Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Turkce C1 Sertifikasi Ile Almanya\'da Ogretmenlik

Gunluk yasam, masraflar, yurtlar, yemekler... Hepsi burada...
ridethesky

Mesaj gönderen ridethesky » Pzr Şub 03, 2013 3:40 am

Arkadaslar oncelikle merhaba, umarim konuyu dogru yere acmisimdir. Bana yardimci olabileceginizi dusundugumden birkac soru soracaktim:

Ben Turkiye\'de yasiyorum ve Ingilizce Ogretmenligi okuyorum, su anda 1. sinifim, henuz mezun olmadim tabii ki ama yaz okuluna kalarak okulumu 3 yilda bitirme gibi bir planim var, okurken de bir Almanca kursuna katilarak Goethe Institut\'un yaptigi Almanca sinavlarindan B1 seviyesinde olana girip Almanca sertifikasi almayi dusunuyorum, cunku Almanya\'da calismak istiyorum ve Almanya\'da calismak icin B1 sertifikasinin gerekli oldugunu ogrendim. Ama Almanya\'da Ingilizce Ogretmeni olarak is bulabilme sansimin cok dusuk oldugunun farkindayim, is ilanlarina baktigimda genellikle anadili Ingilizce olan kisilerle ilgilendiklerini goruyorum. Internetten biraz arastirdim, Kuzey Ren-Vestfalya eyaletindeki okullarda anadil olarak Turkce ogretmek isteyen her turlu ogretmen (Turkce ogretmeni olmasalar dahi) Tomer\'in Almanya ile anlasmali UTS, yani Uzaktan Turkce Sinavi\'na girip Turkce C1 sertifikasi aldiklari takdirde Almanya\'da Turkce ogretmenligi yapabiliyormus. Yani soz konusu eyalette (ileride bunun tum Almanya\'ya yayilmasi bekleniyormus ama su an sadece 1 eyalet soz konusu) bulunan sehirlerde Turkce ogretmeni aciginin bu sekilde kapatilmasi planlaniyormus. Bahsettigim sey su MEB kaynakli ogretmenlerin burada 5 yil calisip sonra yurtdisinda calismasi degil, tamamen farkli birsey.
Peki diyelim ki ben Ingilizce Ogretmenligi bolumunden mezun oldum ve gecici mezuniyet belgemi aldim (cunku egitim fakultelerinde direk olarak diplomanizi vermiyorlar, mezuniyet belgeniz oluyor ama yine de ogretmensiniz), Turkce C1 sertifikasini da aldim, benim Almanya\'da isim hazir mi yoksa herhangi bir sehirde kontenjan acilmasini bekleyecek miyim? Ve Almanya\'da anadilimi ogretmek icin Turkiye\'de KPSS\'yi gecmem gibi bir sart araniyor mu? Bu sorularima dair hicbir cevap bulamadim, yardimci olursaniz cok sevinecegim.

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Pzt Şub 04, 2013 12:18 am

Turkce C1 sertifikasimi?
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

ridethesky

Mesaj gönderen ridethesky » Pzt Şub 04, 2013 1:04 am

[quote]Physiker tarafindan yazilan metin:

Turkce C1 sertifikasimi?[/quote]

Evet, Turkiye\'de veya Almanya\'da Turkce Ogretmenligi haric herhangi bir ogretmenlik bolumu mezunu kisilerin Turkce ogretebilecek duzeyde olduklarini ispatlamak icin aldiklari bir sertifika. Yani en azindan yurtdisinda ogretebileceklerini ispatlayabiliyorlar.

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Pzt Şub 04, 2013 1:13 am

Onun disinda Almanca C1 sertifikasi da almaniz gerekiyor. Turkiye de zaten pedagoji egitimi aldiginiz icin turkce sartlari saglamis oluyorsunuz.
www.deutschstudent.com

ridethesky

Mesaj gönderen ridethesky » Pzt Şub 04, 2013 10:16 pm

Onun disinda Almanca C1 sertifikasi da almaniz gerekiyor. Turkiye de zaten pedagoji egitimi aldiginiz icin turkce sartlari saglamis oluyorsunuz.[/quote]

Yok pedagojik egitim konusunda bir sikinti gozukmuyor su an ama Turkce icin C1 sertifikasini zorunlu tutuyorlar, cunku mezun olacagim bolum Ingilizce Ogretmenligi, yani Turk dili uzerine bir uzmanlasma soz konusu degil. Almanca icin azami B1 sertifikasi gerekli diye biliyordum ben ama C1 de gayet mantikli, sonucta orada calisacak birisinin Almancayi en iyi seviyede bilmesi gerekir. Cevrenizde bu tip calisanlar var mi acaba? Biliyorsunuz sanirim bu konuyu, ben pek bilen birilerini bulamadim...

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Sal Şub 05, 2013 10:04 am

Cok var bu tur gelip burda Turkce ogretmenligi yapan. C1 gerekiyor, sayet ogretmenlik bitirdiyseniz su ana kadar turkce c1 isteyeni duymadim hic. Karne denklik merkezleri var, oralarda basvuru yapiyorsunuz(Zeugnisanerkennungsstelle ya da Bezirksregierung).
www.deutschstudent.com

ridethesky

Mesaj gönderen ridethesky » Çrş Şub 06, 2013 4:47 pm

Cok var bu tur gelip burda Turkce ogretmenligi yapan. C1 gerekiyor, sayet ogretmenlik bitirdiyseniz su ana kadar turkce c1 isteyeni duymadim hic. Karne denklik merkezleri var, oralarda basvuru yapiyorsunuz(Zeugnisanerkennungsstelle ya da Bezirksregierung).[/quote]

Dogrudur ama hani bitirecegim bolum Turkce degil de Ingilizce ogretmenligi olunca boyle bir tereddute dustum... Anadilimin Turkce olmasi Almanya\'da Turkce ogretmenligi yapmama yetiyor diyorsunuz yani? Karne denklik merkezi derken diploma denkligini falan mi kastettiniz? Yoksa universitedeki notlarimin dokumunun Alman not sistemine gore denkligi falan mi? Bir de bu bahsettiginiz sey Turkiye\'de 5 yil ogretmenlik yapip daha sonra bir yabanci dil sinavini gectikten sonra MEB kanaliyla yurtdisina gonderilen ogretmenler degil, degil mi?

Sahmetgunduz

Mesaj gönderen Sahmetgunduz » Prş Ağu 04, 2016 5:29 pm

Merhaba Arkadaslar?

Ben Turkiye\'de 11 yil Sosyal. Bil.Ogrt. yaptiktan sonra Almanya\'ya gelerek burada yasamaya basladim.Almanya\'da Turkce Ogretmenligi yapmak istiyorum.Burada biraz arastirma yaptim,Turkce Ogretmenleri Dernegine gittim,is ilabaktim.Eger Turkce bolumu mezunu degilseniz kesinlikle Turkce C1 sertifikanizin olmasi gerekiyor.Turkce C1 sinavina Turkiye\'de ve Almamya\'da girmek mumkun.
Bununla birlikte onceligi Almanya\'da Turkce Ogretmenligi mezunu olanlara veriyorlar.Ben simdi Almanca kursuna gidiyorum ve Turkce C1 sinavi icin de basvuruda bulundum.

Sahmetgunduz

Mesaj gönderen Sahmetgunduz » Prş Ağu 04, 2016 5:31 pm

Konuyla ilgili olan arkadaslarla irtibata gecebiliriz .(Almanya\'da Turkce Ogretmenligi)

Gulinci

Mesaj gönderen Gulinci » Prş Ağu 04, 2016 10:28 pm

Hocam evlilik sebebiylemi almanyadasiniz.bende 8 yildir ingilizce ogretmeniyim ama almanyada turkce ogretmenligi dusunuyorum burda birakip.gelismeleri yazarsaniz sevinirim

Sahmetgunduz

Mesaj gönderen Sahmetgunduz » Prş Ağu 11, 2016 12:52 am

Merhaba g.ve diger arkadaslar,evet ben evlenerek geldim su anda almanca kursuna gidiyorum ve Turkce Ogretmenligi de surekli arastiriyorum. Edindigim bilgilere gore elbette burada Turkce Ogretmenligi yapilabilir ki buradaki ogretmenler dernegindeki turkce ogretmenlerinin cogu Turkiye\'den gelme.Eger turkce ogretmeni degilsen Turkce C1 sertifikanizin olmasi sart. Bununla birlikte Almanca seviyesi degiskenlik gosteriyor. Bazi okullar C1 duzeyi isterken bazi okullar da sadece biraz konusabilmeni yeterli buluyorlar.Ben yaklasik 4,5 aydir burdayim,burada sikilmadim ama henuz alisabildigimi de soyleyemem.Tamamen alismak dil ve is sorununu halletmek sanirsam 2-3 yili bulacak. Ilk 2-3 yillik entegre doneminin zor gectigi soyleniyor. Bu sureye ve cikabilecek sorunlara katlanacabilecekseniz sonrasinin cok iyi olacagini dusunuyorum.

Gulinci

Mesaj gönderen Gulinci » Prş Ağu 11, 2016 11:55 pm

Tesekkurler hocam cevap verdiginiz icin ama benim gelmem ancak yuksek lisansla olur sanirim.dedgm gibi kadrolu ing.ogrrtmeniyim merkezde calisiyorum ve bir yasinda kizim var.gelmek isteme sebebim kizimin gelecegi.daha iyi sartlarda yetstrmek tek derdim.zaten yeni karar verdim onceden hic bi skntm yoktu burda ama cocuk olnca burda onun gelecegini dsnmem lazm esim sistem muhndisi ikimizde sanirim yksek lisansla gelebiliriz ancak.forumdan takip ettgm kadaryla sozial arbeit konusnda yuksek lsans sansm var

elendil_123

Mesaj gönderen elendil_123 » Prş Eyl 29, 2016 6:19 pm

Durum nedir ? Turkce ogretmenligi konusunda gelisme var mi arkadaslar ?

rüya

Re: Turkce C1 Sertifikasi Ile Almanya\'da Ogretmenlik

Mesaj gönderen rüya » Çrş Mar 08, 2017 6:29 pm

Ben Türkiyede Türk Dili ve Edebiyatı mezunuyum. Pedagojik formasyonum var. Almanyada öğretmenlik yapabilmem için eğitim fakültesi mezunu olmam mi gerek yoksa pedagojik formasyon sertfikam geçerli olur mu ? bulgaristan vatandaşıyım Almanyada çalışma hakkım var bilgilerinizi paylasirsaniz sevinirim. is bulma imkanım nedir ?

mirfaelltnichtsein

Mesaj gönderen mirfaelltnichtsein » Çrş Mar 08, 2017 9:46 pm

Ben de birkaç ay içinde Türkiye'de İngilizce öğretmenliğinden mezun olacağım ve Almanya'da ikinci bir Bachelor ya da Master yapmak istiyor(d)um. Başka bir Bachelor istememin sebebi Almanya'da vatandaşlığım olmadan öğretmenlik yapmaya kalkarsam sıkıntı çıkacağıydı (Staatsexamen ve verbeamtet olmak konusunda) o yüzden başka bir şey okurum diye düşünüyordum kalmak için ama eğer bu Türkçe öğretmenliği işi söylenildiği gibi C1 almakla oluyorsa süper. Tecrübesi ya da daha çok bilgisi olan arkadaşlar yazarsa seviniriz, yalnız olmadığımı gördüm.

Ankara

Mesaj gönderen Ankara » Pzr Kas 05, 2017 2:16 pm

Sahmetgunduz yazdı: Prş Ağu 04, 2016 5:31 pm Konuyla ilgili olan arkadaslarla irtibata gecebiliriz .(Almanya\'da Turkce Ogretmenligi)
[/quote
Merhaba. Ben Çetin Azer Aras. Ankara Devlet Tiyatrosu Sanatçısıyım. Eşim Resim İş öğretmenliğinden yeni emekli oldu. Bir kızım var. Odtü ingilizce öğretmenliği 3. öğrencisi. Odtü bitince seneye Almanya'da ikinci üniversiteyi yani Almanca İspanyolca öğretmenliği gibi bir dil okulunu yüksek lisanslı okumayı istiyor. Sorum şu; öncelikle eşim bu bahsini yaptığını C1li Türkçe öğretmenliğini yapabilir mi..?

Gronau

Mesaj gönderen Gronau » Pzt Eki 22, 2018 9:58 pm

Ben 3. sınıf Sosyal Bİlgiler Öğretmenliği öğrencisiyim çifte vatandaşım (Türk-Alman). Orada Türk öğrencilerine öğretmenlik yapmak istiyorum bunun için gerekli şartlar neler ? Anasınıfı, 1. ve 2. sınıfın ilk yarısının sonuna kadar Almanya'da eğitim aldım ve o sırada bize Türkçe öğreten hocamız vardı yaşadığım eyalet ise Kuzey Ren Vestfalya, yaşadığım ilçe ise Gronau idi. Diploma denkleştirmeyi biliyorum benim sorduğum orada Türkçe,Din Bilgisi ve Ahlak Kültürü gibi Türk öğrencilerine zamanında benim aldığım gibi eğitim gibi ders vermek.

senaDe

Mesaj gönderen senaDe » Cmt Oca 01, 2022 11:30 am

mirfaelltnichtsein yazdı: Çrş Mar 08, 2017 9:46 pm Ben de birkaç ay içinde Türkiye'de İngilizce öğretmenliğinden mezun olacağım ve Almanya'da ikinci bir Bachelor ya da Master yapmak istiyor(d)um. Başka bir Bachelor istememin sebebi Almanya'da vatandaşlığım olmadan öğretmenlik yapmaya kalkarsam sıkıntı çıkacağıydı (Staatsexamen ve verbeamtet olmak konusunda) o yüzden başka bir şey okurum diye düşünüyordum kalmak için ama eğer bu Türkçe öğretmenliği işi söylenildiği gibi C1 almakla oluyorsa süper. Tecrübesi ya da daha çok bilgisi olan arkadaşlar yazarsa seviniriz, yalnız olmadığımı gördüm.

Merhaba bir gelişme var mı

senaDe

Mesaj gönderen senaDe » Cmt Oca 01, 2022 11:44 am

ridethesky yazdı: Çrş Şub 06, 2013 4:47 pm Dogrudur ama hani bitirecegim bolum Turkce degil de Ingilizce ogretmenligi olunca boyle bir tereddute dustum... Anadilimin Turkce olmasi Almanya\'da Turkce ogretmenligi yapmama yetiyor diyorsunuz yani? Karne denklik merkezi derken diploma denkligini falan mi kastettiniz? Yoksa universitedeki notlarimin dokumunun Alman not sistemine gore denkligi falan mi? Bir de bu bahsettiginiz sey Turkiye\'de 5 yil ogretmenlik yapip daha sonra bir yabanci dil sinavini gectikten sonra MEB kanaliyla yurtdisina gonderilen ogretmenler degil, degil mi?

Merhaba bir güncelleme yapar mısınız durumla ilgili