Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Neden Turkiye den gelen ogrenciler cok tembel?

Gunluk yasam, masraflar, yurtlar, yemekler... Hepsi burada...
pardon

Mesaj gönderen pardon » Prş Ara 18, 2014 6:18 pm

MBau bence "tarihte Turk milleti ne yapmis ki simdi onlardan bir seyler bekliyoruz." diyor ki ben de ayni sekilde dusunuyorum.

Yukarida Almanlarin "Hicbir Alman o paraya o isi yapmaz" dedigi yazilmis ama bu Turkler\'in cok caliskan oldugu anlamina gelmiyor. Hatta Almanlar o isi o paraya yapmaya tenezzul etmez anlami cikiyor. Ben daha cok para alabileceksem ayni is icin veya daha kolay is bulabileceksem ayni paraya, enayi miyim de gideyim en zor islerde calisayim? Almanya\'da staj yapan bir arkadasim Turkiye\'de okumus ve 2 yil civari is tecrubesi olan bir muhendisin 1400 euro brut maas aldigini soyledi. Bu mantikla bu muhendis belki de Almanya\'daki en caliskan muhendis. Staj yapan baska bir arkdasim aylik 800 euro aldi, Almanya\'da 1400 euro brut bir muhendis icin korkunc dusuk bir rakam. Rewe\'de kasiyer daha cok aliyor buyuk ihtimal saatlik ucrete vurursan.

En buyuk neden kisinin yakin cevresi. "Bana arkadasini soyle, sana kim oldugunu soyliyeyim."

2. en buyuk neden de toplum. Ezelden beri tembel bir halk ve bu boyle gidicek gibi duruyor.

germenturk33

Mesaj gönderen germenturk33 » Prş Ara 18, 2014 6:40 pm

[quote]pardon tarafindan yazilan metin:

MBau bence "tarihte Turk milleti ne yapmis ki simdi onlardan bir seyler bekliyoruz." diyor ki ben de ayni sekilde dusunuyorum.

Yukarida Almanlarin "Hicbir Alman o paraya o isi yapmaz" dedigi yazilmis ama bu Turkler\'in cok caliskan oldugu anlamina gelmiyor. Hatta Almanlar o isi o paraya yapmaya tenezzul etmez anlami cikiyor. Ben daha cok para alabileceksem ayni is icin veya daha kolay is bulabileceksem ayni paraya, enayi miyim de gideyim en zor islerde calisayim? Almanya\'da staj yapan bir arkadasim Turkiye\'de okumus ve 2 yil civari is tecrubesi olan bir muhendisin 1400 euro brut maas aldigini soyledi. Bu mantikla bu muhendis belki de Almanya\'daki en caliskan muhendis. Staj yapan baska bir arkdasim aylik 800 euro aldi, Almanya\'da 1400 euro brut bir muhendis icin korkunc dusuk bir rakam. Rewe\'de kasiyer daha cok aliyor buyuk ihtimal saatlik ucrete vurursan.

En buyuk neden kisinin yakin cevresi. "Bana arkadasini soyle, sana kim oldugunu soyliyeyim."

2. en buyuk neden de toplum. Ezelden beri tembel bir halk ve bu boyle gidicek gibi duruyor.[/quote]

sonuna kadar katiliyorum.
M C M V

essener

Mesaj gönderen essener » Prş Ara 18, 2014 10:51 pm

arkadaslar,oncelikle meslek lisesinde is kopuyor, tabi her karakter icin bu soylenemez,ben kendim ornek verebilirim..Suan sinava hazirlaniyorum ornek,Pazartesi gunu okulda ortak sinavlar oluyor biz persembe gunu oluyoruz.. Haliyle sorular aliniyor, bu sekilde gider ne okul yonetimi muhasebe siniflarina ozel sinav hazirlayin der nede kim hakkiyla calismis bunlarda kaynar,okulda ogrenci ceketini suveterini giyiyorsa ogrencidir anlayisivar..
-Bana arkadasini soyle sana kim oldugunu soyleyeyim..
diyen bile unlu ispanyol romanci Saavedra Cervantes,bunu bile ATASOZlerimiz diyip gececek kadar hazirci milletiz malesef

esraeren

Mesaj gönderen esraeren » Cum Ara 19, 2014 12:29 am

Ben de bu yorumu yazsam mi gercekten cok dusundum. Kavramlarin yanlis algilandigi/ kullanildigi, spesifik kisisel iliskilerin sekillendirdigi yorumlar cokca...

Oncelikle caliskan kelimesinin genelgecer bir tanimini verelim; gece gunduz Almanya\'da "calisip" Turkiye\'de evler, apartmanlar almis insanlari "kendini uc kurusa kullandirtiyor" seklinde degerlendiren arkadaslara:
Caliskan: Faal, gayretli, calismayi seven...
Burada kendi yorumumu da ekleyeyim; gecimini saglamak icin calismak ayip degildir, 10 lira da alsa, onbin lira da alsa ahmaklik kesinlikle degildir. Ve calismak kelimesini kullandigim sikliga bakarsak da; bariz caliskanliktir.

Physiker, Turkiye\'den gelen ogrencilerin tembelligine dikkat cekmis. Dogrudur... Zaten Turkiye\'de baraji zor gecen, Almanya\'da tanidigi olan, macera arayan basvuruyor Almanya\'ya. Danismanlik firmalari, Oss yaklasinca liselere gidip bunalmis ogrencilere; universiteyi kazanamazsaniz uzulmeyin, baraji gecseniz yeter diye ballandira ballandira anlatiyor, haliyle basarili ogrenciler icin basari kistasi olmaktan cikiyor Almanya\'da okumak. Odtu\'ye Itu\'ye gider, gerekirse proje bazli yurtdisina cikarim, niye yeni bir dile baslayip hayatimi erteleyeyim diyor belki de.

Ortadogululardan neden nefret ediyorum diye bir baslik vardi burada ve sozlukte bi aralar. Yazan ilk kisiye hak vermemek elde degil ama yorumlar nefret kusuyordu. Ilk basta adama hak vermeme ragmen yorumlari okudukca bizim baska dusmana ihtiyacimiz yok, kendimize yeteriz demistim hatta :d

Velhasil, zaten Almanya\'da Turkler\'e yapistirilmis cok etiket var, bir de tembelmisiz biz yea deyip iyice salmayalim, basarisizliklara da; hamurumuzda yokmus diye bahane bulmayalim. Artik bireyselligin on planda oldugu cagdayiz, bilgi elimizin altinda, kisisel basarisizliklari irklara mal etmek kolaya kacmak.

Yetistirilme tarzi demissiniz... Sabah kahvaltisini hazirlayamayip, utusunu yapamayan insan neden Almanya pesinde kosar onu zaten anlamiyorum... Kendi adima, buradaki gibi yargilar bazen cesaretimi kirsa da Almanya\'da master yapma hedefim var. Neyse ki bilincli Almanlarla karsilastim ve kendimi kokenimden dolayi hic 1-0 geride hissetmedim, beraber uretebildigimiz, karsilikli gelistigimiz ortamlar yarattik, kimliklerimizden, etiketlerimizden siyrildik. Size de aynisini dilerim.

chef

Mesaj gönderen chef » Cum Ara 19, 2014 12:49 am

[quote]fatihko41 tarafindan yazilan metin:

Ciddrn 2 3 mezun mu bence daha fazladir. Bencr bu tembelligin sebebi meslek lisesi ve myo mezunlari agirlikli olarak almanyayi seciyor zaten meslek lisesi ve myo okuyan adamin duzenli ders calisma aliskanligida olmuyor haliyle. Ben bu kanaattayim.[/quote]

Aynen hocam sana katiliyorum.Meslek lisesi ogrencilerinde ve myo ogrencilerinde programli ders calisma duzeni yok.Bununda nedeni Mesleki oldugu icin ogrenciler kendini yakin hissettigi meslek grubunu seciyor ve ders verme endisesi kalmiyo. Adam sevdigi ve bildigi meslegi sectiginden 10dk goz atsa dinlese olayi kapiyo. Bu ogrenci myo\'nu bu sekilde rahat bitirdikten sonra gaza gelip okudugu meslegin muhendisligini secince olay orada basliyor. Ders dinlemek,calismak,tekrar etmek adama zor ve sikici geliyor.

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Cum Ara 19, 2014 2:35 pm

Esra hanim, ben bu konuyu sadece ogrencilerle sinirli tutuyorum. Siz genel olarak bir toplumu degerlendiriyorsunuz.

Simdi bir de su durum var onu da belirtmem gerekiyor: Onur arkadasimiz cok guzel bir konuya degindi. Egitim ilk olarak aileden alinir. Maalesef sorumluluk duygusunu biz aileden alamiyoruz. Vize gorusmesine bile annesiyla babasiyla giden ogrenciler taniyorum. OSS sinavinda bile aileler saatlerce disarda beklerler, dua ederler ve hep bir baski olustururlar nedense=) Bu ailelerle sinava gidip saatlerce disarda bekleme olayi bir bizde vardir emin olun.

Fakat aileden gelen egitim derken bambaska bir konuya da dikkat cekmem gerekiyor. Bizim Turkiye den gelen ogrenciler kadar da saglam aile terbiyesi almis bir grup yoktur. Hani onu da cok dusunuyorum, acaba beni bulanlarmi hep boyle diye ama daha simdiye kadar bir tane karakteri bozuk ogrenci gormedim burda. Hepsi de on numara cocuklar tabiri caizse. Inanilmaz efendiler ve saygililar. Allah var simdiye kadar boyle burnu havada, ukala bir ogrenci gormedim(Tamam bir tane var ama o da cok saygili ve hepimiz onu seviyoruz:) ). Ve canimi yakan da burasi aslinda. Hepsine cok deger veriyorum. Turkiye den gelen ogrencilerle yaptigimiz geyik muhabbetlerinin tadini hic birsey vermiyor su Almanya da. Tek istegim onlarin iyi bir yerlere gelmesi. Uzayan kol bizim olur sonucta. Burda herkes birbirini desteklese, herkes biraz azim gosterse iyi bir yerlere gelse inanin bana bir cok cemaat ve siyasi partiden daha guclu bir "dik yapi" oluruz =)
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

pardon

Mesaj gönderen pardon » Cum Ara 19, 2014 3:54 pm

[quote]esraeren tarafindan yazilan metin:

Oncelikle caliskan kelimesinin genelgecer bir tanimini verelim; gece gunduz Almanya\'da "calisip" Turkiye\'de evler, apartmanlar almis insanlari "kendini uc kurusa kullandirtiyor" seklinde degerlendiren arkadaslara:
Burada kendi yorumumu da ekleyeyim; gecimini saglamak icin calismak ayip degildir, 10 lira da alsa, onbin lira da alsa ahmaklik kesinlikle degildir. Ve calismak kelimesini kullandigim sikliga bakarsak da; bariz caliskanliktir.
[/quote]

Benden bahsediyorsan ben kendilerini kullandiriyorlar vs diye bir cumle kurmadim, o manaya gelecek bir sey de soylemedim. O cumlede bahsedilen kisiler zor islerde calisanlar. Bu zor islerde calismalarinin nedeni de calismayi cok sevmeleri/ caliskan olmalari degil, mecbur olmalari. Gecimini saglamak icin bu islerde calisanlara da bir sey yazmisligim yok, "ahmaklik" demisligim hic yok. Neden mecbur olduklarina gelince de cok buyuk ihtimal egitimleri yoktur ve Almanca\'yi bile iyi konusamiyorlardir. Kac yildir Almanya\'da yasadigi halde Almanca\'yi bile konusamiyan kisilere de "caliskan" demek ne kadar dogru?

Almanya\'da dogmus yeni nesil Turklere bakinca Almanca problemi olmadigi halde universite mezunu sayisi bildigim kadariyla diger yabanci kokenlilere gore en dusuk olan millet. Dil sorunu yok, ekonomik zorluklari yok okumak icin, peki niye okumuyorlar? Konu hakkinda bir makale: http://sbe.erciyes.edu.tr/dergi/sayi_21 ... 0syf.).pdf

Makale\'nin ilk sayfasindaki "Ozet" kismi:

"Turkler yaklasik yarim yuzyildir Almanya’da gocmen isci olarak bulunmaktadirlar.
Bugun Alman egitim sistemi icinde ucuncu kusak cocuklarimiz egitim gormektedir.
Iscilerimizin bu ulkedeki sosyal ve kulturel bircok sorunu arasinda en onemli sorunu cocuklarinin
egitimidir. Cunku, arastirmalar ve istatistiki rakamlar cocuklarimizin ve genclerimizin
Almanlar ve diger yabancilar arasinda egitim bakimindan elverissiz bir konumda bulunduklarini
ortaya koymaktadir. Birinci ve ikinci kusak insanlarimiz icin ileri surulen
olumsuzluklar, ucuncu kusak icin de gecerliligini surdurmektedir. Turk cocuklari ve genc-
lerinin, sistem icinde ileri ogrenime acik Gymnasium ve Realschulelerdeki oranlarinin
yetersizligi acikca gorulmektedir. Hali hazirda engelli ogrencilerin devam ettigi
Sonderschulelerde Turk ogrenciler en yuksek oranlarda bulunmaktadir. Bu durum cocuklarimizin
ve genclerimizin universite egitiminde ve nitelikli meslek egitiminde onemli bir
engeldir. Avrupa Birligi’ne uyelik surecinde cocuklarimizin ve genclerimizin iyi bir egitim
almalari ve sistem icinde iyi bir konuma gelmeleri hem Almanya’nin hem de ulkemizin
yararina olacaktir. Gecmiste uygulanan gecici uygulamalar bir yana birakilarak, daha ger-
cekci ve kalici cozumler uretilmelidir. "

Amerika\'da da Meksikalilar Almanya\'daki Turklerle ayni konumdalar. Ayni mantikla Meksikalilar cok caliskan insanlar. Ama nedense insanlar hem Turkiye\'den hem de Meksika\'dan kacmak istiyorlar. Bu 2 halk da bu kadar caliskansa nasil geri kalmislar?

[quote]buseustuntas tarafindan yazilan metin:

diyen bile unlu ispanyol romanci Saavedra Cervantes,bunu bile ATASOZlerimiz diyip gececek kadar hazirci milletiz malesef :help[/quote]

Oncelikle imla kurallarina dikkat etmedigin icin yazdigini okumak oldukca zordu.

Alintiladigim kisimdan anladigim da beni sadece yazarin sozunu yazdigim icin, yani detayli anlatmadigim icin hazircilikla sucluyorsun. Cok buyuk ihtimal de yazdigim sozu google\'da aratip buldun. "ATASOZlerimiz" kismini hic anlamadim.

Cevaba gelecek olursak ben bir seyi 1 cumle ile aktarabiliyorsam, niye onun yerine hem benim hem de okuyanin zamanini harcayarak daha uzun sekilde anlatayim?

Genel anlamda da caliskanlik en cok saat calisan veya en zor iste calisan anlamina mi geliyor? Bence hayir. Birisi bir isi 1 saatte yapabiliyorsa, baskasi da ayni isi 3 saatte yapabiliyorsa, 3 saatte yapan daha "cok" calistigi icin daha mi caliskan? http://36.media.tumblr.com/tumblr_m6bk7 ... o1_500.jpg (yine hazirciliga kactim)

esraeren

Mesaj gönderen esraeren » Cum Ara 19, 2014 5:59 pm

[quote]Physiker tarafindan yazilan metin:

Esra hanim, ben bu konuyu sadece ogrencilerle sinirli tutuyorum. Siz genel olarak bir toplumu degerlendiriyorsunuz. [/quote]

Physiker,

Biliyorum, bu yuzden fikrine olan yorumumu 3. paragrafla sinirli tuttum :d Daha once de bahsettigim gibi genelde akademik/profesyonel kaygisi olan insanlarin basvurdugunu dusunmuyorum.

"Physiker, Turkiye\'den gelen ogrencilerin tembelligine dikkat cekmis. Dogrudur... Zaten Turkiye\'de baraji zor gecen, Almanya\'da tanidigi olan, macera arayan basvuruyor Almanya\'ya. Danismanlik firmalari, Oss yaklasinca liselere gidip bunalmis ogrencilere; universiteyi kazanamazsaniz uzulmeyin, baraji gecseniz yeter diye ballandira ballandira anlatiyor, haliyle basarili ogrenciler icin basari kistasi olmaktan cikiyor Almanya\'da okumak. Odtu\'ye Itu\'ye gider, gerekirse proje bazli yurtdisina cikarim, niye yeni bir dile baslayip hayatimi erteleyeyim diyor belki de."

Hatta lisedeyken bizim de duzgun bi yeri kazanamama ihtimaline karsin, Viyana B planimiz vardi... Tr. de istedigi yeri kazanamayip gidenler oldu, bitirebilen duymadik. Guya en basarili ogrencilerin gitmesi lazim...

Yine de... Sadece ogrencilerle sinirli tutmak ne kadar dogru? Sikayet edilen durumu toplum yapisi sekillendirmiyor mu?

pardon,

Diger kisimlarda kisiye yonelik bir yorumum olmadi, genel olarak yorumlari okudum (ayni sekilde imla nedeniyle okumayi bile denemediklerim oldu), Almanya\'da deneyimlediklerimle harmanladim, dusuncemi yazdim. Turkler az paraya kendilerini kullandiriyor diyen, lisansi 7 senede bitirememis Alman bi arkadasimdi :d En azindan birileri caba gosteriyor demistim kendisine...

Genel anlamda da caliskanlik; cok saat calismaktir evet, ayni isi kisa surede, cok emek harcamadan yapmak zekiliktir, isini bilmektir, hatta bazen cakalliktir :) ve Turklerde *** rastladigim bi is bitirme yontemidir.

essener

Mesaj gönderen essener » Cum Ara 19, 2014 7:17 pm

[quote]pardon tarafindan yazilan metin:

[/quote]

Benden bahsediyorsan ben kendilerini kullandiriyorlar vs diye bir cumle kurmadim, o manaya gelecek bir sey de soylemedim. O cumlede bahsedilen kisiler zor islerde calisanlar. Bu zor islerde calismalarinin nedeni de calismayi cok sevmeleri/ caliskan olmalari degil, mecbur olmalari. Gecimini saglamak icin bu islerde calisanlara da bir sey yazmisligim yok, "ahmaklik" demisligim hic yok. Neden mecbur olduklarina gelince de cok buyuk ihtimal egitimleri yoktur ve Almanca\'yi bile iyi konusamiyorlardir. Kac yildir Almanya\'da yasadigi halde Almanca\'yi bile konusamiyan kisilere de "caliskan" demek ne kadar dogru?

Almanya\'da dogmus yeni nesil Turklere bakinca Almanca problemi olmadigi halde universite mezunu sayisi bildigim kadariyla diger yabanci kokenlilere gore en dusuk olan millet. Dil sorunu yok, ekonomik zorluklari yok okumak icin, peki niye okumuyorlar? Konu hakkinda bir makale: http://sbe.erciyes.edu.tr/dergi/sayi_21 ... 0syf.).pdf

Makale\'nin ilk sayfasindaki "Ozet" kismi:

"Turkler yaklasik yarim yuzyildir Almanya’da gocmen isci olarak bulunmaktadirlar.
Bugun Alman egitim sistemi icinde ucuncu kusak cocuklarimiz egitim gormektedir.
Iscilerimizin bu ulkedeki sosyal ve kulturel bircok sorunu arasinda en onemli sorunu cocuklarinin
egitimidir. Cunku, arastirmalar ve istatistiki rakamlar cocuklarimizin ve genclerimizin
Almanlar ve diger yabancilar arasinda egitim bakimindan elverissiz bir konumda bulunduklarini
ortaya koymaktadir. Birinci ve ikinci kusak insanlarimiz icin ileri surulen
olumsuzluklar, ucuncu kusak icin de gecerliligini surdurmektedir. Turk cocuklari ve genc-
lerinin, sistem icinde ileri ogrenime acik Gymnasium ve Realschulelerdeki oranlarinin
yetersizligi acikca gorulmektedir. Hali hazirda engelli ogrencilerin devam ettigi
Sonderschulelerde Turk ogrenciler en yuksek oranlarda bulunmaktadir. Bu durum cocuklarimizin
ve genclerimizin universite egitiminde ve nitelikli meslek egitiminde onemli bir
engeldir. Avrupa Birligi’ne uyelik surecinde cocuklarimizin ve genclerimizin iyi bir egitim
almalari ve sistem icinde iyi bir konuma gelmeleri hem Almanya’nin hem de ulkemizin
yararina olacaktir. Gecmiste uygulanan gecici uygulamalar bir yana birakilarak, daha ger-
cekci ve kalici cozumler uretilmelidir. "

Amerika\'da da Meksikalilar Almanya\'daki Turklerle ayni konumdalar. Ayni mantikla Meksikalilar cok caliskan insanlar. Ama nedense insanlar hem Turkiye\'den hem de Meksika\'dan kacmak istiyorlar. Bu 2 halk da bu kadar caliskansa nasil geri kalmislar?

[quote]buseustuntas tarafindan yazilan metin:

diyen bile unlu ispanyol romanci Saavedra Cervantes,bunu bile ATASOZlerimiz diyip gececek kadar hazirci milletiz malesef :help[/quote]

Oncelikle imla kurallarina dikkat etmedigin icin yazdigini okumak oldukca zordu.

Alintiladigim kisimdan anladigim da beni sadece yazarin sozunu yazdigim icin, yani detayli anlatmadigim icin hazircilikla sucluyorsun. Cok buyuk ihtimal de yazdigim sozu google\'da aratip buldun. "ATASOZlerimiz" kismini hic anlamadim.

Cevaba gelecek olursak ben bir seyi 1 cumle ile aktarabiliyorsam, niye onun yerine hem benim hem de okuyanin zamanini harcayarak daha uzun sekilde anlatayim?

Genel anlamda da caliskanlik en cok saat calisan veya en zor iste calisan anlamina mi geliyor? Bence hayir. Birisi bir isi 1 saatte yapabiliyorsa, baskasi da ayni isi 3 saatte yapabiliyorsa, 3 saatte yapan daha "cok" calistigi icin daha mi caliskan? http://36.media.tumblr.com/tumblr_m6bk7 ... o1_500.jpg (yine hazirciliga kactim)[/quote]

Pardon;
Oncelikle size yonelik bir yorumum olmadi(: su an lisedeyim ve ortamimdan size ornek vermek istedim.Konuyu cok bireysel algilamaniz gereksiz..

imalive

Mesaj gönderen imalive » Cum Ara 19, 2014 7:41 pm

Bana kalirsa sorun hedefsizlik, isteksizlik. Genel olarak sorunumuz bu. Eger almancayi gercekten seversek, kimsenin bize ogretmeye calismasina bile gerek kalmaz, ne yapar eder ogreniriz ama o sevkle yanip tutusmak lazim.
Kendimizi motive edebilme yeteneginden yoksun oldugumuzu dusunuyorum. Tek motivasyonumuz cok para kazanmak olunca bir yerde tokezliyoruz haliyle.
Fakat ulasmak icin can attigimiz bir hedef olursa, iste o zaman \'sinif arkadasina asik olmus liseli\' modunda okul vakti gelsin diye heyecanla bekleriz.

weiss

Mesaj gönderen weiss » Cum Ara 19, 2014 9:44 pm

Burada yazilanlarla aslinda Onemli bir egitim ve basari problemine cozum bulunabilir belkide :) bencede Turkiye den, yurt disina gitme konusunda ogrencilerde buyuk bir azim var fakat bu azim daha cok yurt disina adim atana kadar suruyor.Yani bir cok arkadas icin hedef Almanya ya varmak oluyor ve ondan sonrasi icin pek bir ilerleme kaydetmek istemiyor yada asil is ondan sonrasi oldugu icin zor geliyor.Cunku Almanya da bulundugu zaman sanki hedefine ulasmis muhendislik vb. bir dalda kendini en iyi olacak dunyanin en iyi muhendisi olma vb olarak gormesifikri olusuyor fakat ,asil mesele olan calisma ve bunu icin emek sarfetme kismi baslayinca hepimizde olan erteleme kolaya kacma bir donem uzasa bisey olmaz, bir seneden bisey olmaz, bu donem kesin gecicem vs vs. ve sonuc elde edilemeden geriiye donus kaybedilen zaman ,para ...

Bunun yaninda bircok kiside kendini taniyamama yada kendini bilememe sorunu var.Turkiye de belli bir akademik basari elde edemeyip dersleri zar zor gecip sinirdan baraji gecip Almanya da universiteye gidicem yada baska bir ulkede okuycam universiteyi ,durumu gercekten komik ve vahim.Bununda sebebide arkadaslarin dedigim gibi yurt disina cikinca herseyin hallolacagi fikrine sahip olmasi.tabi bazen kendine yurt disina saklamis patlamayi orda gerceklestirmis olan arkadaslarda olabilir ama az bir ihtimal :) Onemli olan calismadan,kolayca bir sey elde edilemeyecegini basarili bir ogrencinin Turkiye de de calisip basarili oldugunu yine orada da ayni calismayi gosterip basarili olacagini bilmek gerekiyor yani yine hersey calismaktan geciyor. elbetteki kisinin hedeflerinide ve yapabildiklerininde farkinda olmasi gerekiyor. Olmadi TU Wien e giderim sozuyle gaza gelmemek gerekiyor :)

turay1996

Mesaj gönderen turay1996 » Cmt Ara 20, 2014 6:57 pm

Oncelikle herkese selamlar. Bu yaziyi yazildigi ilk gunden bugune takip ettim ve yazarsam nickimden dolayi bile(1996 yeni nesil) pek umursanmicagimi dusunuyordum. Fakat bende bu konuda bir iki ornekle bir seyler aciklamak isterim.
Belkide en yeni gelenlerdenim Almanya\'ya. Bu konuya yazi yazanlardan da en kucuguyum galiba. Yazdiklarinizin bazi yerleri dogru ornegin: YGS\'de baraji gec ve kurtul mantigi Yurt disina gelmek isteyenlerin cogunda var. Tembellik kavrami aslinda bu.. Ama bence bu kavram Turkiye\'de basliyor.
Aile egitiminin yaninda(ki bende inaniyorum bu konuda ailenin de yeri cok, 12.sinif ogrencisinin elinden annesi tutarak sinava goturdugunu gordum ben..) bu tembellik kavrami direk okullarla baglantili. Yazan 1-2 arkadasta benim gibi yeni nesil ve onlarda ayni sorunlara deginmisler. Meslek yuksek okullari ve duz liseler egitim konusunda ogrencilere Anadolu- Fen veya ozel kolej\'lerdeki gibi bakmiyorlar. Bu cocuk hemen gitsin bu okuldan da kurtaliyim gozuyle bakiyor nerdeyse ogretmenlerin %80\'i. Nerden biliyorum kendim duz lise mezunu olarak buraya geldim ve okul 8.si bitirdim okulumu. Ne kadar 8.de bitirsem bu tembelligin ve duzenin okulda olduguna dair en guzel kanitim ise Ingilizce dersleridir. Su anda en buyuk sikintim ingilizce bilmiyor olmam. Cunku 4 sene boyunca aldigim ingilizce dersi sayisi belkide 400( Duz lise icin konusuyorum) fakat ben I"m Turay demeyi bilerek geldim. Bir Hong-Konglu arkadasim var oda lise mezunu olarak gelmis kursa ana dili ingilizce gibi. Bizim ingilizce derslerimizde ise hocalarimiz hep bos birakti. Ogretmenler kendi tembelliklerini bize asiladilar aslinda :) Izmirde anadolu lisesinde okuyan arkadasimida bilirim yanlis hatirlamiyorsam haftada 8 saat ingilizcesi vardi bunun yaninda Almancada goruyordu. O arkadasim da su anda sakir sakir konusabiliyor..
Cok uzattim fakat uzun lafin kisasi: Turkiye egitim konusunda ne kadar egitmek kelimesini kullansada aslinda ogrencileri tembellestirip kendi benliklerinden uzaklastiriyor..

sharkdiver1992

Mesaj gönderen sharkdiver1992 » Pzr Ara 21, 2014 12:42 am

Insallah seneye okulumu bitirip bu onyarginin kirilmasina yardimci olurum :) Ben Ingilizce Isletme okuyorum ona ragmen Almanya\'nin zorlugu gercek bir fenomen ve zorlaniyorum iyi notlar almakta, hele ki Almanca okuyanlarin buyuk zorluk yasamasi cok normal, akademik acidan cok agir bir dil. Hele ki ana dili Almanca olanlarla kendinizi kiyaslamaniz cok buyuk haksizlik olur, gerek dahi yok. Yok efendim kiyaslanir diyenler, Turkiye\'de Turkce bir bolumu dereceyle bitiren yabanci bir ogrenci gostersin.

Gelelim Ingilizce bolumlere. Evet Almanlar genel olarak bizden belirgin anlamda daha iyi notlara sahip. Yabancilar genel olarak benim gibi, o yuzden spesifik olarak Turklerin aman aman geriden geldigini dusunmuyorum. Ama kendimizi Almanlarla karsilastirip basarisizlik nedeleri aramamiz gerekirse de bircok olasi sebebi var ;

Tabi ki ilk olarak adaptasyon, klise gelebilir ama yine de zaman ve enerji harcatir insana..Bunun disinda gece hayati gorgusuzlugu, duzenli calisma ve kutuphane kulturune alismamis olmamiz, yurtdisinda yasamanin verdigi ekonomik ve diger psikolojik yipranmalarin verdigi motivasyon bozuklugu, benimki gibi ekonomik durumlar kotuyse ve aileden surekli para istemeye mecali kalmamissa "Ne gerek var okulu bitirmeye para kazanmiyorum zaten surekli para harciyorum, biraksam biriyle evlensem burada doner kessem Turkiye\'de kazanacagimdan daha iyi kazanirim" dusunceleri olabilir.. :)

Sosyolojik bir cikarim yapmak gerekirse de duzenli calisma kulturumuz yok evet. Ama bu Polonlarda da ayni, Italyanlarda da ayni, Ispanyollarda da ayni..Iskandinav ve Germenler bu "monokronik" calisma duzenine sahip, bunu da zamanla her yabanci ister istemez kapmaya basliyor.

schwarzfahrer

Mesaj gönderen schwarzfahrer » Pzr Ara 21, 2014 1:28 am

"Neden Turkiye\'den gelen ogrenciler cok tembel?" :)
Oncelikle bu baslik "tez konusu" olabilecek potansiyele sahiptir.Zira bu tespitin , cok yonlu nedenleri var kanimca. Sevgili Physiker sende Turkiye\'de yasadin ve az-cok belirttigim noktalari biliyorsundur.

*Burada yazdiklarim kisisel tespit ve goruslerimdir , genel gorusu yansitmaz
Egitim ve yillarca suren sinav hayatimiz "Bu sorunun kisa yolu yok mu? varsa nedir?"
Normal hayatimiz "Kisa yoldan nasil koseyi donerim"
dusturlariyla ozetlenebilir. Konuyla ilgili cuk oturan atasozumuz "Armut pis , agzima dus"tur . Bircok konu ve durumda hantal , yavas , ataletsiz oldugumuz dogrudur ancak olaya Turk ogrenciler tembel yargisina indirgemek bence cok yalin bir onyargi olur.Illa ki bircok deneyim yasamissindir.Ama konuyu basta da belirttigim gibi genis bir yelpazede degerlendirmek daha saglikli neticeler verecektir.Benim kendi gozlemlerim soyle :

#EKONOMIK/FINANSAL ETKENLER :Almanya ya gelen ogrencilerin cogunda finansal kaygilar var.Bu gerek AO (almanya oncesi ) ve AS (almanya gelis sonrasi) devam eden bir surec.Kabul etmek durumlari cok iyi olan aileler cocuklarini Amerika , Ingiltere , Avustralya , Kanada gibi gelismis ve anadillleri ingilizce olan ulkelere gonderiyorlar.Cunku hem ingilizce hem daha prestijli , ayrica da COK PAHALI :) . Durust olmak gerekirse ben de Ingiltere de okumak istemistim.Ancak bol sifirli £ isaretini gorunce , caymam da bi okadar kolay oldu :) .Demek istedigim bircogumuz en iyi ihtimalle orta halli ve dusuk gelir seviyesine sahip ailelerin cocuklariyiz.USA , UK gibi ulkelere giden Turk ogrencilere kiyasla ortalama gelir seviyesi daha dusuk. Dolayisiyla gelen ogrencilerde is bulma - calisma , bazen unirversite ve derslerden daha on planda olabiliyor ki yadirgamamak gerekir.Kaldi ki ozellikle yeni gelen ogrencilerde Almanca olmamasi , veya calisma izinlerinin olmamasi , Almanya da ki Turk isverenlerinin bircogunun firsatci olmasi onlari daha da buyuk bir yuk altina sokuyor.Bu da egitim hayatlarina olumsuz yansiyor tabiki ..Ne bafog var ne de baska bir yardim.

#KULTUREL ETKENLER: Biz Turk toplumu olarak yumurta malum yerimize gelmeden "action" moduna gecemiyoruz.Bunu gerek buyuk futbol sampiyonlari olsun , gerek uni finalleri olsun vs vs ... hep isi sona birakma egilimindeyiz.. illa yumurta dayanacak , o zaman ise koyuluyoruz.Bu kanimca tamamen kulturel bir mesele.Zira Almanlarda gordugum sudur.Ozelestirimi de yapiyorum : Benim hic onemsemeyecegim bir gorev ve ya odevi , alman arkadaslarim buyuk bir gorev ve sorumluluk duygusuyla yapiyorlar.Biri de cikip demiyor , ya kardesim bunu niye ogreniyorzki , isimize yaracacak mi bu , bu da olmayiversin , o olmadan da olur , nolcak yaa bisey olmaz " gibi mazeret savunmalari hemen hemen yok gibi almanlarda ... biz de ise ganiii ...Ama boyle bir toplumda buyuduk biz..Bize uyanik , kisayolcu , gozuacik , kurnaz olmamiz empoze edildi . Tabi bunlar benim kisisel fikir ve tespitlerim , herkes icin gecerlilik arzetmez o nedenle.

#HAYAL KIRIKLIGI :Almanya oncesi , yillardir Almanya da yasayanlar Almanya hakkinda atip tuttuklari senaryolar, ister istemez insanlarda Uber-Ulke Almanya tasviri cizdiriyor. Almanya ile ilgili muhtesem bir ulke propagandasi yapildi yillarca turkiyeye geleniyle gideniyle. Ee geldik gorduk ki Almanya oyle anam anam denebilecek bir ulke de degilmis.Balon sonuyor bircogunda tabi.Almanya bircok konuda (finansal-devlet duzeni vs) Turkiyeden iyi olabilir ancak Turkiyenin insaniyla kulturuyle iklimiyle vs harika bir ulke oldugu da su goturmez gercek.Almanya gelen ogrencilerin bircogu bence almanya konusunda hayal kirikligi yasiyor.Cunku kafalarinda olusturduklari o Alice harikalar dunyasinda turevi bir ulke degil Almanya.

Cesitli sebeplerden egitim gerekliliklerini yerine tam getiremiyor olsa da bizim insanimiz cok giriskendir :) .Turk insani kiziyla-erkegiyle cok girisken bir kisilige sahiptir.Cem yilmazin "insaat- malzeme hesabi" videosu bizim insan profilini iyi yansitir :) .Diger ulke ogrencileri bu konuda Turklerden iyi olduklarini sanmiyorum ! Hem olumsuz degil olumlu taraflarimizida gorelim :)

iyi aksamlar herkese

imalive

Mesaj gönderen imalive » Pzr Ara 21, 2014 3:49 pm

schwarzfahrer, dediklerinin bir coguna katiliyorum evet ama sanki yine alttan alttan bahanelerimizi siraliyoruz hissi veriyor. Ekonomik etkenler tamam bir yere kadar kabul edilebilir fakat gayreti olan insan icin asla bir bahane olamaz. Biz hep kendimize engeller koyuyoruz hep mutlaka bir bahanemiz var ve Physiker bahsetmis 5 saat calistim deyip 3 gun okula gitmeyenler aksam 6 daki derse uyanamayanlar, daha duymadigimiz bilmedigimiz ne bahaneler. Yukarida bahsettigin ETKENLER kismi Turkiyedeyken yoktu, kulturel bir sorun yoktu vs. Neden Turkiyede de calismiyorduk, tembeldik? Malesef kolay DSH arayan gorunce uzuluyorum. Onunde sadece tek gorev var o da Almanca. Sadece Almanca dersleri goruyorsun ek bir yukun yok ve her tarafin Almanca bu kadar mi zor birseyleri yapmak?
Weiss arkadasimizin dedigi gibi: "Otobuste giderken, yolda yururken tabelalari okusan 1 yilda Almanca ogrenirsin!"

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Pzr Ara 21, 2014 10:06 pm

Son yorumlar da cok guzel olmus, ellerinize saglik. Yani genel olarak toplarsak Turkiye den gelen ogrencilerin tembellikleri asagidaki ana maddelerde toplaniyorlar:

- Ailenin vermedigi sorumluluk duygusu

- Almanya ya gelen ogrencilerin Turkiye genelinin altinda olmasi.

- Ekonomik Faktorler

- Kulturel Etkenler

- Turkiye de verilmeyen dil egitimi.

Bilmiyorum size hic denk geldigimi ama Almanya ya ilk universite okumaya gelenler biz degiliz. 70 li yillarda buraya gelip muhendis olan bir kac insanla tanistim. Onlarin bana dedigi, bizim Turkiye de almis oldugumuz egitim burdakinden cok bir farki yoktu. Fazla zorlanmadik diyorlar. OSS sinavi ilk kez 1974 yilinda yapilmis. Bu sinav hayatimiza girdi gireli egitim kalitemiz direk olarak sonuca odakli ezbere bir sisteme girmis. Egitim kalitesini tartismak yersiz tabiki iki ulke arasinda. Ornegin Turkiye de en iyi muhendislik egitimi verildigi iddia edilen ODTU nun butcesi 330 milyon TL iken, Almanya da muhendislik egitimin en iyi verildigi universite TU Munchen in butcesi 1.2 Milyar Euro. Maalesef politik gelismelere gore her yil degisen okul sisteminden dolayi milyonlar magdur oluyor. Yok daha fazla din dersi, yok osmanlica, yok inkilap tarihi yok edebiyat vs diye diye yillardir geriye bakmaktan gozumuzun onunu goremedik. Bu konular ise gereksiz mufredat olmaktan oteye gecmedi. Ne kimse ilk okulda elinde sopayla sure ezberleten din ogretmeni yuzunden daha dindar oldu, ne de zorla andimiz okutulup, genclige hitabeyi ezberledigi icin Ataturkcu oldu. Haftada bir sabirsizlikla bekledigimiz ve kumas pantolon ve kundurayla camurlu okul bahcesinde top oynadik diye olimpiyatlara hazirlandik sanki.. Temelin sebebin ana yeri burasi, meshur egitim sistemimiz.

Ikinci sebep bana gore aile tarafindan verilmeyen sorumluluk duygusu. Adamin babasi numarami bulmus beni ariyor Turkiye den. Bu cocuk niye adam olmuyor, benden 300 istiyorsa ben 400 yolluyorum, ben daha ne yapayim diyor.. 300 yerine 200 yollayarak ise baslayabilirsiniz demekten kendimi alamiyorum=). 1 yil Almanya da olup da ailesinden her ay kurs parasi isteyip, 1 sene yatip kursa bir gun gelmemis adamlar da gordum. Annesi ariyor, sen oglumun C1 sertifikasini neden vermedin diyor=) O kadinin oglunun 1 yildir gelmedigini ogrendiginde sesinin catallasmasi yetiyor insana kahrolmak icin.
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Pzt Ara 22, 2014 1:39 am

Ben de bu yorumu yazsam mi gercekten cok dusundum. Kavramlarin yanlis algilandigi/ kullanildigi, spesifik kisisel iliskilerin sekillendirdigi yorumlar cokca...

Physiker, Turkiye\'den gelen ogrencilerin tembelligine dikkat cekmis. Dogrudur... Zaten Turkiye\'de baraji zor gecen, Almanya\'da tanidigi olan, macera arayan basvuruyor Almanya\'ya. Danismanlik firmalari, Oss yaklasinca liselere gidip bunalmis ogrencilere; universiteyi kazanamazsaniz uzulmeyin, baraji gecseniz yeter diye ballandira ballandira anlatiyor, haliyle basarili ogrenciler icin basari kistasi olmaktan cikiyor Almanya\'da okumak. Odtu\'ye Itu\'ye gider, gerekirse proje bazli yurtdisina cikarim, niye yeni bir dile baslayip hayatimi erteleyeyim diyor belki de.

Ortadogululardan neden nefret ediyorum diye bir baslik vardi burada ve sozlukte bi aralar. Yazan ilk kisiye hak vermemek elde degil ama yorumlar nefret kusuyordu. Ilk basta adama hak vermeme ragmen yorumlari okudukca bizim baska dusmana ihtiyacimiz yok, kendimize yeteriz demistim hatta :d

Velhasil, zaten Almanya\'da Turkler\'e yapistirilmis cok etiket var, bir de tembelmisiz biz yea deyip iyice salmayalim, basarisizliklara da; hamurumuzda yokmus diye bahane bulmayalim. Artik bireyselligin on planda oldugu cagdayiz, bilgi elimizin altinda, kisisel basarisizliklari irklara mal etmek kolaya kacmak.

Yetistirilme tarzi demissiniz... Sabah kahvaltisini hazirlayamayip, utusunu yapamayan insan neden Almanya pesinde kosar onu zaten anlamiyorum... Kendi adima, buradaki gibi yargilar bazen cesaretimi kirsa da Almanya\'da master yapma hedefim var. Neyse ki bilincli Almanlarla karsilastim ve kendimi kokenimden dolayi hic 1-0 geride hissetmedim, beraber uretebildigimiz, karsilikli gelistigimiz ortamlar yarattik, kimliklerimizden, etiketlerimizden siyrildik. Size de aynisini dilerim.[/quote]

Bravo , cok guzel yazmissin.
Postmodern Kommentare fundamentalistischer Mentalitaeten
Fundamentalist zihniyetlerin postmodern yorumlari

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Pzt Ara 22, 2014 1:50 am

Bu konuda yapilan yorumlarin bir cogu amator gozlemlemelere dayali , ampirik arastirma yontemlerinden ve ampirik analizden oldukca uzak.

Birisi Cin\'e niye saldirdik vs biz ne yapmisiz ki dunyada gibi duygusal , saglikli olmayan yorumlara varacak kadar olayi abartmis.

Yanlis anlasilmasin diye duzeltiyorum:
Turkiye az gelismis bir ulke ve az gelismis bir ulkeden super gelismis bir ulkeye gelen ogrencilerin durumuda az gelismis olur.
Buraya gelen ogrencilerin %90\'i sadece iyi bir MAAS , PARA , STATU veya Almanya\'ya ogrenci bahanesiyle bir sekilde kapak atip , isci vizesiyle gelecek aramaya gelenlerdir.
Kalan % 10 ise basarili olan kesimdir.Cunku bu kesim okudugu bolumde basarili olmak icin Almanya\'yi secen kesimdir.
Az gelismis bir ulke oldugumuz icin bu durum boyle .
%90 lik kisma MECARACI diyorum onlari ogrenci olarak gormuyorum.

Ozelestiri cok guzel , ozelestiri Turk ve Turkiye\'de yetismis insanlarin ihtiyaci olan bir ilac aslinda ve bir cok sorunun anasi ozelestiri yapmamak.
Kazanilmis ogretilerin genetiksel olarak gelecek nesillere aktarilmasi vakasi henuz TR\'de bazi illerde yeni baslarken , bu aktarmayi basaramamis , yozlasmayi ve tembellesmeyi aliskanlik ve kultur haline getirmis ebeveynlerin dunyaya getirdigi cocuklar benimde bazen pesimist dusunmeme yol acsada , hayir optimistim.

Ben Turkiye\'den gelen ogrencilerin son derece basarili olduklarini biliyorum , goruyorum ve duyuyorum.

Turkiye\'de baraji zar zor gecmis , sinavlara hic hazirlanmamis , bir hayal ve macera ile Almanya\'ya gelen ve \'\'ogrenci\'\' sifatini tasiyanlara BEN SAHSEN OÐRENCI demiyorum. Onlarin ismi \'\'MACERACI\'\'
Boyle gelen bir cok tanidigim oldu ve boyle gelenler dondu , kendi istekleriyle.
Gercekten TR\'den mezun veya devlet universitesi kazanmis arkadaslarin %70\'i bitirdi ,bitirmek uzere.

Almanya\'ya \'\'gercekten\'\' okumaya gelmis , Turkiye\'de bir universitede okumus , mezun olmus veya devlet universitesini kazanmis biri , ne kadar zorluklarla karsilasirsa karsilassin hepsinin ustunden bir sekilde geliyor ve okulunu er ya da gec bitiriyor.

Cevremde bu yaziyi yazmami saglayan onlarca mezun olmus , olmak uzere olan basarili arkadaslarim var.

MECARACI \'lara basarisiz olmus , tembel ogrenci vs diyemem ,demem.
Amaci : \'\' bir gidelimde , bir sekilde dil ogrenir , okula girer ,ordan burdan yardimla okulu bitiririz ya\'\' olanlar zaten en basta elendigi icin BASARISIZ veya TEMBEL demek yanlis olur.

Turkiye\'nin dort bir yanindan gelen ,
Turkiye\'nin degil sehre gore , semte gore degisen aile yapisinda yetismis ,
Turkiye\'nin sosyal ve ekonomik yapisinin sokak sokak farkli oldugu bolgelerden gelen ,
Turkiye\'de yetisen 80 ve 90 kusaginin ebeveynlerinin kulturleri ve cocuk yetistirme tarzlari ile buyumus ,

ve Almanya\'ya gelmis MACERACI olmayan \'\' gercek ogrencilerin\'\' zehir gibi cocuklar oldugunu dusunuyorum.

Cok farkli bir dile , kulture , ailevi veya cevresel baskilara , insanlarin yaptigi kotu , yapici olmayan elestirilere ragmen ,hem calisip gecim derdine dusen , hem de okuyan Turkiye\'den gelen ogrencilerin , yabanci ogrenci statusunde cokta kotu olduklarini dusunmuyorum.

bilk

Mesaj gönderen bilk » Pzt Ara 22, 2014 2:17 am

Son yorum haric yazilanlarin hepsine katiliyorum. Cok iyi bir yaraya parmak basilmis. Ortada istatistikler ve tecrubeler varken kalkip bu yorumlara amatorce yorum diyen arkadasin kendi basarisini da merak etmedim degil acikcasi. Su anda Dusseldorf universitesinde master yapiyorum. 5. donemim ve tezime yeni basliycam. Maalesef biz calisma sistemini bilmiyoruz. Bu yorumu Itu mezunu olarak yapiyorum. Sadece sinavi gecmeye yonelik bir sistemden geliyoruz. Ne kadar cok ogrenciyi dersten birakirsam o kadar iyi hocayim havasi yaratan bir sistemden cikip burda kendi bolumumuzun uygulamasini yaparken cuvalliyoruz. Dili nasil ogrenecegilizi bilmezken buraya gelip ogrenmeye calistigimiz bir dilde okumaya calisiyoruz. Bu sebeple ana dili almanca olan ogrencilere nazaran daha cok calismamiz gerekirken biz sorumluluk alamiyoruz. Cunku onu da yasadigimiz toplum bize ogretmedi.

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Pzt Ara 22, 2014 2:32 am

Yorumlarin bir cogu amatorce , hepsi degil.
Kimseyi tahrik etmek , bilmislik taslamak , kirmak , saldirmak veya hakaret etmek amacim degil.
Turk olarak elestirel bir millet degiliz , "amatorce " demem bazilarimiz tarafindan tahrik hakaret , kucuk gorme gibi algilanabilir , oyleyse ozur dilerim simdiden.

Istatistik dersi almissaniz , ampirik arastirma ,ampirik analiz nedir biliyorsaniz , sokak agziyla konusmuyorsaniz , burada yapilan gozlemlemelerin ve yorumlarin \'\'BAZILARINA\'\' amatorce diyebilirsiniz.
Cok bilmis gibi mi kulaga geliyor soylenenler ?
Bosverin kulaginiza oyle gelsin o zaman.

Duisburg-Essen Siyaset Bilimi son sinif ogrencisiyim , sadece ders konusunda tembelim .%100 Almanca ve kismen Ingilizce.

Physiker ne demis bir ust mesajda

[quote]Esra hanim, ben bu konuyu sadece ogrencilerle sinirli tutuyorum. Siz genel olarak bir toplumu degerlendiriyorsunuz.
- Physiker -[/quote]

Sadece bir toplumu degerlendiren , konuyu buna indirgeyen yorumlar amatorce.Konuyu ogrencilerle sinirli tutan yorumlar cok daha okunakli.

Kilitli