Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Monchengladbach Auslaenderbehorde Oturum Alma Problemi

Gunluk yasam, masraflar, yurtlar, yemekler... Hepsi burada...
lorddahaka

Mesaj gönderen lorddahaka » Çrş Eki 15, 2014 11:41 am

Merhaba arkadaslar. Az once Monchengladbach Auslaenderbehorde\'den ciktim. Iceride hic beklemedigim bir sekilde tepki aldim ve sizden yardim istiyorum. Ilk once biraz durumumdan bahsedeyim.

Temmuz ayinda ogrenci vizesine basvurdum. Daha once cesitli universitelere basvurmustum. Basvuruda sadece Humbolt Universitaet zu Berlin\'in Zulassungsbescheid\'i vardi. Dil kursu sonrasi universite degil direkt Studium olarak basvuru yaptim. Yalniz elimde Testdaf veya DSH belgesi yoktu sadece B2 sertifikasi vardi. Almanya\'ya gelince DSH\'ya girmem gerekiyordu Studium\'a baslayabilmek icin. Konsolosluga da B2 belgemi vermistim zaten. Neyse, gec kalmamak adina elimdeki Zulassungsbescheid ile basvurmak zorunda kaldim. 35 gun sonra vize cikti.
Vizem islemdeyken Universitaet Bonn kabul gonderdi. DSH\'ya girip direkt Studium\'a baslayabilirsin dediler. Ben de Uni Bonn\'da okumayi tercih ettim. 17 Eylul\'de Almanya\'ya geldim. Uni Bonn\'un DSH sinavina girdim ancak gecemedim. Bu sirada bulabildigim en yakin ev Monchengladbach\'taydi. Arkadasim burada okuyordu ve beraber ev kiraladik. Ben de Dusseldorf\'ta dil kursuna gitmeye karar verdim ve 2 kur olarak, Mart\'ta bitecek bir DSH hazirlik kursuna kaydimi yaptirdim. Monchengladbach\'ta oturup Dusseldorf\'a pendeln yapacaktim yani.
Neyse, 2 hafta once de gidip Monchengladbach\'a Anmelden yaptirdim. Bu gun de Auslaenderbehorde\'ye gittim.

Gittigimde 2-3 kisi bekliyordu. Sira bana gelince iceride sarisin bir kadin vardi. Ilk basta guumsedi hosgeldiniz falan dedi iyi dedim sorun olmayacak gibi. Pasaportu cikardim bilgisayara girdi ve yuzu degisti. Bana vizemi gosterip eliyle burada Berlin yaziyor burda ne isiniz var dedi. Ben de vizeye basvururken neresi olacagi belli degildi ben de zaman kaybi olmamasi acisindan Berlin ile basvurdum dedim. Daha sonra Uni Bonn kabulu geldi ve ben de tercihimi Uni Bonn olarak yaptim. DSH sinavina girdim Bonn\'un ama gecemedim dedim. Simdi Dusseldorf\'ta DSH hazirlik kursuna kaydoldum dedim.
Bana oyle olmaz ama siz yetkili makamlari kandirmis oluyorsunuz o zaman, Berlin yerine buradan basvursaydiniz belki vizeyi alamazdiniz dedi. Ben de, ama ben konsoloslukla gorustum boyle bir sorun yok sadece islemlerimin uzayacagini soylediler dedi. Evet ama siz yanlis yapiyorsunuz falan bir dunya laf etti.
Daha sonra vizenizde Dil kursu + Studium yazmiyor sadece Studium yaziyor, ben size dil kursuyla ilgili bir sey soyleyemem dedi. Hem Berlin yaziyor neden boyle bu falan atar yapti. Dil kursu yapabilir misiniz bilemeyecegim dedi.
Ben de anlattim ama belli bir sure dil kursu hakki taniniyor dedim. Hakkim oldugunu soyledim. Bilmem artik belgelerinizi istiyorum Konsolosluk ve Berlin\'den ondan gelsin bakariz dedi. Goturdugum hicbir belgeyi de almadi. Gelecek ay tekrar gelin dedi.

Boyle rezil bir durumdayim arkadaslar. Burda ev tuttum duzenimi kurdum, Turkiye\'deki her seyi birakip geldim ve simdi bu stresleri tekrar yasamak insana cok koyuyor. Ne yapmaliyim? Yardimlarinizi ve tavsiyelerini bekliyorum. Cok tesekkurler.

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Çrş Eki 15, 2014 3:19 pm

Normalde Dsh belgen olmadigi icin Deutschkurs mit anschließendem Studium icin basvuru yapmaniz gerekiyordu.

Istanbul daki konsolosluk tekrardan vizeyi bu sekilde duzeltir ve dosyalar Berlin yabancilar dairesinden Monchengladbach a transfer edilir sorun cozulur. Sanirim deneyimsiz bir gorevliye denk gelmisiniz, olayi bu derecede dramatize hale sokmasina ben de sasirdim ama herhangi bir problem olmaz vize uzatmayla ilgili.
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

lorddahaka

Mesaj gönderen lorddahaka » Çrş Eki 15, 2014 3:51 pm

[quote]Physiker tarafindan yazilan metin:

Normalde Dsh belgen olmadigi icin Deutschkurs mit anschließendem Studium icin basvuru yapmaniz gerekiyordu.

Istanbul daki konsolosluk tekrardan vizeyi bu sekilde duzeltir ve dosyalar Berlin yabancilar dairesinden Monchengladbach a transfer edilir sorun cozulur. Sanirim deneyimsiz bir gorevliye denk gelmisiniz, olayi bu derecede dramatize hale sokmasina ben de sasirdim ama herhangi bir problem olmaz vize uzatmayla ilgili.[/quote]

Cok tesekkur ederim cevap icin. Peki cikmasi olasi problemler ne olabilir? Mesela Izmir konsoloslugu yok biz degistirmiyoruz vizeyi gibi bir sey diyebilir mi?

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Çrş Eki 15, 2014 6:29 pm

Bir sorun cikarsa bana ulasin.
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

lorddahaka

Mesaj gönderen lorddahaka » Çrş Eki 15, 2014 10:48 pm

[quote]Physiker tarafindan yazilan metin:

Bir sorun cikarsa bana ulasin.[/quote]

Tamamdir cok tesekkurler. Gelismelerden haberdar edecegim. Umarim surecte sorun yasanmaz.