Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Almanya da Kartelcilik

Gunluk yasam, masraflar, yurtlar, yemekler... Hepsi burada...
Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Almanya da Kartelcilik

Mesaj gönderen Physiker » Sal Kas 08, 2016 1:21 pm

Genelde aklimiza Almanya gelince, demokratik bir ulke, herkesin hakkini savunabilecegi ve hukugun ustunlugunu savunan bir toplum gozumuzde canlanir.

Fakat Almanya da yasamaya baslayip, yillar gectikce aslinda uluslararasi siyasette oldugu gibi Almanya nin da bu konulari "isine geldigi gibi" kullanma huyundan vazgecemedigini anliyoruz.

Ekonomi piyasasinda sirf bu durumun onune gecmek icin Bundeskartellamt diye resmi bir kurum var ve piyasada her alanda kartelciligi arastiriyor ve her yil milyonlarca euro ceza kesiyor.

Fakat konuyu cok fazla derinlestirmeden ve ekonomist veya siyasi yorumlara girmeden, bizim gibi yabanci ogrencilerin gunluk hayatta karsilastigi ve bir cogumuzun farkina varmadigi bir kac ornek verelim:

- Sigorta kaydi: Universiteye baslayinca, resmi bir sigorta sirketinde kayit olmaniz gerekmektedir. Fakat universitelerde calisanlar sizi bir sekilde hep AOK ya yonlendirir. Almanya da AOK ile ayni degerde 10 farkli firma bulunmaktadir. Kayit sirasinda hep AOK dan bir calisan kapida bekler ve universite kampuslerinde mutlaka cok rahat buro bulurlar. Sadece ogrencilerde degil, Almanya genelinde nufusun 1/3 u AOK da kayitlidir.

- Internet: Bu konuda bir yonlendirme yok gerci ama ornegin internet baglantisini Vodafone veya Telekom dan aldiginiz zaman, baglanma suresi firmaya gore oldukca degisir. Internet baglantisini telekom yapar ve ornegin telekomda musteriyseniz, vodafone a gore baglanti icin daha kisa sure beklersiniz. Internet hizmeti konusunda maalesef Almanya, Turkiye nin cok cok altinda bulunmaktadir. Bazen internet baglantisi icin 4-5 hafta beklemek zorunda kalabilirsiniz. Telekomda en gec 2 haftada baglanir.

- Dil Kursu Goethe: Bazen sitedeki arkadaslarimiz red cevaplarini paylasirlar ve genelde neden Turkiye de dil kursuna gitmedin simdiye kadar diye yazdiktan sonra ornek olarak Goethe de neden gitmediniz diye de parantez icinde belirtilir. Ogrenciyi bir sekilde goethe ye yonlendirmeye calisirlar. Ornegin bazi ozel kurslar yine devletin tanidigi Telc, OSD gibi sinavlari kendi bunyelerinde yapmasina ragmen bir sekilde ogrencilerin bilinc altina Goethe yerlesir. Konsoloslugun sitesinde Goethe nin reklamlari dahi yapilir. Baktiginizda aslinda Goethe nin diger kurslardan hic bir farki yoktur. Tek farki fiyatlarinin cok pahali olmasi.

Bu ornekler sadece kucuk capta ve bizim gibi buraya gelen ogrencilerin karsilastigi en basit ve kucuk ornekler. Ozellikle enerji, bankacilik ve metal sanayi alanindaki ornekleri versem cok sasirabilirsiniz.

Kartelcilik genel olarak rekabeti oldurur ve raket olmayan bir ekonomide fiyatlar dusmez. Ornegin dil kursu konusunda Goethe ye taninan kartelcilik firsatlari olmasa ornegin Goethe cok daha ucuz fiyata kurs vermek zorunda kalabilir.
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

jobbabemeek

Almanya da Kartelcilik

Mesaj gönderen jobbabemeek » Sal Kas 08, 2016 2:55 pm

Baslik Almanya\'dan ziyade, "sosyal devletlerde kartelcilik" olabilirdi bence. Devlet mudahale alanini genislettikce rekabet o kadar daraliyor. Anca Avustralya, Isvicre gibi piyasanin epey bi serbest oldugu ulkelerde yoktur herhalde bu tur tekelcilik. Zaten sosyal devlet kavraminin da falsosu yuksek vergiler ve bir zaman sonra ortaya cikan bu tekelcilik konusu degil mi?

Ne demis atalarimiz: The only good system is a sound system.

Florenzi

Almanya da Kartelcilik

Mesaj gönderen Florenzi » Sal Kas 08, 2016 5:06 pm

[quote]Physiker tarafindan yazilan metin:

- Internet: Bu konuda bir yonlendirme yok gerci ama ornegin internet baglantisini Vodafone veya Telekom dan aldiginiz zaman, baglanma suresi firmaya gore oldukca degisir. Internet baglantisini telekom yapar ve ornegin telekomda musteriyseniz, vodafone a gore baglanti icin daha kisa sure beklersiniz. Internet hizmeti konusunda maalesef Almanya, Turkiye nin cok cok altinda bulunmaktadir. Bazen internet baglantisi icin 4-5 hafta beklemek zorunda kalabilirsiniz. Telekomda en gec 2 haftada baglanir.

[/quote]

Bu yazilanlar saka herhalde. Turkiye\'de de her firmanin hizi farklidir.
Hele ki Turkiye\'deki internetin pahaliligi, adil kullanim kotasi ve siyasi iradenin keyfine gore interneti yasakladigi dusunuldugunde Almanya\'da -ki oyle olmadigi halde hadi diyelim 4-5 hafta yani Turkiye\'den 1-2 hafta uzun suruyo(!)- bunlari dillendirmek kelime oyunudur, birilerinin dusuncelerine hizmet etmektir, iyi yonuyle cahilliktir.

Bu ulkede tek zoruma giden durum 30 yasini geciptigim icin 170 euro Tk\'ya sigorta odememdir. Malesef 30 yasina girdiniz an 2 katini oduyorsunuz. Ki 170 euro en dusuk miktar.

Tabi ki daha da iyi olabilir sistem ancak geldigim ulkemin getirildigi malesef icler acisi durumu, insanlarin orda nasil somuruldugu goz onunde bulundurunca Almanya\'ya ses etmek ayip kaciyo simdilik.

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Almanya da Kartelcilik

Mesaj gönderen Physiker » Sal Kas 08, 2016 6:28 pm

Florenzi, bu yorumun hic olmamis ayip etmisin.

Konuyla ilgili en onemsiz yere takilmisin ve direk "cahil" olarak durumu elestirmen de trajikomik olmus. Sanirim sitenin anasayfasinda sag alttaki fotograf neyin dusuncesine hizmet ettigimizi kanitliyordur.

Almanya da yasadigimiz icin burdaki gordugumuz carpiklilari(vergi sistemi, burokratik islemlerdeki carpikliklar vs) elestirme hakkina sahibizdir. Kendinizi turk oldugunuz icin dusuk seviyede gormeyin. Garip komplekslere girmeyin. O zaman bir haksizliga ugradigimizda Almanya da, hakkimizi aramayalim, nasilsa Turkiye de daha kotu ben ordan geldim beni daha cok ezin diye dusunelim.

Konuyla ilgili fikrin veya senin de bu sekilde tespitlerin olursa buyur, yoksa gereksiz yorumlara ihtiyacimiz yok.

Iyi forumlar
www.deutschstudent.com

pardon

Almanya da Kartelcilik

Mesaj gönderen pardon » Sal Kas 08, 2016 7:31 pm

Internet hakkinda yazdiklari az bile Physiker\'in, ne oyle olmadigi haldeymis. Su cahillerdeki cesaret de bitiriyor beni. Gelmis baskasina cahil diyor.

Ben ilk geldigimde 1&1\'dan saka degil 2-3 ay tekniker randevusu bekledim. 2 Kere tekniker evde yok diye yalan soyledi ve gelmedi. 3. randevu icin artik sirketi iptal ile tehdit ettim de oyle geldi tekniker. Cok benzeri de vodafone\'da basima geldi. 50 mbit internetim vardi o2\'den ve baslarda bana 27 mbit veriyorlardi net olarak ki sacmaligin daniskasi. Onu da ben kavga ederek aldim. Ilk bagladiklarinda 17-18 mbit aliyordum ama sozde bana 50 mbit baglamislardi. Sonra kontrat bitimine dogru iptal ettim ve bana niye ettiniz vs diye sordular. Ben de acikca soyledim. Sonrasinda ne alakaysa geri kalan zaman 45-46 mbit almaya basladim. Ama bir kere sinir olmustum o2\'ya ve vodafone\'a gecmek icin onlara basvurdum. Bu ileri zekalar da ilk bana tamam 50 mbit baglariz vs sorun degil dediler. 1-2 ay internetim kesildikten sonra bunlardan haber bekledim. Yok port yokmus, yok bilmem neymis 1-2 ay oyaladilar tekniker randevusu veremediler ve o2\'ye geri donmek zorunda kaldim.

Almanya\'da en nefret ettigim seylerin basinda internet sirketleri gelir. Bu olaylar disinda o2 geri geldigimde baska cakallik daha yapti. Ayni cakalligi bir baska arkadasima da yapti ayni tarifeye gecen. Ogrenci tarifesiydi ve ogrenci belgesi yollayanlara 50 mbit 30 yerine 25 euro dediler. Bunun yanin 60 euro baglanti 50-60 euro da modem + 2 ay bedava vs bir seyler verdiler. Sonra bize bir mail adresi verdiler. Oraya ogrenci belgesini yollayin dediler, ben de yolladim. Sonra fatura gelince 150-180 euro civarinda modem + baglanti + 2-3 aylik parayi da cekmisler. Normalde bu saydiklarim ucretsiz olmaliydi. Aylik ucreti de 30 euro\'dan hesaplamislar, 25 degil. Sonra aradim, dedim ne alaka? Telefondaki kadin bana dedi ki ogrenci belgesini yollamamissiniz. Dedim verilen adrese yolladim. Neymis email adresine degil de benim hesabimda bir linkten yollamam lazimmis. Bundan bana ne. Bana gelen email\'de mail adresine yollayin yaziyordu oyle yaptim. Sonra telefonda diretince ve isterseniz gelen maili yollayayim hala duruyor vs diyince, modem ve baglanti parasini verdi. Belki 2-3 ay bedava ayi da vermistir hatirlamiyorum. Ama bunu da direkt benim hesaba yollamadilar. Kendi o2 hesaplarina Guthaben olarak yuklediler. 30 euro\'yu indirmemisler ama. Ben de tekrar arayip 30 euro\'yu ve bu parayi napacaksiniz, niye benim hesabima geri yollamiyorsunuz diye sordum. Sonra da binlerce kisiye bunu yapip paralarini mi isletiyorsunuz diye de ekledim. Telefondaki kadin da soylediklerinizi yanlis kulaklar duyabilir diye tehdit etti. Ben de bir sey ima etmedigimi sadece meraktan sordugumu soyledim. Bu olay sonunda bedava modemi vs verdiler ama 25 euro olmasi gereken ucreti degistirmeyeceklerini soylediler ve 30 euro kaldi. Ben de bu internet olaylarindan cok sikildigimdan pesini biraktim ve hala o2\'yu kullaniyorum ama hayatimda bir daha o2 kullanmayacagim. Hatta iphone alirken bunlara sinir oldugumdan kontrat yapmadim cok iyi tarifeleri olmasina ragmen. Bu ogrenci belgesi olayi da birbirimizden habersiz baska bir arkadasimin basina geldi. Ona bu olayi anlatinca aynisi benim de basima geldi dedi. Hatta o baska birine anlatinca o da onun basina geldigini soylemis.

RWTH Aachen

Almanya da Kartelcilik

Mesaj gönderen RWTH Aachen » Sal Kas 08, 2016 8:59 pm

Hic kimse kusura bakmasin, Almanya\'daki hizmet sektoru hic de oyle Almanya\'ya yakisir cinsten degil. Bankacilik, Iletisim, Saglik tamamen rezalet.

Bizde hersey belki dort dortluk degildir ama isler biraz hizli yurur. Burada inanilmaz bir hantallik var. Bir isi duzgun yapiyorlar tamam ama pratiklik konusunda kimse bana Almanya bir numara filan diyemez. Yahu bir kaldirim tamiri 2 ay surer mi? Anladik, duzgun yapiyorsunuz ama cok hantalsiniz. Ya da pardon\'un yukarida bahsini ettigi sacmaliklara ben de sahit oldum. Bu cakalliklarin en basinda AOK denilen, rezalet otesi sigorta firmasi gelir. Bulastiysaniz onlara bir kere, vay halinize. Bu kadar beceriksiz insanlari calistiran baska bir firma daha gormedim.

Postbank denilen zimbirti da listede kendisine ikinci sirada yer buluyor. 2 kere bizzat kredi kartimin iptali icin bizzat dilekce verdim, hala kart iptal edilmemis. Ya da hesabimi baska bir hesaba donusturmek icin dilekce veriyorum, aylar sonra cevap geliyor. Simdi de yeni sacma sapan bir sistem getirmisler, neymis 25 yas ustunden ogrenci olsun ya da olmasin aylik ucret alacaklarmis. Asla bulasmayin bu bankaya, benden soylemesi.

Ozetle, hic de oyle olaganustu degil burada hizmet sektoru. Ben cogu bransta, Turkiye\'dekilerin buradakilere daha ustun oldugundan adim gibi eminim.
RWTH Aachen University - Makine Muhendisligi

pardon

Almanya da Kartelcilik

Mesaj gönderen pardon » Sal Kas 08, 2016 9:36 pm

Bankacilik hakkinda havaleler garibime gidiyor burada benim. Turkiye\'de havale yaptigim zaman aninda geciyordu, burada 2-3 gun suruyor. Bankacilik sistemi hakkinda bir fikrim yok, belki guvenlik bakimindan vs Almanya\'da uygulanan sistem daha iyidir ama musteri olarak Turkiye\'deki sistem daha fazla isime yariyor. Bugun yurtdisina "acil" havale yaptim, 2-3 gun surer dediler.

jobbabemeek

Almanya da Kartelcilik

Mesaj gönderen jobbabemeek » Sal Kas 08, 2016 9:46 pm

Ha konu Turkiye ile karsilastirmaksa, hizmet sektorunde Turkiye, degil Almanya\'yi, daha bircok ulkeyi de geri de birakir kanimca. Hatta "kanimca" falan degil ya, baya bilinen bir seydir bu. Bankacilik konusunda da hakli arkadaslar. Cuma gunu atm\'den para yatirayim dedim hesabima, Sali gunu gecti :D Turkiye\'de aninda gecerdi hesaba, meger ne buyuk luksmus.

pardon

Almanya da Kartelcilik

Mesaj gönderen pardon » Sal Kas 08, 2016 10:20 pm

Bir de bunun Almanya\'da yemek siparisi sorunu var. Tam bir iskence. 2 saatten fazla siparis bekledim defalarca. Dibimdeki (50 metre otemdeki) pizzaci bile en erken 30 dakikada getiriyor. 300-400 metre ilerimdeki Burger King bana siparisi 1,5-2 saat icinde getirdi. 1 saat olunca bunlari 3-4 kez aradim ama acan olmadi subede. Sonra gittim dibimdeki bir yerden yemek aldim ve ben yerken siparisi getirdi kiz. Dedim siz getirene ben baska yerden tavuk gogsu izgara siparis edip yemeye bile basladim. Dedi bize haber verseydiniz. E zaten 3-4 kere aradim sizi acmadiniz dedim. Bir sey diyemeden geri dondu. 3-4 sene once de bir pizzaciyi arayip siparis vermistim. 1 saatte gelmeyince Pizza, aradim dedim nerede kaldi. Telefonu acan calisan adresiniz ne diye sordu, soyledim. Pizza yola cikmis birazdan orada olur dedi. Bu konusmanin ustune 1 saat daha bekledim ve sonunda dayanamayip tekrar aradim. Dedim 2 saat once bir siparis verdim hala bekliyorum. Bu sefer baska bir calisandi. Adresi sordu, yine verdim. Dedi boyle bir siparis gozukmuyor bizde. Hay dedim sizin yapacaginiz isi ... Adama bir guzel sovdum, 1 saat once aradigimda siparisin yolda oldugunu soylediklerini anlattim, suratima kapatti.

Almanya\'da hizmet sektoru rezalet, vasifsiz elemani gercekten vasifsiz. Bu kadar vasifsiz elemani ben Turkiye\'de gormedim. Turkiye\'de verdigim siparis en gec 30 dakika icinde kapimdaydi. Lieferando\'da falan musteri yorumlarini okuyun, neler var.

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Almanya da Kartelcilik

Mesaj gönderen Physiker » Çrş Kas 09, 2016 12:18 am

Banka olayi gercekten cok garip burda. Ama artik son 3 yildir bilerekmi ne yapiyorlar artik paranoyak olmaya basladim, almanlarin bu "mein Kollege hat vertan" cumlesinden kusacak hale geldim, sanki bilerek yapiyorlar. En son AOK da yanlis bir islem yapilmis, merkezlerine gittim bir calisana durumu anlattim ve cevap mein Kollege hat vertan oldu:) Sonra diger bir calisana gitti ikinci problemi anlattim, yine ayni cevabi aldim, ucuncu calisana gittim baska bir olay icin o da ayni seyi soyleyince artik dayanamayip herkesin icinde ayaga kalkip " Buraya isci alirken en azindan IQ testi falan yapin herkesi almayin bu ne herkes ayni aptalligi yapiyor" diye herkesin icinde bagirmak zorunda kaldim.

Bir de uzak durmaniz gereken baslica iki kurum var Almanya da: 1. AOK, 2. Sparkasse... Sparkasse gecenlerde cuma aksami mesai bitimi benim hesabi kitlemis. Para falan cekemedim hafta sonu oldugu icin. Pazartesi gittim bankaya sebebini sordum. Wuppertal de bir firmaya 800 kusur euro borcum varmis, odememisim ve onlar hesabima haciz koymuslar(Faehndung). Kendimden suphelendim bi ara, Wuppertal den ne aldim acaba 800 euroya diye. Firmanin adini istedim bu sefer bilgi gizliligi yasasi soyle boyle sacmalamaya basladilar(Datenschutz). Yani hesabimi kimin kitledigini bilemeyecekmiyim dedi, durun bir sefime sorayim dedi, sefi geldi firmanin adini verdi neyseki. Hesabima guya haciz koydurtan firmayi aradim, niye hesabimi kitlettiniz dedim, telefonda konustugum kadin benim bilgileri bulamadi=) Peki benim dosyam bir bagim yoksa sizle nerden hesabimi kitliyorsunuz dedim, bankayla tekrar gorusun dedi. Bankaya geri gittim, 4-5 kisi toplandi bir yere 20 dakika bilgisayar ekranina bakip fisir fisir konusup gelip bana aciklama yapmaya basladilar " Kusura bakmayin, isim karisikligi olmus ve calisanimiz bir hata yapmis:) ve baska biri yerine sizin hesabi kitlemisiz". Yine ayni cumle "mein Kollege hat vertan". Yani sinirden kahkaya basladim orda. Hani belki nerden biliyorsunuz, hafta sonu param yoktu, para cekemedim ve ac kaldim ve sizin aciklamaniz bumu diye sordugumda yine ayni cevabi aldim, sanki papagan gibi tekrarliyorlardi "mein kollege hat vertan".

10 yildir burdayim, yasadigim olaylari boyle tek tek yazsam inanin 200 sayfa kitap cikar. Alman arkadaslara anlatiyorum bunu ve onlarin yillardir bana eksik yapilan bir iste dedikleri "tipik turk isi" terimini artik onlara karsi kullanabiliyorum. "Tipik alman isi, mein Kollege hat vertan". =) Kaldirim olayi vs de cabasi, Duisburg su anda komple insaat altinda. 3 km yi bazen 30 dakikada gittigim oluyor trafikte ve hem de Duisburg gibi bir sehirde. Berlin Tegel de yapilan havaalani insaatini medyada inceleyin zaten agziniz acik kalir=) Orda da bir suru "mein Kollege hat vertan" vakasi var.

* Almanca bilmeyenler icin "mein Kollege hat vertan", is arkadasim bir hata yapmis demek. :)
www.deutschstudent.com

Kullanıcı avatarı
welly275

Almanya da Kartelcilik

Mesaj gönderen welly275 » Çrş Kas 09, 2016 12:28 am

[quote]- Internet: Bu konuda bir yonlendirme yok gerci ama ornegin internet baglantisini Vodafone veya Telekom dan aldiginiz zaman, baglanma suresi firmaya gore oldukca degisir. Internet baglantisini telekom yapar ve ornegin telekomda musteriyseniz, vodafone a gore baglanti icin daha kisa sure beklersiniz. Internet hizmeti konusunda maalesef Almanya, Turkiye nin cok cok altinda bulunmaktadir. Bazen internet baglantisi icin 4-5 hafta beklemek zorunda kalabilirsiniz. Telekomda en gec 2 haftada baglanir. [/quote]

digerlerine kariliyorum ama buna maalesef. tecrubeyle sabittir telekomun 4 ayda yapamadigini 1&1 2 haftada gerceklestirdi. bolgesel olarak her firmanin farkli hizmet kalitesizligi olsa gerek

ysFF
İletişim:

Almanya da Kartelcilik

Mesaj gönderen ysFF » Çrş Kas 09, 2016 12:32 am

Internet hizmeti konusunda yerden goge kadar katildigim bir yazi.(hiz degil ama) :)

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Almanya da Kartelcilik

Mesaj gönderen Staatsmann » Çrş Kas 09, 2016 1:30 am

Physiker\'e ilaveten saglik sistemi BERBAT! Evet tam anlamiyla BERBAT.

Ozel saglik sigortaniz yoksa kliniklerde ugrasir durursunuz.
Randevular 2-3-4 hafta sonraya verilir, ozellikle de ev doktoru degilde diger saglik bolumleri icin gecerli bu dedigim.
Randevu saati gelmeden tam vaktinde orada olursunuz ama sizi bekleme odasina alirlar en az bir 45 dakika 1 saat bekletirler.

Hele geceleri acile gidin, isiniz cok daha zor... 2-3 saat beklersiniz.
Bu yanik icin acile gitmistim 3 saate yakin bekledim, sarj aletim yanimdaydi telefonumu sarj ediyordum, hemsire geldi, fisi cikartir misiniz diye sertce uyardi. Neden diye sordugumda, "Elektrik hirsizligi" diyince "tipik Alman isi" dedim ben de.

7 yildir Almanya\'dayim ve topu topu 2 kere gittim doktora.
Ilk acile gidisim, bademcik iltihaplanmasiydi. Sabah 03:30 gibi gitmistim acile, doktor yok dediler, mesai saatini bekleyin dediler. Saat 8 gibi doktor geldi, 5 dakika surmedi benle ilgilenmesi. Antibiyotik yazip gonderdi.
Bir bankin uzerinde kivrila kivrila, yuksek atesle bekledim tek basima. Ne bir agri kesici, ne bir ilgilenen.

Dun ortopediden randevu aldim 3 hafta sonraya. Ve bu erken randevu alayim diye dolastigim 4. ortopedi.

Hastanelerde ozel ve normal sigortali farki Turkiyedekinden cok daha buyuk.

Gecenlerde ufak bir yanik kazasi gecirdim. 5 farkli doktor degistirdim, hic biri duzeltemedi. Iltihap kaptigini eczaci bile anladi ama onlara islarla soylememe ragmen ilgilenmediler ve hastaneye sevk kagidi vermediler.
Turkiye\'ye gidip orada tedavi oldum 10. gunde yaram iyilesti :)
Postmodern Kommentare fundamentalistischer Mentalitaeten
Fundamentalist zihniyetlerin postmodern yorumlari

Florenzi

Almanya da Kartelcilik

Mesaj gönderen Florenzi » Çrş Kas 09, 2016 1:54 am

[quote]jobbabemeek tarafindan yazilan metin:

Ha konu Turkiye ile karsilastirmaksa, hizmet sektorunde Turkiye, degil Almanya\'yi, daha bircok ulkeyi de geri de birakir kanimca. Hatta "kanimca" falan degil ya, baya bilinen bir seydir bu. Bankacilik konusunda da hakli arkadaslar. Cuma gunu atm\'den para yatirayim dedim hesabima, Sali gunu gecti :D Turkiye\'de aninda gecerdi hesaba, meger ne buyuk luksmus.[/quote]

Hangi banka hocam o? Mesela ben Postbank\'tayim. Aninda hesapta gorunur. Haftasonu bile.

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Almanya da Kartelcilik

Mesaj gönderen Staatsmann » Çrş Kas 09, 2016 2:08 am

Banka konusu Almanya\'da baya kotu.
Deutsche Bank\'tayim online odemelerde vs telefonuma sifre geldigi icin 0,99 Cent ( 1 Euro) hesabimdan para kesiyorlar.

Bugun yatirdigim yahut yatirilan para da her seferinde hemen hesabima gecmiyor. 1-2-3-4 gun bekledigim oldu.

Florenzi

Almanya da Kartelcilik

Mesaj gönderen Florenzi » Çrş Kas 09, 2016 2:13 am

[quote]Physiker tarafindan yazilan metin:

Florenzi, bu yorumun hic olmamis ayip etmisin.

Konuyla ilgili en onemsiz yere takilmisin ve direk "cahil" olarak durumu elestirmen de trajikomik olmus. Sanirim sitenin anasayfasinda sag alttaki fotograf neyin dusuncesine hizmet ettigimizi kanitliyordur.

Almanya da yasadigimiz icin burdaki gordugumuz carpiklilari(vergi sistemi, burokratik islemlerdeki carpikliklar vs) elestirme hakkina sahibizdir. Kendinizi turk oldugunuz icin dusuk seviyede gormeyin. Garip komplekslere girmeyin. O zaman bir haksizliga ugradigimizda Almanya da, hakkimizi aramayalim, nasilsa Turkiye de daha kotu ben ordan geldim beni daha cok ezin diye dusunelim.

Konuyla ilgili fikrin veya senin de bu sekilde tespitlerin olursa buyur, yoksa gereksiz yorumlara ihtiyacimiz yok.

Iyi forumlar[/quote]

Sayet ortada bir gereksizlik varsa bu baslikta basina gelen bir olayi sanki tum Almanya\'nin yasadigini zannedipte rezil, berbat diye niteleyenlerdir. Yukarida yazilan tek bir sorunla ben karsilasmadim mesela. Ee nerde bu berbatlik, rezillik, anlamsizlik peki? Simdi ben tespitte bulunmayipta gereksiz yorum mu yapmis oluyorum?
Ben kendimi asla dusuk seviyede gormem. Oyle ki Turkiye, Turk yazarken T\'yi bile buyuk yazarim. Ben kimseye hakkini aramasin demiyorum ya da kendini ezik hissetsin de demiyorum. Ancak Almanya\'da kisisel yasanan problemleri sanki genel problemlermis gibi -universite okuyan biri olarak- yansitman benim icin cahilliktir. Ha Anadolu\'nun comar, kasaba zihniyetinden biri olsan ses etmezdim.
Bu arada ihtiyacimiz yok derken cogul kullaniyorsun. Sayet site tapulu malinizsa bi baslik acin, actiginiz basliklara nasil yorum girilmesi gerektigini yazin da rahatlayin.

Iyi forumlar.

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Almanya da Kartelcilik

Mesaj gönderen Staatsmann » Çrş Kas 09, 2016 2:17 am

[quote] bunlari dillendirmek kelime oyunudur, birilerinin dusuncelerine hizmet etmektir, iyi yonuyle cahilliktir.

Tabi ki daha da iyi olabilir sistem ancak geldigim ulkemin getirildigi malesef icler acisi durumu, insanlarin orda nasil somuruldugu goz onunde bulundurunca Almanya\'ya ses etmek ayip kaciyo simdilik.[/quote]

Kimin dusuncesine hizmet ediyor ? 7:K

duisburger

Almanya da Kartelcilik

Mesaj gönderen duisburger » Çrş Kas 09, 2016 2:51 am

Staatsmann in yasadigina benzer olaylari ben de yasadim. Ayagimda bir yara cikti ve nerdeyse yuruyemeyecek hale geldim. Bana cilt doktoru 1 ay sonrasina randevu verebildi. 1 ay sonra gittigimde durum daha da kotuydu artik ve verdigi ilaclarin vs hic bir faydasi olmadi. Atlayip Turkiye ye gittim ve 10 gun icinde Turkiye de tedavim yapildi ve ayagim sagligina kavustu. Almanya da iyi bir egitim alan ve kendini gelistiren doktorlar, vergi sistemi ve maaslar yuzunden Isvicre veya ABD ye gidiyor ve Almanya da bulgar, polen ve arap doktorlari dolduruyor.

Su yukarda anlamsiz sekilde sacmalayan florenzi disinda da yorum yapan ve uzun yillardir burda yasayan herkes ayni fikirde sanirim. Turkler(Noktadan sonra cumleye yeni basladigim icin T yi buyuk yazdim yoksa oyle sacma sapan seylerle milliyetcilik taslamam) hizmet olayini daha iyi biliyor ve bir cok sektorde artik isler Almanya ya gore daha iyi islemeye basliyor(Bunu belirtirken akp li olmadigimi da parantez icinde belirteyim, yoksa neye hizmet ettigim konusunda karisiklik yasanabilir). :)

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Almanya da Kartelcilik

Mesaj gönderen Physiker » Çrş Kas 09, 2016 3:17 am

@ Veli, sanirim yanlis anladin. Ornegin x firmasiyla internet sozlesmesi yapinca, eve interneti baglamak icin gelen teknikeri hangi firma yolluyor?

@Tekin ve Cem gecmis olsun:)

@florenzi, lutfen gereksiz yere polemige girme benimle. Actigim baslikta kendi basima gelen olaylari ornek olarak vermedim, genel durumlardan ornek verdim ve herkesin yasadigi seyler bunlar ve verdigim orneklerin hic biri benim basima gelmedi kisisel olarak(Vizeden red yeme ve Goethe den kurs alma, AOK kayit, Telekom internet). Bilip bilmeden hakaret ve suclamalar(bir dusunceye hizmet etmek, cahillik vs) gelmesine ragmen sana kisisel olarak herhangi bir cevap vermiyorum. Tekrar rica ediyorum gereksiz yorumlarda bulunma.
www.deutschstudent.com

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Almanya da Kartelcilik

Mesaj gönderen Staatsmann » Çrş Kas 09, 2016 3:30 am

Ben herseyi gectim, bizim insanlarimizin paranoyak bir sekilde her yorumun ve fikrin, dusuncenin arkasinda;

"kelime oyunu, birilerinin dusuncelerine hizmet etmek, gizli X partili, gizli X\'ci, "

vs gibi suclamalarda bulunmasini anlayamiyorum.

Zamaninda ben de bazi siyasi olaylar hakkinda gorusumu dile getirdigimde, koyu kemalist biri olmama ragmen komik suclamalarla karsilasmistim. Ne kadar basit dusunce yapisina sahip insanlar var... :help