Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Almanya da Universite, peki ya sonra ?

Gunluk yasam, masraflar, yurtlar, yemekler... Hepsi burada...
Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Sal Şub 24, 2009 8:47 pm

Bi cogumuz Almanya da universite okuyor veya dil ogreniyor veya Almanya ya gelmeye calisiyor.. Uzun bir yoldan geciyoruz, cileli vize sureci, bir universiteden kabul alma gelip buraya alisma, dil ogrenme almanca sinavini gecme bi yandan maddi imkanlari zorlama.. Cileli bi yol ve universite basliyor.. Yabanci bir dilde okumanin zorlugu, sisteme adapte ve genelde biraz uzasa da okul bitiyor.. Peki okul bittikten sonra ne yapmak gerekiyor ? Almanya da kalabilmek icin 1 yil icinde is bulmaniz gerekiyor bolumunuzle ilgili.. Peki turkiye ye donseniz bu kadar emege cabaya degecek bi is bulabilmek mumkun mu ?? Iste iki arada bi derede kalmis turk ogrencisinin almanya dan goruntusu??? herkes kendi gordugunu cizsin bakalim, burda okuyanlar da okumak isteyenler de..

der Nordostwind

Mesaj gönderen der Nordostwind » Çrş Şub 25, 2009 1:10 pm

Ben Almanyada bir sure olsada kalmak istiyorum. Nedenine gelirsek...
Turkiye\'deki tum istatistikler bunu gosteriyor.. Avrupa ulkelerinde sosyal yasam, sosyal devlet anlayisi bize gore daha iyi.. insana deger var...
saglik, egitim, zorda olsa is( trde kolay oldugu soylenemez) hepsi...
TRde liselere giris sinavina birkac yil hazirlaniyorsun, ardindan ossye yillarini veriyorsun.. kimisi istedigi bolumu kazaniyor, kimisi ise hayati boyunca istemeyecegi bolumu okumak zorunda kaliyor... universiteyi bitiriyor yine bircok sinav.. ogretmen olcak KPSS, Bankaci olcak SPK, hoca olacak ALES...saymakla bitmez yine bircok sinav...
KPSS yerlestirmelerinde en son olan olayi herkes bilir. torpil yapildi diye sikayette bulunuldu, tekrar siralama yapildi ve ilk yapilan siralamada yerlestirilenler 2.de yerlestirilemedi...
daha neleri anlatayim ki... kitap yazilir heralde...hersey acik

yorumcu

Mesaj gönderen yorumcu » Çrş Şub 25, 2009 1:35 pm

acikcasi ben ben okulu nasip olursa bitirdigimde alabilecegim maas durumuna bakacagim. gercekci dusunmek lazim. yurt disina gelenler boyle dusunuyor. turkiye ile ucurum varsa almanyada 3-5 yil kalmayi dusunuyorum. hem isi hmede alamancayi elerletmis olurum. tabi yakin bir maas alacaksam yada birikterecegim para yakin bir para ise 3-5 sene yi beklemeden bitirdigim gibi donerim.
ben rkurt67 nin bazi dediklerine katilmiyorum. turkiyede bir cok sinav var. bunun sebebide cok talebin olmasi. yeterlli kontejan yok. is durumu daha zayif. evet kapss dedigin gibi torpil olaylari olmus olabilir. bunu tam bilmiyorum ama bunu bizim gibi buralarda okuyan kisilerin ulkelerine kusmemeleri gerekli. yani burda edindikleri tecrubelerin bir kismini dahi olsa ulkesinde degerlendirmesi lazim. benle degismez dememek lazim. herkes boyle dusunuyor. herkes boyle dusundugu icin birseyler surekli ayni kaliyor.
neyse konuyu saptirmayayimda ben burda surekli kalmayi dusunenler mutlaka azda olsa ulkesine donemeyi tavsiye ediyorum.

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Çrş Şub 25, 2009 1:43 pm

Almanya eski Almanya degil.. Ailem 23 yildir burda, onlarin anlattigi cevremdekilerden duydugum bu. ozellikle euro ya gecisten sonra herseyin fiyati euro olarak kalmis, yani bir sey 2 mark iken 1 euro olacagina 2 euroya yakin bi fiyatta kalmis vs vs.. bi de bu almanya artik sadece vergilerle ayakta kalmaya calisan bi ulke olmaya basladi nerdeyse.. bi ise giriyorsun uni bittikten sonra 3000 euro brutto maas, kesintilerle vergisiyle osuyla busuyla 1900 euro ya kadar iniyor.. bu gunku kosullarda almanya da 2000 euro ile aileniz olsa ucu ucuna anca yeter...

der Nordostwind

Mesaj gönderen der Nordostwind » Çrş Şub 25, 2009 1:49 pm

[quote]yolcu54 yazdi:
acikcasi ben ben okulu nasip olursa bitirdigimde alabilecegim maas durumuna bakacagim. gercekci dusunmek lazim. yurt disina gelenler boyle dusunuyor. turkiye ile ucurum varsa almanyada 3-5 yil kalmayi dusunuyorum. hem isi hmede alamancayi elerletmis olurum. tabi yakin bir maas alacaksam yada birikterecegim para yakin bir para ise 3-5 sene yi beklemeden bitirdigim gibi donerim.
ben rkurt67 nin bazi dediklerine katilmiyorum. turkiyede bir cok sinav var. bunun sebebide cok talebin olmasi. yeterlli kontejan yok. is durumu daha zayif. evet kapss dedigin gibi torpil olaylari olmus olabilir. bunu tam bilmiyorum ama bunu bizim gibi buralarda okuyan kisilerin ulkelerine kusmemeleri gerekli. yani burda edindikleri tecrubelerin bir kismini dahi olsa ulkesinde degerlendirmesi lazim. benle degismez dememek lazim. herkes boyle dusunuyor. herkes boyle dusundugu icin birseyler surekli ayni kaliyor.
neyse konuyu saptirmayayimda ben burda surekli kalmayi dusunenler mutlaka azda olsa ulkesine donemeyi tavsiye ediyorum.[/quote]

kardes aslinda ayni dusunuyoruz bende bir sure diye bahsettim... tabiki kimse tamamen orda kalmak istemez. sadece kpss\'de degil bircok seyde... saymakla bitmez..
son gelismeler biraz olsun bizlere birazda olsa umit veriyor.. son aciklanan bilgilere gore onumuzdeki yillarda ogrenilmesi gereken 2 dil:
cince
turkce

insallah goruruz iyi seviyelere geldigimiz gunleri...

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Çrş Şub 25, 2009 1:56 pm

onumuzdeki yillarda ogrenilmesi gereken 2 dilden biri turkce =) kim aciklamis bunu yau :p

der Nordostwind

Mesaj gönderen der Nordostwind » Çrş Şub 25, 2009 1:59 pm

[quote]Physiker yazdi:
onumuzdeki yillarda ogrenilmesi gereken 2 dilden biri turkce =) kim aciklamis bunu yau :p[/quote]

bizim hoca dun dedi sinifta.. aslinda bana biraz olsun mantikli geldi. amerikani proflari son zmanlarda amerikanin gelecegi konusunda bircok yazi yazmaya basladi.. en buyuk iddiada amerikanin eyaletlerinin her birinin ayrilacagi ve kendi baslarina devlet olacagi... 3 dunya savasinin uzayda ve amerika ile rusya arasinda olacagi.. bu savastan tek galibin savasan devletler degil, cin ve turkiyenin galip cikacagi yaziliyor...

bu arada bunlar benim hayalim veya gorusum degil... sadece uzun zamandair okuduklarim :D:D:D:)

yorumcu

Mesaj gönderen yorumcu » Çrş Şub 25, 2009 2:03 pm

yok ya bence bunlar hayal. ben onumuzdeki yuz yilda ne turkcenin nede turkiyenin lider olabilcegine inanmiyorum. gozumuzle gorduklerimiz bence bu seneryalardan daha gercekci. ama cini bilemem

der Nordostwind

Mesaj gönderen der Nordostwind » Çrş Şub 25, 2009 2:08 pm

[quote]yolcu54 yazdi:
yok ya bence bunlar hayal. ben onumuzdeki yuz yilda ne turkcenin nede turkiyenin lider olabilcegine inanmiyorum. gozumuzle gorduklerimiz bence bu seneryalardan daha gercekci. ama cini bilemem [/quote]

konunun disina ciktik ama ben inaniyorum.. son donemlerde Turkiyenin ortadogudaki rolu iyice artti. ortadoguda lider artik TURKIYEEE... Ve ekonomi olarakta baktiginizda avrupada iyi ekonomilerden biri.. krizden en az etkilenen ulkelerden biri.. o yuzden gecenlerde avrupadan bir heyet gelmisti incelemelrde bulunmak uzere...
bence hayal degil, tek birsey gerekli ZAMAN...

yorumcu

Mesaj gönderen yorumcu » Çrş Şub 25, 2009 2:11 pm

neyse oyle olsun bakalim. insallah dedigin gibidir hersey

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Çrş Şub 25, 2009 2:17 pm

[quote]rkurt67 yazdi:
[quote]Physiker yazdi:
onumuzdeki yillarda ogrenilmesi gereken 2 dilden biri turkce =) kim aciklamis bunu yau :p[/quote]

bizim hoca dun dedi sinifta.. aslinda bana biraz olsun mantikli geldi. amerikani proflari son zmanlarda amerikanin gelecegi konusunda bircok yazi yazmaya basladi.. en buyuk iddiada amerikanin eyaletlerinin her birinin ayrilacagi ve kendi baslarina devlet olacagi... 3 dunya savasinin uzayda ve amerika ile rusya arasinda olacagi.. bu savastan tek galibin savasan devletler degil, cin ve turkiyenin galip cikacagi yaziliyor...

bu arada bunlar benim hayalim veya gorusum degil... sadece uzun zamandair okuduklarim :D:D:D:)[/quote]

puufff oldu olacak senin hocan ne zaman kiyamet kopacak onu da bildirseydi mubarek hoca degil mesih sanki..

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Çrş Şub 25, 2009 2:19 pm

[quote]rkurt67 yazdi:
[quote]yolcu54 yazdi:
yok ya bence bunlar hayal. ben onumuzdeki yuz yilda ne turkcenin nede turkiyenin lider olabilcegine inanmiyorum. gozumuzle gorduklerimiz bence bu seneryalardan daha gercekci. ama cini bilemem [/quote]

konunun disina ciktik ama ben inaniyorum.. son donemlerde Turkiyenin ortadogudaki rolu iyice artti. ortadoguda lider artik TURKIYEEE... Ve ekonomi olarakta baktiginizda avrupada iyi ekonomilerden biri.. krizden en az etkilenen ulkelerden biri.. o yuzden gecenlerde avrupadan bir heyet gelmisti incelemelrde bulunmak uzere...
bence hayal degil, tek birsey gerekli ZAMAN...[/quote]

abi sen nasil bi dunya da yasiyorsun da ben o dunya ya ait olamiyorum :D ortadogunun lider ulkesi turkiyeeee:o:o yasasin ne mutlu bize :p oyle ki bunu bizden baska kimse bilmiyor:p ekonomik kriz teget gececek demisti basbakan ama icimizden delip geciyor , gecmiste olan delikler daha kapanmadigi icin hissetmiyoruz heralde =)

yorumcu

Mesaj gönderen yorumcu » Çrş Şub 25, 2009 2:28 pm

mesela soz hocadan acilmisken. dil kursundayken guven konusu ile ilgili bir text vardi. texte en guvensiz toplum olarak turkiye geciyor. yani turk milleti bir seye guvenmiyor. oran yuzde 7. romanyadan bulgarisatandan bile dusul onlar yuzde20. ve gelmek istedigim yer kiyaslamayida ekonomisi yuksek olan toplumlarda orda duzeydekilerde ve dusuklerde degerlendirmisler. turkiye bu degerlendirmede ekonomisi zayif ulkeler arasinda degerlendiriliyor. ve ekonomisi dusuk olan ulkelerde guveninde az oldugu soyleniyor. bu sadece bir text ancak sunuda bilmek lazim. turkiyenin haritada nerde oldugunu bilmeyen dilinden haber olmayan alfabesinin arapca oldugunu dusunen ve daha bir cok konuda bir cok millet tarafindan bilinemeyen dunyada bircok ulkenin mileti var. buda henuz cok geri oldugumuzu gosteriyor bence. kendi kendimize lider diyoruz. bizi kim lider yapti onu bilmek lazim. birde neye gore kime gore lideriz. ekonomiye kulture askeriye ne ye gore. bence turkiyeden televizyon haberlerinden turkiyenin durumunu degerlendirmek cok yaniltici olur.
o yuzden hic bosuna ulkemizi birilerinin veridigi ilder vasiflariyla degerlendirmeyelim. o zaman daha cok. yavas yavas olur. ancak suan turkiyeye ortadoguda lider demek sadece gazete kupurlerinden ibaret

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Çrş Şub 25, 2009 2:36 pm

su tabloya bakinca insanin turkiye ye donesi de gelmiyor =) seneye yaza dogru is basvurulari yapacagim ama isin acigi turkiye de yasam beni cok urkutuyor.. her gun haberlerde igrenc haberleri okumaktan biktim artik.. simdi diyceksin senimi bulacak diye ama turkiye ne yazikki hapcisi, kapkaccisi , tacizsisi, rusvetcisi, dolandiricisi, dincisinden gecilmiyor artik.. cikmaz demeyin sansinizi deneyin gibi bi dongude hayat..

der Nordostwind

Mesaj gönderen der Nordostwind » Çrş Şub 25, 2009 2:44 pm

[quote]Physiker yazdi:
[quote]rkurt67 yazdi:
[quote]yolcu54 yazdi:

bence hayal degil, tek birsey gerekli ZAMAN...[/quote]

abi sen nasil bi dunya da yasiyorsun da ben o dunya ya ait olamiyorum :D ortadogunun lider ulkesi turkiyeeee:o:o yasasin ne mutlu bize :p oyle ki bunu bizden baska kimse bilmiyor:p ekonomik kriz teget gececek demisti basbakan ama icimizden delip geciyor , gecmiste olan delikler daha kapanmadigi icin hissetmiyoruz heralde =)[/quote]

kardes hoca dedigim cami hocasi degil okuldan hoca.. bu ulke oyle krizler atlatmiski... 2002 yilina kadar enflasyon oranina bak bakalim... enflasyon % 120lerden tek hanelere geldi... bunlari gormezsen gelemeyiz.. amerikada kac tane banka kapandi kac tane sirket kurtarildi .. bakarmisiniz bir kurtarma paketimiz bile olusturulmadi daha.. diyceksiniz ki bircok sirket uretimi durdurdu , isci cikardi ama bunlar diger ulkelerdede olagan durumlar.. krizde en buyuk pay amerikanin.. karsiliksiz dolar basarsan bole olur iste... zamaninda TRde yasadi bunu... ama gozumuzu acip bakarsak japonlarin ve iranin neden TL ile ticaret yapmak istedigini gorebiliriz... fikir degil olan birsey arastirin bakin lutfen. neden artik lider bir para arayisina girdi ve ticarette dolardan vazgecilmeye baslandi...

der Nordostwind

Mesaj gönderen der Nordostwind » Çrş Şub 25, 2009 2:47 pm

[quote]yolcu54 yazdi:
mesela soz hocadan acilmisken. dil kursundayken guven konusu ile ilgili bir text vardi. texte en guvensiz toplum olarak turkiye geciyor. yani turk milleti bir seye guvenmiyor. oran yuzde 7. romanyadan bulgarisatandan bile dusul onlar yuzde20. ve gelmek istedigim yer kiyaslamayida ekonomisi yuksek olan toplumlarda orda duzeydekilerde ve dusuklerde degerlendirmisler. turkiye bu degerlendirmede ekonomisi zayif ulkeler arasinda degerlendiriliyor. ve ekonomisi dusuk olan ulkelerde guveninde az oldugu soyleniyor. bu sadece bir text ancak sunuda bilmek lazim. turkiyenin haritada nerde oldugunu bilmeyen dilinden haber olmayan alfabesinin arapca oldugunu dusunen ve daha bir cok konuda bir cok millet tarafindan bilinemeyen dunyada bircok ulkenin mileti var. buda henuz cok geri oldugumuzu gosteriyor bence. kendi kendimize lider diyoruz. bizi kim lider yapti onu bilmek lazim. birde neye gore kime gore lideriz. ekonomiye kulture askeriye ne ye gore. bence turkiyeden televizyon haberlerinden turkiyenin durumunu degerlendirmek cok yaniltici olur.
o yuzden hic bosuna ulkemizi birilerinin veridigi ilder vasiflariyla degerlendirmeyelim. o zaman daha cok. yavas yavas olur. ancak suan turkiyeye ortadoguda lider demek sadece gazete kupurlerinden ibaret[/quote]

kardes gazete kupuru dedinde.. dusunce olarak bir bakalim o kupurlere hangi taraf daha agir basiyor... bu liderligi artik herkes soluyor..birak TRdeki basini hic mi okumadin Amerika, yunanistan, ingiltere. belcika gibi basinlari..
bir oku istersen

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Çrş Şub 25, 2009 2:51 pm

ben okuyorum kurt :D almanca da ingilizce de takip ediyorum bati basinini =) sen milliyet okuyorsun heralde, bizim medya satir aralarindan biseyleri alip manset yapmayi cok iyi bilir.. ingilizcen veya almancan varsa kendin oku, bi de hitlerin sozunu unutma..

3 tur okuyucu vardir :

1- her okuduguna inanan aptallar, hic elestirmeden yorum yapmadan inanirlar

2- okudugu herseyi reddetip kendi dogrulari disina cikamayan yobazlar

3- okudugunu elestrip kendi dogrulariyla yeni bir cizgi cizebilen insanlar..

der Nordostwind

Mesaj gönderen der Nordostwind » Çrş Şub 25, 2009 2:57 pm

[quote]Physiker yazdi:
ben okuyorum kurt :D almanca da ingilizce de takip ediyorum bati basinini =) sen milliyet okuyorsun heralde, bizim medya satir aralarindan biseyleri alip manset yapmayi cok iyi bilir.. ingilizcen veya almancan varsa kendin oku, bi de hitlerin sozunu unutma..

3 tur okuyucu vardir :

3- okudugunu elestrip kendi dogrulariyla yeni bir cizgi cizebilen insanlar..[/quote]

kardes ben hayatimda daha hic milliyet almadim ve onun kardesi olan gazeteleride... almamdaaaa...
bakarmisin o dedigin gazetelere ..sosyal bir toplum olmak icin anayasa degisikligine gidilecek deniliyor hepsi yarin manset... anayasa hukuk elden gitti...yandas siyaset mansetide ole attirirki secmenin meclis icin sectigi
kisiler meclise gelmez anayasa elden gidiyoryaa

der Nordostwind

Mesaj gönderen der Nordostwind » Çrş Şub 25, 2009 3:00 pm

[quote]rkurt67 yazdi:
[quote]Physiker yazdi:

3 tur okuyucu vardir :

3- okudugunu elestrip kendi dogrulariyla yeni bir cizgi cizebilen insanlar..[/quote]

kardes ben hayatimda daha hic milliyet almadim ve onun kardesi olan gazeteleride... almamdaaaa...
bakarmisin o dedigin gazetelere ..sosyal bir toplum olmak icin anayasa degisikligine gidilecek deniliyor hepsi yarin manset... anayasa hukuk elden gitti...yandas siyaset mansetide ole attirirki secmenin meclis icin sectigi
kisiler meclise gelmez anayasa elden gidiyoryaa biz senle burda yillarca tastissak konusaak bir yere gelemeyiz, hersey acik.. tarihte cekildigimiz yerler, suan cekiliyor oldugumuz yerler, ilerdede cekilebilme ihtimali olan yerler...sadece gozumuzu biraz olsun acip, herseyi siyah gormemek gerek[/quote]

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Çrş Şub 25, 2009 3:07 pm

toz pembe de bakmamak lazim ridvanim ;)

neyse simdi ne diyonuz, donelim mi tr ye donmeyelimmi :D