Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Nasıl Çalışılmalı ?

Dil kurslari, seviyeler, masraflar, sinavlar... Hepsi burada...
kiss25

Nasıl Çalışılmalı ?

Mesaj gönderen kiss25 » Pzr Oca 22, 2017 2:07 pm

Arkadaşlar merhaba 1 hafta önce Almanya'ya geldim Heidelbergte dil kursuna gidiyorum haftada 20 saat. A1 kurundan başladım. 8 ay kursa gideceğim sonra testdafa gireceğim. Öğleden sonra boş vaktim oluyor ve bu bos vaktimi kendim esktra Almanca çalışarak değerlendirmek istiyorum. Bunun için ne önerirsiniz? Yani kelime mi çalışayım başlarda yoksa önereceğiniz başka şeyler var mı ? Kendimi dil kursuyla kısıtlamak istemiyorum eğer mümkünü varsa dil kursundan fazla şey yapıp buradaki bir mesajda okuduğum kadarıyla mesela a2 yerine b1 sınavına girmek gibi ( bu bir örnek ne demeye çalıştığımla ilgili ) şeyler yapmak istiyorum. Şimdiden teşekkürler
Arkadaslar ben erkegim =)

burak0992

Re: Nasıl Çalışılmalı ?

Mesaj gönderen burak0992 » Pzr Oca 22, 2017 2:11 pm

Verilen ödevleri yap ve kelime defteri hazırla. Sonra o bilmediğin kelimeleri cümle içinde kullan. Bu zaten günde 2 saatini alır geri kalan saatlerde ise çık gez çarşıda. Otobüslerde ise kulaklığını tak alman radyosunu dinle. Kulağın Almancayla dolsun ilk olarak.
Be different,make a difference...

RojelatDuru44

Mesaj gönderen RojelatDuru44 » Pzr Oca 22, 2017 7:42 pm

Bu tabikide kisiden kisiye degisen bir sey. Benim önerim kendi dil seviyene göre kitap bulup okuman. Sadece bunun icin kitaplar var ve arkasinda da yaziyor hangi dil seviyesinde oldugu. Bir kac ögretmenim bunlari sesli okumami önerdi. Dil yakinligini arttiriyor sanirsam. Kelimeleri bol bol yaz tabiki de ama bunlari kullanabilecek bir aktivite bulabilirsen tadindan yenmez. Mesela herhangi bir konuda paragraf yazmak gibi.(Gayet tabii kontrol ettirmek önemli.) Grammer icinde aynisi gecerli. Bende suan B2 öfrencisiyim. Dil ögrenmeye yatkinligim yoktur, ingilizce ögrenene kadar canim cikmisti. Ama kitap okumanin bana en cok yardim eden sey oldugunu düsünüyorum ki almancayi cok daha rahat ve cabuk ögrendim.(tek sebep bu degil tabii ama önemli bir fark.)Konulari sikicidir ama zafere giderken gül bahcesinden gecilmez zaten.

Yolcu97

Mesaj gönderen Yolcu97 » Pzt Oca 23, 2017 12:18 am

Ben goethe düsseldorfta 3. Haftama girecem...Derslerde acayip pratik yüklemesi yapılıyor bize...Çok fazla konu işleniyor...Eve geldigimde en az 4 saat çalışıyorum yoksa kesinlikle yetişmez...Ve suan A1.2 seviyesindeyim...A1.1 konularını tekrar ettim....Çok fazla çalışıyorum ama seve seve çalısıyorum....kelimesi fiili ayrı ayrı notlar tuttup ögreniyorum...Dil kursundan dil kursuna derslerin ağırlığı değisiyomu bilmiyorum ama kesinlikle Türkiyede söylendigi gibi degil...Türkiyede yok kendini tanitmayı bil ,hobilerini söylemeyi bil ,nerden geldin nerden gittin söyle ,azıcık dil bilgisi bil A1 alırsın DİYOLAR YA ::o laflar burda geçerli değil sadece A1 in %20 lik kısmı onlar...Ha A1 alırsın belki ama kaçla alcan 100 üzerinden %65 ile mi yoksa %95 ilemi....Burda biriyle karsilastim ondan bu örnegi verdim diyoki belge aliyimde kaçla aldığımın önemi yok ,sonra giriyo bu arkadaşlar testdafa yada dsh sınavlarına geçemiyolar ....Ciddi çalışma gerekiyor....Gelmek isteyen arkadaşlarada bir ön bilgi olsun ...Yok lysden 10-20 bine girsem beni alırlarmı falanda filanda ..Lysden 10 bin ol zaten gelmene gerek kalmaz bence :D Ygs -Lys çalışmayada benzemiyo gerçekten dile meraklıysanız ve dili seviyorsanız bu iş olur.....(Konunun biraz dışına çıktım ama yazmak istedim :D))

Zohnie2

Mesaj gönderen Zohnie2 » Pzt Oca 23, 2017 3:42 am

Yolcu97 şehire yeni mi geldin? Göethe düsseldorfta 8 ay dil egitimi aldım. Bir çay içeriz istersen hbf nin oralarda :D

Yolcu97

Mesaj gönderen Yolcu97 » Pzt Oca 23, 2017 8:07 am

Zohnie2 yazdı:Yolcu97 şehire yeni mi geldin? Göethe düsseldorfta 8 ay dil egitimi aldım. Bir çay içeriz istersen hbf nin oralarda :D
Benim içinde iyi olur ...Özelden mesaj devride kapandı iletisime gecebilecegim bi hesabin varmı...

Zohnie2

Mesaj gönderen Zohnie2 » Pzt Oca 23, 2017 2:02 pm

Yolcu97 yazdı:Benim içinde iyi olur ...Özelden mesaj devride kapandı iletisime gecebilecegim bi hesabin varmı...
Simdi acik hesap vermek biraz garibime gidiyor. Tarih, saat ve yer belirleyelim buradan, zaten orada taniriz görünce. Cumartesi saat 11.00 hbf girisine bakan fotograf ceken adamin heykelinin önünde. Uygun mu sana? Haftaici yogunum biraz ama hafta ici istersen 18.00 dan itibaren olabilir.

Yolcu97

Mesaj gönderen Yolcu97 » Pzt Oca 23, 2017 3:35 pm

Zohnie2 yazdı:Simdi acik hesap vermek biraz garibime gidiyor. Tarih, saat ve yer belirleyelim buradan, zaten orada taniriz görünce. Cumartesi saat 11.00 hbf girisine bakan fotograf ceken adamin heykelinin önünde. Uygun mu sana? Haftaici yogunum biraz ama hafta ici istersen 18.00 dan itibaren olabilir.
Haklısın benimde yazarken garibimme gitmisti :D Bu hafta olmaz ama haftaya bir boşluk bulmaya calisirim...çunkü ben düsseldorfa gidis gelis yapiyorum trenle 1 saat..Hafta ici cok yogun oluyo benimde ....Bi boşluk bulursam yazarım haftaya...Goetheden 8 ay boyunca memnun kaldınmı ne seviyeye gelebildin bide nasıl bir yol izledin calisirken ...Benim kendime göre yöntemlerim var basarabilmis insanların fikirlerini almak iyi oluyor..

sevinctommy

dil kursu

Mesaj gönderen sevinctommy » Pzt Oca 23, 2017 3:48 pm

merhaba arkadaslar
Ben almanyada staj yapacagim alti aylik süre icin ve staj yaparken ve sonrasinda dil kursuna gidecegim staj suresinden sonra dil kursuyla nasil oturum izni alanilirim ve gerekli belgeler nelerdir? simdiden cok tesekkur ederim

Zohnie2

Mesaj gönderen Zohnie2 » Pzt Oca 23, 2017 4:29 pm

Yolcu97 yazdı:Haklısın benimde yazarken garibimme gitmisti :D Bu hafta olmaz ama haftaya bir boşluk bulmaya calisirim...çunkü ben düsseldorfa gidis gelis yapiyorum trenle 1 saat..Hafta ici cok yogun oluyo benimde ....Bi boşluk bulursam yazarım haftaya...Goetheden 8 ay boyunca memnun kaldınmı ne seviyeye gelebildin bide nasıl bir yol izledin calisirken ...Benim kendime göre yöntemlerim var basarabilmis insanların fikirlerini almak iyi oluyor..
A2 olarak basladim C1 bitirerek ciktim. Ilk ayimda fark etmedim, sonradan anladim oranin en kötü ve bizim seviye icin hic uygun olmayan bir hoca gelmis(Thomas weiblincky gibi bir seydi adi). O sanssizligimin sokuyla bocaladim ilk bir kac ay, yapilan sinavlari hep 3 le gectim, gözümü actigim da bir bakmisim b1 bitmis(Bence en cok dikkat edilmesi ve ögrenilmesi gereken seviye) ben hala sanki sadece dil gelistirmeye ve tatile gelmis bir moddaydim. B2 de b1 de ki eksiklerim yüzüme vurunca biraz cabaladim, ve sinav notlarimi yüzde 90 1 yaptim. Ama bitirdikten sonra temeldeki biraz bosluktan olsa gerek Testdaf ta okuma4-dinleme4-konusma5-yazma U3 aldim ve kaldim. Kaldiktan sonra 1 ay testdaf abend kursa gittim ve 2. de gectim(4454). Calisma plani olarak beni örnek almani önermem o yüzden yazmayayim :D

Yolcu97

Mesaj gönderen Yolcu97 » Pzt Oca 23, 2017 4:45 pm

Zohnie2 yazdı:A2 olarak basladim C1 bitirerek ciktim. Ilk ayimda fark etmedim, sonradan anladim oranin en kötü ve bizim seviye icin hic uygun olmayan bir hoca gelmis(Thomas weiblincky gibi bir seydi adi). O sanssizligimin sokuyla bocaladim ilk bir kac ay, yapilan sinavlari hep 3 le gectim, gözümü actigim da bir bakmisim b1 bitmis(Bence en cok dikkat edilmesi ve ögrenilmesi gereken seviye) ben hala sanki sadece dil gelistirmeye ve tatile gelmis bir moddaydim. B2 de b1 de ki eksiklerim yüzüme vurunca biraz cabaladim, ve sinav notlarimi yüzde 90 1 yaptim. Ama bitirdikten sonra temeldeki biraz bosluktan olsa gerek Testdaf ta okuma4-dinleme4-konusma5-yazma U3 aldim ve kaldim. Kaldiktan sonra 1 ay testdaf abend kursa gittim ve 2. de gectim(4454). Calisma plani olarak beni örnek almani önermem o yüzden yazmayayim :D
2 günde bir ünite sınavı yapıyolar bende 2 alıyorum hep...Zaman çok hızlı geçiyor fark etmesekte öğreniyoruz..Burdaki akrabalarda en önemli seviye B1 diyolar...Ha şeyi sorcam benim ayin sonunda A1 bitiyo A2 ye geciyorum sınava girme zorunlulugum var mı ? Yine aynı şekilde goetheye devam edicem...Sınıftaki yabancı arkadaşlarda okadar seviye gideceksen girme dediler kararsız kaldım.

Zohnie2

Mesaj gönderen Zohnie2 » Pzt Oca 23, 2017 4:56 pm

Yolcu97 yazdı:2 günde bir ünite sınavı yapıyolar bende 2 alıyorum hep...Zaman çok hızlı geçiyor fark etmesekte öğreniyoruz..Burdaki akrabalarda en önemli seviye B1 diyolar...Ha şeyi sorcam benim ayin sonunda A1 bitiyo A2 ye geciyorum sınava girme zorunlulugum var mı ? Yine aynı şekilde goetheye devam edicem...Sınıftaki yabancı arkadaşlarda okadar seviye gideceksen girme dediler kararsız kaldım.
Beni ekstra sinava hic tabii tutmadilar, ama hocanla konusma yapiyorsun kur sonunda sana öneride bulunuyo kuru tekrarla, gecebilirsin ama suralara calis ya da baska kura git diye, ama hocanin gecemezsin deyipte gecmek istiyorum diyen bir kac kisinin seviye tespit sinavina sokuldullari gördüm, aslinda o kurda yapilan ara sinavlardan cok ev ödevleri ve ders icindeki davranisin etkili oluyor, ortalamasi 2 olupta kur tekrari yapan arkadaslarim da var. Ama bunlarin haricin de hocan karar veroyo diyebiliriz kuru gecmene, itiraz edersen sinav hakkin var diye biliyorum.

kiss25

Mesaj gönderen kiss25 » Sal Oca 24, 2017 12:45 am

Zohnie2 yazdı:A2 olarak basladim C1 bitirerek ciktim. Ilk ayimda fark etmedim, sonradan anladim oranin en kötü ve bizim seviye icin hic uygun olmayan bir hoca gelmis(Thomas weiblincky gibi bir seydi adi). O sanssizligimin sokuyla bocaladim ilk bir kac ay, yapilan sinavlari hep 3 le gectim, gözümü actigim da bir bakmisim b1 bitmis(Bence en cok dikkat edilmesi ve ögrenilmesi gereken seviye) ben hala sanki sadece dil gelistirmeye ve tatile gelmis bir moddaydim. B2 de b1 de ki eksiklerim yüzüme vurunca biraz cabaladim, ve sinav notlarimi yüzde 90 1 yaptim. Ama bitirdikten sonra temeldeki biraz bosluktan olsa gerek Testdaf ta okuma4-dinleme4-konusma5-yazma U3 aldim ve kaldim. Kaldiktan sonra 1 ay testdaf abend kursa gittim ve 2. de gectim(4454). Calisma plani olarak beni örnek almani önermem o yüzden yazmayayim :D

1 2 kisiyle konustum 8 ayda c1 imkansıza yakin diyerek gozumu korkuttular suan a1 im haftada 20 saat kurs var kendimde evde calismaya calisiyorum kelime ezberliyorum intermetten aklima takilanlara bakıyorum nasil çalıştığını soyleyebilir misin acaba ? Kotuysede ne yapmamamız gerektigini bilmiş oluruz :D Birde kurs 8 aylık 8 ayda c1 olunup testdaf verilir mi güzel bir çalışmayla ?
Arkadaslar ben erkegim =)

Zohnie2

Mesaj gönderen Zohnie2 » Sal Oca 24, 2017 12:13 pm

kiss25 yazdı:1 2 kisiyle konustum 8 ayda c1 imkansıza yakin diyerek gozumu korkuttular suan a1 im haftada 20 saat kurs var kendimde evde calismaya calisiyorum kelime ezberliyorum intermetten aklima takilanlara bakıyorum nasil çalıştığını soyleyebilir misin acaba ? Kotuysede ne yapmamamız gerektigini bilmiş oluruz :D Birde kurs 8 aylık 8 ayda c1 olunup testdaf verilir mi güzel bir çalışmayla ?
A1 den zor, ama ben geldigimde A2/2 ydim. 1 ay A2/2 , 3 ay B1 , 2 ay B2 , 2 ay da C1 sürdü. Ancak testdaf icin isi bastan sıkı tutarsan b2 bitirip geçebilirsin tdn4 ile, zaten resmi olarak b2 olarak geçiyor tdn4. Ancak dediğim gibi öğretilen çoğu şeyi çok iyi çalışıp hatırlaman ve bolca alıştırma yapman lazım.(Hukuk vs. istiyorsan tdn5 lazım o zaman cok zor bence 8 ayda) Calısma tarzı olarak acıkcası ben ilk 3 4 ay tatilde eğlenip biraz dil geliştirmeye gelmiş bir moddaydım. B2 başlayınca ortalarına doğru günde 2 saat adam gibi(!) çalışmaya başladım. İlk girişimde testdafı yukarıda yazdığım gibi geçemedim. Ancak grafik yorumlama için çoğunlukla aynı kalıpları kullanabileceğimi gördüm. Bura da bir arkadaşın uzun bir yazısı vardı testdaf ile ilgili, onun yazısından çokça yararlanıp kendime bir kağıt hazırlayıp ezberledim. Bir de 20 gün akşamları Testdaf-Vorbereitungskurse a gittim ama alıştırmalar dışında pek bir şey katmadı bana. Yani c1 den sonra 20-25 gün iyi bir çalışmayla geçtim. Sonuç olarak su andan cok iyi asılırsan C1 olmadan verebilirsin. Öneri olarak geçemeyecek olsan bile imkanın varsa denemek için kayıt ol testdaflara hem tecrübe de edinirsin.

PgUp

Mesaj gönderen PgUp » Çrş Oca 25, 2017 4:53 pm

Yolcu97 yazdı:Benim içinde iyi olur ...Özelden mesaj devride kapandı iletisime gecebilecegim bi hesabin varmı...
selam dostum bende düsseldorftayım bu linke tıklayarak whatsapp grubuna üye olsanıza bi çay içeriz
https://chat.whatsapp.com/2IVLZcFrjHp96I12sPeJu5

Denizz

Mesaj gönderen Denizz » Çrş Oca 25, 2017 8:04 pm

Arkadaslar, bende yeni baslayacak sayilirim. Daha once kursa gittim ama cok gecti ustunden bir ara fono grammer kitabindan calistim o da etki edemeden ara verdim. Simdi ise pratik olsun diye Klipp und klarr kitabini indirdim ama o da biraz zor geldi. Rosetta stone setini indirmistim netten sizce onunla baslasam faydali olur mu? Baska onerileriniz varsa bilmek isterim.

bazenoyleolur

Mesaj gönderen bazenoyleolur » Çrş Oca 25, 2017 8:52 pm

Boş vaktinde bol bol youtubedaki ilgini çeken kanalları izle. Zaten her youtuber Almanca altyazısıyla ekler, böyle hem günlük konuşma dilini duyar, hem okur hem de bir şeyler öğrenirsin. Yoksa ilk başta bir hevesle başlanan o kelime defterleri bir yerden sonra dil öğrenme sürecini tıkıyor, bunaltıyor. Yavaş yavaş ama sağlam başlamak gerekiyor.

Zebercet

Mesaj gönderen Zebercet » Sal Şub 07, 2017 6:23 pm

Yolcu97 yazdı:Ben goethe düsseldorfta 3. Haftama girecem...Derslerde acayip pratik yüklemesi yapılıyor bize...Çok fazla konu işleniyor...Eve geldigimde en az 4 saat çalışıyorum yoksa kesinlikle yetişmez...Ve suan A1.2 seviyesindeyim...A1.1 konularını tekrar ettim....Çok fazla çalışıyorum ama seve seve çalısıyorum....kelimesi fiili ayrı ayrı notlar tuttup ögreniyorum...Dil kursundan dil kursuna derslerin ağırlığı değisiyomu bilmiyorum ama kesinlikle Türkiyede söylendigi gibi degil...Türkiyede yok kendini tanitmayı bil ,hobilerini söylemeyi bil ,nerden geldin nerden gittin söyle ,azıcık dil bilgisi bil A1 alırsın DİYOLAR YA ::o laflar burda geçerli değil sadece A1 in %20 lik kısmı onlar...Ha A1 alırsın belki ama kaçla alcan 100 üzerinden %65 ile mi yoksa %95 ilemi....Burda biriyle karsilastim ondan bu örnegi verdim diyoki belge aliyimde kaçla aldığımın önemi yok ,sonra giriyo bu arkadaşlar testdafa yada dsh sınavlarına geçemiyolar ....Ciddi çalışma gerekiyor....Gelmek isteyen arkadaşlarada bir ön bilgi olsun ...Yok lysden 10-20 bine girsem beni alırlarmı falanda filanda ..Lysden 10 bin ol zaten gelmene gerek kalmaz bence :D Ygs -Lys çalışmayada benzemiyo gerçekten dile meraklıysanız ve dili seviyorsanız bu iş olur.....(Konunun biraz dışına çıktım ama yazmak istedim :D))
Lysden 10 bin girenlerin zaten gelmesine gerek kalmaz derken ne demek istediniz tam anlayamadım 10000 az anlamında mı yoksa türkiyede de iyi bir üniye gideceği için mi gerek kalmaz?

astateoftrances

Mesaj gönderen astateoftrances » Cum Şub 10, 2017 12:39 am

merhaba,
konudan biraz alakasiz olucak ama biz seninle ayni kursa gidiyoruz fakat daha senin adini bile bilmiyorum :D sana nasil ulasabilirim? bu arada ben hauptstrasse'deki binada degilim, hauptbahnhof'un karsisindaki binada okuyorum. eger istersen bi ara kahve icebiliriz :) bu arada kutuphaneler calismak icin birebir ama su aralar igne atsan yere dusmuyor..

Yolcu97

Mesaj gönderen Yolcu97 » Cum Şub 10, 2017 3:31 pm

astateoftrances yazdı:merhaba,
konudan biraz alakasiz olucak ama biz seninle ayni kursa gidiyoruz fakat daha senin adini bile bilmiyorum :D sana nasil ulasabilirim? bu arada ben hauptstrasse'deki binada degilim, hauptbahnhof'un karsisindaki binada okuyorum. eger istersen bi ara kahve icebiliriz :) bu arada kutuphaneler calismak icin birebir ama su aralar igne atsan yere dusmuyor..
Benlemi?