Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

smarter german, duyan bilen var mı?

Dil kurslari, seviyeler, masraflar, sinavlar... Hepsi burada...
capsaicin

smarter german, duyan bilen var mı?

Mesaj gönderen capsaicin » Cum Eyl 08, 2017 12:30 am

https://www.youtube.com/watch?v=Yxyy5wseG9A

ilk defa bu videodan gördüm, 14 günde B1 inanasım gelmedi. başka biriyle daha yapmış 14 günde B1 olayını sonradan,

https://www.youtube.com/watch?v=uWs-7w0TCo4

https://smartergerman.com/14-days-chall ... n-14-days/

kendi sitesinde online dersler veriyor bu adam, gördüğüm kadarıyla 14 günde B1 şeklinde değil zaten bu üsttekiler daha çok challenge şeklinde, yani daha kısa sürede bu seviyelere gelinebildiğini ispatlamaya çalışmış kendisi. siteye şimdi baktığınızda daha uzun süreler görülüyor ama yine kişinin kendisine kaldığını belirtmiş. normal kursların kullandıklarından farklı yollar kullanıyormuş dediğine göre.

kusura bakmayın ben de çok bilmiyorum, ama aklıma takıldı bu gerçek mi, araştırdığımda pek olumsuz yorum göremedim genelde yorumlar olumlu, ama yine de aklıma takılıyor acaba insanları mı kandıyor, ya da gerçekten de parasını verip eriştiğiniz materyallerle daha kısa sürede dil öğreniliyor mu diye. gerçekten merak ediyorum bir bilen yorum yaparsa sevinirim.

jobbabemeek

Re: smarter german, duyan bilen var mı?

Mesaj gönderen jobbabemeek » Cum Eyl 08, 2017 12:06 pm

Biliyorum bu adamı, biraz da itici geliyor bana da Easy German ekibiyle bi videosu var: https://www.youtube.com/watch?v=_JQjnKreDmQ

Merak ettiğimden 1-2 app'ini indirip denemiştim, kullandığı metodlar farklı ve kısa vadede nispeten etkili diyebilirim ama en fazla B1'e kadar etkilidir tabii, ondan sonrası farklı bir çaba gerektiriyor. Bir de bu adam daha çok amaca yönelik hareket ediyor gibi. Bir an evvel B1 sınavını vermen mi gerekiyor? Denenebilir. Ama uzun vadeli bir hedefe sahipsen buna para bayılmaya gerek yok bence. Mesela bu adamla iki haftada B1'e kadar geldiğini düşünüp oradan bir dil kursuna yazılırsan afallama ihtimalin epey yüksek. Yorum yapan insanların durumunu da bilmiyoruz. Kişi büyük ihtimalle bu tür metodlarla çok çabuk olumlu sonuç aldığı için hem şaşırıyor hem de beyninde salgılanan hormonlar neticesinde coşup adamı göklere çıkarabiliyor ama ondan 3-4 ay sonraki etkisi nedir, fikrimiz yok. Ancak adamın adresi, ismi, tipi her şeyi ortada, bir kandırma ya da dolandırıcılık durumu olduğunu düşünmüyorum da dediğin gibi iş yine sende bitiyor sonuçta ve uzun vadedeki etkisi hakkında bilgi sahibi değiliz.

jobbabemeek

Mesaj gönderen jobbabemeek » Cum Eyl 08, 2017 12:25 pm

Bu arada editleyemediğimden ekleyemedim ama şimdi gönderdiğim videoyu tekrar izledim de B1'e 14 günde gelenler aynı zamanda günde 9-10 saat çalışıyor. İşte bu noktada uzun vadedeki etkisini bilemiyoruz. Bu kadar kısa bir süreç içerisinde haldır huldur kafa kaldırmadan çalışmakla, dil öğrenimini daha uzun bir süreye yayıp içselleştirmek arasında farklı etkiler olduğunu düşünüyorum. 14 günde sınava çalışıyorsun yani, dil öğrenmiyorsun aslında. Mesela okuldaki tarih sınavına son gün sabaha kadar çalışıp sonrasında da sınavdan geçer not alman aslında senin tarih öğrenmiş olduğunu göstermiyor. Bu da aynı mantık. Özetle senin ne istediğine, hedefinin ne olduğuna bağlı bu biraz.

capsaicin

Mesaj gönderen capsaicin » Cum Eyl 08, 2017 1:25 pm

jobbabemeek yazdı: Cum Eyl 08, 2017 12:25 pm Bu arada editleyemediğimden ekleyemedim ama şimdi gönderdiğim videoyu tekrar izledim de B1'e 14 günde gelenler aynı zamanda günde 9-10 saat çalışıyor. İşte bu noktada uzun vadedeki etkisini bilemiyoruz. Bu kadar kısa bir süreç içerisinde haldır huldur kafa kaldırmadan çalışmakla, dil öğrenimini daha uzun bir süreye yayıp içselleştirmek arasında farklı etkiler olduğunu düşünüyorum. 14 günde sınava çalışıyorsun yani, dil öğrenmiyorsun aslında. Mesela okuldaki tarih sınavına son gün sabaha kadar çalışıp sonrasında da sınavdan geçer not alman aslında senin tarih öğrenmiş olduğunu göstermiyor. Bu da aynı mantık. Özetle senin ne istediğine, hedefinin ne olduğuna bağlı bu biraz.
aslında günde 9-10 saat çalışmaları olayın gerçekçiliğini artırıyor ama yine de bilemiyorum. bu arada tam da senin dediğin gibi sonrasını gösteren video da var ama ne kadar doğru bilinmez,

30 günde B1 öğrendikten 1 yıl sonrası

https://www.youtube.com/watch?v=boDgQyO43No

eğer gerçekten sunduğu şekilde daha pratik şekilde öğrenme sunuyorsa hızlıca belli bir seviyeye gelip, daha sonra normal şekilde devam etmenin bir sakıncası olmaz diye düşünüyorum. bir nevi kickstart yani.

bu arada sitesindeki özel dersler bence pahalı, ben alacak olsam 150 euroluk olan şunu denerdim; zaten daha çok bununla ilgili yorumları merak ediyordum. 30 günde para iadesi garantisi de veriyor.

http://courses.smartergerman.com/p/lear ... urse-a1-b1

jobbabemeek

Mesaj gönderen jobbabemeek » Cum Eyl 08, 2017 2:34 pm

capsaicin yazdı: Cum Eyl 08, 2017 1:25 pm aslında günde 9-10 saat çalışmaları olayın gerçekçiliğini artırıyor ama yine de bilemiyorum. bu arada tam da senin dediğin gibi sonrasını gösteren video da var ama ne kadar doğru bilinmez,

30 günde B1 öğrendikten 1 yıl sonrası

https://www.youtube.com/watch?v=boDgQyO43No
Doğrudur bence ama tabii örnek sayısı çok yetersiz hani, sadece bir kişi. Belki vardır başka da, bilemiyorum tabii.

Bu arada B2 de yapmışlar, adam söylüyor arada. Bir de büyük ihtimalle Alman erkek arkadaşı falan var, günlük hayatta kullanıyor sık sık Almancayı. Açıkçası uzman falan değilim elbette ama videodaki kişinin Almancası kulağa akıcı gibi gelse de mesela Konjunktionalsatz nadiren kullanabiliyor ve kullandığında da bir sefer hariç (o da diline öyle oturduğu için, bilinçli değil) diğerlerinde hep hatalı kullanmış. İşte bu tip detaylarda sıkıntı var. Yani kişi sorunsuz bir şekilde Almanca konuştuğunu düşünüp bu hataları yapmaya devam ettikçe ve çevreden de onu düzelten olmadıkça (dil kursunun bence en önemli katkısı bir düzeltenin olması) bu hatalar kalıcı hale gelebiliyor, diğer bir deyişle fosilleşme gerçekleşiyor. Bu tehlikeli bir durum bence dil öğrenirken. Bir Alman için kulağı tırmalıyor mu bu tip hatalar gerçi, bunu da bilmiyorum. Öte yandan tabii ki senin ne istediğinle de alakalı işte. Mesela üniversiteye gitmeyeceksen ya da akademik veya seviyesi nispeten yüksek bir ortamda bulunmayacaksan, günlük hayatta kız arkadaşınla, diğer arkadaşlarınla anlaşmak için Almancaya ihtiyaç duyuyorsan, çalışırken de ona ihtiyacın yoksa, özetle "derdimi anlatayım yeter" diye düşünüyorsan kestirme bir yol tabii ki bu. Bir de biz Türklerin Almanca konusunda diğer milletlerden birkaç tık başarılı olması gerekiyor ne yazık ki. Hatta sadece Almanca da değil tabii genel olarak daha disiplinli hareket etmesi gerekiyor. Ben anca kovulmanın eşiğine gelince anladım bunu :) Tabii dediğim gibi senin durumuna, isteğine bağlı hepsi. Misal bu kızın yaptığı büyük ihtimalle keyfi bir olay. Özünde Almanca konuşmasa da olur, resmi olarak da onu sıkıştıran bir durum yok gibi algıladım ben, işte de İngilizce kullanıyor. Bu şartlarda bu şekilde Almanca konuşması tabii ki bir artı. Berlin'de hiç Almanca bilmeden, sadece İngilizce ile yaşayan binlerce batılı göçmen var (daha afilli bir tabirle expat diyorlar kendilerine heh)... Onlarla bu kızı karşılaştırdığında kızın geldiği nokta önemli bir başarı elbette. Ancak eşit konumda değiliz biz.

Bu arada normal kurslar hoşuna gitmiyorsa, vizede sıkıntı çıkarmayacaksa ve maddi imkanın da varsa butik kursları deneyebilirsin. Mesela Berlin'deysen şuraya gidip de memnun kalmayan duymadım: http://transmitter-berlin.tumblr.com/ Farklı bir yerdeysen buna benzer kurslar bulabilirsin. Bu tip az kişiden oluşan sınıflarda da hem hızlı hem de daha sağlıklı sonuç alırsın. Ben normal kursa gitmiştim mesela ama kayıtlı insan sayısı fazla olsa da şansımıza sınıfta genelde en fazla 5-6 kişi olurdu ve dolayısıyla durmadan konuşma fırsatımız olurdu. Bu yüzden hızlı ilerleme kaydetmiştim.

Ben ayrıca şu yazıyı da tavsiye ediyorum: https://puroh.it/learning-german-a1-to-c2/ Kendisinin Almancası kusursuza yakın ve yazdıklarına harfiyen katılıyorum. Benim de Berlin'e geldikten sonra yaptığım ilk şey telaffuza ağırlık vermekti mesela. Çıkaramadığım harfleri ve heceleri ayrıca çalışıyordum, tekrar tekrar Almanca dinliyordum, sesli olarak tekrar ediyordum, dilin ritmik yapısını daha ilk ayda içselleştirmiştim. Bu içselleştirme durumu gramerde bile fayda sağlıyor. "Hiç düzgün Almanca gibi tınlamıyor" gibi bir mantık yürüterek yanlışı duyabiliyorsun. Çok kısa bir süre içerisinde telaffuz olayını çözdüğünde, kurduğun en basit cümlede dahi karşındaki kişiden olumlu bir geri dönüş alıyorsun, bu da seni ayrıca motive ediyor ve öğrenmeni hızlandırıyor. Biz Türklerin de ayrıca yatkınlığı var bence Almanca telaffuzuna, bu yönden şanslıyız da. Bu yazıyı bir kılavuz olarak kenarda tutabilirsin.

capsaicin

Mesaj gönderen capsaicin » Cum Eyl 08, 2017 3:56 pm

jobbabemeek yazdı: Cum Eyl 08, 2017 2:34 pm
ben almanya'da değilim yalnız, türkiye'deyim halen. :D yoksa almanya'da olsam, hiç bakmam bile internetten dil öğrenmeye. hadi büyük konuşmayım ama öncelik vermem, farklı bir şey olsun elimde diye bakarım belki.

benim a2 belgem var ama alalı oldu baya, kendimce plan yapmıştım en kısa sürede b1 alabilmek için, onun için geçen ay en kötü a2.1'den başlamam lazımdı yoksa yetişemiyordum kursun programına göre. tam da istediğim gibi a2.1'den başlayacaktım ama kursta yer kalmadığı için olmadı. bu ay a2.2 kurundan başlasam da olurdu ama geçen ayki seviyemin üstüne bir şey koyamadım, bu ay yine a2.1'den başlamak da istemedim. tek şansım yaklaşık bir ay sonra (hatta bir aydan da az) b1 kursundan önce yapılacak seviye sınavı, onun için uğraşıyorum ben işte. bu arada goethe'den bahsediyorum. goethe'den başka da uygun kurs yok, zaten çok fazla seçenek de yok. mesela başka bir kursta geçen ay a1.2 vardı, bu ay b1.1 var. a2.2 olsaydı gider şansımı denerdim, diğer kurslar biraz daha esnek oluyor diye duymuştum.

neyse linkler için teşekkürler. var mı bana bir tavsiyen?

jobbabemeek

Mesaj gönderen jobbabemeek » Cum Eyl 08, 2017 4:23 pm

Türkiye'de de olsan son paragrafta yazdıklarım sana uyuyor işte. İngilizce varsa o linki okumanı tavsiye ediyorum. Kaynakları falan da incelemiş. Diğer yandan istiyorsan dediğin adamla da çalışabilirsin tabii, belki gerçekten de çok faydalıdır ve senin durumun için uygundur.