Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Su WG\'ler hakkinda fikir verseniz?

Gunluk yasam, masraflar, yurtlar, yemekler... Hepsi burada...
nuernberger

Mesaj gönderen nuernberger » Cum Mar 20, 2015 2:46 pm

Ev konusundaki bahtsizligim artik herkes tarafindan biliniyor sanirim. Fikrinizi almak istedigim 2 ev var simdi.

WG Nr. 1:

Top-Lage, Ubahn hemen kapinin onunde. 2 banyosu var. Bulundugu yere gore fiyati oldukca iyi, 300 euro. Normalde o cevredeki odalar 350\'den falan basliyor. Bunlar artilari. Diger yandan, evde toplamda 5 kisi kalacagiz, oturma odasi yok ama mutfakta 2 koltuk var "genelde takiliyoruz" dedikleri. Oda innenhof\'a bakiyor, 12 metrekare ve oldukca eski kapisi penceresi var. Zaten evin geneli eski, ama banyolar yenilenmis, guzel. Bu ev beni kabul etti ve kontrati imzalamam icin ev sahibiyle gorusmemi istediler. Ev sahibi bugun aradi, Turk ve ogrenci oldugumu ve ailemin Turkiyede oldugunu ogrenince "das ist aber ein bisschen schlecht" dedi direkt. Kendisini garantiye almak icin ailemden gercek ailem olduklarini(!) belirten bir dokuman ve babamdan calisma belgesi istedi ve hatta Almanca olarak olur da ben kirayi odeyemezsem diye onlarin odeyecegine dair bir anlasma imzalamalarini istedi. O belgeyi kendisi hazirlayip gonderecekmis. Bir de olur da Turkiyeye falan kacarsam diye ailemin her turlu iletisim bilgisini istedi. Dusununce kendince hakli olabilir, borc takmamam icin onlem aliyor sonucta ama sizce de bu kadari fazla degil mi? WG\'de kalan cok arkadasim yok ama kimseden boyle alengirli bir is, bu kadar imza belge vs duymadim.

WG Nr.2

Bu da digerine 5-10 dk yurume mesafesinde, yani en yakin Ubahn ve StraBa da o kadar uzaklikta. Ama digerinden cok daha sakin ve guvenli bir yer. Oda 22 metrekare, guneydoguya baktigi icin surekli gunes aliyor, onu acik, bir park var. Kira 315 euro ve bunun icinde mutfak giderleri icin toplanan para ve eve 2 haftada bir gelen temizlikcinin parasi da dahil (evet, temizlikcisi olan bir WG!). Odayi bosaltacak olan kisi yerlere daha yeni parke dosettigi icin ve odada birakacagi massive-holz regal, perdeler ve calisma masasi sandalyesi icin toplamda 150 euro istiyor. Istemezsem raf perdeler ve sandalyeyi cikarabilirim ama benim hic esyam olmadigindan kalsin dedim, yerler de 80 euroymus. Ama o esyalarin kalmasi iyi bir fikir mi bilmiyorum. Bu evde toplamda 4 kisi olacak, bir kisi daha ariyorlar hala, diger ikisi benim yaslarimda, calisan insanlar ve cok sevimliler. Bir de mutfaktaki diger esyalar vs icin Abschlagszahlung tarzi bir ucret istiyorlar yaklasik 100 euro. Ama hem bunu, hem de odaya verecegim 150 euroyu evden cikarken geri alabilecegim. Bunun disinda tabii ki bir de Kaution var, 323 euro. Yani benden toplamda bir cirpida yaklasik 1000 euro gibi bir para cikacak. Bu eve ev sahibi hic karismiyor, kontrat vs tamamen ev arkadaslari arasinda yapiliyor. Kirayi da bir banka hesabina uberweisung seklinde yapiyoruz, herkes odeyince ev sahibinin hesabina gidiyor para. Bu evle ilgili her sey olumlu gorunuyor, ama ben gorustukleri ilk kisiydim ve onumuzdeki haftasonuna kada rbekleyip baska insanlarla da gorusmek istediklerini soylediler.

Simdiii... Hangisi daha iyi gorunuyor, 1 mi 2 mi? 1 bir an once cevap bekliyor. Aslinda 2\'den cevap alana kadar onlari beklemede tutmak istiyorum ama bunu nasil yapabilirim bilmiyorum. Gerci ev sahibiyle konustuktan sonra o evden tamamen vaz mi gecsem diye de dusunmeye basladim.

Sizce ne yapayim? Boyle her detayiyla yazdim, belki cok abarttim ama danisabilecegim kimse yok ve ben de mumkun oldugunca en temiz yoldan cozmek istiyorum bu isi. Vereceginiz her turlu fikir onemli benim icin.

GK

Mesaj gönderen GK » Cum Mar 20, 2015 3:24 pm

eger studentenwerk in veya privatwohnheim larin kiraladigi odalarda evlerde vs kaliyorsan bu tarz seyler istenmiyor(kaution haric) yani senden istenilen hersey normal ozellikle alman biri kendi evini wg ye cevirip kiraliyorsa kesinlikle Elternburgschaft belgesini istiyorlar gayet normal yani benden boyle birsey istenmedi ama odami kiralarken benden onceki cocuk esyalara kac para verdigini gosterip kullandigi yilida goz onunde bulundurarak %40 i civari bi para odeyip aldim esyalari bu istenilen ucrette normal yani.

eger 2. den oda alabiliyorsan hic o kadar seyle ugrasma direkt oraya tasin bence ve ek olarak dil acisindanda wg de kalman senin icin daha iyi olur bildigim kadariyla ingilizce okuyorsun evdekiler alman veya ana dili gibi almanca konusan birileriyse 1 yilda cok guzel almanca ogrenebilirsin.

atalayx6

Mesaj gönderen atalayx6 » Cum Mar 20, 2015 3:29 pm

Bugun hafta sonu oldugunu ve ailemin Turkiye\'den belgeleri haftaya yollayacagini soyleyerek bekletebilirsin. Biraz etik disi ama baska caren yok 1. Eve olmaz deyip 2. Evden olumsuz haber gelse dimdizlak kalirsin. En azindan orasi olmazsa hemen 1. Eve yonelirsin. Ve bu arada da 1. Evin sahibine istedigi belgeleri tamamlamak icin ugrasirsin.
Sen Tanri degil misin? Adini yargilatma!
Sana Tanri deyince dinimi sorgulatma!
Ya adam et bunlari ya beraber yasatma!
Kani bozuk olanlar 'Turk'um' diyemesinler..

nuernberger

Mesaj gönderen nuernberger » Cum Mar 20, 2015 3:29 pm

Iki evdeki herkes alman, ama birincidekiler sasirtici derecede cekingendi. Onlari evine giden, kendini kabul ettirmek icin 3 kisiyle konusan bendim ama cekinen onlar oldu.

stolpert

Mesaj gönderen stolpert » Cum Mar 20, 2015 5:04 pm

Almanca ya da ingilizce ailenin sana-kirana kefil oldugunu gosteren bir belge hazirlayip ailene imzalattirabilirsin. cok zor bir sey degil. Bu sekilde ilk secenek daha mantikli bence.
Bir de bu evler hangi sehirde? Fiyatlari ona gore degerlendirelim.
Ben de Bochum\'da 280 € ya Studentenwerk in bir odasini kiralayacagim. Cok degil mi sizce Bochum icin??

atalayx6

Mesaj gönderen atalayx6 » Cum Mar 20, 2015 6:30 pm

[quote]nuernberger tarafindan yazilan metin:

Iki evdeki herkes alman, ama birincidekiler sasirtici derecede cekingendi. Onlari evine giden, kendini kabul ettirmek icin 3 kisiyle konusan bendim ama cekinen onlar oldu.[/quote]

Almanya da ogrenci evleri ne durumda bilmem ama Tr de ben 2 yil yasadim ve butun problemler icindeki insanlarla oldu.
Senin bu evlerin ikisininde fiyatinda pek ucurum farklar yok. Bence bu durumda sen orada kalan insanlarin tutumu ve sende yarattigi on izlenimlerine gore belirle. Icine sinmeyen insanlarla yasamayi hic kimse istemez
Sen Tanri degil misin? Adini yargilatma!
Sana Tanri deyince dinimi sorgulatma!
Ya adam et bunlari ya beraber yasatma!
Kani bozuk olanlar 'Turk'um' diyemesinler..

nuernberger

Mesaj gönderen nuernberger » Cmt Mar 21, 2015 5:28 am

[quote]stolpert tarafindan yazilan metin:

Almanca ya da ingilizce ailenin sana-kirana kefil oldugunu gosteren bir belge hazirlayip ailene imzalattirabilirsin. cok zor bir sey degil. Bu sekilde ilk secenek daha mantikli bence.
Bir de bu evler hangi sehirde? Fiyatlari ona gore degerlendirelim.
Ben de Bochum\'da 280 € ya Studentenwerk in bir odasini kiralayacagim. Cok degil mi sizce Bochum icin??[/quote]

bu evler nurnbergde. burasi icin ortalama fiyat bu kiralar. daha ucuzuna kacarsam sehir merkezinden uzaklasacagim ki calistigim yerden dolayi nerdeyse her gece eve bu saatlerde dondugumu goz onune alirsak uzaklasmak cok da iyi olmayacak.