Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Ders calisma ve arkadaslik..

Gunluk yasam, masraflar, yurtlar, yemekler... Hepsi burada...
omier

Mesaj gönderen omier » Pzr Kas 09, 2008 2:48 pm

Arkadaslar, t.studentten asagi yukari cogunuz hakkin bi fikrim var.. okudugunuz yerler genelde turklerin oldugu bolgeler.. ben kaiserslauterndeyim.. Rheinlandplatz.. burada fazla turk yok.. daha cok amerikan var, usleri var da..

Arkadaslar bildiginiz gibi unide tek basina ders calismak zor gercekten.Bir grup halinde olmak gerekiyor surekli.. Ben uniye henuz baslamadim..S.kolleg gibi bir dil kursumuz var.. Dsh yi almanin yaninda mat derslerimiz var..gerci sadece dsh dan mesuluz,digerleri extra..

Mat derslerinde herhafta ubung veriliyo..dedim ya tek basina insanin yapmasi zor.aslinda cok zor degil de yeni gordugumuz konular oldugu icin biraz takiliyorum.7sorunun 5ini yapsam, 2ini yapmadan goturmek olmaz.. bu yuzden bi grup olmaya cok ihtiyac var.. ne yazikki benim suan bulundugum kurs ya da s.kolleg de denebilir, hic turk yok.. yarisindan fazlasi kamerunlu.. diger kismi da degisik yerlerden..nedense esmer arkadaslara bi turlu kanim isinmio zaten hep beraber takiliyolar.. sinifin digerleri de zaten suslu puslu hatunlar yani derslerle pek ilgileri yok.
en azindanbizim siniftakilerin boyle..100kisi falaniz ama 4 sinif var 25likten..

bu donemi bu sekilde iyi kotu atlaticam insallah. uniye gecince turk ogrenci var tabiki.en azindan bneim okuyacagim bolum w-ing/mbau da turk ogrenci var , tabi yine turklerin yogun yasadigi yerlerdeki kadar cok olmasa da var..

Burada yetisen insanlarla bizim gibi Tr den gelenler elbette bir degil bunu hic acmiyorum bile, ama yine de aralarinda iyi insanlar kafa insanlar var..

Arkadaslar cok laf salatisi yaptim, kisacasi siz ders calisma grubu olarak sirf turkmusunuz, kimlerle arkadaslik yapiyosunuz kimlerle takiliyosunuz bilmek istiyorum, bi ara evdeki esyalarla konusmaya falan baslamistim, zaten en kisa surede eve bi dort ayakli alicam caresizlikten :D

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Pzr Kas 09, 2008 3:00 pm

gecen 2 semester duisburg uni sindeydim.. siniftaki , hatta bolumdeki tek yabanci nerdeyse bendim ve biraz dislandm ne yazikki... zaten 3. semester dan baslamistim ve digerleri iyi kotu birbirlerini taniyordu.. bu acidan zor oldu..

bu semester biraz da bu yuzden duss e gectim.. simdi cok iyi arkadalarim var gerek alman gerekse turk :D ilk defa fizik okuyan bi turk gordum ustelik bizim sinifta olmasi ise cok sevindirici simdi 3 kisiyiz bazi ortak derslerimizi beraber yapiyoruz..

ayrica matematik ubunglarini burda da paylasabilirsin :D
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

omier

Mesaj gönderen omier » Pzr Kas 09, 2008 3:21 pm

hocam 3 kisi birbirinize yetiyosnunz yani oyle mi ? fazlasi gerekmez diyosun..

bu arada hocam.. bi konuy gectik vektorler midir nedir.. hic bi fikrim yok .. hoca vorlesunlarda dersi anlatip gidio, yani adamin icinde heves bile yok su kamerunlu esmer arkadaslar anlamiyolar biseyden sonra butun ders cumbus ses gurultu..

hocam ya sanirim bu vektorler konusu linear algebra turkcesi lineer cebir ya da dogrusal cebir olarak geciyo.. cok arastirdim kaynak bulamadim..pazartesi kutuphaneden alcam ama pazartesi odevi vermem lazim..

http://site.mynet.com/imhaekibi/math3.pdf

odevi suraya attim.. hocam paintten falan filan bi sekilde cozup sorulari omier@live.com a atar misin ya bu hafta boyle kopya olsun bari onumuzdeki hafta duzgun kendi basima yapiyim.. bu zamana kadar farkli konular isliyoduk hoca anlatmasa bile bildigim derslerdi hepsini ypaiyodum..ama bunu lisede gormedim yani tr de gosterilmiyo heralde..abi beni bugun kirmazsan cok minnettar olurum ya

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Pzr Kas 09, 2008 3:54 pm

hessischer form sorulari disindakiler yapilebilir.. ben aksam mactan sonra bakar bi ara sana cevaplari yolalrim
www.deutschstudent.com

omier

Mesaj gönderen omier » Pzr Kas 09, 2008 4:59 pm

saolasin ya bu hafta odevi sana yikmis oluyorm, diger haftalar insallah adam gibi yapicam, kutuphane da kapali hic bi kaynagim yoktu.. hizir gibi yetistin.. bn de hessicherlere bakiyim aksama kadar ugrasiyim..

hadi hocam mactan sonra gorusmek uzere.. ben tsliyim en iyisi beraberlik ama bu sefer gonlune gore olsun :D

omier

Mesaj gönderen omier » Pzr Kas 09, 2008 11:23 pm

hocam beni unuttun galiba

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Pzt Kas 10, 2008 12:05 am

yok omer unutmadik da su mac biraz kafami bozdu..

ben sana basitce sorular hakkinda yol gostereyim..

1. soruda matrix leri vektor seklinde goster, mesela A = x+3y+z, B = -2x+2y+z, c= 7x + 5y + 10z .. daha sonra bu vektorleri geradengleichung da yerine koy, eger sagliyorlarsa ayni dogru uzerinde oluyorlar..

2. soruda yapacagin yine ayni verilen noktalari vektor seklinde yaz ve daha sonra Ax+B = C diye esitle..

3 ve 4 u hic yapmadim..

5 . soruda o en sonda verilen matrixlere sirasiyla u,v,w diyelim.. sonrada asagidaki esitligi yaz

a = ux + vy + wz

buna gore asagidaki denklemleri elde edeceksin

x+3z = 1
2x+y+2z = 2
x+y = 4

bu denklemleri cozdukten sonra yerine koy yukardaki a = ux+wy+vz de..

6. soruda aynisi linear unabhaengig olmasi icin katsayilarin hepsinin sifir olmasi gerekiyor.. sagliyorsa linear unabhaengig cikacak..

7. soru ise sadece ispat..

a ) k1,k2, ....... kn K nin elemani seklinde goster, die nicht alle 0 sind, so daß gilt :

k1a1 + k2a2 + .......... kan = 0 ( yalniz dikkat et, k1 deki ve ka daki n indisler )

Setzt man :

k n+1 = .... = k l ( indis seklinde )

daraus folgt :

k1a1 + ......... knan + ....... klal = 0

Da k1,...... kl nicht alle 0 sind, so folgt hieraus die lineare Abhaengigkeit von a1 ....... al ( l leri indis olarak yazmaya dikkat et ltf ) ..

b ) trivial zum beweis a ) nur, wenn nach dem ersten Beweis auch a1,.... ak linearanhaengig..

c) de ise sadece linear abhaengigkeit en definitionuna bakman yeterli ..

kn+1
www.deutschstudent.com

omier

Mesaj gönderen omier » Pzt Kas 10, 2008 12:13 am

eyv hocam cok saolasin ellerine saglik senin yapmadigin sorulari ben yapmistim zaten cuk oturdu resmen.. 7.soruyu hic anlamamistim onu aynen aliyorum.. ama 1 ve 2 nin cozumunu hala anlamadim

omier

Mesaj gönderen omier » Pzt Kas 10, 2008 12:30 am

abi su 1. soruda benim bir arkadasim bnaa soyle anlatti..

c vektoru = a vektoru + r . (b vektor - a vektoru)

burdan 3 tane denklem cikiyor.. ucunde de r esitse ayni cizgidedirler dedi..

seninkiyle neredeyse ayni.. ama b den a yi cikartma kafami karistirdi.. hangisi dogru

omier

Mesaj gönderen omier » Pzt Kas 10, 2008 12:42 am

neyse abi bu kadar kusur kadi kizinda da olur hepsini yapcam diye bise yok.. sana binlerce kez tesekkur ediyorum..

maci hic takma ya alti ustu bir oyun.. gecti bitti .. salla gitsin..

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Pzt Kas 10, 2008 12:43 am

ayni sey iste :D hepsi ayni gerade uzerinde bulunuyorsa verilen koeffizientler esit cikacak .. 2. soruda da ayni yontemi kullanacaksin, aradaki tek fark, 1. soruda parameterdarstellung olarak verilmis, ikinci de ise punkt olarak verilmis..
www.deutschstudent.com