Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Almanya\'da Turkce ogretmenligi soz konusu mu ?

Gunluk yasam, masraflar, yurtlar, yemekler... Hepsi burada...
elendil_123

Mesaj gönderen elendil_123 » Çrş Kas 12, 2014 3:48 am

Arkadaslar merhaba. Ben Turk Dili ve Edebiyati 4. sinif ogrencisiym. Bu sene bitiyor okul. Aile birlesimi ile Almanya\'ya gidecegim. Acaba orada kendi meslegimi yapma sansim var mi ? Turkce ogretmenliginin mumkun olabilecegini duydum. Net bilgi amacli sizlere soruyorum.
Bu benim icin cok onemli. Bu kadar okuduktan sonra kendi meslegimi yapmak isterim.

Detaylari verirseniz sevinirim...

Karthus

Mesaj gönderen Karthus » Çrş Kas 12, 2014 10:49 am

ben de net bilmiyorum fakat turk konsolosluguna gittigimde orada turkiyeden turkce ogretmenligi icin gelmis birini gordum.Yani mumkun fakat detaylari hakkinda tek bildigim goethe c1 sertifikasi aldigi
RASTAFARI

elendil_123

Mesaj gönderen elendil_123 » Çrş Kas 12, 2014 1:06 pm

[quote]Karthus tarafindan yazilan metin:

ben de net bilmiyorum fakat turk konsolosluguna gittigimde orada turkiyeden turkce ogretmenligi icin gelmis birini gordum.Yani mumkun fakat detaylari hakkinda tek bildigim goethe c1 sertifikasi aldigi[/quote]

bilgisi olan arkadaslar bir aydinlatsa cok iyi olur.

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Çrş Kas 12, 2014 5:04 pm

Essen Universitesi\'nde Turkoloji / Turkce ogrenmenligi bolumu var ve Turkiye\'den bu bolumu okumaya gelen erasmus ve lisans ogrencileri var baya.
Postmodern Kommentare fundamentalistischer Mentalitaeten
Fundamentalist zihniyetlerin postmodern yorumlari

elendil_123

Mesaj gönderen elendil_123 » Çrş Kas 12, 2014 6:04 pm

[quote]Staatsmann tarafindan yazilan metin:

Essen Universitesi\'nde Turkoloji / Turkce ogrenmenligi bolumu var ve Turkiye\'den bu bolumu okumaya gelen erasmus ve lisans ogrencileri var baya.[/quote]

daha cok direk calisma alani icin sormustum soruyu fakat eger belli bir okul sureci sonunda is imkanim olacaksa onu da dusunebilirim hocam.

Frankfurter

Mesaj gönderen Frankfurter » Pzt Kas 17, 2014 3:38 am

Almanya\'da Turkce Ogretmenligi soz konusumu? Bu soruya Evet ve Hayir olarak cevap verebiliriz. Almanya\'da aslen ogretmenlik yapabilmek icin oncelikle iki brans Lehramt okuman sart. Turkiye\'de Turk Dili Edebiyati ogrencisiyim diyorsun. Formasyon varsa bransin teki olarak Turkce kabul edilir, formasyon yoksa sirtina tanima basvurun sonrasi Erziehungswissenschaften basligi altinda gecen tum seminerler yuklenir, yaklasik 2 donem. Bagli oldugun eyaletin sana verdigi Turkce ogretmenligi tanima icin tum yukumlulukler (Auflagen) yaninda, ikinci bransin icin universiteye normal kabul basvuru yapman ve kabul edilmen gerekiyor, Almancan ana dil seviyesinde degilse hangi bransi okuyup bitirebilirsin? Toplam 6 donem olan ogretmenligin (Lehramt) hemen hepsini sana okuturlar ve bittikten sonra (I. Staatsexamen), ihtiyaca gore stajyer ogretmen olarak ataman yapilir, 2 sene sonra her iki hafta mufettislerin sana not vererek ve hazirladigin 8 sayfa pedagojik raporlarina dayanarak izledigi derslerinden en kotu 1,7 ortalaman olursa atanma sansin var (II. Staatsexamen). Almanca\'nin ana dil seviyesinde olmasi lazim, C1-C2 de degil. Burada yazimi kisa kesiyorum cunku biliyorum ki senin kastettigin durum bu degil.

Diger bir yol MEB araciligiyla anlasmali olarak yapilan Turkce ogretmen atamalari, 657 sayili kanuna tabi olarak. http://abdigm.meb.gov.tr/www/yurt-disi- ... /icerik/31

Baska geriye elimizde TV-H var, yani sozlesmeli ogretmen. Okullarla ve belediyelerle iletisime gecip kendi Turkce konseptini kabul ettirebilirsen, eyalet kaynaklarindan kendine haftada 8-16 saat arasi Turkce dersi cikartabilirsin. Devam listeni sisirerek, Turk vatandaslarina tek tek anlatarak cocuklarini kursuna gondermelerini kisa vadede saglayabilirsin. Sansina okulun kendine ait kaynaklari varsa ve SPD veya Die Grunen uyesi okul mudurune denk gelirsen cok iyi ama maalesef cogu mudur burada CDU uyesi.

Bunun disinda devlette Turkce ogretmenleri burada bolgelere dagilmis olup, ogrenci azligindan dolayi ornegin 5 okul basina tek ogretmen olarak haftada 2-4 arasi ders vermektedirler. Turkce dersi Alman devleti tarafindan normal ders olarak gorulmedigi, Almanca bilmeyen Turk ogretmenleri hor goruldugu icin ders saatleri hep ogleden sonra 14.00 sonrasina denk gelir ki ogrencilerin zaten o saatte baska dersleri oldugu icin ya Turkce\'yi secemezler ya da secme sanslari olsa da 1-2 kere gelip bir daha ugramazlar. Veliler ayni zamanda sinif gecmede bir rol oynamadigi icin cocuklarini Turkce\'ye tesvik te etmezler.

Simdi sana en uygun secenegi soyluyorum: En son olarak bulundugun sehirde veya cevresinde Volkshochschule\'ye basvurup, Turkce dersi verilmiyorsa henuz, Turkce programini baslangic/orta/ileri seviyede sunabilirsin ve buyuk ihtimalle kabul edilirsin. Ogrenci icin iyi reklam yapip her seviyeye 20 kisi topladin mi gerisi zaten gelir. Ucreti de seni gecindirmeye yeter. Ayni zamanda Turkischunterricht/Nachhilfe privat olarak ismini duyurman lazim, saat ucreti 10-15 Euro\'dan ogrencin eksik olmaz. Baska sorun olursa cekinmeden sor.

Kal saglicakla

Siddik Odabasi