Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Almanyadayken Kisa Sureli Vizeyi (STAJ icin Uzatmak) Mumkun Mudur?

Gunluk yasam, masraflar, yurtlar, yemekler... Hepsi burada...
chemiker

Mesaj gönderen chemiker » Sal May 28, 2013 9:53 am

Merhaba arkadaslar...Benim durumum suan icin
Almanyaya kisa sureli 10 gun kadar bir egitim-kulturel deisim programi icin gidicem...Dolayisiyla kisa sureli vizeye basvuracagim 1 ay kadar maximum diyelim..
Daha onceden Almanyada Staj yapmistim..Suan icin ben oradayken (kisa sureligine) tekrar bir STAJ durumu dogabilir 3-6 ay kadar olacak sekilde..
Turkiyede master ogrencisiyim...Ogrenci olarak goruncegim ve Benim bu 1 aylik kadar olan vizeyi boyle bir durumda (6 ayliga kadar) ordan uzatmam zor yada kolay olur mu yani ornegin turkiyeye gelip gitmem vs gerekir mi ??? Suan icin kesin degil ben ordayken kesinlesecek ve birey yapaiyorum ordan bu islemi yapmak ne derece zor olur ?? Ne gereklidir hic bir bilgim yok..Genelde hep kisa sureli ziyretlerde bulundugum icin arkadaslar yardimci olabilirseniz cooookk sevinirimm :))

herkese simdiden tesekkurler...

(Siteye baktim ama pek alakali bir baslik bulamadim benzer varsa kusura bakmayin :)

1

Mesaj gönderen 1 » Çrş May 29, 2013 12:01 am

yabancilar subesindeki memur isterse seni alman vatandasi dahi yapar.

normal sartlarda senin 1 aylik vizeni uzatarak staj yapmana izin vermeleri mantiksiz, ama dedigim gibi, isteyince normal vizeyi dahi studium oturumuna cevirebiliyorlar.

chemiker

Mesaj gönderen chemiker » Çrş May 29, 2013 12:57 am

oluru var yani bu isin diyosunuz...e peki bu olasilikla beraber turkiyeden almanyaya gitmeden almam gereken hayati bi belge veya yapmam gerekli bisey(ler) var midir??
Uzun sureli veya oturum izinli vize islerine hic girismediydim de cahilligme verin :D Nerden baslamam gerekir o durumda hic bilmiyorum

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Çrş May 29, 2013 12:57 am

oyle degil isler 1. evet memurlar kanaat kullanabiliyo ama verdigin ornek utopik olmus. ornegin vatandas olabilmek icin bi suru sart var. bunlari saglamadiktan sonra vatandas yapamazlar. ornegine aciklik getirmek istedim

neyse chemiker, simdi bu dedigin oncelikle aldigin vizeye bagli. C tipi vize yani schengen vizesi alirsan bu vizenin almanyada uzama durumu maalesef olmuyo. yabancilar subesine gittiginde soylucekleri ilk sey git turkiyeye D tipi yani konsolosluklarda uzun sureli olarak gecen vize turunu almani isterler.

soyle bi durum var; bu degisim programlarina ozgu olarak D tipi vizede konsolosluk yabancilar subesinden onay almak zorunda degil. yani bu programlara girenlere hep D mi veriliyo yoksa bunu sadece 3 aydan fazla olmasi durumunda mi yapabiliyolar maalesef bilmiyorum. dedigim gibi vizeyi aldiktan sonra kesinlesir.

bana gore, 10 gunluk programdan sonra staj yapicam dersen de seni uzun sureliye yonlendirirler ve bu durumda staj sozlesmesi falan filan stajla ilgili de belge isterler

chemiker

Mesaj gönderen chemiker » Çrş May 29, 2013 1:02 am

oncelikle tesekkurler emek verip cevapladiginiz icin yani ben de daha durum belli olmadigi icin,belge isteyeceklerini bildigim icin simdiden karistirmayacagim orada staj yapma ihtimalimin oldugunu...
Yani buyuk ihtimalde git gel olma durumu var diyorsunuz dogru anladim degil mi? Ordan halletmenin mumkunu yok gibi birsey diyebiliriz ??

chemiker

Mesaj gönderen chemiker » Çrş May 29, 2013 1:06 am

@welly275
Ayrica bundan onceki 90 gunluk erasmus staj vizeme de C tipi vermisler...D tipi olmamis oturumlu olmadigindan sanirim...

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Çrş May 29, 2013 1:12 am

tmm o zaman bunu acikliga kavusturduk. 3 ay sureyi gectikten sonra D tipi veriyolar bu degisim programlarinda anlasilan.

schengen vizeleri avrupa birligi karari geregince eger acil ya da elde olmayan bi sebep yoksa kisa sureligine uzatiliyo ama kesinlikle oturuma cerilmiyo. schengen vizeleri de C tipi vizelerdir. zaten baslikta da yazar Schengener Staaten diye. D tipinde onun yerine Deutschland yaziyo.

senin staj yapabilmen icin calisma izni tarzi bi izne ihtiyacin var ki bunu zaten schengen vizesiyle verceklerini hic sanmiyorum. yani D tipi vizeye ya da oturuma ihtiyacin var.

chemiker

Mesaj gönderen chemiker » Çrş May 29, 2013 1:26 am

Simdi daha acik oldu iste...Peki yine bir soru daha soracagim ama diyelim stajim 90 gun olucak ve bildiim kadariyla oturum gerkmeyecek (daha onceden oyle olmustu) bir sengen bitip digerinde orada basvurma sansim olur mu?? Cok mu sacma olur ki acaba :) Her turlu olanagi,olacagi ve islerin nasililerledigini ogrenmek istiyorum ki ona gore karar verip hareket edecegim :)

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Çrş May 29, 2013 1:39 am

D tipi vizeyi verme sureleri 3 ayla sinirli degil. erasmus programlarinda program suresi ne kadarsa o kadar veriliyo genelde. eger almanyaya geldikten sonra program uzarsa oturum izni veriliyo. yani oturum ve vize farkli seyler.

daha once oyle olmustu dedigin ne tam olarak ? 90 gunluk schengen vizesiyle almanyada staj mi yaptin ?

chemiker

Mesaj gönderen chemiker » Çrş May 29, 2013 1:43 am

evet aynen Schengener Staaten ile 90 gunluk stajim olmustu C tipiydi Erasmus stajiydi...zaten 90 gun surmesi gerekitgi icin uzatmamistim ve o da yetmisti...Cunku calisiyor gozkmuyordum Erasmus hibeli oldugu icin isci vs olmakla alakamiz yoktu o yuzden...Ama bu sefer bir odenek olur saniyorum ve isler farkli olur haliyle diye tahmin ediyorum

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Çrş May 29, 2013 1:54 am

hibe, burs seklinde oldugunda farkli bi sistem olabilir. ona bisey diyemiyorum. eger simdi yapacagin staj da bu sekildeyse bence bastan onun da evragini alabiliyosan alman ve program dahilinde bu gorevde yer alicam su kadar daha sure yer kalicam deyip 3 aydan fazlaysa ona uygun vizeye basvurman. 3 aydan fazla surcekse ve schengen alirsan 90 gunden sonra turkiyeye gelmen ve bir daha schengen almak icin de 3 ay beklemen gerek. bu durumda schengen yerine sadece uzun sureli denilen vizeyi verirler. program dahilinde olursan da verirler diye dusunuyorum yani garanti degil bu dedigim. en guzeli bastan imkan varsa staji da ayarlayip belgeleri dahil edip ona gore vize almak. basinin agrima ihtimali de olmaz bu durumda.

1

Mesaj gönderen 1 » Çrş May 29, 2013 2:10 am

welly275, oluyor be kardes, almanlar da turkler gibi her seyi kilifina uyduruyorlar merak etme... siyasi baski uygulaniyor bu adama deyip turk vatandasligindan cikarip alman gocmen pasaportu verirler, al sana alman pasaportu. biraz da disini sikinca 2 yil kadar, bu sefer ayni pasaportun bordusunu alirsin.

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Çrş May 29, 2013 3:31 am

senin dedigin iltica yapmak yani siginma talebinde bulunmak, bu ayri bi konu. kilifa uydurmak degil. bunda da sundugun sebebe gore defalarca sorgulanip, beyanlarinda tutarsizlik arayabiliyolar. yani her siyasi baski uyguluyolar diyeni de kabul etmiyolar. gerekcesi inandirici bulunmayip geri postalananlar da oluyo. hem amacimiz o degil