Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Bi Kucuk Muhendis Bilgisayari Meselesi

Gunluk yasam, masraflar, yurtlar, yemekler... Hepsi burada...
HH Hamburgerin

Mesaj gönderen HH Hamburgerin » Cmt Eyl 20, 2014 2:56 pm

Forum\'daki sevgili muhendis arkadaslarim,

Her seyi hallettim aklim bilgisayar olayina takildi. Bir laptop almak istiyorum ancak okuldaki derslerimi, kuracagim programlari kaldiracak sekilde. Oyun falan oynamam, sadece internet, ders vs. Bilgisayari burdan mi almaliyim Almanya\'dan mi?
Cizimler vesaire icin cok program gerekiyor diye duydum. Bana hangi bilgisayari veya nerden almami onerirsiniz? Bellegi ve sabit diski ne kadar olmali?

Tesekkurler simdiden...

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Cmt Eyl 20, 2014 3:15 pm

almanyada isletim sistemi olmadan satilan notebook lar genelde 100 euro daha ucuz ve okul sagolsun ucretsiz windows lisansi veriyo. biraz tasarruf etme imkanin var bu sekilde. ben alacagim notebooklarda turkiye ve burasi arasinda pek fark goremedim. ama cok satilan marka modellerde fark olabilir belki.

www.notebooksbilliger.de sitesi en uygun site bildigim kadariyla ve ogrenciler icin indirim de yapabiliyo bazi seylerde.

onun disinda kararlastirdigin modeli tek tek karsilastir turkiye ve almanya diye, ona gore daha rahat karar verebilirsin.

HH Hamburgerin

Mesaj gönderen HH Hamburgerin » Cmt Eyl 20, 2014 5:05 pm

Her okul Windows lisansi verir mi kesin? Kayit sirasinda mi veriyorlar?

Tesekkur ederim bilgiler icin.

_Tayfun_

Mesaj gönderen _Tayfun_ » Cmt Eyl 20, 2014 5:55 pm

Ben macbook air almayi dusunuyorum. Icinde her sey oluyor ekstradan bir seye ihtiyac duyacagimi sanmiyorum.

pardon

Mesaj gönderen pardon » Cmt Eyl 20, 2014 10:21 pm

Muhendislik icin macbook kullanissiz. Hangi muhendislik oldugunu bilmiyorum ama genelde Mac isletim sistemi icin programlar yok. Macbook\'a windows yukleyebilirsin tabi ama bu sefer de Macbook\'larin on board ekran kartlari elverisli degil. Bu sorunlarin disinda fiyat/performans olarak cok kotuler. Dersen ki isletim sistemi stabil, kullanimi kolay ve dizayni hosuma gidiyor, onun icin alicam alabilirsin. Muhendislik icin tavsiye etmem.

Elinde isini gore bilgisayarin varsa once okulun ders programina bak, ona gore karar ver. Genelde ilk 2 donem genel matematik ve mekanik dersleri goruluyor muhendisliklerde. Bu yuzden ilk 2 donem buyuk ihtimal ihtiyacin olmaz muhendislik programlarina, zaten kullanacak yeterli muhendislik bilgin de olmaz.

Bilgisayar alacaksan da ssd\'li ve i7 quad core islemcili almani tavsiye ederim.

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Pzr Eyl 21, 2014 1:08 am

benim okulda tum ogrenciler bu firsattan yararlanabiliyoken mesela bi arkadasin okulda sadece bazi bolumlerin hakki vardi.

bu portalin adi onceden MSDNAA idi simdi DreamSpark oldu

HH Hamburgerin

Mesaj gönderen HH Hamburgerin » Pzr Eyl 21, 2014 2:43 pm

[quote]pardon tarafindan yazilan metin:

Muhendislik icin macbook kullanissiz. Hangi muhendislik oldugunu bilmiyorum ama genelde Mac isletim sistemi icin programlar yok. Macbook\'a windows yukleyebilirsin tabi ama bu sefer de Macbook\'larin on board ekran kartlari elverisli degil. Bu sorunlarin disinda fiyat/performans olarak cok kotuler. Dersen ki isletim sistemi stabil, kullanimi kolay ve dizayni hosuma gidiyor, onun icin alicam alabilirsin. Muhendislik icin tavsiye etmem.

Elinde isini gore bilgisayarin varsa once okulun ders programina bak, ona gore karar ver. Genelde ilk 2 donem genel matematik ve mekanik dersleri goruluyor muhendisliklerde. Bu yuzden ilk 2 donem buyuk ihtimal ihtiyacin olmaz muhendislik programlarina, zaten kullanacak yeterli muhendislik bilgin de olmaz.

Bilgisayar alacaksan da ssd\'li ve i7 quad core islemcili almani tavsiye ederim.[/quote]

Tesekkurler oneri icin..
Makine muhendisligi benim bolumum. Okul suresi boyunca kullanisli olacak bilgisayar ariyorum ilk yil kullanip yenisini almak ailemi de beni de zorlar. Baktigim teknolojik marketlerde daha cok i3 ve i5 islemcili gordum, fiyatta daha uygundu onlar da kurtarir mi yoksa kesin i7 olsun mu?

[quote]welly275 tarafindan yazilan metin:

benim okulda tum ogrenciler bu firsattan yararlanabiliyoken mesela bi arkadasin okulda sadece bazi bolumlerin hakki vardi.

bu portalin adi onceden MSDNAA idi simdi DreamSpark oldu[/quote]

Portala goz attim kayit sirasinda gittigimde okula da sorarim boyle bir uygulama var mi yok mu, tesekkurler.

pardon

Mesaj gönderen pardon » Pzr Eyl 21, 2014 4:26 pm

cpu: i5 dual core yeter daha iyi performans icin i7 quad core alabilirsin.
gpu: http://www.notebookcheck.net/Mobile-Gra ... 844.0.html listenin ustlerinden birini secebilirsin.
ram: min 8 gb olsun
mutlaka ssd al, min 128 gb. Mumkunse hdd + ssd seklinde al.

Ornek olmasi acisindan mobil bir workstation linki veriyorum: http://www.dell.com/de/unternehmen/p/pr ... redir=true

Bu attigim profesyonel olarak calisanlar icin. Sana gerekmez ama nasil bir performans gerektigini gormen acisindan attim. Profesyonel olarak calisanlar genelde FirePro ve Quadro ekran karti kullanirlar. Genelde de masaustu tercih edilir. Dedigim ekran kartlari oldukca pahali ve cad programlari icin tasarlanmis ekran kartlari. Ogrenci oldugundan sana gerekmez.

HH Hamburgerin

Mesaj gönderen HH Hamburgerin » Pzr Eyl 21, 2014 11:20 pm

[quote]pardon tarafindan yazilan metin:

cpu: i5 dual core yeter daha iyi performans icin i7 quad core alabilirsin.
gpu: http://www.notebookcheck.net/Mobile-Gra ... 844.0.html listenin ustlerinden birini secebilirsin.
ram: min 8 gb olsun
mutlaka ssd al, min 128 gb. Mumkunse hdd + ssd seklinde al.

Ornek olmasi acisindan mobil bir workstation linki veriyorum: http://www.dell.com/de/unternehmen/p/pr ... redir=true

Bu attigim profesyonel olarak calisanlar icin. Sana gerekmez ama nasil bir performans gerektigini gormen acisindan attim. Profesyonel olarak calisanlar genelde FirePro ve Quadro ekran karti kullanirlar. Genelde de masaustu tercih edilir. Dedigim ekran kartlari oldukca pahali ve cad programlari icin tasarlanmis ekran kartlari. Ogrenci oldugundan sana gerekmez.[/quote]

I5 olabilir belki. Almanyadan alacagim sanirim. Ama bugun SSDyi sordum ve 800 liraya yakin oldugunu soylediler. Biraz pahali olacak maalesef demek ki :/

pardon

Mesaj gönderen pardon » Pzt Eyl 22, 2014 1:07 pm

120 gb Samsung SATA 3 ssd 65 euro

http://www.amazon.de/Samsung-MZ-7TE120B ... ssd+128+gb

ssd mutlaka al dememin nedeni hiz bakimindan muthis bir fark yaratiyor.

http://www.youtube.com/watch?v=j84eEjP-RL4

HH Hamburgerin

Mesaj gönderen HH Hamburgerin » Pzt Eyl 22, 2014 8:37 pm

Pekala o zaman ssdyi kesin ekleyecegim, cok tesekkurler :)