Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Nasil basediyorsunuz?

Gunluk yasam, masraflar, yurtlar, yemekler... Hepsi burada...
Pep

Nasil basediyorsunuz?

Mesaj gönderen Pep » Pzt May 30, 2016 2:07 pm

Merhaba,
Bu bir ic dokmedir =)
20 aydir Almanya\'dayim. Informatik okuyorum, ilk donemim. Hem liseden mezun olali cok oldugundan (9 yil...), hem de ilk lisansimin tm\'den sectigim bir bolum olmasindan dolayi zorlaniyorum cok. Gerci Abiturunu yeni almis Almanlar bile sikayet ediyor cok zor oldugundan o biraz rahatlatiyor.

Almanca da ayri dert. DSH 3 aldim almasina ama gunluk hayatta cok cekingenim. Konustugum dil cevremde %90 Ingilizce ve Almanca\'da cok zorlaniyorum. Kendimi cok salak hissediyorum konusurken o yuzden ya susuyorum ya da Ingilizce\'ye donuyorum... Dilden dolayi sosyal cevrem yok, ( Biraz da yastan kaynakl sanirim.) aktivitem yok, onlar olmayinca da Almanca gelismiyor. Boyle bir kisir donguye girdim gidiyorum...
Bu arada bolumun cok zor oldugunun farkindaydim secerken. Fakat gercekten istedigim ve kendime guvendigim icin sectim. Acikcasi bugune kadar istedigim her seyi basarmistim cunku. Ama simdi cok korkuyorum basarisiz olmaktan hatta atilmaktan...

Sizin hayatiniz nasil? Almanca konusurken kendinizi rahat hissetmeye ne zaman basladiniz? Nasil arkadas ediniyorsunuz? Bolumleriniz nasil? 1 bucuk ay umutsuzluga kapilmak icin cok mu erken?

Cok soru sordum kusura bakmayin. Sadece halden anlayacak insanlari bir tek burada bulabilirmisim gibi geldi =)

pardon

Nasil basediyorsunuz?

Mesaj gönderen pardon » Pzt May 30, 2016 3:04 pm

Oncelikle Almanca konusmalisin. Almancani baska turlu gelistiremezsin. Kendini salak falan hissetmene gerek yok. Konusabildigin kadar konus. Kimsenin kotu konussan bile bir sey diyecegini sanmam. Anca salaklar guler veya laf eder, ki o da ederse.

Ilk basta biraz karamsar olman dogal. Bolum veya dersler ne kadar zor ise sen de o kadar fazla ders calismalisin. Calistikca dersler kolaylasiyor. Baslarda ben de korkuyordum ama sonradan derslere calisarak cok iyi notlar almaya basladim. Her sey calismaktan geciyor. Sosyallesmek icin de derslerde etrafindaki kisilerle tanisarak cevre edinebilirsin.

Kullanıcı avatarı
eren_f2007

Nasil basediyorsunuz?

Mesaj gönderen eren_f2007 » Sal May 31, 2016 2:17 pm

Bu konuda yas biraz sikinti, seni bu yuzden iyi anliyorum ;) Ben de dil konusunda cok yeteneksiz biriyim, ama konusmak zorundasin, yiz. Ben yurt da almanlar ile kaliyorum, o cok onemli.

1,5 ay umutsuzluga kapilmak icin , evet cook cok erken ;)

heroespost

Nasil basediyorsunuz?

Mesaj gönderen heroespost » Çrş Haz 01, 2016 3:55 pm

Anlattiklarinin %80i benide kapsiyor :D Ben de burada siyasal bilimler okuyorum 2. somesterdayim.Almanlarla konusmaktan oyle cekiniyorum ki,sanki oldurecekler beni :D Rezil olucam korkusu,ya yanlis soylersem,herkes bana bakiyor vs vs.Yoksa evde tek kaldigimda sesli sesli konusurken dokturuyorum :D

Ben de dedigin gibi Dhs3 almistim,sinifimin en caliskan ogrencilerindendim,Simdiki bolumumde derslerim de cok iyi,Almanlarin ilk anlatista anlamadigi seyleri kapiyorum amma fakat is konusmaya gelince acayip cekiniyorum,yani Referatlar bildigin benim icin tam bir nefret sebebi,sirf onlar yuzunden dersden sogucam nerdeyse :D Hoca bana dersde laf atcak mi diye dusunmekten kafam yaniyor artik :D :D

Sosyallesme konusunda bende yalnizdim,sonra spora yazildim okulun Voleybol ve yuzme kurslarina,bu 2 konuda iyiyim,o yuzden kendime guvenim vardi.Dilden kaybederim,rezil olurum diye korktugum oz guvenimi,oyunumla geri kazanip dengeledim,simdi ne dedigim hic anlasilmayacak sekilde konussam bile takmiyorum cok voleybolda ve yuzmede :D

Kendimi duzeltmeye calismiyor muyum,calisiyorum.Eminim sen de yapiyorsundur bunu.Bu konuya deginmem bile bir cozum arayisi :D Benim sorunum su ben heyecanlanma kekemesiyim,yani evde ailemle veya cok yakinlarimla yanimda kendimi olumune rahat hiseetigim kimselerin yaninda bulbul gibiyim,ama gerildigim heyecanlandigim her an kekeleme tehlikesiyle karsi karsiyayim,o yuzden Tr de de okulun ilk gunlerinden nefret ederdim :D

Bir turlu gececek bunlar bakalim nasil olucak,bazen oluruna birakmak en iyisi,kendiliginden geciyor bir anda.Bazen ama o kadar korkuyorum ki gecemeyecek diye,ulan diyorum bir kizi sevsem simdi,nasil konuscam birak konusmayi nasil yuzune bakcem,hele o Almansa birde hata yapcam diye tek kelime edemem :D Mesela yabanci oldugunu yani gocmen oldugunu hissettigim kisilerler acayip iyi konsurum,sen beni Alman sanarsin o derece :D

Neyse kardesim,Allah yardimcimiz olsun,biz bu yola basimizi koymusuz,surunsekde pes etmek yok :)

yazirous1903

Nasil basediyorsunuz?

Mesaj gönderen yazirous1903 » Çrş Haz 01, 2016 4:04 pm

Arkadaslar rahat olun kendinizi tesvik edin ve zamana birakin 1 yil sonra hem pek umursamicaksiniz konusurken hemde farkinda olmadan istediginiz noktaya yaklasmis olacaksiniz...

mehmet2727

Nasil basediyorsunuz?

Mesaj gönderen mehmet2727 » Çrş Haz 01, 2016 4:53 pm

yol yakinken gitmesek mi acaba :Z :)

Bznga

Nasil basediyorsunuz?

Mesaj gönderen Bznga » Çrş Haz 01, 2016 6:22 pm

Hangi dil oldugu fark etmeksizin yabanci dil ogrenen herkes ayni yoldan geciyor.Soyle dusunun;Turkiye\'de yeni ogrenen bir yabanci sizinle turkce konusmaya calisirsa,gerci boyle bir durum herkesin basina gelmemis olabilir tabi,kisinin diline mi yoksa ne dedigine mi bakiyorsunuz.

Ayrica kendinizi hafife almayin,neticede 2. yabanci dilinizle yurt disinda universite okuyorsunuz,herkesin yapabilecegi bir sey degil bu.

Kullanıcı avatarı
welly275

Nasil basediyorsunuz?

Mesaj gönderen welly275 » Prş Haz 02, 2016 2:39 am

programlama mantigini cozdukten sonra rahat rahat programlamaya baslarsin. 89 lusun daha benden 1 yas kucuksun. rahat rahat yaparsin. yasa takilma, ayni bolumdeyiz seninle ve bende bolumde 35 yasinda adam vardi ve benden once mezun oldu.

almanlar cekinecegin en son millet. yanlis konustugunda tukiyedeki gibi gulmezler karsinda kikir kikir. yanlis soyleye soyleye ogreneceksin. DSH 3 almissin hala neden ingilizce konusuyosun derler adama. ben B2 ile geldim, ilk baslarda cumleleri kuramayabilirsin hemen ya da anlamayabilirsin. kimse anasinin karnindan ciktiginda sakir sakir almanca konusmuyo. zamanla pratik yaparak oturcak almancan yerine. informatik zaten yuksek almanca bilgisine ihtiyac duyan bi bolum degil.

unutma almanlar senin almancani duyunca daha sana tesekkur eder bu kadar iyi almanca konustugun icin, cunku 20 senedir burda yasayip tek kelime edemeyenleri de goruyolar. 1 sene sonunda pratik almancan gelisir ve o zaman daha emin hissedersin konusmada kendini

jobbabemeek

Nasil basediyorsunuz?

Mesaj gönderen jobbabemeek » Cmt Haz 04, 2016 9:21 pm

Almanlar genellikle sabirli insanlar sanki. Bu yuzden cabaladigini gorduklerinde yardimci da oluyorlar cogu zaman. Hem dillerinin zor bir dil oldugunun da farkindalar, ki zor da cidden. Ustelik anadilin Turkce. Yani Almanca ile ayni dil ailesine mensup Ingilizcenin anadili oldugu insanlardan da bir adim geride basliyorsun aslinda. Dolayisiyla kolay degil ama konusmasi bence baya keyifli. Bu yuzden telaffuza onem verdim ben ilk basta mesela. Simdiyse cok yavas konussam da telaffuzla olayi kurtariyorum. Bildigin Mesut Yilmaz\'in Almanca konusan versiyonuyum :) eh onlar da sabretsin, esek degiller ya. Ha bazen uzun cumle kurarken sonda kullanacagim fiili unuttugum oluyor ama olsun o kadar yahu... Ozetle, dili sevmeye bak. Dizi falan izle bir de. Der Tatortreiniger dizisine basladim mesela ben, fena degil.

Pep

Nasil basediyorsunuz?

Mesaj gönderen Pep » Cmt Haz 11, 2016 11:00 pm

Heroespost ben de aynen oyleyim. kendimi okudum adeta =) tanimadigim insanlarla gayet guzel konusuyorum. Fakat tanidik olan ortamda cok geriliyorum, kekeliyorum, sacmaliyorum falan. Ayrica Alman bir kiz ile olursan, Almancani cok cabuk halledersin bence cekincelerinin tam tersine. ben erkek arkadasimla ve cevresiyle (Ispanyollar) Ingilizce konusmaktan bu hale geldim bir bakima. :D

Welly275 haklisin aslinda daha kimseden kotu bir tepki almadim. Tam tersi insanlar hep cesaretlendirdi ama iste gereksiz bir utangacligim var.

Cok tesekkur ederim herkese.
Yazdiklariniz hem cesaret verdi hem de yalniz olmadigimi bilmek mutlu etti bayagi. =) Demek ki zaman her seyin ilaci. Cabalamakla birlikte tabii ki.
Bundan sonra zorda kalinca; "konnen wir auf Englisch reden? " cumlesini kurmak yok :D

Kullanıcı avatarı
Mcgill

Re: Nasil basediyorsunuz?

Mesaj gönderen Mcgill » Çrş Mar 06, 2019 10:05 pm

Hoş bir konu.
Başka tecrübesi olan arkadaşlar da yazabilir mi?

beratbiber

Mesaj gönderen beratbiber » Çrş Mar 06, 2019 11:14 pm

DSH-2 belgesiyle geldim, ilk başta "bunlar hangi dil konuşuyorlar ya?" diye düşünüyordum, gerçekten hiçbir şey anlayamıyordum. Teknik almanca öğrenmiştim ama günlük almancaya dair en ufak bir fikrim yoktu. Ev arkadaşlarım alman olmalarına rağmen başta "almanca bazen duraksayabilirim" dediğim için ve ingilizcelerini geliştirmek istedikleri için ingilizce devam etti çoğu zaman. Okulda da internationallar ile rahat almanca iletişim kurabilirken almanlar ile gerçekten iletişim kurmada zorlanıyorum, artık derdimi anlatma ve karşıyı anlama ile memnun oluyorum. O kadar bozuk aksan ve grammer duyduktan sonra orjinal almanca dilini duymak geriyor beni, hata yapsam yargılanacağımı düşünüyorum. Internationallar ile bu problemi yaşamıyorum, karşısı da hata yaparsam anlayış gösterir diye düşünüyorum. Bilmiyorum belki tam tersi normalde? Ama son dönemlerde dersi anlama yüzdem de, karşımdakini anlama yüzdem de, günlük hayattaki klasik kalıplar, kelimeler ve söyleyişlerde de geliştiğini düşünüyorum almancamın. Kulak dolgunluğu da önemli bence. Zamanla pratikte de umarım bir yabancının ulaşabileceği en iyi seviyeye ulaşabilirim.

Kullanıcı avatarı
Mcgill

Mesaj gönderen Mcgill » Çrş Mar 06, 2019 11:23 pm

beratbiber yazdı: Çrş Mar 06, 2019 11:14 pm DSH-2 belgesiyle geldim, ilk başta "bunlar hangi dil konuşuyorlar ya?" diye düşünüyordum, gerçekten hiçbir şey anlayamıyordum. Teknik almanca öğrenmiştim ama günlük almancaya dair en ufak bir fikrim yoktu. Ev arkadaşlarım alman olmalarına rağmen başta "almanca bazen duraksayabilirim" dediğim için ve ingilizcelerini geliştirmek istedikleri için ingilizce devam etti çoğu zaman. Okulda da internationallar ile rahat almanca iletişim kurabilirken almanlar ile gerçekten iletişim kurmada zorlanıyorum, artık derdimi anlatma ve karşıyı anlama ile memnun oluyorum. O kadar bozuk aksan ve grammer duyduktan sonra orjinal almanca dilini duymak geriyor beni, hata yapsam yargılanacağımı düşünüyorum. Internationallar ile bu problemi yaşamıyorum, karşısı da hata yaparsam anlayış gösterir diye düşünüyorum. Bilmiyorum belki tam tersi normalde? Ama son dönemlerde dersi anlama yüzdem de, karşımdakini anlama yüzdem de, günlük hayattaki klasik kalıplar, kelimeler ve söyleyişlerde de geliştiğini düşünüyorum almancamın. Kulak dolgunluğu da önemli bence. Zamanla pratikte de umarım bir yabancının ulaşabileceği en iyi seviyeye ulaşabilirim.
Günlük almancayı geliştirmeye yönelik yeni geleceklere neler önerirsiniz?
Benim aklıma direk almanlarla hata yapmaktan çekinmeyip bol bol konuşmak geliyor.

beratbiber

Mesaj gönderen beratbiber » Prş Mar 07, 2019 1:08 am

Mcgill yazdı: Çrş Mar 06, 2019 11:23 pm Günlük almancayı geliştirmeye yönelik yeni geleceklere neler önerirsiniz?
Benim aklıma direk almanlarla hata yapmaktan çekinmeyip bol bol konuşmak geliyor.
Tabii ki eğer dediğinizi yaparsanız gidince zararlı olmasının imkanı yok. Çekinceleri aşmak gerek. Ama bazen karşındakini anlayamıyorsun moralin bozuluyor, ya da anlıyorsun ve bu duruma uygun giden bir kelime var, hatırlayamıyorsun. Herkesin tecrübeleri tabii kendinindir ama sanıyorum herkes yaşamıştır bu tür şeyleri. Günlük almanca bence orada "yaşamak" ile gelişen birşey. Markete gitmek, kioska gitmek, bara gitmek, restorana gitmek, metroya, trene binmek vb...

Kullanıcı avatarı
Mcgill

Mesaj gönderen Mcgill » Prş Mar 07, 2019 1:10 am

beratbiber yazdı: Prş Mar 07, 2019 1:08 am Tabii ki eğer dediğinizi yaparsanız gidince zararlı olmasının imkanı yok. Çekinceleri aşmak gerek. Ama bazen karşındakini anlayamıyorsun moralin bozuluyor, ya da anlıyorsun ve bu duruma uygun giden bir kelime var, hatırlayamıyorsun. Herkesin tecrübeleri tabii kendinindir ama sanıyorum herkes yaşamıştır bu tür şeyleri. Günlük almanca bence orada "yaşamak" ile gelişen birşey. Markete gitmek, kioska gitmek, bara gitmek, restorana gitmek, metroya, trene binmek vb...
Teşekkürler cevabınız için
Başarılar

beratbiber

Mesaj gönderen beratbiber » Prş Mar 07, 2019 1:15 am

Mcgill yazdı: Prş Mar 07, 2019 1:10 am Teşekkürler cevabınız için
Başarılar
Teşekkür ederim, size de.