Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

ozel ogrenci askerlik islemleri??

Gunluk yasam, masraflar, yurtlar, yemekler... Hepsi burada...
Ruh-Adam

Mesaj gönderen Ruh-Adam » Pzr May 31, 2009 7:33 pm

merhaba arkadaslar ben ocak ayinda turkiyeden ozel ogrenci basvurusu yapmistim nisan ayindada almanyaya geldim bundan sonra askerlik tecil icin ne yapmaliyim konsloslugun sitesinde tanima fisiyle dosya acilmasi gerektigi soyleniyor ama ben belgeyi goturdugumde yuzune bile bakmadan eksik dedi adam sinir oldum..
tartisip ciktim..
ne oldugunuda soylemedi tabi bende sikayet ettim herneyse

mubarek 6 ay gecerli oldu icin bide sizlere sormak istedim sizler nasil yaptiniz.
hem bu konsolosluktaki adamlar cayci bile niyetim asla kucumseme yada assagilama degil ama butun gorevliler ayni yani niye devlet baskani gibi davraniyorlar?

8 ocakta aldim 8 haziranda belgeyi geri yolluyorlarmis bakanliga lutfen acil cevap verin.

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Pzr May 31, 2009 8:22 pm

ozel ogrenci basvurusu dedigin ne ki ?

universitedeki ogrenci belgen ,pasaportun, 2-3 tane vesikalik resim, bi de dilekce verince aciyorlar..

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Pzr May 31, 2009 8:25 pm

Ayrica belgeleri ogrenmen icin once bir ara derim Turk konsoloslugunu tam olarak ogren..Essen\'da pek zorluk cikartmiyorlarmis belgeler konusunda.

Ruh-Adam

Mesaj gönderen Ruh-Adam » Pzr May 31, 2009 8:28 pm

ozel ogrenci basvurusu pasaport harcsiz ve askerlik tecilde kolaylik gibi seyler sagliyor..

valla bunlarda zorluk cikarmiyorsa ALLAHtan zorluk cikaranlara denk dusmemisim..

sali aricam ins. o herif acmaz:)

isin kotusu dosya numaramin sonunu biliyo..

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Pzr May 31, 2009 8:35 pm

Su ozel ogrenci basvurusunu biraz daha acar misin?
Yani nereden nasil basvuruyorsun,nereye basvuruyorsun anlayamadim..

Ruh-Adam

Mesaj gönderen Ruh-Adam » Pzr May 31, 2009 8:40 pm

valla kardes..

ben TURKIYEde meb.yuksekogrenim baskanligina bi takim belgeler yolladim
onarlda benim harcsiz pasaport..
yol indirimi ki hala ne oldugunu anlayamadim:)
ve askerlik tecilinde icinde bulundugu ozel ogrenci tanima fisi gonderdiler

istersen burda detayi var

http://www.e-konsolosluk.net/ConsularSe ... e=6&ID=164

Thehelys

Mesaj gönderen Thehelys » Cmt Tem 04, 2009 1:19 am

acikcasi bende o ozel ogrenciligin ne anlama geldigini anlayamadim basta 6 ay veriyolarmis peki o uzatiliyormus ne oluyor.. bizde askerlikten tecil yaptirmamiz gerekiyor bende anlamadim ne is

yorumcu

Mesaj gönderen yorumcu » Pzr Tem 05, 2009 4:47 pm

ozel ogrencilik dosyasi oluyor. yani ogrenci dosyasi.
senin simdi ogrenci dosyasi acip acmaigini bilmyiorum. ama acmadiysan ilk once askerlikle ilgili isleri tam halletmen lazim. mesela 4 yillik uniyi bitirdiysen sana yedek subaylik karari lazim. bu belge su anlama geliyor. muayene felan olmustur suanlik askerlik ilgili sorunu yok gibi. bu karari aldirdiktan sonra konsoloslugun sitesinde yazan diger gerekli evraklarla beraber basvurunu yapiyorsun ve 2 ay icinde ogrenci dosyni acarlar. eger uni mezunu degilsen gene muayene felan belgelerin gerekli, askerlikle suan sorunu yoktur gibi belge alacan. bununla ogrencilik dosyasi acacaksin.
eger ogrencilik dosyasi olmayipta, askerligini yapmayanlar pasaport suresi doldugunda psaportunu uzatamazlar. yani cok ciddi bir olay bu. he askerligini yapmissindir ama ogrencilik dosyasini acmamaissindir o zaman sorun olmaz. sadece dosyan olmaz ve ogrenci olarak devlet taarfindan taninmazsin. iste zarari sadece psaporta para odersin. yani o sekilde pek bir zarari yok.
bu isin almanya yabancilar dairesi ile iliskisi yok. ancak pasaort suresi dlan bir kisinin de tekrar vize uzatmaya gittiginde psaport suresinin doldugunu goren gorevli vizeyi uzatmaz.