Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Aylik Odenen Radyo-Televizyon Vergisi 2013\'den Itibaren Zorunlu Oluyor - 17,98 EURO

Gunluk yasam, masraflar, yurtlar, yemekler... Hepsi burada...
Schoulzen

Aylik Odenen Radyo-Televizyon Vergisi 2013\'den Itibaren Zorunlu Oluyor - 17,98 EURO

Mesaj gönderen Schoulzen » Cum Oca 29, 2016 12:41 am

https://www.rundfunkbeitrag.de/formular ... x_ger.html

Herhangi bir kurumdan yardim almadan ve sadece TR\'den aldigim taahhut ile Almanya\'da okuyan biri olarak kendime uygun bir madde bulamadim. Maddelerden herhangi birini sebep olarak secmedikce de formu doldurmak mumkun gorunmuyor.

ysFF
İletişim:

Mesaj gönderen ysFF » Çrş Mar 23, 2016 9:04 pm

Arkadaslar bugun bana mektup geldi ama ben ablam ve esiyle yasiyorum ev bana ait degil veya kiraci degilim. Bir evde 1 tane odenmesi gerekmiyor mu bana neden ayrica geldi kisi basi mi odeniyor?

okan_zim

Mesaj gönderen okan_zim » Çrş Mar 23, 2016 9:07 pm

o banada gelmisti bende dayimla kaliyorum landrasamt a bildirdi daha sonradan dayim bisey demediler mektup bana ordan gelmisti.

ysFF
İletişim:

Mesaj gönderen ysFF » Çrş Mar 23, 2016 9:13 pm

[quote]okan_zim tarafindan yazilan metin:

o banada gelmisti bende dayimla kaliyorum landrasamt a bildirdi daha sonradan dayim bisey demediler mektup bana ordan gelmisti.[/quote]

Odemedin yani sikinti olmadi mi?

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Çrş Mar 23, 2016 9:30 pm

her dairede veya evde birkez odenmesi gerekir. eger odeyen biri varsa o kisinin numarasi uzerinden odendigini ve ayni evde kaldiginizi GEZ kurumuna bildirirsen sana daha da bisey gelmez o adreste.

ysFF
İletişim:

Mesaj gönderen ysFF » Çrş Mar 23, 2016 10:55 pm

[quote]welly275 tarafindan yazilan metin:

her dairede veya evde birkez odenmesi gerekir. eger odeyen biri varsa o kisinin numarasi uzerinden odendigini ve ayni evde kaldiginizi GEZ kurumuna bildirirsen sana daha da bisey gelmez o adreste.[/quote]

Yaninda bide form gondermisler onu doldurup gondermem yeterli olur sanirim

Diablo35

Mesaj gönderen Diablo35 » Prş Mar 24, 2016 1:11 am

[quote]yusufaydin tarafindan yazilan metin:

[quote]welly275 tarafindan yazilan metin:

her dairede veya evde birkez odenmesi gerekir. eger odeyen biri varsa o kisinin numarasi uzerinden odendigini ve ayni evde kaldiginizi GEZ kurumuna bildirirsen sana daha da bisey gelmez o adreste.[/quote]

Yaninda bide form gondermisler onu doldurup gondermem yeterli olur sanirim[/quote]

GEZ e bir mektupla durumu acikla odeyen kisinin bilgilerini ve Auslaenderbehordeden aldigin Anmeldebestaetigung un bir fotokopisini ekle o eve kayit oldugun tarihten itibaren GEZ den muaf olursun

okan_zim

Mesaj gönderen okan_zim » Prş Mar 24, 2016 1:11 am

hayir daha sonra ben hic bisey odemedim

Pechvogel

Mesaj gönderen Pechvogel » Prş May 19, 2016 1:25 pm

Merhaba arkadaslar, benim Almanya\'daki master egitimim bitti ve Turkiyeye dondum ve subat ayindan beridir orada ikamet kaydim yok. Donmeden once borcum 200€ veya uzeri bir miktardi. Bu parayi ev arkadasimla paylasabilme imkanim da yoktu cunku issizlik maasi aldigi icin rundfunk\'dan muafti. Bu aralar bloke hesabimi kapatiyorum ama odemedigim borc bloke hesaptan cekilir mi ya da orada comdirect banka hesabimdan cekerler mi? Cunku comdirectteki hesabimi kapatmak istemiyorum. Bir de daha sonra turist vizesi almak istersem bu borc karsima cikar mi acaba? Boyle bir seyle karsilasanlar veya duyanlar tecrubelerini paylasirsa cok sevinirim.

technonur

Mesaj gönderen technonur » Prş May 19, 2016 1:42 pm

[quote]Pechvogel tarafindan yazilan metin:

Merhaba arkadaslar, benim Almanya\'daki master egitimim bitti ve Turkiyeye dondum ve subat ayindan beridir orada ikamet kaydim yok. Donmeden once borcum 200€ veya uzeri bir miktardi. Bu parayi ev arkadasimla paylasabilme imkanim da yoktu cunku issizlik maasi aldigi icin rundfunk\'dan muafti. Bu aralar bloke hesabimi kapatiyorum ama odemedigim borc bloke hesaptan cekilir mi ya da orada comdirect banka hesabimdan cekerler mi? Cunku comdirectteki hesabimi kapatmak istemiyorum. Bir de daha sonra turist vizesi almak istersem bu borc karsima cikar mi acaba? Boyle bir seyle karsilasanlar veya duyanlar tecrubelerini paylasirsa cok sevinirim.[/quote]

hicbisey olmaz.. isini saglama almak istiyorsan comdirect hesabini pfaendungschutz konto yaptir kimden haciz gelirse gelsin 1200€ ya kadar dokunamiyor.

John

Re: Aylik Odenen Radyo-Televizyon Vergisi 2013\'den Itibaren Zorunlu Oluyor - 17,98 EURO

Mesaj gönderen John » Pzt Oca 23, 2017 9:55 pm

Arkadaşlar bana 2 defa mektup geldi bu konuyla ilgili. Kasım ayında Bürgerbüro'dan ikametgah/anmeldung yapmıştım. Tv için hiçbir şey, kayıt vs. yapmadım ve bu borcu da hala daha ödemedim, ev arkadaşım ikametini Mannheim'da gösterip ailesiyle ödüyor. Bazıları(Rus arkadaşlarım) diyor 3-4 defa mektup gelene kadar ödeme bazen 2'den fazla mektup yollamıyorlar muaf oluyorsun, bazısı diyor baştan öde sonra birikmesin. Bu konuda kafam karıştı açıkçası, kullanmadığımız televizyonun vergisini kesiyor devlet. Baföglü öğrenciler muafken bizler değiliz. Sorum şu, uzun süre ödemeyenlerin banka hesabından otomatik çekiyorlarmış parayı, benim İşbank'ta hesabım var o da Alman bankası değil diye tahmin ediyorum. Ödemezsem ne gibi sıkıntılarla karşılaşırım?

Kullanıcı avatarı
welly275

Re: Aylik Odenen Radyo-Televizyon Vergisi 2013\'den Itibaren Zorunlu Oluyor - 17,98 EURO

Mesaj gönderen welly275 » Sal Oca 24, 2017 1:03 am

sebek ag hizmetlerini kullanan tüm cihazlar bu vergi altinda. önceden evde olup olmamasina göre ödeyip ödememe imkani vardi. ama sonradan standardize ettiler ve her hane tek bir aidat öder hale geldi. burada sadece televizyon degil cep telefonu vs gibi cihazlar da bu kapsamda. maalesef eninde sonunda ödemek durumunda kalinacak. özellikle yabanci ögrenciler icin cok sorunlu bi durum. almanyada yasayanlar adres kaydini degistirmedigi takdirde bu vergiye yakalanmiyolar ama yabanci ögrencinin böyle sansi yok adres kaydi yapmazsa oturum alamiyo. yani iki ucu...

bankadan öyle kafalarina göre cekemezler senin iznin olmadikca. ayrica isbank türkiyedeki isbanka ait olsa da almanyada kendi basina bir kurum ve alman yasalarina göre isliyo. yani eger mahkeme karari veya benzeri yaptirimi olan bi karar olursa heaabindan rahat rahat cekerler. ilerde toplu mu yoksa simdi yavas yavas mi ödemek dersen sna kalmis. yillik 200€ gibi bir meblag. az degil ama 3 sene biriktiginde 600€ olur ki ise baslamadan bu meblagi ödemek kolay degil.

John

Mesaj gönderen John » Sal Oca 24, 2017 11:21 pm

welly275 yazdı:sebek ag hizmetlerini kullanan tüm cihazlar bu vergi altinda. önceden evde olup olmamasina göre ödeyip ödememe imkani vardi. ama sonradan standardize ettiler ve her hane tek bir aidat öder hale geldi. burada sadece televizyon degil cep telefonu vs gibi cihazlar da bu kapsamda. maalesef eninde sonunda ödemek durumunda kalinacak. özellikle yabanci ögrenciler icin cok sorunlu bi durum. almanyada yasayanlar adres kaydini degistirmedigi takdirde bu vergiye yakalanmiyolar ama yabanci ögrencinin böyle sansi yok adres kaydi yapmazsa oturum alamiyo. yani iki ucu...

bankadan öyle kafalarina göre cekemezler senin iznin olmadikca. ayrica isbank türkiyedeki isbanka ait olsa da almanyada kendi basina bir kurum ve alman yasalarina göre isliyo. yani eger mahkeme karari veya benzeri yaptirimi olan bi karar olursa heaabindan rahat rahat cekerler. ilerde toplu mu yoksa simdi yavas yavas mi ödemek dersen sna kalmis. yillik 200€ gibi bir meblag. az degil ama 3 sene biriktiginde 600€ olur ki ise baslamadan bu meblagi ödemek kolay degil.
Saolasın welly, Allah razı olsun. Zahmet olmazsa nasıl ödendiği hakkında da bilgi verebilir misin? internetten ödeniyor mu?

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Çrş Oca 25, 2017 10:02 am

sana gelen kagitta havale makbuzu olsa gerek. orda hesap bilgileri yazar. en önemlisi verwendungszweck, yani havale aciklmasi. orayi dogru doldurmazsan senin adina gecmez. sonradan kanitlaman gerekir. havale göndericeksin yani. istiyosan otomatik ödeme talimatina baglayabilirsin. onlar hesabindan otomatik cekiyolar o durumda.

John

Mesaj gönderen John » Cum Şub 03, 2017 6:43 pm

welly275 yazdı:sana gelen kagitta havale makbuzu olsa gerek. orda hesap bilgileri yazar. en önemlisi verwendungszweck, yani havale aciklmasi. orayi dogru doldurmazsan senin adina gecmez. sonradan kanitlaman gerekir. havale göndericeksin yani. istiyosan otomatik ödeme talimatina baglayabilirsin. onlar hesabindan otomatik cekiyolar o durumda.
Finallerle cebelleşmekten teşekkür mesajı yazamadım. Saolasın tekrardan bilgilendirdiğin için. Anladığım kadarıyla ödemenin acelesi yok, şimdilik ödemeyi düşünmüyorum, 3 sene sonra ne olacağımız belli değil, parayı bankadan çekebiliyorlarsa o zaman bir çaresine bakacağım. Master okuduğum için bölümüm 1,5-2 yılda tezle beraber bitiyor. İnşallah Allah'ın izniyle bir işe girebilirsem 3yılın sonunda 600 euro'yu rahatlıkla ödeyebilirim. Evde beraber kaldığın arkadaşlarınla toplu ödeme seçeneği de varmış, 3 kişi kalıyoruz şu anki mevcut evimde, onlarla bir ödeme yapabilirim, 3'e bölünüyor dediler bakalım. Bu konuda eklemek istediği olan varsa arkadaşlar lütfen yorumlarını paylaşsın. Selametle

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Cmt Şub 04, 2017 12:29 am

bankandan senin iznin olmadan cekemezler.

GEZ zaten haneye gelir kisiye özgü degil. evde yasayan kisiler icin toplu gelir. eger yasadigin evde biri halihazirda kayitliysa onun islem numarasi üzerinden ödedigini belirtirsen sana gelmez. bu durumda o islem numarasina sahip kisi evdekilerden toplamakla yükümlü. yani paylasiyosun

saitfaik

Mesaj gönderen saitfaik » Pzt Mar 27, 2017 12:21 pm

Merhaba arkadaşlar bu vergi üni-yurdunda kalanları da kapsıyor mu ? Bir de ben 15 ay Alman bir ailenin yanında misafir öğrenci olarak kaldım. İlk oturum açtığımda bir mektup geldi o kadar adamda bana yırt gitsin ben ödüyorum dedi. Herhangi bir dönüş veya bildirim yapmadık ve daha sonra hiç bir mektup da gelmedi. Bir sıkıntı olmaz herhalde ?

mmmurooo

Mesaj gönderen mmmurooo » Çrş Mar 29, 2017 10:37 am

Merhaba arkadaslar
Buch vergi Bana da geldi ama Ben kuzenimle Berater kaliyorum vergessen oder oduyor ne yapmam gerek Bana yardimci olur musunuz?

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Prş Mar 30, 2017 12:21 am

mmmurooo yazdı:Merhaba arkadaslar
Buch vergi Bana da geldi ama Ben kuzenimle Berater kaliyorum vergessen oder oduyor ne yapmam gerek Bana yardimci olur musunuz?
Türkce yazarsan sorunu anlayabiliriz.
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

podolski1905

Mesaj gönderen podolski1905 » Cmt Nis 01, 2017 6:39 pm

Beyler bi şey sorucam bana bugun bi mektup ageldi kölnden ARD ZDF Deutschlandradio diye, evde tv radyo felan yok sadece bilgisayar var vergi ödenmeesi gerektigini söylüyor 17 euro gibi bisey ve yanındada antwortbogen diye bi kagıt geldi bir sürü banko konto felan işleri var ne yapmam gerek ?