Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Almanya\'da Irkcilik

Gunluk yasam, masraflar, yurtlar, yemekler... Hepsi burada...
maploping

Almanya\'da Irkcilik

Mesaj gönderen maploping » Prş May 28, 2015 11:58 pm

Bir basliga giriyorum irkciligin dibine maruz kalindigi yaziyor bir baska basliga girdigimde ise alakasinin dahi olmadigi yaziyor. Sanirim bu konu hakkinda herkes farkli tecrubeler edinmis. Bu konuyla alakali goruslerinizi paylassaniz da bu konuyu elimizden geldigi kadar netlige kavustursak diye dusunuyorum.

Chandelier

Almanya\'da Irkcilik

Mesaj gönderen Chandelier » Cum May 29, 2015 12:28 am

Hamburg, Frankfurt, Berlin vs. gibi yabanci orani yuksek sehirler disinda baska sehirleri okumak icin secenlerin ortak anilari hep irkcilik oluyor. Almanya\'nin sacma sapan sehirlerine okumak icin gelmeyin arkadaslar, samimi bir tavsiye.

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Almanya\'da Irkcilik

Mesaj gönderen Staatsmann » Cum May 29, 2015 12:54 am

En basta soylenmesi gerekenler; Almanya\'da irkcilik yok veya irkcilik cok var demek yanlis olur.
En basta Turkiye ile kiyaslamaya girilmemeli.

Neyin irkcilik oldugu , neyin irkcilik olarak algilandigi, hassaslik, alinganlik, yanlis anlasilma bunlar cok iyi ayirt edilmeli.

Genel anlamda Almanya\'da irkcilik var. Turklere karsi var, yahudilere karsi var, siyahilere karsi var, PEGIDA hareketiyle son zamanlarda muslumanlara karsi var, hindistanlilara veya araplara karsi var.
Bundan ziyade ONYARGI var ve bazilarimiz bu onyargilardan dogan davranis bicimlerini irkcilik olarak algilayabiliyor.

Ama genel anlamda Almanya\'da hosgorude var.Cokca var hemde...
Kulturunu yasama hakkin var, irkciliga karci cok sert tedbirler, yasaklar ve cezalarda var.
Turkce konusman yasak degil, bir cok devlet dairelerinde vs Turkce yazilar var, sehir merkezlerinde yazilar var, tren veya metrolarda yazilar var vs.

Kafatascisi irkcilar olmadiktan sonra, kliselesmis bazi onyargilari kirmak sana kalmis.
Giyimin, kusamin, sohbet etmen, elestirilere yanit vermen, yemek yemen, yemek yapman, alkol kullanip kullanmadigin, namaz kilip kilmadigin, renkli gozlu olup olmadigin, ten rengin vs vs vs. bunlarin hepsi irkcilik veya onyargilar konusunda buyuk degisikliklere yol acabiliyor.

Ama ozet olarak soyleyecegim sey su , Almanya\'ya gelirken dusunecegin en son sey IRKCILIK olsun.

Alman toplumu acik goruslu, yenilikci bir toplum...Muhafazakar bir Turk olarak gelirsen, gorusune saygi duyulur ama ortama alinmazsin.
Zaten onlarin ortamina sen girmezsin, sonra onyargilar olusmaya baslar her iki taraftara ve sen buna irkcilik dersin digeri ise entegrasyon yani uyum sorunu olan bir Turk daha der :)
Postmodern Kommentare fundamentalistischer Mentalitaeten
Fundamentalist zihniyetlerin postmodern yorumlari

Faruk06

Almanya\'da Irkcilik

Mesaj gönderen Faruk06 » Cum May 29, 2015 1:32 am

Irkcilik varmi sorusuna cevabim var olur. Ama irkcilikda degilde insanlarda bir onyargi var.
Siyah sacli birini birde arap , dogulu, Turk v.b birine benziyorsa bazi insanlari onyargili yaklasabiliyor, Ama tabiki yuz kisiden birinde ikisinde var bu durum.
Misal Kendi adima konusacak olursam, Markette Tipik alman birine kasiyer selam verirken size vermeyebiliyor sirf Alman olmadiginiz icin En canli ornegi benim mesela Onumdeki neredeyse herkese kasiyer selam vermisken ben ve bir arkadasimla(o sirada Turkce konusuyorduk arkadasimla) geldigimizde selam vermeyip o guleryuzlu kadin bir anda bize yuzunu asmisti..
Ve tramvaydada gozumle ilk kez siyahi birine irkcilik yapildigini gordum(irkciligi yapan kisi sarhostu ama adama Schwarz diyip kufru basti.)

Yani diyecegim su ki elbette bu dediklerim istisnai durumlar 100 kisiden 1 i belki irkcilik yapar belki yapmaz.
Fakat sunuda dusunmek gerekiyor. Turkiyeye Suriyeliler geldiklerinde herkesinde bildigi gibi bircok olay yasandi Hirsizlikta Cinayette v.b olaylarda Suriyelilerin bir cok kez adi gecti. Ve bu durumdan sonrada Genel olarak Cogu Turk vatandasi Suriyelilere karsi bir onyargida bulunmadimi ? Hemde Suriyeliler geleli daha cok fazla olmamisken..
Bunuda dusunmek gerekirse Almanlarin bizden daha az irkcilik yaptigini dusunuyorum.
Ama bu Almanyada irkcilik olmadigi anlaminada gelmiyor ne yazikki..

RockFilozofu

Almanya\'da Irkcilik

Mesaj gönderen RockFilozofu » Cum May 29, 2015 1:37 pm

Genel olarak her sehirde var mesela ben Berlin"deyim ve herhangi bir elit mekana girmek istediginde (restaurant olur, unlu bir disco olur vs.) Pasaport ve sac renginden adam secebiliyorlar.Sirf turklere karsi degil Avrupa Birligi disindaki ulkelerden gelenlere karsi da maalesef var bu durum.

nuernberger

Almanya\'da Irkcilik

Mesaj gönderen nuernberger » Cum May 29, 2015 5:14 pm

Hicbir Alman\'dan Turk oldugum icin irkcilik gormedim. Sadece "Haa sen de mi Turksun" diyorlar ve Turk oldugum halde Almanca konusmayip akici Ingilizce konustugum icin sasiriyorlar. Ben bir Irish Pub\'da calisiyorum, musterilerimizin cogu Amerikali ve irkciligin dibine vuranlar sadece onlar. Avrupa\'yla, hatta dunyanin Amerika disindaki yerleriyle ilgili bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olan akil yoksunu olduklari icin cok absurd sorulara maruz kalabiliyorum. Mesela bir keresinde 2 Amerikali geldi, birisi benimle sohbet ediyordu. Diger arkadasi lafa hic katilmadi. Sonra Turk oldugumu ogrendiklerinde benimle konusan gayet normal devam ederken yanindaki beyin yoksunu arkadasini durttu, sanki ben anlamiyormusum gibi fisildayarak "Turklerle konusursan en sonunda doverler seni" gibi sacma bir sey soyledi. Bunu duyduktan sonra adamin suratina gercekten 1,5 litrelik surahiyi gecirecektim ama diger arkadasi kibardi, cok tersleyemedim.

bilk

Almanya\'da Irkcilik

Mesaj gönderen bilk » Cum May 29, 2015 5:15 pm

her insan biraz irkcidir sikinti yok.

jobbabemeek

Almanya\'da Irkcilik

Mesaj gönderen jobbabemeek » Cum May 29, 2015 6:23 pm

Ben gidip de henuz uzun sure yasama firsati bulamadim fakat en azindan okuduklarimdan anladigim kadariyla cogu insan da gereginden fazla hassas oluyor. mesela: http://www.reddit.com/r/berlin/comments ... erlin_and/

Milletin yolunu tikarsan tepki gorursun. Avrupali oldugundan bahsetmis ustelik, fark etmiyor iste, manyagin teki tepkiyi abartip "hepiniz boylesiniz, donsenize ulkenize!" gibi seyler soyleyebiliyor bir anda. Adam her ulkede rastlayabilecegi kaba biriymis aslinda, kurallara dogru duzgun uymayan yabanci insanlara karsi da bir onyargi gelistirmis artik. Fakat uyumlu bir insanin oyle asiri ciddi, rahatsiz edici boyutlarda irkcilikla karsilasmasi zor gibi gozukuyor sanirim. Bu yukardaki reddit linkinde basligi acan kisi evi tutamamasinin altinda bile irkcilik aramis mesela. Bu kadar da hassas olmamak gerekiyor. Zaten ev bulmanin zor oldugu bir yerde ozellikle bir yabanci olarak ekstra zorluk cekmen kadar dogal bir sey yok, neyin irkciligi. Utanmasa "sadece Almanca konusamiyorum diye ise alinmadim, bunlar irkci" bile diyecek.

Onyargi dedigin sey ise her yerde var. Ulkemizde de turbanli diye o kisiyi tercih etmeyen, baska birisini sivesinden oturu ise almayan ya da tamamen cinsel yoneliminden oturu o kisinin yuzune bakmayan isletmeler ya da insanlar olabiliyor. Bunlar en muhafazakar bolgelerden en modern diye nitelendirilen semtlere kadar her yerde gorulebilen olaylar. Ayni sekilde cogu ulkede de ne yazik ki var. Fakat tek tuk bu olaylar yasaniyor diye de belli bir kesime karsi kendimiz onyargili olmamamiz lazim. Olay biraz ona donuyor, sacma oluyor.

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Almanya\'da Irkcilik

Mesaj gönderen Staatsmann » Cum May 29, 2015 11:19 pm

jobbabemeek\'in verdigi ornekler gibi :

Turkiye\'de irkcilik daha fazla. O yuzden Almanya\'ya gelenlerin dusunecegi en son sey irkcilik olsun.
Postmodern Kommentare fundamentalistischer Mentalitaeten
Fundamentalist zihniyetlerin postmodern yorumlari

RWTH Aachen

Almanya\'da Irkcilik

Mesaj gönderen RWTH Aachen » Sal Haz 02, 2015 5:25 pm

Cok goreceli bir kavram, sehire gore, insanina gore, size gore, sansa gore yorumlanabilecek bir konu.

Oncelikle ben irkci bir durumla karsilasmadim. Burada yapilan hata, size karsi yapilan en ufak bir tavir ya davranisi hemen irkcilik olarak dusunuyorsunuz. Bu konuda alinganlik yapmamak gerekir. Staatsmann\'in dedigi gibi, Turkiye\'de irkcilik cok daha fazla. Almanya\'nin dogusunda yasiyorsaniz, sanssizsiniz demektir ama batida bu durumla pek karsilasmazsiniz.

Cok uzun zamandir dusundugum, empati yapmaya calistigim bir konu aslinda. Sunu unutmayin, ne olursa olsun, eger dogudan, daha az gelismis bir ulkeden geliyorsaniz, bu tavirlara alisin. Bunu su anda Turkiye\'de Suriyelilere yapiyorlar, hakli haksiz, yanlis dogru tartismasina girmiyorum. Keza Afganistan, Pakistan, Iran, bilumum Arap ulkesinden gelirseniz, ulkemizde yine bu muameleyle karsilasirsiniz, bu cok net. Almanlar da Turkleri, siz kabul etmeseniz de boyle goruyor, hakli yonleri cok, bunu kabullenin. Siz ne kadar oyle olmasaniz da, genel izlenim Turklere boyle.

Benim yapimi ve dunya gorusumu bildikleri icin, Almanlarla cok fazla dostluk kurdum ve sen Turklere benzemiyorsun diyorlar, cunku akillarindaki Turk profili; yobaz, Almanlarla bir arada olmak istemeyen, kendi kabuguna cekilmis insanlar. Bu noktada Almanlar\'in da gecmiste ve su anda hatalari oldugunu kabul etmeleri gerekiyor, ki Turklere haksizlik yapildigini dusunenlerin sayisi az degil.

Eger siz durust, basarili, bu ulkeyi seven, kurallara uyan, Almanca konusmaktan ve ogrenmekten zevk alan, kendi kabuguna cekilmeyen birisiyseniz, burada size karsi irkcilik yok denecek kadar azdir diyebilirim.

Birisi size karsi bir haksizlik yapinca, direk bunu irkciliga baglamayin. Ayrica, bir Alman size irkci davranista bulununca, tum Almanlar irkcidir genellemesinden kacinin. Bunu Almanlar da yapiyor, bir Turk suc islesin, tum Turkler boyle gibi bir genelleme yapiyorlar. Zaten ahh su genellemeler yok mu :)
RWTH Aachen University - Makine Muhendisligi

helennpeanuts

Almanya\'da Irkcilik

Mesaj gönderen helennpeanuts » Sal Haz 02, 2015 6:17 pm

[quote]RWTH Aachen tarafindan yazilan metin:

Birisi size karsi bir haksizlik yapinca, direk bunu irkciliga baglamayin. Ayrica, bir Alman size irkci davranista bulununca, tum Almanlar irkcidir genellemesinden kacinin. Bunu Almanlar da yapiyor, bir Turk suc islesin, tum Turkler boyle gibi bir genelleme yapiyorlar. Zaten ahh su genellemeler yok mu :)[/quote]

Buna kesinlikle katiliyorum. Biri kotu davrandiginda ille irkci oldugu anlamina gelmez. Irkci laf duyuyor insan tabii ki bazen, ama kim takar? Turkiye\'de daha fazla laf atan oluyordu bana, irkci seyler olmasa da baya cirkin seyler duydugum oldu yani. Irkcilikla ya da Almanlarla alakasi oldugunu sanmam, sadece o kisinin kendi cahilligidir. Genelleme yapmak yanlis.

Ama ev bulma meselesinde biraz irkci davrandiklari oluyor, o konuda katiliyorum. Eh ne yapalim, deyip aramaya devam etmek gerek. Olur o kadar...
Lutfen ozel mesaj atmayin.

Bitte keine PNs.

RWTH Aachen

Almanya\'da Irkcilik

Mesaj gönderen RWTH Aachen » Sal Haz 02, 2015 6:26 pm

[quote]helennpeanuts tarafindan yazilan metin:

[quote]RWTH Aachen tarafindan yazilan metin:

Birisi size karsi bir haksizlik yapinca, direk bunu irkciliga baglamayin. Ayrica, bir Alman size irkci davranista bulununca, tum Almanlar irkcidir genellemesinden kacinin. Bunu Almanlar da yapiyor, bir Turk suc islesin, tum Turkler boyle gibi bir genelleme yapiyorlar. Zaten ahh su genellemeler yok mu :)[/quote]

Buna kesinlikle katiliyorum. Biri kotu davrandiginda ille irkci oldugu anlamina gelmez. Irkci laf duyuyor insan tabii ki bazen, ama kim takar? Turkiye\'de daha fazla laf atan oluyordu bana, irkci seyler olmasa da baya cirkin seyler duydugum oldu yani. Irkcilikla ya da Almanlarla alakasi oldugunu sanmam, sadece o kisinin kendi cahilligidir. Genelleme yapmak yanlis.

Ama ev bulma meselesinde biraz irkci davrandiklari oluyor, o konuda katiliyorum. Eh ne yapalim, deyip aramaya devam etmek gerek. Olur o kadar...[/quote]

Ev bulma konusunda bence hakli olduklari yonler yok degil, yabanciya kiraya verirse aklinda hep evi kalacak, cunku siz ne kadar duzgun olsaniz da, gecmiste baska bir milletten, baska bir yabancinin yaptigi seyi, sizin de yapacaginizi dusunerekten cekiniyorlar. Halbuki bir Alman evi kiralasa, adamin sorun yasama ihtimali cok az. Burda tabi bence biraz daha esnek olmalarindan yanayim, her yabanci ayni degil.

Ben Eskisehir\'de okurken, ev kiralamak istedigimde Adanaliyim demistim ev sahibine urktu adam, Adanalilar belali olur dedi hatta :) Halbuki ne belayla, ne kavgayla gurultuyle isim olur ama onyargiyi yikmak kolay degil. Yani bu durumu kendi ulkende bile yasiyorsun, cok normal. Herseyi kendinize yapilan bir haksizlik gibi gormeyin, biraz empati yapip karsidaki kisiyi anlamakta fayda var.
RWTH Aachen University - Makine Muhendisligi

helennpeanuts

Almanya\'da Irkcilik

Mesaj gönderen helennpeanuts » Sal Haz 02, 2015 6:32 pm

Turkiye\'de de cok oluyor yani. Buraya ozel durum degil. Ha her Alman ev duzgun tutacak diye bir sey de yok, ya da her yabanci evi dagitacak diye bir sey yok. Ama tecrubesi varsa ev sahibinin, ya da duyduklarindan dolayi oyle kararlar verebiliyorlar malesef.

Benim annem mesela bir apartmani genc bir kiza kiralamisti. Baktigin zaman hani temiz gorunumlu bir kiz, duzgun tutar dersin. Bir yil sonra septik borulari ve mutfagi yenilemek zorunda kalmistik. Simdi iki tane Suriyeli isci kaliyor orada, gayet duzgun tutuyorlar ve kirayi hep zamaninda yatiriyorlar. Hic bilemezsin yani :).
Lutfen ozel mesaj atmayin.

Bitte keine PNs.