Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

SGK Prim Borcu Olanlar Icin Bilgiler

Gunluk yasam, masraflar, yurtlar, yemekler... Hepsi burada...
Karthus

Mesaj gönderen Karthus » Çrş Oca 14, 2015 3:15 am

Oncelikle kendi olayimi anlatayim ardindan sizlere ne yapmaniz gerektigi hakkinda bilgi verecegim.Kendi yasadiklarimi anlatmamin sebebi size de ayni muameleyi uygun gorebilirler.Dusmeyin tuzaklarina...telefonla arayip sattigi ilac uzerinden prim alan call center calisani edasiyla dovletimiz her zaman haklidir modunda takilirlar.

06.10.2012´de Universiteden mezun oldum sanirsam bu gelir testi olayi o sene cikti.Hatirliyorum ogrenci belgemi goturdugumden hic ugrasmamistim.Neyse 31 Mart 2013e kadar Turkiye´de bos durdum(dil kursu,vize basvurusu hazirligi vs.).Nitekim evime 1 sene sonra tebligat gelmesiyle ayiktim olayi.Meger bizim SGK benden habersiz 1 yil boyunca asgari ucretli calisan birinin odedigi prim kadar her ay bana veresiye yazmis.Sebebi mezun olduktan sonra gidip bildirmem gerekirmis,bildirmedigimden dolayi yasaya gore aylik asgari ucretli calisan biri kadar gelirim oldugunu varsaymislar.Tabi ben pek sallamadim sildiririm diye ama oyle olmadi.Bosta kaldigim 6 aylik sureyi odemek zorunda kaldim.Devlet hicbir sekilde bizim bos durmamizi istemiyor.Gelir testi yaptim ve Almanya´ya giris tarihimi belgeleyip ve cok sert bir atarla kendilerine verdim.
Gelelim atar yapmamin sebebine.Ben Almanya´da oldugumdan annem ve babam bu islerle ugrasti.Basta Tunceli´deki SGK ya gidip halletmeye calistilar ama nafile.Bu cocugun kutugu Bingol gidin Bingol SGKda halledin diye basindan sallamis.Tabi ben oyle sacma sey mi olurmus ozaman adamin kutugu igdir olsun istanbuldan igdira mi gitmesi lazim? ayni veritabanini kullaniyorlar diye bizimkilere azari cekince tekrar gidip baska bir gorevliye durumu anlatip yardim talep etmisler sagolsun AT11 belgemi alabildim fakat borc silme olayi Istanbula kaldi.Istanbul´daki cok bilgili bayan benim borclarimi silmesi icin bir takim belgeler istedi.Tabi bu sure zarfinda yaklasik 1 ay boyunca annem ve babam sgkya gidip gelmek zorunda kaldi.
-Ogrencilik haklarindan yararlanma belgesi
-Denklik belgesi(halen universite okuyan birinden)
Tabi ben cildirdim,tutmayin kucuk enisteyi edasiyla bilet alip Istanbul sgkya gittim.Direk sinirli bir sekilde su su belgeleri isteyen bayan kimse ben onla konusmak istiyorum dedim ve basladim cemkirmeye.Annem babam 1 aydir buraya sirf bu sacma belgelerin aslinda var olmadigini anlatmak icin gidip geldi,utanmiyomusunuz boyle sacma belgeleri talep ederek 55 yasindaki adami geri yollamaya ,okulumu birakip Almanya´dan geldim masrafi gectim derslerimden gec kaliyorum vs.Sonra bana da aslinda o iki belgenin varligini anlatmaya calisti.5dklik konusma ardindan 2 yillik faizli olan 4bin kusur tl borcumu 230 kusur tlye dusurdu.

Bu tarz sorunu olanlar ne yapmali:
-Oncelikle bagli oldugunuz Turk konsolosluguna gidip ikamet kaydinizi degistirmelisiniz(Eger Almanya´ya halen gelmemisseniz geldiginizde ilk isiniz rathausta anmeldung almak olsun ikincisi konsoloslukta aynisini yapmaniz.Bu sekilde benim gibi magdur olmaktan kurtulursunuz)
-Benim gibi bos doneminiz varsa bagli oldugunuz sehrin belediyesine gidip Aufenthaltsbeschenigung alip,tercume edip Turkiye´ye yollamaniz lazim.(sanirsam 6 euroydu tabi belediyeye gore degisir).Yani pasaportumun ustunde giris damgasi var diye sevinmeyin,Anmeldungu yaptiginiz tarih baz aliniyor
-2.madde icin gecerli.Adiniza birinin gelir testi yapmasi gerekiyor.Boslugu olan kisilerin gelir testi primine gore ne kadar bos ayi varsa carpilir.Ornek vermek gerekirse benim gelir testimde cikan prim 41 tlydi 6 aylik bos bir donemim vardi. 41x6 olarak hesaplandi
-Faiz konusunda birsey diyemeyecem cunku ben torba yasadan yararlanip faiz odemekten kurtuldum.

Bilmekte faydasi oldugunu dusundugum tuyolar:

-Bana bisey olmaz yeaaa demeyin.Bu kurum gorup gorebileceginiz en troll devlet kurumudur.Tebligat suresi dolmadan 2. tebligat aldigimi bilirim.
-Gittiginizde size hemen taksitlendirme teklif edecekler...yemeyin kardesim,bildigim kadariyla borcu silme imkaniniz olsa bile taksitlendirdikten sonra geri donusu mahkeme karariyla olur.
-Eger karisinizda benim konustugum memur gibi bir memur varsa hakaret etmeden sert bir dille konusun.(Inanin oraya her tipten insan gidiyor ve size cahil muamelesi yapacaklardir)

Ali Tezel gibi sizi aydinlatmaya calistim.Umarim bazilariniza isik tutabilmisimdir.
RASTAFARI

serhat29

Mesaj gönderen serhat29 » Çrş Oca 14, 2015 3:45 pm

sahol kartus simdi baktim bende de 1573 tl borc cikarmis Sgk bana simdi senin dedigin gibi islemlere baslayacagim

ilk geldigimde meldebeschenigung yapmistim ama burda turk konolosluguna 5 ay once fln yaptirmistim adres beyanini bunla ilgili bir problem cikar mi ?
Okadar isin arasinda bide bunla ugrasacagiz simdi
serhatkapucu

pelinde

Mesaj gönderen pelinde » Çrş Oca 14, 2015 3:54 pm

Bende boyle yaziyor: 18 yas alti kapsaminda genel saglik sigortasi tesciliniz bulunmaktadir.

Ama ben resit oldum gecen sene?

Karthus

Mesaj gönderen Karthus » Çrş Oca 14, 2015 4:01 pm

[quote]serhat29 tarafindan yazilan metin:

sahol kartus simdi baktim bende de 1573 tl borc cikarmis Sgk bana simdi senin dedigin gibi islemlere baslayacagim

ilk geldigimde meldebeschenigung yapmistim ama burda turk konolosluguna 5 ay once fln yaptirmistim adres beyanini bunla ilgili bir problem cikar mi ?
Okadar isin arasinda bide bunla ugrasacagiz simdi[/quote]

Ben Mart 2013 girisliyim daha aralik 2014te konsolosluga bildirdim.Zaten rathaustan aldigin ikametgah ile konsolosluga gideceksin.Uzerinde tarih yazar
RASTAFARI

serhat29

Mesaj gönderen serhat29 » Çrş Oca 14, 2015 4:03 pm

Simdi iyice bir baktimda almanyaya geldikten sonra bir borc yok ondan once var ve bu aralarda calismisim calistigim aylarla ilgili bir borc nasil anlamadim
serhatkapucu

Karthus

Mesaj gönderen Karthus » Çrş Oca 14, 2015 4:10 pm

[quote]pelinpelin tarafindan yazilan metin:

Bende boyle yaziyor: 18 yas alti kapsaminda genel saglik sigortasi tesciliniz bulunmaktadir.

Ama ben resit oldum gecen sene?[/quote]
Devletimiz kadinlara pozitif ayrimcilik yaptigindan dolayi issiz olsan bile baban veya annenin sigorta haklarindan yararlanabiliyorsun.Bu olay erkekler icin gecerli.
RASTAFARI

Karthus

Mesaj gönderen Karthus » Çrş Oca 14, 2015 4:11 pm

[quote]serhat29 tarafindan yazilan metin:

Simdi iyice bir baktimda almanyaya geldikten sonra bir borc yok ondan once var ve bu aralarda calismisim calistigim aylarla ilgili bir borc nasil anlamadim[/quote]

Kuzenimde de ayni sorun vardi.Borcunun oldugu zamanlarda primi yattigi halde borc cikarilmis.Bunu ispatlarsan sorun kalmaz
RASTAFARI

thecarvin

Mesaj gönderen thecarvin » Çrş Oca 14, 2015 4:44 pm

Bende borc cikti ben konustum konsolosluk kaydi baz aliniyor dedi ama bence tam konuya hakim deildi. Zaten alman makamlarindan alicagimiz belgeninde tr tercumesi ikametgah olarak geciyor. Ben direk bunu vercem konsolosluk kaydim bir yil sonra cunku.

Karthus

Mesaj gönderen Karthus » Çrş Oca 14, 2015 5:30 pm

[quote]thecarvin tarafindan yazilan metin:

Bende borc cikti ben konustum konsolosluk kaydi baz aliniyor dedi ama bence tam konuya hakim deildi. Zaten alman makamlarindan alicagimiz belgeninde tr tercumesi ikametgah olarak geciyor. Ben direk bunu vercem konsolosluk kaydim bir yil sonra cunku.[/quote]

Dolayli yoldan dogru demis fakat Turk konsoloslugu sen gec gitsen bile belediyeden aldigin ikametgah tarihine gore kayit ediyorlar.Yine yukarida belirttigim belge esastir.Her turlu Rathausla baglantili ayrica dedigim gibi sgkyi bosa aramayin kendilerinden haberleri yok ve insanlari yanlis yonlendiriyorlar.
RASTAFARI

Serhan_

Mesaj gönderen Serhan_ » Çrş Oca 14, 2015 5:38 pm

Bakalim benim borcu gecebilen olacak mi? :) net: 5300 tl idi :):)
Expatrio Referans Linki
https://expatrio.com?p=deutschstudent

TransferGO Referans Linki
https://transfergo.sjv.io/zad7RM

jobbabemeek

Mesaj gönderen jobbabemeek » Çrş Oca 14, 2015 6:13 pm

5290.98 tl\'ymis benim borc, gecemedik :)

mavisim

Mesaj gönderen mavisim » Pzr Mar 15, 2015 12:23 am

31marta dek gelir testi yaptiranlarinki silinecekti.
Degismeyen tek sey degisimdir!