Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

En hizli pratik nasil?

Dil kurslari, seviyeler, masraflar, sinavlar... Hepsi burada...
ozanakss

En hizli pratik nasil?

Mesaj gönderen ozanakss » Sal Tem 18, 2017 9:30 pm

Merhaba arkadaslar
Almanca en hizli nasil ogrenilir? En iyi ogrenme teknigi nedir ?
3 ayda almanyada nasil bir seviyeye gelinebilir?

John

Re: En hizli pratik nasil?

Mesaj gönderen John » Sal Tem 18, 2017 11:53 pm

A2 seviye olursun 3 ayda. En hızlı öğrenmek için hiç ingilizce ve türkçe bilmeyen bir aile ile aynı evde kalırsan öğrenirsin. Bol bol pratik yapmak en iyi öğrenme tekniğidir.

cssy

Mesaj gönderen cssy » Sal Tem 25, 2017 9:17 pm

3 ay ha, benim hedefim 1 ayda a2 :D çokmu iyimser bir yaklaşım acaba

John

Mesaj gönderen John » Sal Tem 25, 2017 9:45 pm

Ciddi bir cevap vereyim öncelikle, mantıken 2 ayda A2 kuru biter ancak sertifika alsanız dahi a2 nin %70-80'i falan oturmuş oluyor. 100% oranında oturması b1 ortalarını buluyor. Onun için 3 ay dedim. Bu benim şahsi görüşüm ve çevremde arkadaşlarımla da tecrübemiz aynıdır.
Şimdi gelelim 1 ayda A2 bitirme kısmına, bu tavsiyemi bütün samimiyetimle söylüyorum hedefinize ulaşmak için hemen bir dönerci ile anlaşıp full time işe girin. Mümkünse akşam saatlerinde sarhoşların geldiği dönemde çalışın ki sizinle diyalog kurmak isteyen daha çok kişi olsun. Bir tane de dul, çocuğu olan alman kadınla anlaşmalı evlilik yapın. 1 ayda kesin A2'yi çözersiniz. Şahit oldum, malum doğu Almanya'nın PKK bölgesinde yaşıyorum, bu dediğimi başaran arkadaşlar mevcuttur. Biraz aksan ve gramer konusunda problemli konuşursunuz ama diliniz A2 olur kesin. Hatta 2 ayda da B1 biter.

cssy

Mesaj gönderen cssy » Sal Tem 25, 2017 11:19 pm

John yazdı: Sal Tem 25, 2017 9:45 pm Ciddi bir cevap vereyim öncelikle, mantıken 2 ayda A2 kuru biter ancak sertifika alsanız dahi a2 nin %70-80'i falan oturmuş oluyor. 100% oranında oturması b1 ortalarını buluyor. Onun için 3 ay dedim. Bu benim şahsi görüşüm ve çevremde arkadaşlarımla da tecrübemiz aynıdır.
Şimdi gelelim 1 ayda A2 bitirme kısmına, bu tavsiyemi bütün samimiyetimle söylüyorum hedefinize ulaşmak için hemen bir dönerci ile anlaşıp full time işe girin. Mümkünse akşam saatlerinde sarhoşların geldiği dönemde çalışın ki sizinle diyalog kurmak isteyen daha çok kişi olsun. Bir tane de dul, çocuğu olan alman kadınla anlaşmalı evlilik yapın. 1 ayda kesin A2'yi çözersiniz. Şahit oldum, malum doğu Almanya'nın PKK bölgesinde yaşıyorum, bu dediğimi başaran arkadaşlar mevcuttur. Biraz aksan ve gramer konusunda problemli konuşursunuz ama diliniz A2 olur kesin. Hatta 2 ayda da B1 biter.
haha :D yalnız ben türkiyede yaşıyorum benim bütün a2 hevesim sertifikayı alıp konsoloslukta masanın üzerine vurmak ingilizce bir bölümden kabul aldığım halde ( şartlı kabul önce ingilizceyi ispatlamam lazım ) forumda okuduğum kadarıyla sıkıntı olmasın istiyorum yada en azından etkileyim görevlileri, öğrenmekten çok öğrenme tekniğine kafa yoruyorum acaba en hızlı nasıl öğrenirim diye, diyalog yapıcak kimsem yok, article, nominativ, akusativ yoruyor beni kaldıki tam anladım derken zırt pırt bir istisnada çıkabiliyor yani bazen en sağlıklısı aslında dinleyip taklit etmekten ezberlemekten geçiyor gibi geliyor bana sanırım bebeklerde böyle öğreniyor, ebeveynlerini taklit yoluyla der das die nerde gelir falan diye bi uğraşları yok

John

Mesaj gönderen John » Çrş Tem 26, 2017 1:23 am

O zaman sizleri Almanca Kanak rap dinlemeye davet ediyorum. Evde en güzel Almanca pratik yapma biçimi. Buyrun ilk parçamız Haftbefehl'den gelsin:
https://www.youtube.com/watch?v=mQ3hcyP2orA
Baban kim yavrucuğum adlı eserini beğeninize sunuyorum.
Uyarı: Kliplerinde Türkçe konuşsa bile aslen PKK'lıdır. Konserlerinde PKK bayrağı açar, biji biji kürdistan dediğini de şarkı içinde duyarsınız. Selametle

jobbabemeek

Mesaj gönderen jobbabemeek » Çrş Tem 26, 2017 1:22 pm

cssy yazdı: Sal Tem 25, 2017 11:19 pm ...en sağlıklısı aslında dinleyip taklit etmekten ezberlemekten geçiyor gibi geliyor bana sanırım bebeklerde böyle öğreniyor, ebeveynlerini taklit yoluyla der das die nerde gelir falan diye bi uğraşları yok
Bebeklerin, ufak çocukların öğrenme alışkanlıkları bizimkinden farklı. Biz istesek de onlar gibi öğrenemeyiz, o biraz şehir efsanesi ve bazı öğrenme metodlarının pr çalışması esasında. Bebekler bir dile maruz kalırken aynı zamanda yaşamı da deneyimliyorlar. Dünyayı algılama biçimiyle birlikte dil gelişiyor. Farklı bir öğrenme şekli bu, biz o yaşları geçtik ne yazık ki :)

Dolayısıyla bizim yapmamız gereken tembelliği bırakıp disiplinli bir çalışma sistemine sahip olmak. Tabii bunu hayat koşuşturmacası yüzünden ben de pek uygulayamadım fakat olması gereken bu.

Elinin altında internet var, Türkiye'deysen birçok gramer kitabını bulup indirebilirsin. Her gün gramerden gidebilirsin. Ancak en başta tek başına çalışmanın da sakıncaları olabilir tabii, zira senin fark etmediğin hatalar senin benliğinde fosilleşip oraya yerleşebilir, sonra düzelt onu düzeltebilirsen.

Onun yanında günlük hayatta kullandığın her şeyi Almanca dilinde kullanabilirsin. Telefon, varsa eğer sosyal medya hesapların, bilgisayar, aklıma gelmeyen diğer her şey. Deli gibi kendi kendine de konuşabilirsin. Youtube'da Almanca videolar izleyebilirsin. Bir dünya podcast var, anlaman çok mühim değil, bu öğrenmekten ziyade dile kulak aşinalığı olması açısından faydalı. Her dilin kendine has ritmik bi yapısı var gibi geliyor bana. Bunu içselleştirdiğinde işler bir nebze de olsa kolaylaşıyor.

Birçok Almanca forum var, Reddit'te sub'lar var, gutefrage.net var, millet soru soruyor basit bir dille. Alt seviyelerde sohbete katılmak zor olsa da şimdilik sadece okuyabilirsin. Sonra telefona Anki ya da Memrise yükleyebilirsin, kullanma sıklığına göre kelime listeleri oluyor, onları o programlarla öğrenebilirsin. Yalnız cümle içerisinde öğrenmek uzun vadede daha faydalı olduğu için ben rastladığım kelimeleri aynı zamanda Almanca siteler içerisinde aratıyorum. Yani mesela Google'da aratmak istediğim sözcüğü şu şekilde aratıyorum "site:gutefrage.net x". Ya da aynı şekilde Twitter da kullanılabilir, Reddit de. Sonra da önüme yüzlerce cümle geliyor o kelimeyi içeren. Dolayısıyla kelimenin farklı şekillerde de nasıl kullanıldığını görmüş oluyorum. Biraz zahmetli gibi gelse de bir sözcüğü onunla vakit geçirdiğin için gayet iyi öğrenmiş oluyorsun. En azından ben faydasını gördüm.

Ha en kestirmesiyse bir an evvel Alman bir sevgili bulmak tabii :) İşte o zaman bebekler gibi öğrenebilirsin belki heh.

cssy

Mesaj gönderen cssy » Çrş Tem 26, 2017 4:32 pm

disiplinli çalışmak için elimde bir kaynak olması lazım yanılmıyorum dimi, dediğin telefonun dilini almanca çevirme yada almanca forumlardaki basit şeyleri okuma olabilir ama en azından temeli öğrenmem lazım sanırım onun üzerine inşaa edebilirim, pratik yapabilirim, lakin benim kaynağım yok kitap almadım henüz almam gerçekten gerekirmi diye düşünüyorum çünkü artık internette nerdeyse herşey var, güzel bir site bulamadm daha tam olarak a1 nerde başlıyor nerde bitiyor bilmiyorum, forumdaki makaleyede baktım 1 numarada önerilen site full almanca en azından ingilizce açıklamalar olsa anlıcam ama almanca bilmediğim birşeyi bana almanca nasıl anlatabilirki, özetle a1 kaynak lazım bana :D almanca-ingilizce olursa daha iyi olur hem dillerin benzerliği hemde diğerinide pratik yapmam açısından

Makineci

Mesaj gönderen Makineci » Çrş Tem 26, 2017 4:37 pm

Gramer konusunda; her yönüyle modern almanca kitabı baya tavsiye ediliyor,bende alacağım bir bak istersen.

cssy

Mesaj gönderen cssy » Çrş Tem 26, 2017 4:42 pm

gördüm teşekkürler tavsiyen için düşüncem bu kitabı, 40 lira falan sanırım d&r da tükenmiş gösteriyor popülermiş seninde belirttiğin gibi

Makineci

Mesaj gönderen Makineci » Çrş Tem 26, 2017 4:48 pm

Evet internetten bulabilirsin
Istersen benimle pratik yapabilirsin ögrendiklerini gidene kadar almanca mesajlaşabiliriz ogrendigin gramer bilgisine kelime ekleyerek.

cssy

Mesaj gönderen cssy » Çrş Tem 26, 2017 4:57 pm

olabilir ama daha çok başındayım bildiğim şeyler 4-5 cümleyi geçmiyor yaşım, ismim, nerden geliyorum, nereliyim falan seni engellemek istemem

jobbabemeek

Mesaj gönderen jobbabemeek » Çrş Tem 26, 2017 5:10 pm

Bu arada ben kullanmadım ama internette bazı siteler de var, mesela Alman bir özel hocayla anlaşıyorsun, Skype üzerinden başlıyorsun birebir. Tabii uygun bi para karşılığı. Türkiye'deyken çalışmak için mantıklı olabilir. Kulağa da baya faydalı geliyor aslında.

Onun dışında gramer konusunda kaynak bulmak için şuraya da bakabilirsin --> https://www.reddit.com/r/German/wiki/textbooks Tüm kitapları internet ortamında bulabilirsin.

cssy

Mesaj gönderen cssy » Çrş Tem 26, 2017 5:22 pm

jobbabemeek yazdı: Çrş Tem 26, 2017 5:10 pm Bu arada ben kullanmadım ama internette bazı siteler de var, mesela Alman bir özel hocayla anlaşıyorsun, Skype üzerinden başlıyorsun birebir. Tabii uygun bi para karşılığı. Türkiye'deyken çalışmak için mantıklı olabilir. Kulağa da baya faydalı geliyor aslında.

Onun dışında gramer konusunda kaynak bulmak için şuraya da bakabilirsin --> https://www.reddit.com/r/German/wiki/textbooks Tüm kitapları internet ortamında bulabilirsin.
teşekkürler, bakıyorum.

ulashes

Mesaj gönderen ulashes » Çrş Tem 26, 2017 8:04 pm

Dostum merhaba , birçok insanın araştırdığı bir konu bu '' nasıl hızlı öğrenirim '' ve '' nasıl unutmam '' diye. Hatta bu soruların google da ki yazım sayısına bakarsak bence rekor bir sayı çıkacaktır. Bu araştırmanın bir de derin bir tarih birikimi var. Antik yunana kadar dayanıyor. Antik yunanlı Simonides' in olayını okursan dediğimi anlarsın. Kısa bir hikayesi var zaten. Bundan sonra asıl araştırmalar başlıyor. Günümüzde ki adıyla hafıza tekniklerine ulaşıyor. Kökeni Da Vinci yöntemidir. Temel olarak beynin sağ lobunu kullanmak ve bilgiyi kalıcı olarak akılda tutmak yatıyor. Polyglot ( çok dil bilen) ' ların da bu yöntemleri kullandığını söylediklerini görürsün sürekli araştırmalarında. Bu yöntemler birçok alanda kullanılıyor ama dil bilimcilerin yöntemi ise öğrenmek istediğin bir şeyi bildiğin bir şeyle karşılaştırarak unutmamaktır. Kısacası kolay yoldan dil öğrenmek istiyorum diye yöntem arayışında olursan bu söylediklerimi göreceksin sürekli.

Benim araştırmalarımdan çıkardığım sonuç ise işin içinde duygusallık yoksa hiçbirşeyin öğrenilemeyeceğidir. Duygusallıktan kastım sadece kadın-erkek ilişkileri değil seni öğrenmeye iticek iyi bir amaç ve bununla oluşacak moral kaynağı. Ne için öğreniyorsun sorusuna verilecek cevap önemli olan burada. Sevgili edinme ,hava atma , mesleğinde iyi para getirebileceği, dilini öğreniceğin ülkenin kültürünü merak etme ,o dile sahip yazarların kitaplarını okuma vb. amaçlar olabilir. Bundan sonrası kendi yöntemlerimizde yatıyor. Sürekli tekrar , o dile mahruz kalma , hikaye yazma veya okuma ne düşünüyorsan artık. Ancak böylelikle öğrenmek istediğimiz şeyleri sağ loba yani kalıcı hafızaya saklamış oluruz. Yani öğrenirken zevk almıyorsak anca zaman öldürürürüz bu benim görüşüm. Sizinde fikirlerinizi duymak isterim. Teşekkürler şimdiden. Bu arada İtalki sitesini öneririm arkadaş edinip skype üzerinden konuşabilirsin, yazdıkların ana dili olanlar tarafından düzeltiliyor ve aklına takılan sorular olursa cevaplıyorlar.
Phantasie ist wichtiger als wissen denn wissen ist begrenzt.

cssy

Mesaj gönderen cssy » Çrş Tem 26, 2017 9:24 pm

ulashes teşekkürler, bilgiler ve önerin için, amaç çok önemli dediğin gibi hatta bizim okullarda senelerdir ingilizce öğretilip pek azının öğrenmesindede belki bu neden yatıyor çünkü o zamanlarda misal 4. sınıfta çocuk ben ingilizceyi napcamki diyor eve gidip oyununa falan bakıyor yada lisede adam ben geçeyimde diyor ingilizceyi zaten össde çıkmayacak vs. ingilizceyle alakalı konulan bi hedef yok, aynı olayı almancayada uyarlayabiliriz sanırım.
bende dediğin gibi videolar izledim şu "ted talk" duymuşsunuzdur nasıl hafıza güçlendirilir, nasıl yeni bir dil öğrenilir vesaire size bir taktik vericem gerçekten işe yaradı bende, kelimeleri birbirleriyle bağlamaya anlamdırmaya çalışın misal; Rock almancada Skirt demek dimi misal ingilizce bilen biri için şöyle birşey canlandırabiliriz, bir etek (skirt) giymişim (yakışırmı be erkek adama :D) ve uçlarındaki taşlar(rock, aslında stones demek aslında ama çok detaya girmeyelim) eteği tutuyor açılmasın diye, bu şekilde ne zaman Rock u görsen aklına skirt yani etek gelicektir en azından bende durum bu oldu :D

ulashes

Mesaj gönderen ulashes » Çrş Tem 26, 2017 11:15 pm

Evet dostum haklısın. Ülkemizde ingilizce öğrenimi meselesi zaten bir facia ve eğitimimizin özeti. Ama oyunlarda daha çok öğreniyor çocuklar ingilizceyi buda sevdiği , istekli anında olmalarından kaynaklanıyor. Rock-skirt kelimesinin aklında kalmasının sebebi etek kelimesinin sende uyandırdığı hayal gücü. Zaten temelinde bu yatıyor ''hayal gücü''. Aslında her derste yapılması gereken bir uygulama. Örneğin herhangi bir tarihte ne yaptığımızı sorduklarında hatırlamayız ama geçen seneki doğum tarihimizde ,ne yaptığımızı sorduklarında hemen hemen herkes hatırlıyor buda o tarihin bizde uyandırdığı anlamdan kaynaklanıyor. Yani hayal gücüne dokundurduğumuz hiçbir anı unutmuyoruz. Einstein in beynini incelediklerinde tek farkı sağ lobun arasındaki sinirler olduğunu görüyorlar buda zaten onun hayal gücünün ne kadar geliştiğini gösteriyor. Kısacası anlamsız ve amaçsız eğitim hiçbir gelişim sağlamıyor insanarda. Bİrde Türkiye de torpille, makalesiz, başarısız öğretim görevlisi olan insanlardan, sırf tatili fazla diye, diğer şartlara bakarak öğretmen olan insanlardan alınan eğitim ne kadar iyi olabilir orasıda ayrı bir başlık ama en azından bir yerden telafi etmemiz lazım.
Phantasie ist wichtiger als wissen denn wissen ist begrenzt.

cssy

Mesaj gönderen cssy » Pzr Tem 30, 2017 10:01 pm

John yazdı: Çrş Tem 26, 2017 1:23 am O zaman sizleri Almanca Kanak rap dinlemeye davet ediyorum. Evde en güzel Almanca pratik yapma biçimi. Buyrun ilk parçamız Haftbefehl'den gelsin:
https://www.youtube.com/watch?v=mQ3hcyP2orA
Baban kim yavrucuğum adlı eserini beğeninize sunuyorum.
Uyarı: Kliplerinde Türkçe konuşsa bile aslen PKK'lıdır. Konserlerinde PKK bayrağı açar, biji biji kürdistan dediğini de şarkı içinde duyarsınız. Selametle
john youtube a almanca rap yazdım ve aklıma senin bu yorumun geldi "eko fresh" bu adama ne diosn, tanınıomu almanyada, bi videosunun altında şöyle bi yorum vardı "Die Frau mit dem Kind denkt sich auch nur - Vorsicht, die Kanacken kommen xD"
bayan çocuğunu çekiyorda bahsettiği yerde, kanak geliyor demişler dimi eko için, aşağılamak içinmi söylemişler bunu ?

John

Mesaj gönderen John » Pzr Tem 30, 2017 11:02 pm

Evet kanak yabancıları aşağılamak için kullanılan bir tabirdir. Gerçi ben 2 almanla yaşıyorum kanaktan beterler.
Kaliteli deutsch rap arıyorsan Bushido dinleyebilirsin: https://www.youtube.com/watch?v=gBpTTTOfwL8 linkteki şarkısı bayağı ünlüdür. Gangster rap yapar herkese hitap etmez.
İkinci olarak Capital Bra dinleyebilirsin, yeni çıkmış genç bir isim, Rus kökenli, yine kanak rap tarzı söyler ama almanlar dahil kime dinlettiysem çok iyi dedi. https://www.youtube.com/watch?v=cf7Htk4hRRw Es geht nur ums geschäft patlama yaptığı şarkı.
Deutsch rap dinleyerek telaffuzun zedelenebilir. ich yerine isch diye söylerler bak buna ağzın alışmasın. Almanlar özellikle doğu Almanya'da isch diye telaffuz edenlerle dalga geçerler. Direk yabancı kanak olduğunu belli edersin. Kaliteli bir müzisyen bulursan bizimle buradan paylaşabilirsen iyi olur. Rock-rap-pop fark etmez.

cssy

Mesaj gönderen cssy » Pzt Tem 31, 2017 10:26 pm

evet sokak ağzına alışmak sıkıntılı, kendim tecrübe ettim misal "going to" yerine "gonna" demeye alışınca toefl gibi bir sınav öncesi orda farkına varıyorsun akademik sınavamı girioz, arkadaşlarla halısahayamı gidioz diye.