Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Is tecrubelerimizi Paylasalim

Gunluk yasam, masraflar, yurtlar, yemekler... Hepsi burada...
Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Cmt Nis 04, 2009 3:02 am

Almanya ya gelen yabanci ogrencilerin 90 tam gun yani yilda asagi yukari 720 saat calisma hakki var.. Ozellikle son yillarda gerek almanya da hayat sartlarinin pahalanmasi ve egitim masraflarinin artmasi sebebiyle bir cok universite okuyan arkadasimiz bos vakitlerinde masraflarinin bi kismini karsilayabilmek icin calisiyorlar..

bu baslikta simdiye kadar icinizde herhangi bi yerde calismis olan arkadaslar tecrubelerini paylasabilir.. turkiye de hic calismayip dilini ortamini bilmedigin bi ulkeye gelip hem okuyup hem calismak size neler ekledi veya neler goturdu ? ne gibi islerde calistiniz, nasil is buldunuz ?

biraz da ekonomi diyelim =)
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Pzt Nis 06, 2009 1:05 pm

aranizda hic mi calisan olmadi :S

deniz en azindan senn bi donerci maceran vardi be haci =)
www.deutschstudent.com

adzeson

Mesaj gönderen adzeson » Pzt Nis 06, 2009 2:03 pm

Cok guzel bi konu bence sahsen benim icin en onemli konulardan biri orda gittgimde is bulup bulamayacagim ogrenci adayi vizesiyle.
bu yuzden tecrubelerini arkadaslar paylasirlarsa cok mutlu olurum ve eminim bircok kisinin isine yarayacak bilgiler alabiliriz.
hazir konu yeri gelmisken sevgili Physiker sana bi sorum olacakti. orda ingilizcemizle is bulabilirmiyiz? benim ilk etapta hic almancam olmayacak ama akici ingilizcem var. bunu kullanabilecegim is bulabilirmiyim? tabi calisma izni alip alamayacagimda hala bi muallak. o konudada bilgim yok cnku. bilgi verirsen cok sevinirim. tesekkurler.

maniaturk

Mesaj gönderen maniaturk » Pzt Nis 06, 2009 2:03 pm

[quote]Physiker yazdi:
aranizda hic mi calisan olmadi :S

deniz en azindan senn bi donerci maceran vardi be haci =)[/quote]

benim donerci den once nachhilfe, temizlik, muhasebe, sonrada okul tarzi maceralarim da oldu da. Hesini Almanya\'da calisma ile ilgili bir makalede anlatmak istiyorum :D

Hem senin kadar calisma macerasi yoktur burada kimsenin :D

yorumcu

Mesaj gönderen yorumcu » Pzt Nis 06, 2009 4:52 pm

vallaha ben ilk calisma iznim ciktiginda hemen kostum is aramaya.
tabi agustos eylul aylariydi.
ilk bir donercide is buldum. tabi iki gun calistim.
adam serefsizin teki. hem saatlik 4,5€ veriyor hemde essek gibi calistiriyordu.
o isede hani yeni is bulana kadar calisirim demistim. is yeride ilticaci birydi. turkiyeden gelme. yani hemseriyiz diye aklinca insanlarin sirtindan geciniyor. sonra bir otelde calisttim. 5 yildizli bir hoteldi. bu otelde calisirken cok memnundum. basimda hem turk hem alman chef vardi. sonra finanz krizi derken haftada bir gun bir temizlik sirketi buldum. sahibi gene turk.
adam ilk gun 6euroveririm dedi. bende olur dedim.
sonra ikinci hafta polisler geldi. fabrikasinda 3-4 kacak cikti. sonra mecburi vermesi gereken 8,17euroyu verecem dedi.
utanmadan da boyle diyor. madem mecburi neden bastan oyle vermiyorsun.
ben anladigim bu almanyada mecbur kalmadikca turk isyerlerinde calismayin.
sagolsunlar fakirler diye bizim gibi ogrencilerle zengin olmaya calisiyorlar

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Sal Nis 07, 2009 12:12 am

dediklerine aynen katiliyorum yolcu.. turk isverenler kadar cimri iscilerin hakkini yiyen insanlar daha gormedim.. ben almanya ya geleli 3.5 yil oldu simdiye kadar turklerle de calistim.. dugun salonu vardi ilk isim.. bi insanin yapabilecegi en berbat isti bence..kacak isti tabiki.. bi de gecen yaz comet de calisiyordum.. alman marketi ama sef turktu.. su ana kadar belkide saysam 17 -18 farkli is yerinde calistim ama en cok zevk aldigim is bu marketteydi.. kazanci cok iyi degildi ama yine de rahattim yurdun yanindaydi hemde.. ama su turkiyede almanlar nasil zengin oluyor basliginda anlattigim olayi bu bizim sef de yapti :D bigun ise gittim normal saat de calisacagim diye bi baktim marketin onunde polisler bekliyor =) su aralar cok calistim diyebilirim.. 23 gunde 164 saat yapmisim, dusseldorf havaalaninda biraz bezdirici bi is ama genelde pc basinda da calisiyorum idare eder yani :D
www.deutschstudent.com

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Sal Nis 07, 2009 12:15 am

[quote]adzeson yazdi:
Cok guzel bi konu bence sahsen benim icin en onemli konulardan biri orda gittgimde is bulup bulamayacagim ogrenci adayi vizesiyle.
bu yuzden tecrubelerini arkadaslar paylasirlarsa cok mutlu olurum ve eminim bircok kisinin isine yarayacak bilgiler alabiliriz.
hazir konu yeri gelmisken sevgili Physiker sana bi sorum olacakti. orda ingilizcemizle is bulabilirmiyiz? benim ilk etapta hic almancam olmayacak ama akici ingilizcem var. bunu kullanabilecegim is bulabilirmiyim? tabi calisma izni alip alamayacagimda hala bi muallak. o konudada bilgim yok cnku. bilgi verirsen cok sevinirim. tesekkurler.[/quote]

master icin geliyorsan belki staj yeri bulabilirsin veya uluslararasi fuarlar oluyor veya ing. cok iyiyse ing. ders verebilirsin... oralarda sansini denersin ama cok basit is bulabilmenin yolu, cok iyi almanca konusabilmek..
www.deutschstudent.com

yorumcu

Mesaj gönderen yorumcu » Sal Nis 07, 2009 12:57 pm

vallaha buraya gelenler masraflarimi almanyada calisarak cikaririm diye geliyorlarsa yanilirlar. o niyetle gelirseniz burda cok buyuk acilar yasarsiniz.

der Nordostwind

Mesaj gönderen der Nordostwind » Sal Nis 07, 2009 8:00 pm

[quote]Physiker yazdi:
dediklerine aynen katiliyorum yolcu.. turk isverenler kadar cimri iscilerin hakkini yiyen insanlar daha gormedim.. ben almanya ya geleli 3.5 yil oldu simdiye kadar turklerle de calistim.. dugun salonu vardi ilk isim.. bi insanin yapabilecegi en berbat isti bence..kacak isti tabiki.. bi de gecen yaz comet de calisiyordum.. alman marketi ama sef turktu.. su ana kadar belkide saysam 17 -18 farkli is yerinde calistim ama en cok zevk aldigim is bu marketteydi.. kazanci cok iyi degildi ama yine de rahattim yurdun yanindaydi hemde.. ama su turkiyede almanlar nasil zengin oluyor basliginda anlattigim olayi bu bizim sef de yapti :D bigun ise gittim normal saat de calisacagim diye bi baktim marketin onunde polisler bekliyor =) su aralar cok calistim diyebilirim.. 23 gunde 164 saat yapmisim, dusseldorf havaalaninda biraz bezdirici bi is ama genelde pc basinda da calisiyorum idare eder yani :D[/quote]
gurkan vize alirsam oraya incem. seni gormeden gecmym bari :):D:D

bu arada gorusmem 20sinde 23unde hersey belli olcak :o

kitty26

Mesaj gönderen kitty26 » Çrş Nis 08, 2009 1:46 am

almanyada is bulabilmenin en guzel yolu gelmeden almanca ogrenmek:)
yolcu cok dogru soylemis sakin 1 senelik geciminizi saglayacak parayi bankaya koymadan gelmeyin..bende gelirken almanyanin butun isleri acmis kollarini beni bekliyor sanmistim :) t

adzeson

Mesaj gönderen adzeson » Prş Nis 09, 2009 5:48 pm

almancada yok isim zor bayagi desenize almanca ogrenene kadar.