Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Almanya\'da Yasam Masraflari

Gunluk yasam, masraflar, yurtlar, yemekler... Hepsi burada...
kayhanb

Mesaj gönderen kayhanb » Cum Tem 22, 2011 12:36 pm

Arkadaslar daha once boyle bir baslik acilmis ancak cok cesitli sehirlerden cevap gelmedigi icin tekrar acma ihtiyaci duydum.
Ben Almanyada okumayi dusunuyorum. Ancak cevremden duydugum kadariyla cok utopik rakamlar soyleyenler var. Aylik ihtiyaclar konusunda ailemi ikna etmem icin gercekci sonuclar gerek. Bu konuda Almanyada okuyan arkadaslarimiz aylik masraflarini detayli bir sekilde anlatirsa sevinirim. Simdiden Tesekkurler...

mehmetcobanlar

Mesaj gönderen mehmetcobanlar » Cum Tem 22, 2011 3:10 pm

kimine 600 yetmezzz kimine 500 yeter bu senin kendinde biter.kalacagin sehrin bile onemi vardir kira ve benzeri giderlerin bulundugu sehre gore artis sergileyebilir.benim kafamdan 500 yeterli gibi geliyor.duisburg da 160-250 euro arasi kira oldugunu dusunursek icki sigarada kullanmiyorsan cok karlisin.
[center]Guzel Gunler Zorlu Duraklardan Gecer..[/center]

italian_stallion

Mesaj gönderen italian_stallion » Cum Tem 22, 2011 4:25 pm

AH euro ah cok cikti su siralar o yuzden cok gelebilir aslinda turkiye deki ailelere:)o degilde eger ilk sene dil kursuna gidiceksen calisma iznin olmuyor bu yuzden ilk sene masraflar cok oluyor ama uniye basladiktan sonra atiyorum 400 euroluk is bulrusan turkiyeden gelse sanirim gecinebilirsin,tabi bu sana da bagli

italian_stallion

Mesaj gönderen italian_stallion » Cum Tem 22, 2011 4:45 pm

Abi nasil ya,forumda falan okudum olursa bile cok zor oluyormus,sen sartli kabullemi gitmistin?0 almanca ile?
adrian: why do you wanna fight? rocky: because i can't sing or dance. ....

italian_stallion

Mesaj gönderen italian_stallion » Cum Tem 22, 2011 5:06 pm

anladim abi,bunu ogrendigim iyi oldu ben ilk sene verilmez diye biliyordum,bunun icin konsoloslugaomi soylememiz lazim?
adrian: why do you wanna fight? rocky: because i can't sing or dance. ....

GK

Mesaj gönderen GK » Cum Tem 22, 2011 6:03 pm

gece hayati ve alkol sigara gibi olaylarin yoksa

185 yurt , dil kursundayken 26 sigorta , 20 telefon
eger nrw de okursan semesterticket dan yararlanabiliyorsun basta 210 verip 6 ay ulasim derdine para odemessin.
geriside senin alisveris ve harcamana kalir bana gore 450 euro yeter boyle biri icin sahsen ben akraba yaninda kaldigim icin 300 bile harcamiyorum cunku disari ciktikmi sagolsunlar para harcatmiyorlar :) suan okula gitmedigim icin 2 hafta sonra siegene geciyorum gece hayatina nokta alkole zaten nokta koyduk sigarayida sarma islerine giricez artik :)

ama her hafta sonu cikarim alkol icmeden duramam gunde 1 paket sigara icmem lazim diyorsaniz o zaman 600 en az olmasi lazim :)

kayhanb

Mesaj gönderen kayhanb » Cum Tem 22, 2011 9:25 pm

Cevap veren herkese tesekkur ederim. Sanirim ilk sene sorun olucak gibi gorunuo, onuda Hannover da gecirecegimi ve alkol sigaranin olmadigini dusunursek oratalama bi fiyat soyleyebilir misiniz acaba...(ozellikle Hannover da yasayan arkadaslar)?

murat181818

Mesaj gönderen murat181818 » Cum Tem 22, 2011 9:32 pm

bana gore 200 euro yurt parasi veirisek ve 6 aylik 220 ticket parasi onuda ayligia vurusak 35 euro felanda aylik ulasim ve aylik ozel harcama da 150 euro aylik sigorta(at11 belgesi olanlar haric)30 euro dersek yaklsim minunmum 400 euro harcamalar gider bana gore...ve Turkiyenin ogrenim bursunu verecegini daha oncede konusmustuk tahmini olaak soyluyorum 200 euro verirlerse 200 euro ile gecinebilriz almanayda..ve ilk sene dil kursu boyuncada masraflar 400 eurodan 550 eurodan hesaplamaliyiz.... zaten isin kurdu olduktan sonra herseyden kisitlariz...

kayhanb

Mesaj gönderen kayhanb » Cum Tem 22, 2011 9:34 pm

Turkiye nin ogrenim bursu hakkinda bilgim yok ama kisaca bahsedebilir misin acaba??

GK

Mesaj gönderen GK » Cmt Tem 23, 2011 6:50 am

alkol sigara ve gece hayati olmayan biri tiki tikina dil kursu parasi falan haric 400 euro gecinebilir bana gore en azindan bole bi arkadasim var geciniyorda zaten makarna pilav ve hazir pizzayla beslenen bi insan kendisi :)

eternal

Mesaj gönderen eternal » Cmt Tem 23, 2011 10:05 am

[quote]kayhanb tarafindan yazilan metin:
Turkiye nin ogrenim bursu hakkinda bilgim yok ama kisaca bahsedebilir misin acaba??[/quote]

evet gercekten bu nedir?Lutfen biri aciklasinnnn

FarukDemir

Mesaj gönderen FarukDemir » Cmt Tem 23, 2011 11:03 am

[quote]eternal tarafindan yazilan metin:
Turkiye nin ogrenim bursu hakkinda bilgim yok ama kisaca bahsedebilir misin acaba??[/quote]

evet gercekten bu nedir?Lutfen biri aciklasinnnn[/quote]

2011-2012 egitim yilindan itibaren yurtdisinda okuyan ogrencilere verilmesi dusunulen burs ve kredi.. (bknz. Google)
[center]Ihtiyacin olan tek sey; Sonuna kadar inanmak..[/center]

kayhanb

Mesaj gönderen kayhanb » Cmt Tem 23, 2011 12:44 pm

Baktim ama pek bisi bulamadim. Turkiye tarafindan ogrencilerine verilecek olan bir burs mu bu? ve sartlari neler? acele bir yardimci olursaniz sevinirim...

FarukDemir

Mesaj gönderen FarukDemir » Cmt Tem 23, 2011 12:48 pm

Baktim ama pek bisi bulamadim. Turkiye tarafindan ogrencilerine verilecek olan bir burs mu bu? ve sartlari neler? acele bir yardimci olursaniz sevinirim...[/quote]

Evet Turkiye tarafindan verilecek. Fakat henuz birsey belli degil.(Sartlari falan) Sadece boyle bir haber cikmisti.. Ornek: http://haber.tnn.net/SAM/2643494/Yurtdi ... rs-verecek
[center]Ihtiyacin olan tek sey; Sonuna kadar inanmak..[/center]