Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Turk ve Alman Gencligi Arasindaki farklar

Gunluk yasam, masraflar, yurtlar, yemekler... Hepsi burada...
der Nordostwind

Mesaj gönderen der Nordostwind » Pzr Oca 25, 2009 10:31 am

valla kardes cok haklisin...bizim arkadas antalyada bir almanla tanismis konusmus:
Arkadas sormus almana turkleri nasil taniyorsun nasil bilirsin diye Almanda demis ki:
Valla sizler almanyada bizden guzel evlerde oturuyor, bizden guzel arabalara biniyor. Anlayamiyorum neden siz hep herseyin sifirini isriyorsunuz?

arkadas cevap verememis :) B) ne diycegimi sasirdim diyor...B):p

hiPoKoNdRiyAk

Mesaj gönderen hiPoKoNdRiyAk » Pzr Oca 25, 2009 10:34 am

[quote]Physiker yazdi:
bi de dersane olaylarini ogrendim.. gercekten ozellikle fen edebiyat mezunlarini kullanip sanki cope atiyorlar bi kac ay stajyer calistirip calistirip... off Allahim sen bizim gencimize yardim et :|[/quote]

Su konuya deginmek istiyorum..
Ogretmen olmak istiyordum bi sira. Oyle ki cok ciddi bi sekilde alan degistirmem gerekiyordu. 11. sinifta alan degistiricem her sey ayarlandi. Veli - idare gorusmeleri.. Sonra dersanedeki edebiyat ogretmenim cagirdi beni yanina.. Ogretmen olmak istiyorsan bunlari bilmelisin dedi. Oyle kariyer falan yapamazsin, yapar yapar en fazla mudur olursun. Universiteyi bitirip direk ogretmen olamayacaksin biliyorsun. Edebiyat bolumunu kazanman icin 340 puan altina dusmemelisin. O kadar yapip 5 yil universite okuyup kpss\'de en iyi olamadigin icin atanamiyorsun ve dersanede calismaya basliyorsun. Sabah 7de gelip, aksam 9a kadar burdasin. Tatilin yok. Yorgunluk diye bi kelimen olmamasi gerekiyor sozlugunde ve aldigin para o kadar az ki, devlette aldiginin yarisini aliyorsun. Hastalandiginda ya da herhangi bir sey oldugunda hepsi maasindan dusuyor dedi. Eger hala bu sartlarda ogretmen olmak istiyorsan yolun acik olsun. dedi. Ondan sonra cok dusunmustum..

O kadar oku, o kadar calis, sonra bu sekilde odullendirsinler..

alp22

Mesaj gönderen alp22 » Pzr Oca 25, 2009 8:13 pm

cok guzel paylasimlar olmus:)temel sorun sistem olmasina sistem de nasil degisir bilmiyorum.ben bu konuda cok ama cok karamsarim.yani bir kisir dongu gibi surasindan tutup duzelteyim diyecegin birsey degil.msla ben kendi alanimla ornekler vereim almanyada oyle sorunlarin olacagini sanmiyorum.hani belirtmissiniz ya okul bitiyo caliscaksin tum ilanlarda tecrubeli eleman istiyorlar.benim basima gelen en komik kismi hukuk fakultesini bitirdim staja baslicam bi buroyla gorusmeye gittim ama biz tecrubeli eleman istiyoruz dio.ilaninda stajer ariorum demis bi de..kardesim staja baslicak adam nasil tecrubeli olsun daha neler neler.adliyelerde rusvet vermeden bi dosyaya bakamioruz.hacze ciktim bi kere sorunlu bi yer oldugu icin polis de aldik polis bi saat durdu bizle 100 ytl para istedi tabi ben utaniorum simdi benden rusvet istediklerinde hep ayip bisey serefsizce bisey die ogrenioruz ya:)neyse cikardim ona parasini verdim.haciz memuruna da rusvet verdim 70 ytl o da bana kizio polise 100 verdin bana nie 70 die...5 dk dilim tutuldu konusamadim.:)sonra adama patladim tabi..kardesim devlet size maas verio isi yapin die zaten ne surat yapiorsun ver geri begenmedisen felan bi suru sacmalik.yani meslege baslamadan meslekten de sogutuyolar.okurken basimiza gelenleri hic anlatmiim zaten sayfa yetmez:)almanyada adliyeler polisler ole midir acaba

der Nordostwind

Mesaj gönderen der Nordostwind » Pzr Oca 25, 2009 11:22 pm

[quote]alp22 yazdi:
cok guzel paylasimlar olmus:)temel sorun sistem olmasina sistem de nasil degisir bilmiyorum.ben bu konuda cok ama cok karamsarim.yani bir kisir dongu gibi surasindan tutup duzelteyim diyecegin birsey degil.msla ben kendi alanimla ornekler vereim almanyada oyle sorunlarin olacagini sanmiyorum.hani belirtmissiniz ya okul bitiyo caliscaksin tum ilanlarda tecrubeli eleman istiyorlar.benim basima gelen en komik kismi hukuk fakultesini bitirdim staja baslicam bi buroyla gorusmeye gittim ama biz tecrubeli eleman istiyoruz dio.ilaninda stajer ariorum demis bi de..kardesim staja baslicak adam nasil tecrubeli olsun daha neler neler.adliyelerde rusvet vermeden bi dosyaya bakamioruz.hacze ciktim bi kere sorunlu bi yer oldugu icin polis de aldik polis bi saat durdu bizle 100 ytl para istedi tabi ben utaniorum simdi benden rusvet istediklerinde hep ayip bisey serefsizce bisey die ogrenioruz ya:)neyse cikardim ona parasini verdim.haciz memuruna da rusvet verdim 70 ytl o da bana kizio polise 100 verdin bana nie 70 die...5 dk dilim tutuldu konusamadim.:)sonra adama patladim tabi..kardesim devlet size maas verio isi yapin die zaten ne surat yapiorsun ver geri begenmedisen felan bi suru sacmalik.yani meslege baslamadan meslekten de sogutuyolar.okurken basimiza gelenleri hic anlatmiim zaten sayfa yetmez:)almanyada adliyeler polisler ole midir acaba[/quote]

kardes ulkede hergun her dakika her saniye yasanan skandallardan birini yasamisin sana sonuna kadar katiliyorum meslege baslamadan meslekten soguyor insan...

PoyrazB)

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Pzt Oca 26, 2009 12:15 am

valla alp kardes, bunu burda birine anlatsan guler gecerler.. birak rusveti adi bile gecmez=) rusvet burda sadece bi alisveris yeri acarken iyi bi yerden dukkan kapabilmek icin odeniyor =) onun disinda bi de burdaki arap doktorlardan is veya okul icin saglik raporu alabilmen icin =) onun disinda bi polisin veya baska bi kamu gorevlisinin rusvet aldigi duyulsun almanya karisir..
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

lincoln

Mesaj gönderen lincoln » Çrş Oca 28, 2009 4:06 pm

bizim gencler fetullah gulen in seyhlerin pesinde kosar, batidakiler bilim irfan pesinde ..

hiPoKoNdRiyAk

Mesaj gönderen hiPoKoNdRiyAk » Çrş Oca 28, 2009 5:36 pm

[quote]lincoln yazdi:
bizim gencler fetullah gulen in seyhlerin pesinde kosar, batidakiler bilim irfan pesinde ..[/quote]

Konuyu o boyuta tasimanizi uygun bulmuyorum..
Ortadaki konuyla bir baglanti cikaramadim..
Bizim genclerimiz derken yaptiginiz genellemeyi ve olasi gelecek cevaplari umarim tahmin etmissinizdir. Rusveti veren de alan da egitim gormus insanlar. Neyin dogru, neyin yanlis oldugunu bilecek yastalar. Rusvet alan ya da verenin Fetullah Gulen\'in pesinden kostugunu nereden biliyorsunuz? Boyle bir genelleme var da benim mi haberim yok?.. Konu Fetullah Gulen\'de ben mi yanlis okuyorum? Batidakiler ve Dogudakiler diye ayirmaniz hic de hos degil. Oncelikle yanlislariyla dogrulariyla ulkemizin durumu bu. Ya bu durumu duzeltecek seviyeye gelecegiz ya da bu sekilde ithamlarda bulunmayacagiz.. Cunku sadece lafta kaliyor..!

Yazimdan oturu; Fetullah Gulen\'i savunuyor gibi bir anlam da cikarmamanizi istirham ediyorum.

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Çrş Oca 28, 2009 7:46 pm

[quote]lincoln yazdi:
bizim gencler fetullah gulen in seyhlerin pesinde kosar, batidakiler bilim irfan pesinde ..[/quote]

dogru soze ne hacet :D

bu baslikta sadece alman ve turk gencligini tartisiyoruz ama bi dusunun bakalim, dunya da hangi ulke kurucusuna bu kadar saygisizlik ediyor veya kurucusuna hakaret edenlere peygamber gibi tapiyor ?? =) bu da sanirim egitim eksikliginden kaynaklaniyor diyelim napalim, yoksa hangi ulkede insanlar inanclarindan oturu somuruluyor.. nalet olsun icimdeki bu cumhuriyet sevgisine =)
www.deutschstudent.com

hiPoKoNdRiyAk

Mesaj gönderen hiPoKoNdRiyAk » Çrş Oca 28, 2009 7:53 pm

[quote]Physiker yazdi:
[quote]lincoln yazdi:

bu baslikta sadece alman ve turk gencligini tartisiyoruz ama bi dusunun bakalim, dunya da hangi ulke kurucusuna bu kadar saygisizlik ediyor veya kurucusuna hakaret edenlere peygamber gibi tapiyor ?? =) bu da sanirim egitim eksikliginden kaynaklaniyor diyelim napalim, yoksa hangi ulkede insanlar inanclarindan oturu somuruluyor.. nalet olsun icimdeki bu cumhuriyet sevgisine =)
[/quote]

Bak o konu apayri Gurkan! Fetullah Gulen\'i uzun uzun tartisir hepimiz icimizi doker rahatlariz. Ama boyle bir genelleme yapmak Turkiye\'de olan biz genclere hakarettir! Ne yani batidakiler ilim irfan pesinde kosarken; biz burada Fetullah Gulen\'in pesinden mi gidiyoruz?!

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Çrş Oca 28, 2009 7:59 pm

genelleme yapmak zor tabiki ama cok sayida o yolda kaybettigimiz genclerimiz var :(
www.deutschstudent.com

hiPoKoNdRiyAk

Mesaj gönderen hiPoKoNdRiyAk » Çrş Oca 28, 2009 8:03 pm

Yurtdisinda dahi var pesinden gidenler..

Kaybettiklerimizi kazanmakla ugrasmiyoruz ki..

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Çrş Oca 28, 2009 8:10 pm

ben ugrasiyorum valla , ama kaybettiklerim(imizde) benle ugrasiyor isi gucu yok =)
www.deutschstudent.com

hiPoKoNdRiyAk

Mesaj gönderen hiPoKoNdRiyAk » Çrş Oca 28, 2009 8:15 pm

[quote]Physiker yazdi:
ben ugrasiyorum valla , ama kaybettiklerim(imizde) benle ugrasiyor isi gucu yok =)[/quote]

Sen, ben ve onunla olmuyor..

=)

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Çrş Oca 28, 2009 8:42 pm

" O " ne diyo bakalim =)
www.deutschstudent.com

der Nordostwind

Mesaj gönderen der Nordostwind » Çrş Oca 28, 2009 10:42 pm

[quote]hiPoKoNdRiyAk yazdi:
[quote]Physiker yazdi:
[quote]lincoln yazdi:

[/quote]

Bak o konu apayri Gurkan! Fetullah Gulen\'i uzun uzun tartisir hepimiz icimizi doker rahatlariz. Ama boyle bir genelleme yapmak Turkiye\'de olan biz genclere hakarettir! Ne yani batidakiler ilim irfan pesinde kosarken; biz burada Fetullah Gulen\'in pesinden mi gidiyoruz?![/quote]

Kardes bu durum kisiye gore degisir ve bende tartisilacak yerin burasi olmadigina inaniyorum. kimisine iyi gelen biri kimisine kotu gelebilir...
savunmuyorum ama konuyu tartisalim...:o