Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

SGK Yetim Ayligi ve Calisma

Gunluk yasam, masraflar, yurtlar, yemekler... Hepsi burada...
refresh

Mesaj gönderen refresh » Cum Oca 01, 2016 7:32 pm

Merhabalar sevgili Deutschstudentseverler,
sitede arattim fakat bulamadim sorulduysa affola,
450Euroluk ogrenci islerinde calisirken yetim ayligi kesilir mi at 11i engeller mi? Herkese kolay gelsin.

melmel

Mesaj gönderen melmel » Cum Oca 01, 2016 10:28 pm

Arkadaslar bende merak ediyorum cevabini bilen varsa. Ancak ben 800 euroluk bir iste calisacagim

atalayx6

Mesaj gönderen atalayx6 » Cmt Oca 02, 2016 1:05 am

benim 5 aydir kesilmedi. kesilecegini de sanmam. cunku o calisma emeklilik sigortasina girmiyor. Turkiye\'de de tam siigortali bir iste calisamiyordum.
Sen Tanri degil misin? Adini yargilatma!
Sana Tanri deyince dinimi sorgulatma!
Ya adam et bunlari ya beraber yasatma!
Kani bozuk olanlar 'Turk'um' diyemesinler..

refresh

Mesaj gönderen refresh » Pzt Oca 18, 2016 3:15 pm

Sevgili arkadaslar bugun konsolosluga giderek konu ile ilgili bilgi aldim ve tekrar ankaraya ulasarak konuyu detaylari ile bana anlattilar. Anne ya da babadan olum durumunda aylik alan arkadaslar emeklilik ve sosyal sigorta icin Almanya\'da kazandiginiz maasinizdan para kesiliyor ise sgk maasinizin kesilmesi ve bunun sizin tarafinizdan ise girerken ankara sgkya dilekce ile bildirilmesi gerekiyormus. Sayet bildirmezseniz yillar sonra faiziyle odemeniz gereken bir borc cikabilir. Ben Bayern\'deyim basima geldikce deneyimlerimi buraya yaziyorum daha 3 aydir burdayim her konuda pek faydali olamam, lutfen sorulari site yoneticilerine sorun :) saglicakla kalin

Kullanıcı avatarı
macerailke

Mesaj gönderen macerailke » Cmt Mar 26, 2016 5:46 pm

Merhaba arkadaslar yetim ayligi ile ilgili bir sorum olucakti. 1 sene daha sinava hazirlandim, 18 yasini doldurunca okumadigim icin otomatik olarak kesildi aylik. Suan almanyada dil kursuna gidiyorum, ayliktan faydalanmaya devam edebilir miyim ?

refresh

Mesaj gönderen refresh » Cmt Mar 26, 2016 6:55 pm

Ogrenci belgesi sunman gerekir sgkya, ve okudugun okulun TR\'de tanindigina dair belge de gerekir, yok\'e simdiden dilekce ile sen ya da ailen yazsin okula baslayip immatrikulationsbescheinigung unu aldiginda bence kesin olur. Ben erkek olmadigim icin okula bagli deil ama sgk mutlaka her islemde okulun tanindigini bilmek ister. Maas baglama ve kesme islemleri direkt ankaraya mektup gonderilip yapiliiyor. Okulumu nasil olsa tanirlar diye dusunme yok 1 ayda cevap veriyor.

Kullanıcı avatarı
macerailke

Mesaj gönderen macerailke » Sal Mar 29, 2016 8:42 pm

Cevap icin tesekkur ederim. Okulun kendi kursunda degilim ozel bir dil kursuna gidiyorum. Kurs bittikten sonra almanyada universiteye basliycam. Merak ettigim dil kursu suresince de basvurup aylik alabilir miyim yoksa okula baslamayi mi beklemem gerekiyor ?