Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Almanya\'da Yasam Masraflari

Gunluk yasam, masraflar, yurtlar, yemekler... Hepsi burada...
FarukDemir

Mesaj gönderen FarukDemir » Cmt Tem 23, 2011 12:48 pm

[quote]kayhanb tarafindan yazilan metin:
Baktim ama pek bisi bulamadim. Turkiye tarafindan ogrencilerine verilecek olan bir burs mu bu? ve sartlari neler? acele bir yardimci olursaniz sevinirim...[/quote]

Evet Turkiye tarafindan verilecek. Fakat henuz birsey belli degil.(Sartlari falan) Sadece boyle bir haber cikmisti.. Ornek: http://haber.tnn.net/SAM/2643494/Yurtdi ... rs-verecek
[center]Ihtiyacin olan tek sey; Sonuna kadar inanmak..[/center]

kayhanb

Mesaj gönderen kayhanb » Cmt Tem 23, 2011 1:45 pm

Bilgi icin tesekkurler Faruk.

kayhanb

Mesaj gönderen kayhanb » Cmt Tem 23, 2011 5:34 pm

Arkadaslar masraflar hakkinda baska yorum yapabilecek yok mu? (ozellikle farkli sehirlerden)

mirage

Mesaj gönderen mirage » Pzt Ağu 08, 2011 11:16 pm

[quote]M.a.K tarafindan yazilan metin:

Hayir direk yabancilar polisine soylersin[/quote]

Bu konuya biraz daha aciklik getirebilir misiniz? Yani konsolosluk vermedi diyelim, yabancilar polisinden alabiliyormuyuz? yabancilar polisi herhangi birsey ister mi?

mavisim

Mesaj gönderen mavisim » Sal Kas 01, 2011 8:58 pm

Yanlisim varsa duzeltin lutfen;ayda 600 eur universitede okunabilecegi soylenmis..Konaklama-ulasim-yemek tumu icinde bunun..

Ben bu bedele cocugumu burada ozel okulda ancak okutabiliyorum.
Degismeyen tek sey degisimdir!

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Çrş Kas 02, 2011 6:16 pm

[quote]mavisim tarafindan yazilan metin:

Yanlisim varsa duzeltin lutfen;ayda 600 eur universitede okunabilecegi soylenmis..Konaklama-ulasim-yemek tumu icinde bunun..

Ben bu bedele cocugumu burada ozel okulda ancak okutabiliyorum.[/quote]

evet asagi yukari 600-700 euro arasi aylik giderler. Turkiye de ozel okul okumak daha avantajli diyorsaniz o karara da saygi duyariz.:)

mavisim

Mesaj gönderen mavisim » Cmt Kas 19, 2011 12:49 am

[quote]

evet asagi yukari 600-700 euro arasi aylik giderler. Turkiye de ozel okul okumak daha avantajli diyorsaniz o karara da saygi duyariz.:)[/quote]

Hayir,yanlis anlasilmasin,tercih ettigimizden degil,uni.icin almanya yi dusunuyoruz zaten de biz daha uni.caginda degiliz zaten,yb dili alm.olan bir okulda okutuyoruz,A2 yi 7.sinifta aliyorlar,C1 sanirim 11.sinifta :)
Degismeyen tek sey degisimdir!

seyhan

Mesaj gönderen seyhan » Pzt Oca 09, 2012 9:52 pm

Arkadaslar Baden-Wurttemberg eyalatinde yasam masraflarindan biraz bahsetmek istiyorum bende.
Ulasim :
NRW eyaletindeki gibi uni kabul belgesi ve dil kursu kayit belgesi olanlar semestirlik ticketlardan yararlanabiliyor bu eyalatte yararlanilmiyor.Aylik ulasim sorununz s bahnla cozuyorsaniz yani merkezden universiteye gitmek isterseniz 35 euro gibi bi ucretle aylik ticket alabilirsiniz.Ama benim gibi uzak biyerden gitmek zorunda olursaniz akraba yanii fln hesapliyorsaniz 155 euro sadece tren ticketi ve 36 euroda otobus ucretiniz var bunlar aylik yani 190 euro gibi aylik bir ulasim ucreti var.Semesterlik ticketi uniye baslamadan vermiyorlar.
Dil Kursu :
Essen tarafi gibi bir kur ortalama 350 400 flan bu eyalette en ucuz 490 euro dan basliyor ve 6 haftalik oluyor digerleri 600 650 euro civari.
Kalacak Yer:
Kurs\'da sinifimda bir azeri cocuk var stuttgart universitenin icindeki yurtda kaliyor gittim baktim yurda 247 euro aylik oduyyormus ve 7 euro isterseniz internet bu 247 euronuun icinde elektrk su isinma onlara ait her katin mutfagi tuvaleti banyosu ortak yeme icme masraflari artik kisiden kisiye degisir.

Arti olarak vize uzatma olarak sigortanizi ne kadar yaptirirsaniz o kadar veriyoruz diyorlar diger eyaltten farkli olarak rontgen fln da veriyorsunuz :)
Is bulma konusunda pek ic acici degil universiteside ve kursda birkac turk azeri ile gorustugumde hemen hemen herkes duisburg essen berlin tarafina gitmek istiyor bende acikcasi dusunuyorum bu eyalet baya pahali ve normal degil :)

mehmetcobanlar

Mesaj gönderen mehmetcobanlar » Pzr Oca 22, 2012 12:34 pm

Dil kursuna giderken verdigimiz 25 euro parasini odedigimizde doktor\'a hic para vermiyormuyuz ? ilaclara bizler icin bi yuzdelik indirim uygulaniyormu hmmm
[center]Guzel Gunler Zorlu Duraklardan Gecer..[/center]

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Pzr Oca 22, 2012 4:20 pm

Doktora giderken 10 Euro oduyorsun ve bu 3 ay gecerli.Bunu herkes odemek zorunda.
Ilaclara gelince ; TR\'de de oldugu gibi bazi ilaclari sigorta odemiyor veya kismen odemiyor o zaman belli bir miktar fark odemek zorundasin.
Postmodern Kommentare fundamentalistischer Mentalitaeten
Fundamentalist zihniyetlerin postmodern yorumlari

caglar35

Mesaj gönderen caglar35 » Pzt Oca 23, 2012 11:19 pm

Gercekten bu cok onemli bir konu arkadaslar bende Deu Mekatronik bolumundeyim.Almanyada sartli kabulle gidip lisans tamamlamak istiyorum.Ama calisma olmazsa olmaz yani bahsedilen kurs ucreti ne kadar? Is imkani var mi peki ?

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Çrş Oca 25, 2012 1:50 pm

caglar35 Almanya\'da is imkanlari hakkinda ve dil kurslariyla ilgili bir cok kez aciklama yapildi.
Biraz daha sitemizi ince lutfen.
Postmodern Kommentare fundamentalistischer Mentalitaeten
Fundamentalist zihniyetlerin postmodern yorumlari

fullialein

Mesaj gönderen fullialein » Prş Oca 26, 2012 5:29 pm

caglar iyi bir kurs ile buraya geldikten sonra Volkshochshule ye gecebilirsin 80 saat intensiv 130 euro suan