Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Turk ve Alman Gencligi Arasindaki farklar

Gunluk yasam, masraflar, yurtlar, yemekler... Hepsi burada...
Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Cmt Oca 24, 2009 1:12 am

gozlemlerimizden yola cikararak bi karsilastirma yapalim:)

- Alman gencliginin cogunda pek bi saygi kavrami yoktur.. Dini veya milli gecmisleriyle pek ilgilenmezler.. Iki farkli grupta incelemek lazim alman gencligini.. Bi kisim , uni de gordugumuz tiplerden : % 90 i cok disiplinlidir.. Calismayi cok severler..Mutevazidir, ayrica asagilik komplexine pek sahip degildir.. Bi de diger grup var, pek aileleriyle baglari yoktur, kopuk yasarlar bu hafta sonu nerde sarhos olacagiz diye dusunurler..

Turk gencligini de bu sekilde siralamak gerekir ama bizdeki uni seviyesindeki bi cok gencin alman unisindeki ozelliklere sahip oldugunu soylemek imkansiz.. ama dini be milli gecmisiyle ve aile yapisina cok onem verirler..

Turk gencligi gelecege daha karamsar bakar, alman gencinin nerdeyse istedigi her bolumu okuma imkani vardir, okul bittikten sonra acaba !! diye dusunmez ama turk genci ise okul bitince yeterki ekmek parami kazanacagim bi is bulayim yeter diye dusunur ne yazikki...

Diger yorumlari aliyim ?
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

Serhan

Mesaj gönderen Serhan » Cmt Oca 24, 2009 1:29 am

Kisaca Alman Gencinin Hic Birsey Umurunda Degildir !!
Cunku Hic zorluk Cekmemistir Hayatinda Maddi olarak

Turk Genci Ise Gelecegine Seninde dedigin gibi (acaba) diyerek bakar.
Cunku Hayatinda Bir nevi zorluklarla kasilasmistir Hem maddi hemde manevi ...

Guzel Tespit Guzel Bir konu Physiker

Serhan

Mesaj gönderen Serhan » Cmt Oca 24, 2009 1:51 am

Yani bi kere turkiyede yasayanla almanyada yasayani karsilastirin

Annemin anlattiklarina gore;
Bursada Koyden almanyaya cok giden olmus Ve uzun zaman donmemisler koye ve bir gun koye o gidenlerden biri ailesiyle birlikte donmus
Ailenin altinda mercedes araba ve baba arabadan indiginde boynunda asili bir fotograf makinesi gunes gozlukleri basin hemen ustunde koylulerin merakli bakislari ve daha sonra anne iniyor arabadan havali bir sekilde ve cocuklar iniyor arabadan onlarda da pek bi havalilik ayni anne ve babada da oldugu gibi... Daha sonra cocuklar koylu cocuklarin yanina geliyor ve herkes babasinin byonundakini soruyor nedir o diye cocuk havali bir sekilde yine (futuraf makinesi ) diyor ... Ve boyle Devam ediyor...
Yani ilk gocle beraber almanyaya gelenler ve ilk jenerasyon gencleri ikikultur arasinda kalmis kimisi havali kimisi hayata karamsar bakiyo
Gencler surekli bi ozenticilige itildi ilk jenerasyon iki kultur arasinda sapittilar belkide....

Alman genclerinin goc etmek gibi bi sorunu yoktu hayat mucadelesi icin zaten ulkeleri hizla gelismekteydi ki surekli oyle oldu alman gencinin genel olarak maddi bi sorunu olmadi
FEKAT turk genci turkiyede genel olarak hem maddi hemde manevi sorunlarla karsilasmistir...

Kucuk yasta ise gonderilir cocuklar hani eli bi is ogrensin maksadiyla
Belki alman genci kucuk yasta Kaportacida,Demircide yada ne bileyim sanayide ciraklik yapmiyo cunku gerek duymuyo Gelecegi belkide garanti altinda calismaya ihtiyaci yok gencligin tadini cikararak yasiyor

iste boyle iki ulke genclerinin arasindaki farklar bunlar....

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Cmt Oca 24, 2009 2:11 am

Alman gencliginin bisey umrunda degildir diye bisey yok .. daha bilincli yetistiriliyorlar.. sonucta toplumlar arasi egitim farki yuzunden.. ayrica hanginiz simdiye kadar demircide sanayi de ciraklik yapti ?:) sorumluluk diyorsaniz soyle bi ornek vereyim, alman bi arkadasimin maddi durumu cok iyi altinda audi tt si var ve saat ucreti 7 euro ya bi buroda calistigini soylemisti.. ve 18 yasindan beri calisiyormus.. burdaki aile sistemi oyledir, cocuk 18 yasina geldimi kendi ayaklari uzerinde durmalidir.. bizdeki gibi 25 e kadar okuyum babam bana para yollasin durumu yok :D

ayrica alman gencligi baska insanlari giyinis veya sac sakal tarziyla elestirmez, siniflandirmaz.. globallesen dunya da bi moda akimi varsa dunyanin her yerindeki insanlar ki ozellikle gencler buna ayak uydurmak ister ve ona gore kendine bi tarz secer.. ama bu secim bizde ne yazikki " ozenti " olarak adlandiriliyor...
www.deutschstudent.com

der Nordostwind

Mesaj gönderen der Nordostwind » Cmt Oca 24, 2009 4:54 pm

Arkadaslar haklisiniz,
Almanyada veya oyle ulkelerde herkes zengin olabilir yeterki calissin ama bizlerde hep endise var. ben kendimi bildim bileli ne olacak diye dusunuyorum ne olacak, ne yapacagim diye...her ne kadar sosyal bir ulke olsakta bizim ulkede durumlar belli. son bir kac yildir zengin ve fakir kavrami var...ikisinin arasindaki sinir oldukca belli olmaya basladi. birseyler yapmaya calissan bas edemiyorsun baskalariyla...
son zamanlarda TRde gundemde olan cok izlenen dizilere bakin. TV lerimiz halk neye meyilliyse oyle diziler dondururya bi bakin...hepsi zenginlige ozendiriyor halkimizi..
ozel ucakta evlilik teklif edemiyor, ciraganda dugun yapamiyor, sokakta yol kenarindan baska bir yerde kayamazken beri bunlari izleyerek zevk duyalim
bunlar anlatmakla bitmez neden avrupadan geride oldugumuzu anlamak icinde pek dusunmeye gerek yok. Avrupada ilgi gormeyen bir program bizim ulkede 1yil konusuluyor baskasinin ozel hayatina cok onem veriyor, merak ediyoruzya. bircok arkadasinda dedigi gibi ozenti olmayi birakmadan kendimize gelemeyiz. bu toplum ne kadar boyle devam ederse cocuklarimizda oyle olacak...
Allah sonumuzu hayirli eylesin....

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Cmt Oca 24, 2009 7:23 pm

Turk - Alman gencligi arasinda en onemli fark bence \'\'Insani Deger\'\'
Physiker bunada deginmis..Kafede,otobuste,devlet dairesinde,yolda,iste,misafirlikte,mahallede,dershanede,sinifta,universitede hatta msn ve nette insanlar gorunusleriyle,dusunusleriyle,msn iletisine ne yazdigiyla,resmiyle,giyim kusamla,oturdugu mahalleyle,sehirle,zenginlik derecesine gore,sac-sakalla,sag solla,alevi sunniyle,musluman-gayrimuslim,milliyetci,asiri milliyetci veya ozentilikle degerlendiriliyor...
Heralde bir onceki kusaktan gorduklerini devam ettiriyorlar..
Ozentilik sudur bence..
Bir kafedesiniz menude Sicak Cikolata yaziyor ama siz Garsona Hot Chocolate istiyoruoom..! derseniz bu ozentilik iste..
Ancak herhangi birimiz Avrupai giyiniyor diye,bati tarzi muzik dinliyor diye saci oyle vb.. ozenti olamaz..O kisini tarzi bu ! diyip gecmemiz lazim.

Velhasil tum bu saydiklarimin temel sebebi \'\'Insani Deger\'\' -- \'\'Insani Degerlerin Bilincinde Olmak\'\' farki bu iste..
Gencler olarak bilincli degiliz..Bilinclendirilmiyoruz daha dogrusu sadece egitiliyoruz,ogrenmiyoruz ve bence hayvanlar egitilir, insanlara ise ogretilir..Alman veya digerleri hicbirinden daha asagida bir irk degiliz..Gencler olarak birseylerden bi-haber olmamamiz lazim ve en onemli sey ise oncelikle \'\'Insana insan oldugu icin deger vermemiz lazim\'\' iste o zaman zincirleme olarak degisime baslariz..
Postmodern Kommentare fundamentalistischer Mentalitaeten
Fundamentalist zihniyetlerin postmodern yorumlari

gulcantmn

Mesaj gönderen gulcantmn » Cmt Oca 24, 2009 8:04 pm

Aslinda genel olarak Physiker e katiliorum ... Elbette iki farkli kulture sahip ailelerde yetisen gencler farkli olucak esas sorun bunu farki farkedememek bence Alman gencleri aslinda sistemleri geregi cokda lay lay deiller erken yasta calismayi ogreniorlar kendi tercihleri bizden daha iyi yonlendiriorlar.
Bence TURK genclerinin sorunu aileleri buyukler TR de geldikleri koydeki duzende yasamaya calisior (aslinda TR de 20 yil onceki gibi deil)genclerse dunyayi yakalama derdinde anne ,babanin tek amaci para kazanmak o ortamda buyuyen cocuk en iyi olmanin yolunun bundan gectigini dusunuo istinalar elbette var ama cogu bi markanin yeni cikan urununu bilir arabalari nasil modifiye olur hatim etmistir yada en iyi disko nerde bilir gider ama dunya da ne oluo cokda umursadiklari sanmiorum...
Insani deger konusunda haklisiniz genclerimizin eline su dokemezler ya zaten dunyanin en mutsuz cocuklari alman cocuklari bunu onlarda kabul ediorlar :) http://www.hurriyet.com.tr/dunya/10546885.asp?gid=229

myanswer

Mesaj gönderen myanswer » Cmt Oca 24, 2009 10:13 pm

arkadaslar ben almanya da dogup buyumus turklerin,Turkiye ye tatile geldiklerinde neden cingene gibi giyinip ve degisik,ilginc sac tipleriyle gezdigini merak ediyorum,acaba almanya da moda bu mu?

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Pzr Oca 25, 2009 12:36 am

[quote]myanswer yazdi:
arkadaslar ben almanya da dogup buyumus turklerin,Turkiye ye tatile geldiklerinde neden cingene gibi giyinip ve degisik,ilginc sac tipleriyle gezdigini merak ediyorum,acaba almanya da moda bu mu?[/quote]

cok guzel bi noktaya deginmisin memik:)

Onlari kimse anlayamiyor.. hani yukarda dedik ya Almanlar insanin sacina sakalina gorunusune gore degerlendirmez diye ama bura dogumlu bu sokakda yetisen ve ayni fabrikanin mallari gibi ayni tarz giyinen, ayni sac modeline sahip ( erkekler uzun enseli, bol pantolon vs, kizlar diz kapaga kadar uzun bi cizme, saclar duz ve ve yuzleri sanki bi ay colde kalmis gibi ) turk cocuklarina karsi bi on yargilari var.. bu degindigin kesimin isin acigi ne almancasi almanca, ne turkcesi :D dinledigi muzikler ayni, herseyleri ayni ve cok basit.. tabiki hepsi boyle degil, benim de 4 yegenim var 2 sini onlara kaybettik :D ikisi gayet normal.. bi de bura dogumlu turk erkekleri 15 yasina gelince gozlerini fitness ve solarium salonlarinda alirlar, tamam iyidir fitness yapmak ama adamlarin hepsi goril e benzeyince ve ayni sac tarzina sahip olunca kendini digerlerinden nasil ayiriyor merak ediyorum..

ne derseniz diyin iste turkum ben =) insanlari gorunuslerine gore ayirmadan edemiyorum.. ama bu deginilen kesim, yani bura dogumlu turk cocuklarina inanin almanlar bizden daha kati degerlendiriyor..
www.deutschstudent.com

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Pzr Oca 25, 2009 12:48 am

neyse biz uni ogrencileriyiz veya burda uni okumak isteyen ogrenci adaylariyiz.. o yuzden uni gencligini karsilastirsak iyi olur..

benim eksik gordugum diger bi taraf ise, alman ogrencilerinin haklarini cok iyi aramasi.. gerci bunu da saglayan sistem.. dersle ilgili bi yardimmi gerekti ? fachschaft var.. gidiyorsun gecen senelerin sinav sorularini, ders notlarini bilmem neyini alabiliyorsun.. turkiye de cogu hoca, gecen senenin sorularini sir gibi saklar =) hic unutmam bi arkadasda gormustu docentin biri tr de , cocuga dunyanin fircasini atmisti =) ayrica uniyle ilgili bi sorun mu var asta diye bi kurum var, senato var.. yani ogrenciler haklarini sonuna kadar arayabiliyor.. ama bizde hocaya bisey diyemez ogrenciler, hoca bana kafayi takar gecirmez sonra diye =)

aslinda biz iki farkli kulturu degilde sistemi tartisabiliyoruz sadece.. tabiki bu sistemleri kuranlarda iki farkli kultur---> yani eskilerin getirdigi bizim degistirmeye cesaret edemedigimiz kampus gelenekleri =)
www.deutschstudent.com

gulcantmn

Mesaj gönderen gulcantmn » Pzr Oca 25, 2009 12:59 am

TR de uni.de hak mi? :) 1 anfi dolusu ogrencinin mum isiginda sinav olmasini yasadim iptal edin demeye yanlislikla cesaret ettim de pek duyan olmadi bolum baskanin sinaviydi :D

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Pzr Oca 25, 2009 1:07 am

bi de bizim turk genci cok kabadayi oluyor.. ya hepsinin bi mafya tanidigi vardir ya da kendini mafya sanar =) .. Burdakiler ise hic bi zaman sorunun cozumunu kavgada aramaz.. bi kere trende alman genclerinin kavgalarini gordum, nerde bizdeki kafa yarmalar, birbirlerine agza alinmayacak kufurler diye =) zaten tren iner inmez polis kapida bekliyordu, nerden aldiysa haberi artik.. offf yine toplum sistemi, yine ayni sey :)

tr de bi ogrencinin hak aramasi gercekten hos karsilanmiyor.. bi profla konusmaya gidersin, adam seni sallamaz.. ama burda bi prof un yanina gidersin adam sana " siz " diye hitap eder ve elinden gelen yardimi eder.. bunu en son bu seminar olayinda yasadim... adam sanki kendisi seminara girecekti =)
www.deutschstudent.com

gulcantmn

Mesaj gönderen gulcantmn » Pzr Oca 25, 2009 1:21 am

biz HAK aramanin kelime karsiligini bilmioruz ki toplum olarak ...Physiker bisey sorucam bide bizde tahsil yapan yapmayan arasinda bi sinif farki yada oyle bisey olusur ya almanlarda cok fazla yok sanirim dimi??( ya ben trende bi kiz kavgasina sahit oldum yok boyle bisey nutkum tutuldu bide her gun karsilastigim iki kizdi kac erkek ayiramadi)

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Pzr Oca 25, 2009 1:28 am

o bizim kulture has bi olay =) markaya cok duskunuz.. elbette burda akademik kariyere sahip insanlar biraz daha saygi goruyor.. ornegin kendimden ornek vereyim. calistigim is yerinde genelde yabancilar ve turkler var, tek ogrenci benim ve sef her gelen gidene bakin fizikci bu arkadas diye eliyle gosteriyor =) hosuma gidiyor tabiki egolarim falan tatmin olmuyor dersem yalan soylerim ama toplum hayatina almanlar arasinda turkiyedeki gibi pek yansimaz.. sanki bizdeki her uni diplomasi olan hemen is buluyor da cok iyi yerlere geliyor gibi =)

bi de ben bisey sormak istiyorum:) turkiye deki is ilanlarina bi goz attim gecen gun, neden her muhendis arayan firma " en az 10 yil tecrubeli " diye not dusuyor .. turkiye de herkes anasinin karnindan muhendis cikiyor sanki =)
www.deutschstudent.com

gulcantmn

Mesaj gönderen gulcantmn » Pzr Oca 25, 2009 1:34 am

bende cok sordum o soruyu ama tatmin edici bi cvp henuz alamadim :o ben isimle alakali olmayan bi is gorusmesine gittim -seni yetistiririm (gerci vaktim yok ) ama daha cazip bi teklif alirsan bizi birakirsin gibi bisey soylediler :|

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Pzr Oca 25, 2009 1:39 am

bi de dersane olaylarini ogrendim.. gercekten ozellikle fen edebiyat mezunlarini kullanip sanki cope atiyorlar bi kac ay stajyer calistirip calistirip... off Allahim sen bizim gencimize yardim et :|
www.deutschstudent.com

gulcantmn

Mesaj gönderen gulcantmn » Pzr Oca 25, 2009 1:44 am

:(aminnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnn
3-4 senedir kpss icin dershaneye gidenler var (dershaneden ogrenci olarak emekli olucaklar)
su donemde her alan ayni durumda matematik muh. bir arkadasim( uzerine master doktora) adam issiz ne yapicagini sasirmis durumda hani buyuklerim devlete kapak atsa devlete sirtini dayasa dedikleri artik olmak zorunda baska sans guvence yok gibi

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Pzr Oca 25, 2009 1:44 am

Ben sunu sormak istiyorum ;
Istanbulda cok goruyorum Yeditepede okuyan,Maltepe Uni\'sine okuyan Bahcesehirde okuyan arkadaslarim var onlar sayesinde bu unilerin kampuslerine girdim gezdim vs.. caliskan ogrencilerin ayri bir keseye koyalim,altinda ferrari,Audi Q6 ,JEEP gibi arabalarla okula giden,veya otoparkta babasini arayip
--Babbaaaaa ben de Ford Mustang istiyoroooummmm..!! diyip aglayan kizlarda gordumm boyle seyler war mi peki sahit oluyor musunuz?
Yada bu sekilde bir genclik kitlesi var mi parayla okuyup birsey bilmeden mezun olan bir universite gencligi ?
Postmodern Kommentare fundamentalistischer Mentalitaeten
Fundamentalist zihniyetlerin postmodern yorumlari

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Pzr Oca 25, 2009 1:48 am

diyelim ki var =) babasi ne cevap verir biliyormusun ? :D iyi cocugum calis kazan parani al o zaman =) yahu ornek verdik, adam 40 bin euroluk arabaya biniyor, audi tt nin tr deki fiyati kac para kim bilir, adam 18 yasindan berin calisiyor, arabasinin sigortasini , egitim masraflarini karsilamak icin.. haa bi de almanya da araba sigortalarinin fiyatlarini dusunun ;)
www.deutschstudent.com

der Nordostwind

Mesaj gönderen der Nordostwind » Pzr Oca 25, 2009 10:31 am

valla kardes cok haklisin...bizim arkadas antalyada bir almanla tanismis konusmus:
Arkadas sormus almana turkleri nasil taniyorsun nasil bilirsin diye Almanda demis ki:
Valla sizler almanyada bizden guzel evlerde oturuyor, bizden guzel arabalara biniyor. Anlayamiyorum neden siz hep herseyin sifirini isriyorsunuz?

arkadas cevap verememis :) B) ne diycegimi sasirdim diyor...B):p