Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

1 YillikOturum Iznini aldim Ancak???

Gunluk yasam, masraflar, yurtlar, yemekler... Hepsi burada...
adzeson

Mesaj gönderen adzeson » Prş Haz 04, 2009 6:54 pm

Merhaba bugun Rathausa gittim ve beraberinde sunlari goturdum.

1 adet fotograf
Pasaport
Saglik sigortasi
Dilk okulu kayit belgesi.
50 euro

hemen 1 yillik oturum iznimi verdiler.
Calisma izniyle ilgili olarak vizenin ikinci sayfasinda soyle yaziyor.

" Gilt nur zum Sprachkurs und anschließendem Studium.
Waehrend den Ferien ist eine Beschaeftigung bis zu 90 Tagen oder 180 halben Tagen im Jahr erlaubt. "

Bu simdi benim 90 tam yada 180 yarim gun direk calisabilecegim anlamina geliyormu? Is bulup calisabilirmiyim? Yoksa ayrica basvurmam gereken bir yer varmi?

Birde ayrica sormak istedigim birsey var. Bu izin benim 1 yil icinde universiteye kabul edilmem gerektigini bildirmiyormu? Yani kursa gitsemde gitmesemde 1 yilicinde uniden kabul alip mastera baslarsam sorun olmaz degilmi? yada bu surede ben kursa devam etmek zorundamiyim? Kursa gidip gitmemek mesele degil 3-4 ay ingiltereye gitme durumum sozkonusu. Bu durum da statum korunurmu? Bu arada baslamak istedigim master programi martta basliyor.

tecrube ve bilgilerinizle beni aydinlatirsaniz cok sevinirim.

Tesekkurler.

Murat
Yardimciolursaniz cok sevinirim.

yorumcu

Mesaj gönderen yorumcu » Prş Haz 04, 2009 7:01 pm

tatillerde 90 yada 180 yarim is gunu calisabilirsin. ancak burda tatllerde diyor. yani hafta ici ve hafta sonu iznin yok. okullar bazen 2 hafta tatil oluyor. bayramlarda veya donem ortalarinda veya yaz tatillerinde. o aralar calisabilirsin. ancak bu sekilde calissan kimsenin birsey diyeceginide tahmin etmiyorum. bilmyiordum dersin.

adzeson

Mesaj gönderen adzeson » Cum Haz 05, 2009 12:39 am

ogrenciler icin calisma izni zaten 90 tam gun yada 180 yarim is gunu olarak belirlenmemismi? bunu istedigi zaman kullanabilir bence. burda stuttgarta ozel bir uygulamami soz konusu? vizede herkese gore farkli seyler yazabilirmi hic. kanun ne diyorsa odur. ve kanundada kimine her gun bu hakkini kullanabilirsin kiminede yok sadece tatillerde calisabilirsin deme haklari varmi? bencede her zaman calisilabilir. diger operator arkadaslarinda lutfen yorumlarini bekliyorum. tesekkurler. ayrica ikinci sorum icinde bir yorum yaparsaniz sevinirim.

romeo-87

Mesaj gönderen romeo-87 » Cum Haz 05, 2009 1:02 am

is basvurusu yaptiginda,isveren pasaportuna bakip calismak icin sartlari saglayip saglamadigina bakar.yani pasaportunda tatillerde calisabilir yaziyor isverende ona gore sana is verip vermeyecegine karar verir.zaten is verirken yasa disi olmamasina dikkat ederler genellikle.tabi bu sigortali calisirsan,kacak calisirsan zaten istedigin kadar istedigin saat calis.ikincisi 1yil vermisler istersen uniye basvur istersende kursuna devam et.ama kursu birakacaksan elinde baska seyle mesgul olduguna dair birseyler olsun,yani olur ya bir sene bitip tekrar oturum uzatmaya gittiginde sana sorabilirler;neden oturumu alir almaz kursu biraktin diye.ayrica bir yil vermislerse butun yili kursla gecireceksin diye birsey yok.uniye baslamak icin yeterli almanca seviyesine geldiysen uniye basvurunu yap,yoksada mecburen dil ogrenmeye devam edeceksin.ama dedigim gibi oturum izni dil kursu ve universite icin gecerlidir diyor.ikisinden birine devam et yani.yoksa diger sefere oturum vermezler.

adzeson

Mesaj gönderen adzeson » Cum Haz 05, 2009 6:31 pm

Tesekkurler Romeo.
Peki ben dedigim gibi kursu temmuzda birakip ingiltereye gitsem 4 ay kalsam orda sora gelip burda mastera basvursam sorun olurmu? uzun sureli olarak yurtdisina ciktigimda statum korunurmu? yani oturumumu iptal etmezler degilmi? sen gittin 4-5 ay gelmedin yeniden vize al diyebilirlermi?

romeo-87

Mesaj gönderen romeo-87 » Cum Haz 05, 2009 6:42 pm

hayir sorun teskil etmez.oturum suren gecmedigi surece gidebilirsin.ama gelir gelmez mastera basvur ve kabul belgesini almaya bak.yani tekrar oturuma gittiginde o belgeyi gostermek icin.ayrica ulke disinda kalma suresi normalde 6 ayi gecmemeli,yani 6ay 1 gun oldumu oturum yaniyor.ama seninki 4 aymis.git keyfini cikar :D

yorumcu

Mesaj gönderen yorumcu » Cum Haz 05, 2009 6:57 pm

adzeson
senin dedigin kimine gore kimine gore boyle olayi dil kurslarsi sirasinda alinan calisma izni ile malesef karsilasiliyor. benimde 3 aylik bir vizem ayni senin gibiydi. dil kursu sirasindaydi. ve kadin hafta sonlari yasak oldugunu soyledi. yukarida dedigim sekilde calisabilirsin. demisti. zaten unideyken sadece soyle yaziyor yilda 90 tam yada 180 yarim is gunu calisabilirsin. orda tatil felan yazmyior. seninkinde tatil yaziyor. hatta bazen dil kursu sirasinda sadece semester tatillerinde calisabilirsin de diyor. bu da benim basima gelmisti. yani bunlarin calisma tipleri maalesef farkli olyuyor.