Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Askerlik durumu , 29 yas sonrasi ?

Gunluk yasam, masraflar, yurtlar, yemekler... Hepsi burada...
sharkdiver1992

Mesaj gönderen sharkdiver1992 » Pzt Mar 11, 2013 1:15 pm

Arkadaslar merhaba,

Uzun zaman oldu foruma giremedim :)

Son zamanlarda iyice kafama takildi. Ben 7 Nisan 1987 dogumluyum. Bu durumda 7 Nisan 2016 tarihine kadar mi Almanya\'da kalabilirim 29 yas yasasindan dolayi? Bilgisi olan var mi? Bedelli askerlik konusunda bizim yararlanabilecegimiz birsey var mi?

Tesekkurler

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Pzt Mar 11, 2013 1:58 pm

almanyaya hangi amacli geldigin ve sahip oldugun oturuma gore degisen bi durum. isci oturumun varsa 38 yasina kadar tecil ettirebilirsin, bu sureye kadar 3 sene sigortali olarak calisirsan, dovizle askerlik hakkin oluyo. ogrenim amacli gelip ogrenim amacli oturuma sahipsen degisiyo. biraz daha anlatirsan, daha kesin cevap verebilirim.

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Pzt Mar 11, 2013 2:59 pm

29 yasina kadar askerligin artik tek seferde uzatiliyor...29 yasina geldikten sonrada bir guzellik yapabiliyorlar master vs durumlarina gore.

Ama bu sureyi gecsen dahi Almanya\'da kalabilirsin.Almanya\'da kalmanin veya oturum uzatmanin askerlik ile ilgisi yoktur.
Postmodern Kommentare fundamentalistischer Mentalitaeten
Fundamentalist zihniyetlerin postmodern yorumlari

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Pzt Mar 11, 2013 4:11 pm

ogrenim amacli oturuma sahipsen,turkiyede lisans mezunuysan ve ikinci kez almanyada lisans okuyosan hangi yasta olursan ol tecil hakkin yok.

sharkdiver1992

Mesaj gönderen sharkdiver1992 » Pzt Mar 11, 2013 6:05 pm

Welly benim acikcasi lisans egitimim eylulde basladi..Kabul belgesinin elime gec ulasmasi nedeniyle (daha once cok yazdim bu konuda) okula ancak aralik ayinda baslayabildim. Eger okulu tam zamaninda bitirirsem sikinti yok ancak olur da ilk semesterin boyle guzel gecmemesinden oturu dersler birikir ve biraz daha uzatmak durumunda kalirsam neyle karsiya kalacagimi merak ediyorum. Soyledigim gibi 7 Nisan 1987 dogumluyum. Eger yanlis anlamadiysam 7 Nisan 2016 tarihine kadar askerligimi tecil edebilme sansim var.

Staatsman "Ama bu sureyi gecsen dahi Almanya\'da kalabilirsin.Almanya\'da kalmanin veya oturum uzatmanin askerlik ile ilgisi yoktur." dedin.. Yani ben -insallah olmaz ama- 29 yasimi gecmeme ragmen Almanya\'da kalmak durumunda kalirsam,Turkiye\'ye dondugumde basima gelecek durum nedir?

Kullanıcı avatarı
eren_f2007

Mesaj gönderen eren_f2007 » Pzt Mar 11, 2013 6:36 pm

cgrymnl turkiye de lisansmi okumustun ? Gitmeden askerligin kac yilina kadar tecilliydi?

sharkdiver1992

Mesaj gönderen sharkdiver1992 » Pzt Mar 11, 2013 8:11 pm

Turkiye\'de lisans okuYORDUM,biraktim. Gitmeden once askerligim sanirim 2013 ekime Kadar tecilliydi

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Pzt Mar 11, 2013 9:34 pm

liseden ne zaman mezun oldun? turkiyede lisansa ne zaman basladin ve biraktin? almanyaya ne zaman geldin ? ne zaman almanyada universiteye ya da dil kursuna basladin ?

sikinti yok demissin de bunu daha once turkiyedeki lisans egitimine dayandiriyosan bunu, sen ordan kaydini sildirdikten sonra okul askeriyeye bu durumu bildiriyo olmasi lazim. ayni mezuniyette oldugu gibi. durumunu tam olarak anlatman lazim.

oyle yaparsan turkiyeye dondugunde para cezasi yersin. asker kacagi kaldigin sureye bagli olarak bu miktar artar. almanya senin askerlik durumuna karismaz. turkiyede askere gitmen gitmemen onlari baglayan durum degil. turkiyenin kendi ic isidir.

sharkdiver1992

Mesaj gönderen sharkdiver1992 » Sal Mar 12, 2013 1:21 am

Bu arada guzel bir noktaya degindin. Ben Marmara Universitesi\'nden kaydimi sildirmedim. Sanirim su an hala orada ogrenci olarak gorunuyorum. Bunun bana bir zarari olur mu?

Yarin Berlindeki Buyukelcilige gidecegim tecil icin.

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Sal Mar 12, 2013 2:53 am

suanda bi sorunun yok, kaydini sildirmedigin surece de tecil icin ateselige gitmene gerek yok, ordakiler tahminimce kaydini sildirsen iyi olur dicektir buyuk ihtimal. askerlik haricinde nasil bi zarari olur diye dusundugumde de aklima bisey gelmiyo.

kaydi sildirmek istiyosan almanyada turk ateseligine gidip okula henuz baslamadiysan dil kursu belgeleriyle falan ogrenci dosyasi actiriyosun ve askerligini erteletiyosun. lisansa kayit oldugun zaman da ogrenci belgesi goturuyosun tamamdir. bu durumda ne yapman gerektigini sana anlatirlar orda zaten.

zarari yoksa ve kaydi sildirmezsen de turkiyede ogrenci isleri senin askeriyeye ogrenci belgeni yolladigindan ve okuldan atilma olmadigindan 29a kadar tecilliyim diyebilirsin. almanyadaki okul icin tecil yaptircam dersen o da 29a kadar olmus sanirim. yakin zamanda boyle bi degisiklik yapmislar, arastirmadim daha bunu.