Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Pegida

Gunluk yasam, masraflar, yurtlar, yemekler... Hepsi burada...
jobbabemeek

Pegida

Mesaj gönderen jobbabemeek » Prş Oca 08, 2015 4:25 pm

Bu yeni buyuyen orgutun boyutu nedir acaba? Bir sekilde Turkiye\'deyken okuyup, takip edebiliyoruz ancak Almanya\'da yasayanlar cok daha icerisinde isin tabii, bu yuzden merak edip sormak istedim. Hic Pegida\'ya destek veren bir kisiyle konusma firsati bulabildiniz mi? Hareketin niteligi de muglak hani, ne oldugu belli degil. Bazisi, saka gibi gelecek ama 30 sene icerisinde Almanya\'ya seriatin gelebileceginden bahsederek muslumanlara karsi olan nefretini garip bir zemine oturtmaya calisiyor. 50-60 yasindaki kelli felli adamlardan bahsediyorum.

Kendimi bildim bileli inancsiz biriyimdir, ancak ortalama bir sunni ailede yetistim sonucta. Bu tur ilk basta ufak bir azinliga (radikal islamcilar) karsi olduklarini soyleyen hareketler zamanla cok daha genis bir kesimi hedef kumelerinin icerisine alabiliyor. Buradan yeni bir irkci dalga yayilabilir mi Almanya\'da? Ozellikle Paris\'teki katliamdan sonra bu olumsuz hava daha da genis bir alana yayilacak gibi gozukuyor. Pegida\'ya karsit kalabalik gruplar, yeni irili ufakli karsit orgutler olusmaya baslasa da, asil meselenin insanin kendisiyle ve o kulture entegre olma hevesiyle alakali oldugunu dusunsem de, insan oyle ya da boyle bir acaba diyor.

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Pegida

Mesaj gönderen Physiker » Cum Oca 09, 2015 2:13 pm

Bu saldiri hakkinda farkli gorusler var. Bir kismi Plasphemie fikrini elestirirken bir yandan da tabiki muslumanlara karsi on yargi da artiyor. Sahsi fikrime gelince de Charlie Hebdo saldirisi tamamen Fransa nin bir ay once Filistin in bagimsizligini tanimasiyla cezalandirilmasiydi.
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

ferhatd

Pegida

Mesaj gönderen ferhatd » Cum Oca 09, 2015 4:43 pm

Pegida konusunda Dresden merkezli protestolarin en ilginc yani Dresden de belkide Almanya nin en az Gocmen ve musluman olan sehridir halbuki Gocmen ve musluman nufusunun yuksek oldugu sehirler bu derece rahatsiz olmuyorken Dogu Almaya daki asiri milliyetci halkin Endise duymasi enteresan

jobbabemeek

Pegida

Mesaj gönderen jobbabemeek » Cum Oca 09, 2015 5:45 pm

Aslinda Paris\'teki saldiri degildi konu. Vahim bir saldiri tabii, konusulmasi gerekir de siteye uygun kacmaz sanki. Daha cok bu tur teror saldirilarinin da etkisiyle Almanya\'da yeni olusmaya baslamis olan su Pegida denilen toplulugun daha da taraftar toplama, zamanla da radikal islamcilari kapsayan kumenin daha da genisleyip tum yabancilari icerisine alma gibi bir riskin olasiligini sormustum. Diger yandan Suriye\'den gelenlere de karsilar anlasilan. Turkiye\'deki gocmen karsiti kitleye de benziyorlar hafiften. Gerci arastirdim da cok ufak bir kitle sanirim bu. Koln\'de falan adim attirmamis insanlar bunlara. Sadece Dresden\'da taraftar bulabiliyorlar Ferhat\'in dedigi gibi. Belki de oyle cok da ciddiye alinacak bir yapilanma degildir, bilmiyorum.

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Pegida

Mesaj gönderen Physiker » Cmt Oca 10, 2015 4:55 pm

Sayet endise ettigin durum, vize basvurunu etkilermi seklindeyse hic sanmiyorum:) Bu tur radikal islamist orgutler tepki goruyor toplumdan mutlaka ama olayin icinde olmayan diger musluman ulkelerden gelen insanlar uzerinde bir onyargi olusacagini dusunmuyorum. Bir cok kisi de zaten bu saldirilarin hedefinin bu gorusu yaymak oldugunu biliyorlar.
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

jobbabemeek

Pegida

Mesaj gönderen jobbabemeek » Cmt Oca 10, 2015 6:27 pm

Yok ya simdi bir de vize red gelirse bahane olarak bunu one sursem baya komik olur :D Bir Almanca sertifikasi almamisim bunca aydir, otur, calis, parasi neyse verip al iste hani bi sertifika, madem gideceksin. Karari verene degil kendime kizarim sanirim. Dedigim sey bu ufak gibi gozuken grubun zamanla radikallerin otesine de gecip cogu gocmen ve yabancilari da kapsama tehlikesinin bulunuyor olmasi. Uzun vadede olabilecek bir tehlikeden bahsediyorum yani. Ama tabii Dresden disinda baska bir yerde destek falan gormedikleri ortada. Abartmaya gerek yoktur belki de. Turkiye\'de biraz abartilmis olabilir Pegida sanirim :)