Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Saglik Sigortasi hakkinda yardim

Gunluk yasam, masraflar, yurtlar, yemekler... Hepsi burada...
efehahn

Mesaj gönderen efehahn » Çrş Nis 22, 2009 3:25 pm

Arkadaslar 1 yildan bu yana Almanya dayim. Bircok arkadasim gibi ben de egitim amacli geldim , bu sure icinde dil kursuna katildim ve bitiminde DSH sinavina girdim. DSH dan yalniz 1 alabildim, bu da bir okula kayit yaptirabilmek icin yeterli olmuyor o yuzden sinava tekrar girmeyi planliyorum.

Bildiginiz gibi Almanya da herkesin saglik sigortasi yaptirmasi gerekli. ben de gectigimiz bir yil icinde ozel bir firma tarafindan sigortaliydim. fakat bir yildan sonraki sure icin sigortamin uzatilamayacagini soylediler. baska birkac yerden daha ayni yaniti aldim. sizlerden bu konu hakkinda yardiminizi bekliyorum, tavsiye edebileceginiz firma varmidir sadece okula kayit oluncaya kadar ki sure icin sigorta yaptirabilecegim?

romeo-87

Mesaj gönderen romeo-87 » Çrş Nis 22, 2009 3:55 pm

simdi eger calismiyorsan sigorta isi zor.varsa tanidigin amcan,baban,dayin vs onlar sen okula kayit oluncaya kadar sigortani uzerlerine alsinlar.yada en az 3,4 saatlik herhangi gecici bir is bulup calis.almanyaya nasil geldin garantor yoluylami yoksa bloke hesaplami? onu yazarsan ona gore bir fikir yurutelim:)

efehahn

Mesaj gönderen efehahn » Çrş Nis 22, 2009 4:27 pm

hocam Almanya ya babamin davetiyesi ile geldim babam burada calisiyor uzun yillardan beri. biz de ilk etapta oyle dusunduk babamin uzerinden yaptirmak ilk geldigimde icin AOK ile gorustuk hatta gecenlerde kurs bittikten sonra mektupta yazdim fakat ikisinden de olumsuz yanit aldim. su anda ogrenci olmadigim icin babamin uzerinden yapamayacaklarini soylediler. senin de dedigin gibi calismadigim icin de kanuni sigorta yaptiramiyorum veya ogrenci olmadigim icin. benim istedigim bu ara donem icin herhangi bir ozel firmadan ozel bir sigorta yaptiramaz miyim?

romeo-87

Mesaj gönderen romeo-87 » Çrş Nis 22, 2009 4:58 pm

Ozel firmadan sigorta yaptirmak istesen bile yine onlarda seni kendi firmalarinda calisiyor olarak gostericekler.varsa sana oyle bir guzellik yapacak firma yaptir yani.ha calismadan seni sigorta yaptirmayiz derlersede mecburen o dedigim is meselesine giriceksin.eger oda olmuyorsa calisma durumu yani.o zaman bir kursa yazil tekrar,kendi seviyeni biliyorsan sonraki seviye icin almanca egitimi veren kurslar var.kursa gittigin surece ogrenci statusunde gorunursun ve baban kindergeld almaya devam edebilir.kindergeld parasini kurs icin kullanirsin yani parayi bir cebinden diger cebine koymak gibi oluyor :)

efehahn

Mesaj gönderen efehahn » Prş Nis 23, 2009 10:50 am

hocam yalniz ben gectigimiz yil kursa devam ettigim surede ogrenci olarak gorunmuyordum. ama bunu tekrar bir sorayim sinava hazirlik icin tekrar kursa gitmeyi planliyorum. acaba eyaletler arasinda farklilik mi var bilmiyorum. burada dil kursunu ozel kurs sayiyorlardi ve katilan kisi ogrenci statusunde olmuyordu.

romeo-87

Mesaj gönderen romeo-87 » Prş Nis 23, 2009 10:44 pm

Eyaletler arasinda farklilik olabilir dedigin gibi.mesela ben bayernde kaliyorum ve benimde sigortam babamin ustune.ve sigortayi yaptirdigimda oyle kurs yada baska birsey yapmiyordum.hatta hic bir sey yapmiyordum ama sigortam yapildi yani.bizim sigortada aok dan.belki oturumun ile alakali olabilir.yani buraya ogrenci olarak geldiysen olabilir.ama ben normal aile birlesimi ile geldim.sen o zaman zeugnisanerkennungstelle den gelen belge ile dsh 1 belgeni gotur ve bir kursa kaydolacagini cunku dil seviyenin yeterli olmadigi icin universite egitiminin aksadigini dolayisiyla kurs yapman gerektigini soyle.hatta isi saglama al bir kursa kaydol o kayit belgenide gotur,yinede olmazsa mecburen bir ise girip calismaya basla.taki isini halledene kadar.mecburen ozveride bulunucaksin :)