlayacağım şu anda kalacak yer arıyorum daha önce studentenwerke başvuru yapmıştım oradan bir sözleşme gönderdiler 3 seçenek var semestervertrag, jahresmietvertrag vebefristeter vertrag. Fakat uzun süreli sözleşme yapıp kendimi bağlamak istemiyorum belki başka yere geçebilirim. sözleşmede Befristeter Vertrag diye bir bölüm var bu tam olarak nedir? sanırım bu istediğim tarihe kadar sözleşme yapabiliyorum diye anladım ben siz ne dersiniz? Ben haziran sonuna kadar düşünüyorum ondan sonra karar veririm zaten orada devam edip etmeyeceğime.

Teşekkürler.
Merhaba,
Kursu ikna etmedinize sevindim hayirli olsun simdiden. Yurt sözlesmelerinin türlerini tam olarak ezbere bilmiyorum ama benim sözlesmem 6 aylikti yani 1 dönem boyuncaydi ve bu süre sonunda cikmak zorunda oluyordunuz. Eger isterseniz de oradayken uzatilabiliyordu.
Bir de uzun süreli sözlesmeler oluyor bunlarda belli zaman araliklarinda (Yilda 4 kez) cikis yapabiliyorsunuz fakat bunda da cikmadan 2 ay önce bildirmeniz gerekiyor. Aksi halde sözlesmeyi degistirip yine cikis yapabiliyorsunuz tabi ki ama kaldiginiz süre boyunca her ay icin 25€+ bildirim icin gec kaldiginiz 2 aylik kira aliyorlar.
Saniyorum ki bir tür daha vardi bunda ise istediginiz an cikabiliyorsunuz ama normal kiraya ek her ay 25€ ödemek gerekiyordu. (Bu secenekten tam olarak emin degilim)

Appstudy yurtlarindan bir cok uzakta digerinin yeri ise kötü degil. Orda da ayni sekilde sözlesme türleri var diye vbiliyorum cünkü bir arkadasim cikip baska bir sehre tasindiktan sonra 2 ay daha kira ödemisti.

Goslar'da veya yakin bir yerde kalmaniz biraz zor olabilir cünkü mesafe biraz uzun ve otobüsle bazen 1 saati bulabiliyor 15dk'lik yol.

Yabancilar subesi islemlerini ben Jena'da gerceklestirdim fakat bildigim kadariyla Goslar'da sira olmuyor hatta erken gittiginizde neden bu kadar erken geldin diye soruyorlar.

Gec cevap icin kusura bakmayin.
Iyi günler