Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Davetiye Hakkinda.

Gunluk yasam, masraflar, yurtlar, yemekler... Hepsi burada...
Belanir

Davetiye Hakkinda.

Mesaj gönderen Belanir » Pzt Nis 08, 2013 10:42 pm

Arkadaslar bu vize ne yazik ki egitim ile direk olarak alakali degil ancak gene de bilgi almam gerekiyor.
Ben Almanya\'da Erasmus sebebiyle bulunuyorum ve Ekim olmadan geri donus yapacagim.
II. somestr icin oturma iznimi uzattim, simdi su vatandaslik karti tarzi bir seyin teslim edilecegi tarihi bekliyorum.
Annem bir haftaligina ziyaretime gelmek istiyor, hem ozlem gidermek icin hem de buralari biraz gormek icin.
Vize alirken kalacagi yer vs... gostermesi gerektiginden benim adresimi yollayacagim, bir arkadasim o vatandaslik kartini taratip gonder dedi. O sekilde yapacagim.
Ama sanirim davetiye yollama imkani da varmis ve o sekilde vize cikmamasi gibi bir durum olmuyormus. Boyle bir durum var mi? Ben burada zaten ogrenciyim ve bir gelirim yok. Erasmus bursu & Ailemin yolladigi para ile burada ogrenci olarak yasarken, davetiye gonderebiliyor muyum veya gondermeli miyim?
Tesekkur ederim.

Kullanıcı avatarı
welly275

Davetiye Hakkinda.

Mesaj gönderen welly275 » Pzt Nis 08, 2013 11:09 pm

o alacagin vatandaslik karti degil oturum karti ki ogrenim amacli oturumu belirtir uzerinde. calisma izni verdilerse bile kisitlidir. vatandaslik karti kelime olarak uygun degil zaten. hala turk vatandasiysan vatandaslik karti nasil alicaksin dimi.

gelelim durumuna. davetiyeyi unut derim. gelirin olmadan vermezler sana davetiye. diyelim toy bi memura denk geldin alabilirsin belki sansa. babam bana davetiyeyi cikartmak icin maas bordrolarini da veriyodu. senden isterlerse cikartamazsin demektir.

kaldigin yer yurtsa direk sorun cikartirlar bana gore.

soyle de bi durum var annen emekliyse veya memursa bunun yaninda yesil pasaport alma hakki varsa ne vize ne baska bisey almadan alip direk yanina gelebilir. kimse de hop nere gidiyon demez, devlet yurduysa yaninda da kalir. pek kontrol yok zaten studentenwerk yurtlarinda.

yesil pasaport durumu yoksa, davetiye alamiyosan, son secenek turkiyede belli bi miktar para gostermek. bu sekilde finans saglicagini belirtmesi lazim annenin. tabi biraz sorunlu bi yol. emekli degilse annen ya da calismiyosa biraz zor gibi bu durumda. gorusmedeki gorevlinin kanaatine kalir durum.

dozo

Davetiye Hakkinda.

Mesaj gönderen dozo » Pzt Nis 08, 2013 11:22 pm

kardesim soyle yapabilirsin booking.com dan kaldigin sehir neresiyse hotel reservasyonu yaptir, 24 saat kalaya kadar bedava iptal hakkin var. sonra reservasyonun ciktisini al.. ben turist vizelerimi bu sekilde aldim.

Belanir

Davetiye Hakkinda.

Mesaj gönderen Belanir » Sal Nis 09, 2013 3:38 am

[quote]welly275 tarafindan yazilan metin:

o alacagin vatandaslik karti degil oturum karti ki ogrenim amacli oturumu belirtir uzerinde. calisma izni verdilerse bile kisitlidir. vatandaslik karti kelime olarak uygun degil zaten. hala turk vatandasiysan vatandaslik karti nasil alicaksin dimi.

gelelim durumuna. davetiyeyi unut derim. gelirin olmadan vermezler sana davetiye. diyelim toy bi memura denk geldin alabilirsin belki sansa. babam bana davetiyeyi cikartmak icin maas bordrolarini da veriyodu. senden isterlerse cikartamazsin demektir.

kaldigin yer yurtsa direk sorun cikartirlar bana gore.

soyle de bi durum var annen emekliyse veya memursa bunun yaninda yesil pasaport alma hakki varsa ne vize ne baska bisey almadan alip direk yanina gelebilir. kimse de hop nere gidiyon demez, devlet yurduysa yaninda da kalir. pek kontrol yok zaten studentenwerk yurtlarinda.

yesil pasaport durumu yoksa, davetiye alamiyosan, son secenek turkiyede belli bi miktar para gostermek. bu sekilde finans saglicagini belirtmesi lazim annenin. tabi biraz sorunlu bi yol. emekli degilse annen ya da calismiyosa biraz zor gibi bu durumda. gorusmedeki gorevlinin kanaatine kalir durum.[/quote]

Kartin adini yanlis soylemisimdir, benim de cok bilgim yok. Haklisin vat. karti olmasi sacma. Gecici oturma belgesini bir kagitla vermislerdi, simdi uzatinca karta cevirdiler.
Davetiye bana da sacma geldi zaten, sadece arkadaslarimdan duymustum. Faydasi olursa yapabilirim dedim. Cunku annem memur veya emekli degil, hali vakti yerinde bir esnaf. Yani yesil pasaport olayi yok, olsa zaten hic ugrasmazdim.
Dedigin gibi gorusmedeki memurla alakali bir durum olacak gibi. Ev, araba, tapu vs... var ancak bankada duzenli olarak para tutmadik. Vize sartlari icin bu tip durumlarda, son aylara yonelik banka hesabindaki para akisini gosterir belge denmis.
Neyse, en iyisi ucak bileti almadan once vize icin basvuruda bulunmak. Cunku vize cikmama ihtimali var ve en azindan ucak bileti yanmamis olur.
Davetiye yollamasam bile kalacak yeri gostermem icin o kartin ciktisini yaninda goturmesi iyi olur sanirim. Booking.com vs... gibi seylerle sahte rezervasyon da yaptirabilirim ama isin asli bir hafta boyunca benimle birlikte kalacak yani, dalavereye gerek yok sanirim ona da bir sey diyecek degillerdir.

dozo

Davetiye Hakkinda.

Mesaj gönderen dozo » Sal Nis 09, 2013 10:25 am

belanir kerdesim isin cok kolay bankadaki para akisi sorun degil sadece para yatir ve hesap cuzdanina islet parayi sonra cek istersen sorun yok.. booking icin dalavere demissin bence olayi anlamadin, heryere o sekilde aldim vizeyi, reservasyon yap ve konsolosluga ver okadar sonrasinda annen yaninda kalabilir sikintik yok yani kardesim. 1 haftalik vizeye red vereceklerini sanmam. kolay gelsin.

Kullanıcı avatarı
welly275

Davetiye Hakkinda.

Mesaj gönderen welly275 » Çrş Nis 10, 2013 12:04 am

dozo\'nun soyledigi gibi gezmeye geliyomus gibi davranip da senin adini verirse annen, o zaman sorun cikabilir belki. dedigim gibi memura bagli. ama devlet memuruysa annenin vize almasi daha kolay. biraz nakit para olsun uzerine bankada yeterli olur bence. gerekli denen belgeleri toparlamak gerekir tabi yine de