Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Studentenwerk yurduyla sorun!

Gunluk yasam, masraflar, yurtlar, yemekler... Hepsi burada...
pardon

Mesaj gönderen pardon » Pzr Mar 15, 2015 4:14 pm

Merhaba,

nisan sonu yurtla olan kontratim bitiyor. Ben daha 10. ayda kontrat uzatilmasi icin basvurdum. Kadin bana 2015 icin kontrat imzalayamiyacagini soyledi ve basvurumu reddetti. Ben de 2015 ocak ayinda tekrardan basvurdum ve kadin bana uzatmak icin bir sorun olmadigini sadece yeni yonetmeligi beklediklerini yazdi. Yeni yonetmelik de ciktigi zaman yine sorun yoktu uzatmam icin. Yonetmelik ciktiktan sonra 2-3 defa mail atmama ve bir kac defa aramama ragmen ocaktan beri cevap alamadim kendilerinden. 2 hafta once telefonla baska bir yurt sorumlusunu (bizim yurdun degil, baska studentenwerk yurdunu sorumlusunu ama ayni buroda calisan bir kisi) aradim ve bizim yurda bakan kadinin hasta oldugunu haftaya tekrar aramami soyledi. Ben de gecen hafta tekrar aradim bizim sorumluyu ama yerinde yine yoktu. Bu hafta o kadini tekrar aradim ve bana biraz daha beklememi soyledi. Ben de zaten ocaktan beri bekledigimi anlattim. O kadin "tamam ben ilgileneyim" dedi. Ona sali gunu kontrat uzatimi icin basvurunca da benim odamin renovasyon icin ayarlandigini soyledi ve olayin nasil oldugunu anlamasi icin zaman istedi. Bugun bana mail atti ve benim baska odaya gecmem gerektigini soyledi. Gecmem gereken odalardan birisi esyasiz ve renove olmamis. Digeri de ayni benim odam gibi ve yine renove olmamis. Ben sahsen bu durumda tasinmak istemiyorum. Aklima komsularla yasadigim sorunlardan dolayi (gece yarisi ses yaptiklari icin 2-3 farkli komsuya polis cagirdim) birisinin beni sikayet ettigi geldi. Baska bir arkadas yurt yonetiminde tanidigin varsa siraya girmeden oda vs alabildigini soyledi, kendisi o sekilde renove olan odaya gecmis.

Yarin konsoloslugun avukatina gidip danisicam, ardindan da konu uzerinde uzman bir avukata da gidebilirim soylediklerine gore.

- Kontratim nisan sonu bitiyor ama 3 yil daha uzatma hakkim var.
- Bana ocakta kontrat uzatimi icin hic bir engel olmadigini maille atti ve o mailin ciktisi var elimde (butun maillerin var).
- Ben bu kadar pesinden kosmasam hala tasinmam gerektigini bilmeyecektim 1 bucuk ay kalmasina ragmen.

Bu sartlar altinda tasinmak istemezsem ne gibi haklarim var?

ek: kalan son odalari da renove etmemiz gerekiyor da diyemez cunku sadece benim katimda 4-5 tane renove olmamis oda biliyorum. Kaldi ki bana sundugu odalar da renove olmamis oda.

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Pzr Mar 15, 2015 8:12 pm

Hakkini arayabilirsin elbette.
Uzlasi yolunu dene tekrardan , olmuyorsa bu sartlar altinda mahkemelik olabilirsiniz.
Tabi onceden avukata danismakta fayda var ki , kaybetmen durumunda yuksek rakamli bir hesap odemek zorunda kalmayasin.
Postmodern Kommentare fundamentalistischer Mentalitaeten
Fundamentalist zihniyetlerin postmodern yorumlari

technonur

Mesaj gönderen technonur » Pzr Mar 15, 2015 11:05 pm

Nisan sonuna kadar hicbirsey yapamazlar yani en kotu ihtimalle sana kaldigin yerin ayarinda bir alternatif sunmak zorundalar aksi durumda dava acar kazanirsin.
3 yil uzatma hakkin olabilir ancak sozlesmelerde herhangi bir tarafin uzatmamasi durumunda herhangi bir hak talep edemezsin iki tarafinda sozlesme uzatmaya istekli olmasi gerekir. Birde bu hakkin oldugunu neye dayanarak diyorsun sozlesmede vs yaziyorsa burda paylasirsan belki bi yol bulunur.
birde sana tavsiyem herseyi yazili yap o sunu dedi boyle soyledi ile yurumuyo isler malesef. sw yurtlari ilginc bir sekilde kazik atmaya bayiliyorlar bende cok sorun yasadim.

pardon

Mesaj gönderen pardon » Pzr Mar 15, 2015 11:05 pm

Konsoloslugun avukati elinde pek kesin bir sey yok dedi. Yurt yonetmeligini okuttugumda, "orada yurtta genel kalma hakkindan bahsediliyor, belli bir odada kalma hakki degil" dedi. Kontrat da bittiginden pek bir hukuksal hakkin yok dedi. En iyisinin yuz yuze konusmak oldugunu soyledi. Ben de zaten yarin gidip kadinla konusucam. Eger konusma sonunda yine icime sinmezse, gidip bir de konu hakkinda uzman avukatla gorusebilirim.

technonur

Mesaj gönderen technonur » Pzr Mar 15, 2015 11:10 pm

O zaman yapabilecegin tek sey var gayet sakin bi sekilde yeni ev aramaya durumunun olmadigini yurtta oncelik verilirse memnun olurum fln de almanlar biraz tatli dilden hoslaniyolar :D baktin olmuyo yakarim bu gezegeni moduna gec kaybedecek biseyin yok ztn

pardon

Mesaj gönderen pardon » Pzr Mar 15, 2015 11:18 pm

@technoonur 3 yil daha oldugunu yurt yonetmeligine gore soyledim. Oturma hakki kazandigim vakit 7 yil kalma hakkim oldugunu soyluyor. O hakki hangi durumlarda kaybettigim de yonetmelikte yaziyor. Ben de onlardan hicbirini yapmadim, yani uzatmamda sakinca yok. Yurt yonetimindeki kisi hic bir neden olmadan sozlesme uzatmama hakkina sahip mi bilmiyorum ama sanmiyorum. Zaten mailde de kendisi kontrat uzatimina karsi hic bir neden yok dedi. Sadece maillerde genel konustugundan illa benim odami uzatmak zorunda degilmis. Yani benim odam icin bir soz vermemis, yurtta es deger bir oda da verebilirmis.

technonur

Mesaj gönderen technonur » Pzr Mar 15, 2015 11:25 pm

[quote]pardon tarafindan yazilan metin:

@technoonur 3 yil daha oldugunu yurt yonetmeligine gore soyledim. Oturma hakki kazandigim vakit 7 yil kalma hakkim oldugunu soyluyor. O hakki hangi durumlarda kaybettigim de yonetmelikte yaziyor. Ben de onlardan hicbirini yapmadim, yani uzatmamda sakinca yok. Yurt yonetimindeki kisi hic bir neden olmadan sozlesme uzatmama hakkina sahip mi bilmiyorum ama sanmiyorum. Zaten mailde de kendisi kontrat uzatimina karsi hic bir neden yok dedi. Sadece maillerde genel konustugundan illa benim odami uzatmak zorunda degilmis. Yani benim odam icin bir soz vermemis, yurtta es deger bir oda da verebilirmis.[/quote]
normalde dedigim gibi sozlesme suresi doldugunda 2 tarafta ok uzatiyoruz demesi gerek yani boyle durumda yonetmelim vs degilde olabilecek en olumsuz taraftan bakmak gerekiyo. Eger oyle bi yaklasim sergiledilerse hersey yolunda demektir fazla ters dusmemeye calis muhtemelen sana uygun yeni bi oda vereceklerdir