Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

SSK ve Almanyada sigorta

Gunluk yasam, masraflar, yurtlar, yemekler... Hepsi burada...
evrem85

SSK ve Almanyada sigorta

Mesaj gönderen evrem85 » Cmt Şub 21, 2009 2:47 pm

Bilindigi uzre Almanyadan oturum alabilmeniz icin saglik sigortasi yaptirmis olmaniz gerekmekte. Burdada 29-60 euro arasinda sigorta fiyatlari degisiyor biz ogrenciler icin. dil kursunu universitede yapiyorsaniz eger universite sizden zorunlu bir sigorta istemiyor ama yabancilar dairesi kesnlikle istedigi icin gelir gelmez sigorta isini halletmeniz gerekiyor.

Ben almanyaya gelmeden once SSKdan sigortali olanlarin burda 25yas dolana kadar sigortasinin odendigini okumustum. bunu burdada arastirdim bole bi imkan varmi diye cunku sigortaya verilen para ciddi anlamda zor geliyor insana ve bunun sadece gecici bi cozumoldugunu maalesef ogredim.

"Ben berlinde bu yil universiteye basliyorum. benim babam turkiyede isci emeklisi ve bende ondan dolayi turkiyede ssk tarafinda sigortaliydim, benim sorum bu sigorta hakkim almanya\'dada devam edermi? eger ediyorsa hangi evraklari hangi kuruma ibraz etmeme gerekir ? tesekkurler
Cevap : Sayin ........., Almanya \'da ogrenci olarak yasayacaksaniz Almanya icin ozel sigorta yaptirmaniz gerekir. Cunku SSK\'li olarak Almanya\'da ancak kisa sureli duzenlenen AT/11 belgesi ile acil tedavi imkaniniz olur. Bu da eger burada yasayacaksaniz yeterli degildir. Saygilarimizla, T.C. Berlin Baskonsoloslugu"

boyelelikle bi hayalim daha suya dustu :) bu konuda kafasi karisik olanlarida bilgilendirmek istedim..

omier

SSK ve Almanyada sigorta

Mesaj gönderen omier » Cmt Şub 21, 2009 11:50 pm

hayir evrem sacmalamislar..
okula gidiceksin , ogrenci belgesi alicaksin.. onu turkiyeye babane yollicaksin, baban ssk ya gidip, kizim almanyada okuyo, dicek.. at11 belgesi hazirlicak sana ordaki memurlar.. merak etme o kadar kisa suruyomus ki , annem, oglum almanyada der demez hangi okul demisler, okul adini ogrenip tak diye vermisler..

bu islemi her semester yapman lazim.. bu sayede 50 60 euro vermekten kurtuluyorsun.

Ben boyle yapiyorum , tanidigim herkes boyle yapiyor.. Sigorta isiyle konsoloslugun gram ilgisi yok.. hayallerin dusmesin suya

yorumcu

SSK ve Almanyada sigorta

Mesaj gönderen yorumcu » Pzr Şub 22, 2009 2:34 pm

universite ogrencileri SSK da babasi sigortali ise almanyada sigorta yaptirmasi oluyormu simdi? yani turkiyeden sigortamiz olursa uni ogrenciligi icin almanyadan sigorta yaptirmamiz gereklimi? degilse turkiydeki sigorta almanyada nasil kullanilir mesela aldigimiz ilac muayene veya bunun gibi seylerde nasil kullanilir?

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

SSK ve Almanyada sigorta

Mesaj gönderen Staatsmann » Pzr Şub 22, 2009 4:54 pm

[quote]omier yazdi:
hayir evrem sacmalamislar..
okula gidiceksin , ogrenci belgesi alicaksin.. onu turkiyeye babane yollicaksin, baban ssk ya gidip, kizim almanyada okuyo, dicek.. at11 belgesi hazirlicak sana ordaki memurlar.. merak etme o kadar kisa suruyomus ki , annem, oglum almanyada der demez hangi okul demisler, okul adini ogrenip tak diye vermisler.. [/quote]

Bu islem Emekli Sandigi icinde gecerli mi bilgin var mi?
Postmodern Kommentare fundamentalistischer Mentalitaeten
Fundamentalist zihniyetlerin postmodern yorumlari

Serhan

SSK ve Almanyada sigorta

Mesaj gönderen Serhan » Pzr Şub 22, 2009 7:28 pm

ssk icin gecierliyse iyi oldu bu is yaaa :D:D:D:D

omier

SSK ve Almanyada sigorta

Mesaj gönderen omier » Pzr Şub 22, 2009 11:38 pm

doktora ya da ilac almaya gittiginiz de, aok burosuna gidiceksiniz ilk basta..bizim okulda var boyle bir buro. adam size bir kagit gibi bise veriyor, siz sonra doktora gidiyorsunz.. bana boyle demisti aok daki adam..
ben sadece ssk lilari biliyorum, emekli sandigi varmi yok mu bilgim yok

yorumcu

SSK ve Almanyada sigorta

Mesaj gönderen yorumcu » Pzr Şub 22, 2009 11:55 pm

tesekkurler omier

KurusSs

SSK ve Almanyada sigorta

Mesaj gönderen KurusSs » Pzt Şub 23, 2009 1:13 pm

[quote]omier yazdi:
doktora ya da ilac almaya gittiginiz de, aok burosuna gidiceksiniz ilk basta..bizim okulda var boyle bir buro. adam size bir kagit gibi bise veriyor, siz sonra doktora gidiyorsunz.. bana boyle demisti aok daki adam..
ben sadece ssk lilari biliyorum, emekli sandigi varmi yok mu bilgim yok[/quote]
vallahi sagolun beyler peki o islemi turkiyeden cikmadan yapacagimiz islmeler nelerdir acaba mesela bolge sigorta mudurlugune gidip ne yapmamiz gerekir...:p

omier

SSK ve Almanyada sigorta

Mesaj gönderen omier » Pzt Şub 23, 2009 2:18 pm

okuldan ogrenci belgeniz olmasi lazim, yani turkiyeden cikmadan bunu alabiliosaniz turkiyede yaparsiniz ama diger turlu bilmiyorum..

ya ben nasil yaptigimi kisaca anlatayim.

okula kayit olmak icin , okul benden sigorta istedi.. mecburen (daha kayitli degilim, ogrenci degilim) AOK ya gittim sigorta oldum.

AOK\'daki gorevli, at11 belgesini turkiyeden getir, bedava sigortali olacaksin dedi. Bunun icin, okuldan ogrenci belgesini anneme postaladim. Einschreiben dedikleri taahatlu posta. Cok ucuz 2 euro mu .. En adiii postaya verirseniz 2 haftada gidiyor, 1 euro nun hesabi bu durumda yapilmaz..

Annem\'e ogrenci belgem ulastiktan sonra, o belgeyle beraber, hangi sigorta kurumuna gitti bilmiyorum . Buraya dikkat, o belgeyi cevirttirmedim bile, oradaki memurlar almanca mi bilyolar dedi annem yoksa bise bise anlatti iste.. Nitekim cevirttirmedik.

SSK daki memur, bize at11 belgesini verdi. O belgeyi de annem bana postaladi. Ben de o belgeyi AOK daki memura goturdum. tamam dedi , bisiler anlatti, anlamadim orasini :D sonucta artik para vermiyorum.. Yeni semester da yine ayni islemi tekrarlamak zorundayiz, ama her ay 50 60€ vermekten cok daha iyidir.. He bu arada, aok kartimi falan geri aldilar, artik ihtiyacim yokmus, doktora gitmem gerekirse, dedigim gibi once aok daki adamin ynaina gidip , bi belge almam gerekiyomus..

KurusSs

SSK ve Almanyada sigorta

Mesaj gönderen KurusSs » Sal Şub 24, 2009 3:04 am

vallahi bu benimde isime gelir yaa :p

KurusSs

SSK ve Almanyada sigorta

Mesaj gönderen KurusSs » Sal Şub 24, 2009 7:52 pm

[quote]omier yazdi:

okula kayit olmak icin , okul benden sigorta istedi.. mecburen (daha kayitli degilim, ogrenci degilim) AOK ya gittim sigorta oldum.
yani bu olay dil kursunda gecerli degil ????
yanlis mi anladim adas :P

.[/quote]

Medizintechniker

SSK ve Almanyada sigorta

Mesaj gönderen Medizintechniker » Sal Şub 24, 2009 8:50 pm

Madem arkadasim yukarida SSK icin belirtmis bende emekli sandigi ve diger kurumlar icin belirtiyim...Her ne kadar bu kurumlar bir araya toplansada malesef ssk harici kurumlarin boyle bir hakki yok.Bizzat ben kendim emekli sandigi oldugumdan denedim fakat bi sonuc alamadim.Bizim tek avantajimiz 25 yasimiza kadar Almanyadan alacagimiz ogrenci belgesi ile Emekli Sandigi Karnemizi uzatmak.

Herkese kolay gelsin ....

KurusSs

SSK ve Almanyada sigorta

Mesaj gönderen KurusSs » Çrş Şub 25, 2009 6:40 pm

yaa ben soruma niye cevap alamiyorum :o

omier

SSK ve Almanyada sigorta

Mesaj gönderen omier » Çrş Şub 25, 2009 7:54 pm

dostum her dil kursu icin bu sigortayi yaptiramazsin... univeriste ogrenci olarak, universitenin dil kursuna gitmen gerekir.. immatrikulation dedikleri olay.. yani ogrenci kimlik kartin olacak ve ogrenci statusunde islem goreceksin..

ozel dil kursuna gittigim zamanlar ben de sigorta parasini cebimden odedim, gerci 30 € gibi birseydi. universiteye gecince skk yaptirdim..

KurusSs

SSK ve Almanyada sigorta

Mesaj gönderen KurusSs » Çrş Şub 25, 2009 8:39 pm

sagolasin

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

SSK ve Almanyada sigorta

Mesaj gönderen Staatsmann » Çrş Şub 25, 2009 11:31 pm

[quote]Essemessix yazdi:
golge adam seni kovalasin ozaman :) [/quote]

Ilgincc neden Emekli Sandigi olamiyor hayret bisi allaa allaaa ..!!
Kovalicam valla araniyorsunuz..!
Postmodern Kommentare fundamentalistischer Mentalitaeten
Fundamentalist zihniyetlerin postmodern yorumlari

yorumcu

SSK ve Almanyada sigorta

Mesaj gönderen yorumcu » Çrş Nis 29, 2009 3:33 pm

vallaha arkadaslar bende bu at11 kagidina memlekette basvurdum hala haber bekliyorum. bir ay oldu haber yok daha. babam SSK li.
omier kisa surede almis bu belgeyi. sasirdim vallaha. demek biz tam memurlarina denk geldik

Ruh-Adam

SSK ve Almanyada sigorta

Mesaj gönderen Ruh-Adam » Pzr May 31, 2009 7:43 pm

arkadaslar ben bunu arastirdim ssk 8 eurosunu oduyormus sadece geri kalanida siz oduyorsunuz

ogrenciler icin hansemerkur gibi sigorta sirketleri var bensahsen ona yaptirdim fiyatta digerlerine gore cok uygun hatta yariyariya..

ama ambulans yollamiyolar :)

Gurhan

SSK ve Almanyada sigorta

Mesaj gönderen Gurhan » Pzr May 31, 2009 10:03 pm

fiyati ne kadar

kitty26

SSK ve Almanyada sigorta

Mesaj gönderen kitty26 » Pzt Haz 01, 2009 12:18 am

Bende Hansa merkur\'e yaptirdim..aylik 49 oduyorum..yarin ssk ya gidecem at11 icin basvurucam..simdi Turkiye\'deyim..umarim gitmeden kagidi alabilirim..sen ne kadar oduyorsun arkadasim?