Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Vize Sürecim, DSH Tecrübem, Sprachenakademie-Aachen ve Aachen Üzerine

Dil kurslari, seviyeler, masraflar, sinavlar... Hepsi burada...
alpertunga

Vize Sürecim, DSH Tecrübem, Sprachenakademie-Aachen ve Aachen Üzerine

Mesaj gönderen alpertunga » Prş Mar 09, 2017 7:59 pm

Herkese merhaba,

Ben Alp. Vize sürecimden baslayarak, Almanya’ya dair izlenimlerimi, kursumu, birkac tavsiye ve DSH sinavina hazirlanirken takip ettigim prensipleri paylasmak istedim. Umarim hepiniz icin faydali olur.

Deutschstudent'in yardimiyla okul basvurularimi yaptiktan sonra bir üniversiteden kabul aldim. Bu üniversiteden aldigim ön kabul belgesi ile vize görüsmesine katildim.

Görüsmeden evvel Gürkan Bey’in verdigi bilgilere özellikle dikkat ettim. Bu bilgilerden farkli olarak, ön kabul aldigim üniversite ile kayit yaptirdigim dil kursunun bulundugu sehirlerin hatta bulunduklari eyaletlerin farkli olmasi nedeniyle „Kursun bittikten sonra bu sehre nasil gideceksin?“ sorusu ile karsilastim ve mantiken „Kursum biter bitmez o sehre giderek ev arayip tasinabilirim. Sonucta kurs sonrasi bir kac ayim daha olacak.“ gibi bir cevap verdim. Bunun disinda, verilen bilgiler isiginda hareket ettim.

Bu noktada sunu belirtmem gerekir ki, bloke hesap islemleri, vize görüsmesinden önce bircogumuzun ilgilenmesi gereken unsurlardan biri idi. Ben, Gürkan Bey’in forumda yayinladigi kücük bir uygulama degisikligini bir hafta siteyi ziyaret etmemem sebebiyle problemli bir bloke hesap süreci gecirdim. Deutsche Bank’i Isbank AG tercih etmeniz belki vize esnasinda sizin icin olumlu olabilir ama Isbank AG hem daha yardimsever, hem de benim zamanimda Deutsche Bank‘a kiyasla bir nebze daha esnek sartlardan olusan bir prosedür takip ediyordu. Forumu her gün takip edin ve yeni gelismelerden haberdar olun.

Iyi ki bloke hesap sorunlarini yasamisim, cünkü bu sebeple baska bir sehre ve baska bir kursa, Aachen-Sprachenakademie, gitmek zorunda kaldim ve cok verimli bir DSH sinavina hazirlik süreci gecirdim. Modul basina biraz fazla, €390, ödedim ama her centine degdi. Ankara Göthe Institut’de B1 kurunu tamamlayip B2’den itibaren toplam 4 ay C1.2 kuruna kadar Sprachenakademie’de DSH sinavina hazirlandim ve DSH-3 aldim. Hazirlik sürecinde, bilmiyorum söylememe gerek var mi ama, günü gününe ödevlerimi ve ayrica ek calismalarimi yaptim. Ek calismadan kastim: derste okumus oldugunuz parcalardaki bilmediginiz kelimeleri ögrenmek, derste islediklerinizi tekrar ederek anlamadiginiz seyleri bir kere daha sormak, internette haber okumak ve dinleme yapmak. Leseverstehen icin bilmediginiz kelimelerin almanca anlamlarini (veya türkce) ögrenmek ve bundan da önemlisi detayli okuma yapmanizi tavsiye ederim. Yani cümle yapilarina ve gramatik yapilara dikkat ederek okumak. Hörverstehen icin ise ders calisirken veya internette gezinirken arka planda sürekli bir radyo acik olabilir. Ayrica su sitedeki DSH örneklerinin dinleme kisimlarinin ciktisini alarak kendi kendinizi sinavdaymis gibi test edebilirsiniz:

http://dsh-information.de/dsh-beispiele.htm

Text Produktion bölümü icin ise B2.2 biter bitmez bir mail arkadasi edinmeniz faydaniza olabilir. Ben, yasca benden büyük bir beyefendi ile mail arkadasi oldum -yaslilarin anlatacaklari cok sey oluyor böylece siz de cevap vermek icin her seferinde cok sey yazmis oluyorsunuz-. Konusma kismi icin ise kursta arkadaslar edinin ve ev arkadaslariniz mümkün mertebede Alman olsun. Ya da almanca konusabileceginiz yabanci insanlar.
Sadece ödev veya sadece derse gidip gelmekle DSH sinavini gecen birilerini ise görmedim. Almanca dili zaten basli basina bir derya oldugu icin kurs arkadaslarinizin -cogunlukla bize kiyasla en az bir yildir Almanya’da yasam ve dil tecrübesi edinmis oluyorlar- seviyesini görünce calismanin tek cikis yolu oldugunu anliyorsunuz. Eger „sinifimda calisan dogru düzgün tek bir kisi bile yok“ diyorsaniz siz dogru düzgün calisan tek kisi olun. Sonucta hicbir sey bahane degil. Tabii ki felaket derecesinde kötü egitim veren bir kurumda degilseniz veya baska bir durumla karsilasmadiysaniz.

Burada sadece 4,5 aydir bulundugum icin Almanya’nin geneline dair pek bir tecrübem olmadi. Fakat insanlar ilk etapta size biraz soguk gelebilir ama bunun sebebi yabanci olmaniz vs. degil. Sadece Almanlar ilk etapta dogal olarak böyle davranabiliyorlar. Daha sonrasinda size güvendiklerinde ise iyi arkadasliklar edinebiliyorsunuz. En azindan ben böyle gözlemledim. Ayrica, her ülkenin iyi ve kötü insanlari oldugu gercegini aklinizdan cikarmazsaniz sorunlu bir uyum süreci yasayacaginiza ihtimal vermiyorum. Ülkenin sosyal devlet anlayisindan veya ekonomik gücünden bahsetmeme gerek yok galiba. Aachen ise gayet güzel bir ögrenci sehri. Ayrica bir cok Avrupa ülkesine kolaylikla ulasiminiza imkan verecek bir konumda.

Son olarak, Deutschstudent ailesine ve sundugu hizmetlerden dolayi Gürkan Bey'e tesekkür ediyorum.

Hepinize calismalarinizda basarilar,

Alp Er Tunga Altınsoy.

Makineci

Re: Vize Sürecim, DSH Tecrübem, Sprachenakademie-Aachen ve Aachen Üzerine

Mesaj gönderen Makineci » Prş Mar 09, 2017 9:48 pm

Hocam oncelikle emegine saglik bir sorum olacakti gerçi daha calisma iznin yok galiba ama orada iş imkanlari nasil ogrenciler icin yani gidipde çalişacak yer bulabilir miyiz yoksa sıkıntılı mı duydugum kadariyla cok kisi calisiyomus o yuzden iş olanaginda sikinti varmi gozlemledigin kadarıyla

burcakk

Mesaj gönderen burcakk » Prş Mar 09, 2017 10:15 pm

Cok tesekkurler bilgiler icin, cok guzel bir yazi olmus.

alpertunga

Mesaj gönderen alpertunga » Prş Mar 09, 2017 11:20 pm

Makineci yazdı:Hocam oncelikle emegine saglik bir sorum olacakti gerçi daha calisma iznin yok galiba ama orada iş imkanlari nasil ogrenciler icin yani gidipde çalişacak yer bulabilir miyiz yoksa sıkıntılı mı duydugum kadariyla cok kisi calisiyomus o yuzden iş olanaginda sikinti varmi gozlemledigin kadarıyla
Dil kursu olan bir universiteden ön kabul alip bu universitenin dil kursunda egitiminize baslamaniz durumunda calisma iznini veriyorlar. Bu durumda birkac arkadasim var ve is bulabildiler. Sahsen is imkanlarinin genel olarak iyi durumda oldugunu gördüm. Universite egitimine basladiginizda zaten ayni sekilde calisabiliyorsunuz. Her türlü ihtimale acik olmak acisindan calisma imkaniniz olmayacakmis gibi kendinizi hazirlayip buraya gelmenizi tavsiye ederim.

caglartsr

Mesaj gönderen caglartsr » Cum Mar 10, 2017 12:06 am

Bilgiler çok güzel, teşekkürler ve ayrıca DSH-3 çok iyi bir sonuç. B1 sonrası 4 ay gibi bir sürede bunu başarabilmen başlı başına bir başarı. Tebrik eder, başarılarının devamını dilerim. Ben B2'yi bitirip geleceğim umarım 4 ay gibi bir sürede dsh-2 veya Testdaf 4-4 elde edebilirim.

Frostmourne

Mesaj gönderen Frostmourne » Cum Mar 10, 2017 2:25 am

alpertunga yazdı:Dil kursu olan bir universiteden ön kabul alip bu universitenin dil kursunda egitiminize baslamaniz durumunda calisma iznini veriyorlar. Bu durumda birkac arkadasim var ve is bulabildiler. Sahsen is imkanlarinin genel olarak iyi durumda oldugunu gördüm. Universite egitimine basladiginizda zaten ayni sekilde calisabiliyorsunuz. Her türlü ihtimale acik olmak acisindan calisma imkaniniz olmayacakmis gibi kendinizi hazirlayip buraya gelmenizi tavsiye ederim.
Merhaba, forumda bazı konularda dil kursunda çalışmanın şansa bağlı ve şehirden şehire değiştiği yazıyordu, acaba bu kesin mi? Yani eğer üniversite'nin kendi dil kursuna gidersek kesinlikle çalışma izni alıyor muyuz?

alpertunga

Mesaj gönderen alpertunga » Cum Mar 10, 2017 2:35 am

caglartsr yazdı:Bilgiler çok güzel, teşekkürler ve ayrıca DSH-3 çok iyi bir sonuç. B1 sonrası 4 ay gibi bir sürede bunu başarabilmen başlı başına bir başarı. Tebrik eder, başarılarının devamını dilerim. Ben B2'yi bitirip geleceğim umarım 4 ay gibi bir sürede dsh-2 veya Testdaf 4-4 elde edebilirim.
Tesekkürler. Umarim istediginiz sonucu elde edersiniz. Simdiden kolay gelsin.

alpertunga

Mesaj gönderen alpertunga » Cum Mar 10, 2017 2:38 am

Frostmourne yazdı:Merhaba, forumda bazı konularda dil kursunda çalışmanın şansa bağlı ve şehirden şehire değiştiği yazıyordu, acaba bu kesin mi? Yani eğer üniversite'nin kendi dil kursuna gidersek kesinlikle çalışma izni alıyor muyuz?
Bu gibi "kesinlik" iceren konularda uzman olmadigim icin net bir cevap vermem mümkün degil. Forumda daha bilgili kisiler olduguna eminim. Fakat her ülkede oldugu gibi Almanya'da da is bulmak sans ve bulundugunuz sehrin ekonomik yapisina göre degiskenlik gösteren bir durum.

Okey50

Mesaj gönderen Okey50 » Cum Mar 10, 2017 9:44 am

Bu yol gösterici güzel yazınız için teşekkür ederim

duisburger

Mesaj gönderen duisburger » Cmt Mar 11, 2017 1:16 pm

Tebrikler

capsaicin

Mesaj gönderen capsaicin » Sal Mar 14, 2017 3:51 pm

selamlar, modül başına 390€ demişsiniz, burayı ben anlamadım. genelde kur başına fiyatlar söyleniyor,kurun ne kadar sürdüğüyle beraber.

bir de sınıfta kimse çalışmasa bile siz çalışın demişsiniz, sizin sınıfınız mı öyleydi yoksa genel olarak mı yazdınız? :)

alpertunga

Mesaj gönderen alpertunga » Çrş Mar 15, 2017 1:04 am

capsaicin yazdı:selamlar, modül başına 390€ demişsiniz, burayı ben anlamadım. genelde kur başına fiyatlar söyleniyor,kurun ne kadar sürdüğüyle beraber.

bir de sınıfta kimse çalışmasa bile siz çalışın demişsiniz, sizin sınıfınız mı öyleydi yoksa genel olarak mı yazdınız? :)
Her modül (A1.1, A.1.2... ) bir ay sürüyor ve modül basina 390€ aliyorlar. Galiba A1 kuru (2 modül: A1.1+A1.2) sadece bir ay sürüyor. Son fiyatlandirmadan haberim yok, muhtemelen modül basina 400 € seviyelerine cikmistir, Benim sinifim en iyi siniflardan biriydi fakat genel olarak söyledim.

capsaicin

Mesaj gönderen capsaicin » Çrş Mar 15, 2017 1:12 am

alpertunga yazdı:Her modül (A1.1, A.1.2... ) bir ay sürüyor ve modül basina 390€ aliyorlar. Galiba A1 kuru (2 modül: A1.1+A1.2) sadece bir ay sürüyor. Son fiyatlandirmadan haberim yok, muhtemelen modül basina 400 € seviyelerine cikmistir, Benim sinifim en iyi siniflardan biriydi fakat genel olarak söyledim.
teşekkürler

nepharyl_

Mesaj gönderen nepharyl_ » Çrş Mar 22, 2017 11:14 pm

Merhaba Alp. Yazın beni çok etkiledi ve Heidelberg'de bir dil kursuna gitmek istediğim halde Aachen Sprachenakademie ile görüştüm, ve 90% oraya gidiyorum. Öncelikle aydınlatıcı bilgilerin için çok teşekkür ediyor ve DSH-3 için çok çok tebrik ediyorum. Benim sorularım biraz daha kurumla ilgili olacak.

Ben şu an B1 intensiv alıyorum Active English'te çünkü Goethe malesef ki dolmuştu. Açıkçası B1 1 ayda bitirilecek gibi değil. Bir yandan İngilizce öğretmenliği yapıyorum özel bir kurumda, haliyle çalışma şartlarımdan dolayı çok çalışamıyorum. Akademiye B1.2 almak istediğim söylendiğinde ve aldığım ders saati vs bilgisini verdiğimde bana A2.2 önerdiler. Ancak seviye tespitte üst seviye çıktığım takdirde paramın iade edilip o kura başlayabileceğim söylendi. ( diyelim ki b1.2 çıktım, a2.2 üyeliğim iptal ediliyor ve b1.2 alıyorum. ) Size bunu tavsiye ediyorum, B1.2ye kayıt yapamam dendi. Açıkçası şaşırmakla birlikte biraz da tereddüte düştüm. Bu seviye tespit zor bir sınav mı yoksa TELC/Goethe seviyesinde bir sınav mı onu sormak istedim.

İkincisi bu durumu yaşamış kurs arkadaşınız var mıydı?

Son olarak C1.2 dahil mi aldınız yoksa C1.1 bitirip mi DSHya girdiniz ve hangi okulda DSH'ya girdiniz?

Çok teşekkür ediyorum şimdiden,

Sevgiler.

alpertunga

Mesaj gönderen alpertunga » Çrş Mar 22, 2017 11:37 pm

nepharyl_ yazdı:Merhaba Alp. Yazın beni çok etkiledi ve Heidelberg'de bir dil kursuna gitmek istediğim halde Aachen Sprachenakademie ile görüştüm, ve 90% oraya gidiyorum. Öncelikle aydınlatıcı bilgilerin için çok teşekkür ediyor ve DSH-3 için çok çok tebrik ediyorum. Benim sorularım biraz daha kurumla ilgili olacak.

Ben şu an B1 intensiv alıyorum Active English'te çünkü Goethe malesef ki dolmuştu. Açıkçası B1 1 ayda bitirilecek gibi değil. Bir yandan İngilizce öğretmenliği yapıyorum özel bir kurumda, haliyle çalışma şartlarımdan dolayı çok çalışamıyorum. Akademiye B1.2 almak istediğim söylendiğinde ve aldığım ders saati vs bilgisini verdiğimde bana A2.2 önerdiler. Ancak seviye tespitte üst seviye çıktığım takdirde paramın iade edilip o kura başlayabileceğim söylendi. ( diyelim ki b1.2 çıktım, a2.2 üyeliğim iptal ediliyor ve b1.2 alıyorum. ) Size bunu tavsiye ediyorum, B1.2ye kayıt yapamam dendi. Açıkçası şaşırmakla birlikte biraz da tereddüte düştüm. Bu seviye tespit zor bir sınav mı yoksa TELC/Goethe seviyesinde bir sınav mı onu sormak istedim.

İkincisi bu durumu yaşamış kurs arkadaşınız var mıydı?

Son olarak C1.2 dahil mi aldınız yoksa C1.1 bitirip mi DSHya girdiniz ve hangi okulda DSH'ya girdiniz?

Çok teşekkür ediyorum şimdiden,

Sevgiler.
Merhabalar,

Ben Ankara Goethe Institut'de B1 bitirip B2.1 icin Sprachenakademie'ye kaydimi yaptirdim. Aachen'a gittigimde seviye tespit sinavina girdim ve bana B2.1 yerine B2.2 önerdiler. Ben temelden alip, daha iyi ögrenmek icin B2.1 den baslamak istedim. Yani bir iki kur düsük baslatmak gibi bir amaclari kesinlikle yok. Seviye tespit sinavi ise zor degil, kararinda bir sinav. Size tavsiye ettikleri gibi kaydinizi yaptirmanizi öneririm. Zaten seviye tespit sinavinda bir ust kur cikarsaniz, para iadesi veya DSH sinavina girecekseniz onun ücretini düsüp geri kalanini size vermeyi teklif ediyorlar. Tamamen kolaylik sagliyorlar. Bu durumu sizin gibi yasayan bir arkadasim olmadi ama anlattigim gibi bu durumun tam tersini ben yasadim. C1.2 dahil aldim. Zaten C1.2'de ilk haftadan veya ilk haftanin ortasindan itibaren sürekli DSH örnekleri cözdürüyorlar. Sprachenakademie Aachen, FH Aachen'a bagli bir kurum oldugu icin, C1.2 sonunda DSH sinavina kaydinizi yaptirdiginizda, otomatikman FH Aachen'in DSH sinavina girmis oluyorunuz.

Iyi günler.

nepharyl_

Mesaj gönderen nepharyl_ » Çrş Mar 22, 2017 11:43 pm

Çok çok teşekkür ederim ilginiz ve cevabınız için. İyi akşamlar dilerim, tekrardan çok tebrikler. :)

nepharyl_

Mesaj gönderen nepharyl_ » Çrş Mar 22, 2017 11:56 pm

Son olarak, siz şartlı kabul ile gitmiştiniz değil mi? Öğrenci aday vizesi diye tahmin ediyorum. Ben intensivkurs vizesiyle gidip DSH'ya girmek istiyorum. Şartlı kabul için başvuracağım ve kabul alırsam Ağustos - Eylül gibi gelecek muhtemelen ancak vizeyi öğrenci vizesine orada çevirebiliyor muyuz şartlı kabul geldiğinde yoksa Türkiye'ye dönmek mi gerekiyor? Belki bilginiz yok ancak yine de sormak istedim. Şartlı kabul olmadan Öğrenci Aday Vizesi'ne başvurmak istemedim, korktum red gelebilir diye. Ancak DSH'yı kazandığım takdirde orada başlamak istiyorum sonuçta. Şimdiden çok teşekkürler.

burak0992

Mesaj gönderen burak0992 » Prş Mar 23, 2017 12:05 am

nepharyl_ yazdı:Son olarak, siz şartlı kabul ile gitmiştiniz değil mi? Öğrenci aday vizesi diye tahmin ediyorum. Ben intensivkurs vizesiyle gidip DSH'ya girmek istiyorum. Şartlı kabul için başvuracağım ve kabul alırsam Ağustos - Eylül gibi gelecek muhtemelen ancak vizeyi öğrenci vizesine orada çevirebiliyor muyuz şartlı kabul geldiğinde yoksa Türkiye'ye dönmek mi gerekiyor? Belki bilginiz yok ancak yine de sormak istedim. Şartlı kabul olmadan Öğrenci Aday Vizesi'ne başvurmak istemedim, korktum red gelebilir diye. Ancak DSH'yı kazandığım takdirde orada başlamak istiyorum sonuçta. Şimdiden çok teşekkürler.
Dil kursu vizesiyle gelirseniz vize süresinin sonunda Türkiye'ye dönüp tekrardan Öğrenci Vizesine başvurmanız lazım.
Be different,make a difference...

alpertunga

Mesaj gönderen alpertunga » Prş Mar 23, 2017 12:09 am

nepharyl_ yazdı:Son olarak, siz şartlı kabul ile gitmiştiniz değil mi? Öğrenci aday vizesi diye tahmin ediyorum. Ben intensivkurs vizesiyle gidip DSH'ya girmek istiyorum. Şartlı kabul için başvuracağım ve kabul alırsam Ağustos - Eylül gibi gelecek muhtemelen ancak vizeyi öğrenci vizesine orada çevirebiliyor muyuz şartlı kabul geldiğinde yoksa Türkiye'ye dönmek mi gerekiyor? Belki bilginiz yok ancak yine de sormak istedim. Şartlı kabul olmadan Öğrenci Aday Vizesi'ne başvurmak istemedim, korktum red gelebilir diye. Ancak DSH'yı kazandığım takdirde orada başlamak istiyorum sonuçta. Şimdiden çok teşekkürler.
Rica ederim. Yardimci olacagim bir konu olursa cevaplarim.

Vize konusuna hakim degilim ne yazik ki. Forumda bu konu hakkinda daha yetkin üyelerimiz var. DSH'yi ilk seferde gecememeniz durumunda bazen 1 bazen 2 ay sonra takviminize uygun sinav bulabiliyorsunuz. Vize süresi acisindan bu gibi durumlar da önemli.

nepharyl_

Mesaj gönderen nepharyl_ » Prş Mar 23, 2017 12:12 am

Tekrardan çok teşekkür ediyorum. :) Her şey gönlünüzce olsun.