Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Almanya\'da Kalmak

Gunluk yasam, masraflar, yurtlar, yemekler... Hepsi burada...
muris01

Almanya\'da Kalmak

Mesaj gönderen muris01 » Sal Eki 28, 2014 4:35 pm

Gecen yaz Almanya\'ya staja gelmistim 2 ayligina. Bu donem de ayni yerde Print and Media Technology / Mechanical Engineering alaninda master a basladim.
Burada gecirdigim zaman icerisinde burayi cok sevdigimi anladim. Almanya\'daki egitim hayati, is hayati, sosyal-kulturel hayat gercekten cok ilgimi cekiyor ve baya da adapte oldugumu soyleyebilirim. O yuzden Turkiye\'ye hic donmek istemiyorum. Ayrica Almanca A2 kurslarina katiliyorum simdilik elimden geldigince gelistirecegim bu 2 yillik master surecinde. Hedefim 6-7 ayda akici konusabilmek, bireysel olarak da calismaya gayret ediyorum. Bu konuda dusuncelerinizi ve tavsiyelerinizi ogrenebilir miyim? Mezun olduktan sonra neler yapabilirim Alman vatandasligi veya sinirsiz oturum alabilmek icin?
Yardimci olabilirseniz cok sevinirim :)

GK

Almanya\'da Kalmak

Mesaj gönderen GK » Sal Eki 28, 2014 9:25 pm

mezun olduktan sonra otomatik olarak 1.5 yil is araman icin oturum veriyorlar bulduktan sonra klasik prosedur isliyor 2 yil sonra sinirsiz isci oturumu daha sonra vatandaslik haklari falan daha once makale veya konu olarak forumda yazilmisti bu konular bos vaktinde bak istersen nerde oldugunu bende tam hatirlamiyorum :)