Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Nominativ, Akkusativ ve Dativ Problemler

Dil kurslari, seviyeler, masraflar, sinavlar... Hepsi burada...
Kullanıcı avatarı
RtnCbk

Nominativ, Akkusativ ve Dativ Problemler

Mesaj gönderen RtnCbk » Cum Haz 09, 2017 1:09 am

Merhaba arkadaşlar, kursta öğretmenlere yönelik yaşanan bazı sorunlardan dolayı birçok şeyi öğrenemedik. Bugün genel bir tekrar yaparken çok fena 'tosladığım' bir nokta oldu.

Örneğin verilen cümlelerde ki boşluklara Personalpronomen 'ların Nominativ, Akkusativ veya Dativ 'e göre yerleştirilmesi isteniyor. Ben bu cümlenin No., Akk. veya Dativ olup olmadığını nasıl anlarım? Aynı sorunum Possesivpronomen için de geçerli.
Cümlenin yapısının Nom., Akk. veya Dativ mi ile yapılandırıldığını ayırt edemiyorum. Yolu yöntemi nasıldır?

Bilgi ve yardımlar için şimdiden teşekkürler. :)
"Hepimiz yıldız tozuyuz."

Kullanıcı avatarı
welly275

Re: Nominativ, Akkusativ ve Dativ Problemler

Mesaj gönderen welly275 » Cum Haz 09, 2017 1:35 am

her fiilin olayi farkli. bi kismi türkceyle ayni durum paylasiyo. fakat hepsi degil. mesela fragen akkusativ alir: ich frage dich => sana soruyorum/sorarim.

bilmiyosan ikilemde kaldiysan bunun en dogrusunu dudenden ögrenebilirsin yani sözlüge bakacaksin. bazi fiillerde mesela präposition kullanman gerekir: ich warte auf dich => seni bekliyorum/beklerim

bunlari zamanla unutmamaya baslarsin ama ilk baslarda bol bol sözlüge bakarsin.

Kullanıcı avatarı
RtnCbk

Mesaj gönderen RtnCbk » Cum Haz 09, 2017 2:06 am

@welly275 , Merhabalar, öncelikle cevabınız için teşekkür ederim. Sanırım ilk zamanlarda bol bol sözlüğe bakıp, çokça örnekler çözmem gerek.

Affınıza sığınarak belirtmek istiyorum. Eğer ki yanlış hatırlamıyorsam bazı sitelerde cümlenin akkusativ veya dativ olduğunu öğrenmek için "fiil" ve/veya "özne"ye, 'kimi?', 'neyi?' tarzında sorular sormam gerektiği yazıyordu. Örnek verecek olursam;
"+Hat ___ der Film mit Matt Damon gefallan?
-Ich habe ____ noch nicht gesehen."
Eğer doğru ise, o sitelerde yazan 'taktik'i nasıl uygularım? Soruyu nasıl sorup, cevabı nasıl alırım?
Bu konuda da bir bilginiz var mıdır acaba?

Ilginize teşekkürler.

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Cmt Haz 10, 2017 12:47 am

o soruyu da sormak icin yine fiilin hangi hali almasi gerektigini bilmen grrek.

asil cümledeki anlama bakarim ben. en anlamlisi hangisi oluyosa o sekilde tamamlarim.

Kullanıcı avatarı
RtnCbk

Mesaj gönderen RtnCbk » Cmt Haz 10, 2017 6:15 pm

Sanırım en iyisi o hocam, teşekkürler.