Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Ogrenci evi (WG) ayarlama meselesi

Gunluk yasam, masraflar, yurtlar, yemekler... Hepsi burada...
Santa

Mesaj gönderen Santa » Çrş Ağu 27, 2014 9:58 pm

Arkadaslar

Yine bir konuda fikirlerinize ihtiyacim var.

Kalacaginiz evi Almanya\'ya gitmeden ayarlamis mi oluyorsunuz, yoksa oraya gidince mi arastirip buluyorsunuz?

Yurt secenegim yok, o yuzden ogrenci evi bulmaya calisacagim. Ama ben nerede kimlerle kalacagimi once bir gormek isterim acikcasi. Zaten buradan nasil baglanabilir ki ev ayarlama isi?!?

Bana gore: Gidersin Almanya\'ya, 1 hafta kalirsin hostelde, o sirada WG ilanlarina bakar, tabana kuvvet evleri gezer karar verirsin. Yanlis mi dusunuyorum?

Nasil yapiyorsunuz/yaptiniz/yapacaksiniz siz kalacak yer ayarlamasini?

Esgecmeyin bu basligi, guzel cevaplar bekliyorum sizlerden:)

Frankfurter

Mesaj gönderen Frankfurter » Çrş Ağu 27, 2014 10:22 pm

Oncelikle universiteye bagli Studentenwerk bekleme listesine onceden yazilanlar Almanya\'da ayak basar basmaz kendilerine ayrilmis odalarina cikabilirler. Bekleme sure normalde 3-6 ay arasinda degisiyor. Ogrenci yurdunun ve secilen odanin konumuna gore belki daha da erken olabilir. Onun disinda zaten dedigin gibi Jugendherberge veya hostel vs. yerlerde 1-2 hafta gecirip ilan panolarinda zaten her zaman acik olan WG ilanlarina bakip ev isini halledebilirsin. Bana gore universitenin sagladigi odalar gayet makul fiyatli ve konforlu. Kafa dengini buldugun zaman tabii WG\'de yasamanin tadi bir baska...

Santa

Mesaj gönderen Santa » Çrş Ağu 27, 2014 11:19 pm

[quote]bklccc tarafindan yazilan metin:

Arkadaslar Frankfurt am Main-Sachsenhausen de 6 ayligina kiralik ogrenci odasi mevcut su an. Ev 3 kisilik. Aradiklari kiz ev arkadasi. Bu kisinin icki, domuz vs urunlerini eve getirmemesini ayrica eve erkek arkadaslarini davet etmemesini sart kosuyorlar. Oda gercekten guzel.Oda ikea dosemeli tum aksesuar ve mobilyalari mevcut. Odanin sahibi Turkiye\'ye erasmus icin gitti bu nedenle odasina kiraci ariyor.

Bilginize, Elciye zeval olmaz :)[/quote]

Kusura bakma ama cok alakasiz bir yere yazmissin bu duyurunu. Yeni bir baslik acmak mi zor geldi? Keske bu mesajinla yeni bir baslik acsan… Sence de herkes icin daha yararli olmaz mi?

Hem bu basligi dagitmamis olursun hem de senin acindan: \'\'Frankfurt am Main\'de ogrenci evine 3. araniyor\'\' seklinde bir baslik daha cok ilgi ceker ve isini gorur.

Santa

Mesaj gönderen Santa » Çrş Ağu 27, 2014 11:24 pm

[quote]Frankfurter tarafindan yazilan metin:

Oncelikle universiteye bagli Studentenwerk bekleme listesine onceden yazilanlar Almanya\'da ayak basar basmaz kendilerine ayrilmis odalarina cikabilirler. Bekleme sure normalde 3-6 ay arasinda degisiyor. Ogrenci yurdunun ve secilen odanin konumuna gore belki daha da erken olabilir. Onun disinda zaten dedigin gibi Jugendherberge veya hostel vs. yerlerde 1-2 hafta gecirip ilan panolarinda zaten her zaman acik olan WG ilanlarina bakip ev isini halledebilirsin. Bana gore universitenin sagladigi odalar gayet makul fiyatli ve konforlu. Kafa dengini buldugun zaman tabii WG\'de yasamanin tadi bir baska...[/quote]

Yurt en temizi aslinda. Ben de yurt isterim ama yurt treni kacti benim icin. Gec kaldim ismimi yazdirma konusunda. O yuzden WG\'ye yoneldim ve WG bulmayla alakali deneyimlerinizi merak ettim.

pia

Mesaj gönderen pia » Çrş Ağu 27, 2014 11:31 pm

Ben de ayni durumdayim su anda. Yurt baslangic icin daha mantikli gibi gozukuyor fakat fiyat olarak baktiginda Wg daha ucuza geliyor ve daha rahat. Internetten baktigin ilanlardan biriyle 3 aylik sozlesme imzalayip sonra istedigin gibi guzel bir yer bulabilirsin. Keske yurt icin erkenden basvurun olayi keske buyuk harflerle yazili olsaymis her yerde :|

Santa

Mesaj gönderen Santa » Çrş Ağu 27, 2014 11:40 pm

[quote]pia tarafindan yazilan metin:

Ben de ayni durumdayim su anda. Yurt baslangic icin daha mantikli gibi gozukuyor fakat fiyat olarak baktiginda Wg daha ucuza geliyor ve daha rahat. Internetten baktigin ilanlardan biriyle 3 aylik sozlesme imzalayip sonra istedigin gibi guzel bir yer bulabilirsin. Keske yurt icin erkenden basvurun olayi keske buyuk harflerle yazili olsaymis her yerde :|[/quote]

Sorma ya! Biri de cikip demedi ki \'\'yurda erkenden basvur\'\'.

3 aylik sozlesme isi iyiymis. Olabilir evet. Nasil guvenicem ama karsimdaki kisiye buradan ben?? Skype\'tan falan gorusulmeli belki. Boyle gitmeden ayarlayan birileri yok mu ki buralarda, bana biraz yol gosterseler...

pia

Mesaj gönderen pia » Çrş Ağu 27, 2014 11:49 pm

bundan sonra yurt kelimesini arastiracak arkadaslarimizin kulagina kupe olsun yurda erken basvurun. hem de cok erken. Ben proseduru bilmiyorum pek ama iletisime gecersen 3 aylik diye itiraz etmezler herhalde.

_Tayfun_

Mesaj gönderen _Tayfun_ » Prş Ağu 28, 2014 10:22 am

Bende 1 Ekim itibaren Berlin\'de olacagim ve kalacak yerim YOK!!!

Kimse uyandirmadi yurda erken basvur diye, Berlin\'deki yurtlarda bekleme suresi 6-8 ay!

3 haftadan beri ise wg-gesucht.de sitesinde wg ilanlarin tamamina yakinina yaziyorum... Kimseden cevap gelmiyor, neden? Cunku millet 3 kisi eve cikmis 4. ev arkadasi ariyor, ya da 4 kisiler 5. ariyorlar. Sonucta tum ilanlarda yaziyor kafa dengi, anlasabilecegimiz birisini ariyoruz diye.

Istedikleri; Adaylari evlerine davet etmek, adaylarin bir sise sarap ile gitmesi tanismasi ve uyusuyor muyuz diye bakmak.

Skype, facebook hepsi yalan, olmuyor cok denedim :)

Kaldiki Turk\'sun onyargi diz boyu.

Bu durumda napicam? 1 Haftalik Hostel, otel ya da Jugendherberge\'de kalacagim ve WG arayisina sarap siseleri ile gidecegim :) (En sempatik halimle :P)

Berlin\'e gidecek varsa benimle iletisime gecebilir ev tutalim :)

Kullanıcı avatarı
eren_f2007

Mesaj gönderen eren_f2007 » Prş Ağu 28, 2014 1:27 pm

buyuk sehirlerde gercekten buyuk dert , ben aylarca aradim Hamburgda , cogundan geri donus bile gelmiyor :)Allah kolaylik versin , ozel yurtlara baktin mi peki ?

_Tayfun_

Mesaj gönderen _Tayfun_ » Prş Ağu 28, 2014 5:15 pm

[quote]eren_f2007 tarafindan yazilan metin:

buyuk sehirlerde gercekten buyuk dert , ben aylarca aradim Hamburgda , cogundan geri donus bile gelmiyor :)Allah kolaylik versin , ozel yurtlara baktin mi peki ?[/quote]

Evet heryere baktim ama nafile.

Santa

Mesaj gönderen Santa » Prş Ağu 28, 2014 5:54 pm

[quote]eren_f2007 tarafindan yazilan metin:

buyuk sehirlerde gercekten buyuk dert , ben aylarca aradim Hamburgda , cogundan geri donus bile gelmiyor :)Allah kolaylik versin , ozel yurtlara baktin mi peki ?[/quote]

Bugun ozel yurtlara baktim biraz. Onlarin da basvuru sureleri gecmis. Yine de cok detayli bakmadim acikcasi. Gozden kacirdiklarim olabilir.

Aylarca arayip ev bulamamak nedir ya? \'\'Ay\'\'?? \'\'Aylar\'\'???

Nedense ben su akar yolunu bulur diye dusunuyorum=D Bir sekilde orada hallolur gibi bir dusuncem var. Illaki bir sey bulunur.

Yine de arastiriyorum tabi ki. En azindan sehrin bolumleriyle ilgili, ev kiralariyla ilgili bir fikrim oluyor.

Sokakta kalacak degilim ya;)

_Tayfun_

Mesaj gönderen _Tayfun_ » Prş Ağu 28, 2014 9:58 pm

Kalacak yer ayarlamak gercekten buyuk sikintiymis onu anlamis olduk boylece.

helios

Mesaj gönderen helios » Prş Ağu 28, 2014 10:21 pm

[quote]Santa tarafindan yazilan metin:

Arkadaslar Frankfurt am Main-Sachsenhausen de 6 ayligina kiralik ogrenci odasi mevcut su an. Ev 3 kisilik. Aradiklari kiz ev arkadasi. Bu kisinin icki, domuz vs urunlerini eve getirmemesini ayrica eve erkek arkadaslarini davet etmemesini sart kosuyorlar. Oda gercekten guzel.Oda ikea dosemeli tum aksesuar ve mobilyalari mevcut. Odanin sahibi Turkiye\'ye erasmus icin gitti bu nedenle odasina kiraci ariyor.

Kusura bakma ama cok alakasiz bir yere yazmissin bu duyurunu. Yeni bir baslik acmak mi zor geldi? Keske bu mesajinla yeni bir baslik acsan… Sence de herkes icin daha yararli olmaz mi?

Hem bu basligi dagitmamis olursun hem de senin acindan: \'\'Frankfurt am Main\'de ogrenci evine 3. araniyor\'\' seklinde bir baslik daha cok ilgi ceker ve isini gorur.[/quote]

Tesekkur ederim. Hayir baslik acmak zor gelmedi. Kalacak yerle alakali bi yorum okudugum icin yazdim. Yani ozellikle ilan verme niyetiyle girmemistim basliga. spontane. Sildim zaten. Kusuruma bakmayin lutfen ozur dilerim. Oneriniz icin tesekkurler.

Santa

Mesaj gönderen Santa » Cum Ağu 29, 2014 12:32 pm

[quote]Santa tarafindan yazilan metin:

Hem bu basligi dagitmamis olursun hem de senin acindan: \'\'Frankfurt am Main\'de ogrenci evine 3. araniyor\'\' seklinde bir baslik daha cok ilgi ceker ve isini gorur.[/quote]

Tesekkur ederim. Hayir baslik acmak zor gelmedi. Kalacak yerle alakali bi yorum okudugum icin yazdim. Yani ozellikle ilan verme niyetiyle girmemistim basliga. spontane. Sildim zaten. Kusuruma bakmayin lutfen ozur dilerim. Oneriniz icin tesekkurler.[/quote]

Cok rica ederim, ozur dilemenize hic gerek yoktu. Sahsi algilamayin lutfen. Herkes icin daha faydali ve duzenli bir forum amaciyla yorum yazdim ben de size. Olgunlukla karsilayip duyarli davrandiginiz icin ben size tesekkur ederim.

Santa

Mesaj gönderen Santa » Cum Ağu 29, 2014 1:00 pm

[quote]_Tayfun_ tarafindan yazilan metin:

Bende 1 Ekim itibaren Berlin\'de olacagim ve kalacak yerim YOK!!!

Kimse uyandirmadi yurda erken basvur diye, Berlin\'deki yurtlarda bekleme suresi 6-8 ay!

3 haftadan beri ise wg-gesucht.de sitesinde wg ilanlarin tamamina yakinina yaziyorum... Kimseden cevap gelmiyor, neden? Cunku millet 3 kisi eve cikmis 4. ev arkadasi ariyor, ya da 4 kisiler 5. ariyorlar. Sonucta tum ilanlarda yaziyor kafa dengi, anlasabilecegimiz birisini ariyoruz diye.

Istedikleri; Adaylari evlerine davet etmek, adaylarin bir sise sarap ile gitmesi tanismasi ve uyusuyor muyuz diye bakmak.

Skype, facebook hepsi yalan, olmuyor cok denedim :)

Kaldiki Turk\'sun onyargi diz boyu.

Bu durumda napicam? 1 Haftalik Hostel, otel ya da Jugendherberge\'de kalacagim ve WG arayisina sarap siseleri ile gidecegim :) (En sempatik halimle :P)

Berlin\'e gidecek varsa benimle iletisime gecebilir ev tutalim :)[/quote]

Sarap sisesiyle WG aramayi da ilk senden duydum:D Yanlis anlama, dalga gecmiyorum. Sen nerden duydun bunu? Almanya\'da boyle miymis bu isler ya? Oh mein Gott:help

Sonuc olarak sempatik bir durum olusabilir ama. Zaten Turkiye\'den gelmemiz nedeniyle muhakkak din ve alkol kullanimyla alakali sorular olacaktir karsi tarafin aklinda.

Bir de ilanlara baktigimda gordum ki Almanya\'da ogrenci evine sadece zorunluluktan bir arada oturan kisiler olarak bakilmiyor cogunlukla. Anlasabilecekleri kisileri ariyorlar. Beraber takilalim istiyorlar. E haklilar, ben de boyle dusunuyorum. Aklin yolu bir:)

yalincetingoz

Mesaj gönderen yalincetingoz » Cmt Ağu 30, 2014 9:37 pm

Ben de ayni dert icerisindeyim. Tek avantajim Turk bir sosyolog kadinin evinde bir oda tuttum. En azindan acikta kalmayacagim ama ben de yaklasik 2 aydir Berlin\'deki butun WG sitelerindeki uygun ilanlara mail atiyorum. 10 taneden 1isi geri donuyordur, o da gorusme talep ediyor. Skype falan kabul etmiyorlar. Turk olmak cok buyuk bir onyargi olusturuyor malesef. Berlin\'e gittigimde konaklamaya baslar baslamaz tekrar WG lerle iletisime gecip 2 ay icerisinde bir WG\'ye tasinmak istiyorum.

Xxxx

Mesaj gönderen Xxxx » Cum Eyl 30, 2016 10:53 pm

Beyler paderborn da 20 m² odama arkadas ariyorum. Salon mutfak banyo var. Internet falan hersey var. Zamanimi is ve okulda gecirdigim icin evi pek kullanmiyorum, aksamlari uyumaya ve arada yemek yemeye geliyorum. Ihtiyaci olan biriyle paylasabilirim. Universiteye 100 m uzaklikta. Internet ve faturalar dahil 125€ tel. +4915223071443

Pata Kata

Mesaj gönderen Pata Kata » Cum Eyl 30, 2016 11:55 pm

Merhabalar. Ben suan 12.sinifim ve seneye almanyaya gitmek istiyorum. Yurtlara ne zaman basvuramliyim ? daha universitelerden bile kabul almadim yurtlara universiteye kabul aldiktan sonrami basvuurlmalidir ?

technonur

Mesaj gönderen technonur » Cmt Eki 01, 2016 9:25 pm

[quote]Pata Kata tarafindan yazilan metin:

Merhabalar. Ben suan 12.sinifim ve seneye almanyaya gitmek istiyorum. Yurtlara ne zaman basvuramliyim ? daha universitelerden bile kabul almadim yurtlara universiteye kabul aldiktan sonrami basvuurlmalidir ?[/quote]

yurtlara almanyaya gitmeye karar verir vermez basvurun cunku bicok yurt icin en az 6 ay beklemek zorundasiniz.

Slcan

Mesaj gönderen Slcan » Pzr Eki 02, 2016 9:14 pm

Heidelbergte ev arkadasi arayan varsa yazabilir mi col acil ihtiyacim var erasmus ogrencisiyim