Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Veli ve ogrenciler sahip cikarsa Turkce ikinci yabanci dil olabilir

Gunluk yasam, masraflar, yurtlar, yemekler... Hepsi burada...
zagreus

Veli ve ogrenciler sahip cikarsa Turkce ikinci yabanci dil olabilir

Mesaj gönderen zagreus » Pzr Oca 11, 2009 8:34 am

Kuzey Ren Vestfalya (KRV) eyaleti Turk Veli Dernekleri Federasyon Baskani Kadir Daglar, 1 milyon civarinda Turk\'un yasadigi eyalette Turkce\'nin ikinci yabanci dil olmasi icin velilerin istekli olmasi gerektigini soyledi. Eyalette gundeme gelen \'Ikinci yabanci dil olarak Turkce\' yasa tasarisinin cok olumlu oldugunu soyledi.

Daglar, bunun uygulanabilmesi icin veli ve ogrencilerin konuya sahip cikmasi gerektigini kaydetti.

Turkiye\'nin Koln Baskonsoloslugu Egitim Ataseligi \'KRV\'de Anadil ve Ikici Yabanci Dil Olarak Turkce\' konulu bir egitim semineri duzenledi. Egitim Atasesi Ugur Acar, gocmen kokenli ogrencilerin sadece yuzde 22\'sinin anadil dersi aldigini bildirdi. Anadil dersleri ve ogretmenlerinin denetimsizliginden yakinan Acar, "Yeni taslaga gore Turkce 5. siniftan itibaren daha etkin olarak verilecek. Bu arada anadil derslerinin verilmesi konsolosluklara devredilecek. Bu durumda sinif garantisi yok. Ratstatt\'ta yasananlarin yasanma tehlikesi var. Turkce, Almanya\'da en cok konusulan ikinci dil ama bu gormezden geliniyor" dedi.

Seminerde bir sunum yapan KRV Turk Veli Dernekleri Federasyon Baskani Kadir Daglar ise Turk kokenli genclerin ogretmenlige yonlendirilmesini istedi. Bir cok firmanin Almanca ve Turkce\'si cok iyi elemanlar aradigini ancak bulamadigini belirten Daglar, burada doganlarin cogunun yeterince iyi Turkce bilmedigini ifade etti. Anadil dersinin simdiye kadar verilme seklinden cogu kisi ve kurumun memnun olmadigini soyleyen Daglar, "Federasyon olarak anadil derslerinin Alman egitim sistemine girmesini istiyoruz" dedi.

Yeni tasariyla ilgili eyaletin egitim bakanligi tarafindan kendilerine bilgi verildigini belirten Daglar, "Turkce anadil olarak egitim sistemine girdigi zaman normal bir ders statusune gelecek, not verilip karneye islenecek, sinif gecmede etkili olacak. Ornegin Fransizca ne ise Turkce de o olacak. Bir diger olumlu tarafi ise diyelim ki cocuk Ingilizce\'den kotu not almis, Turkce dersiyle onu tekrar denklestirebiliyor. Dolayisiyla Turkce baska bir dersin iyilestirilmesi veya not ortalamalarinin yukseltilmesine de katki yapacak. Bilindigi gibi Almanya\'da universiteye, lisedeki not ortalamasinin durumuna gore gidilebiliyor" dedi.

Onemli olanin uygulama oldugunu belirten Daglar, "Bu yonetmeligin uygulamasi cok onemli. Bu henuz bir tasari oldugu icin isin o yonu simdilik belirsiz. Tabi tasari daha somutlasmadi. Bu konuda bizim de gorusumuzu alacaklar" dedi. Kendilerinin bunun bir an once uygulamaya gecilmesini istediklerini belirten Daglar, "Zira boyle olumlu seyler konusuluyor ama bir iki yil sonra olumsuz gelismelerle bunlar sonucsuz kaliyor" dedi. Yeni tasarinin kabul edilmesi durumunda yine Turk velilere buyuk gorev dusecegini vurgulayan Daglar, "Bir ders secmeli olarak sunuldugunda bunun bir de alicisi, o dersi yeterince secenlerin olmasi lazim. Veli ilgi duymaz, yeteri kadar ogrenci olmazsa, secmeli olarak yonetmelige konur fakat orda kalir. Tasarini yasalasmasi halinde bu alandaki ogretmen aciginin nasil kapatilacagi konusunun belirsiz oldugunu soyleyen Daglar, "Turkiye\'deki Egitim Bakanligiyla bu konudaki gorusmeler devam ediyor. Ornegin bu C1 sertifikasi alacak olan genclerin egitimleri Almanya\'da mi olsun, Turkiye\'de mi olsun o konu da daha henuz acikliga kavusmus degil" dedi.

Yeni Okul Yasasi\'na giren \'Davranis notu\'nun cocuklarin kisilik kazanmasinda yararli olacagini ancak burada matematikte oldugu gibi bir olcu birimi olmadigi icin, egitimcinin onyargili yaklasma olasiliginin oldugunu ifade etti. Daglar, boyle bir durumda mutlaka kendilerine haber verilmesi gerektigini belirtti.

\'Daha cok gocmen asilli ogretmene ihtiyacimiz var\'

Almanya\'nin Kuzey Ren Vestfalya (KRV) eyaleti Egitim Bakani Barbara Sommer, gocmen kokenli daha fazla ogretmene ihtiyac oldugunu soyledi. Dusseldorf\'ta gocmen asilli ogretmenlerle biraraya gelen Sommer, "Gocmen asilli ogretmenler, sahip olduklari kultur ve yetenekleri sayesinde ozellikle yabanci asilli ogrencilerin basari oranini artirmada da onemli rol oynayacak" dedi. Bakan, "Gocmen asilli ogretmenler" isimli iletisim aginin kurulmasi icin yapilan calismalardan da bahsetti. Soz konusu ag, eyaletin egitim bakanligi tarafindan gelistirilen konseptin bir parcasini olusturuyor. Bu konsept cercevesinde daha cok genci ogretmenlik meslegine tesvik etmeyi amaclayan bakanlik gocmen asilli ogretmenlerin eyalette cok faydali islerde bulunabilecegini duyurdu. Kurulacak ag sayesinde gocmen asilli ogretmenlerin yaptigi faaliyetlerin kamuya daha iyi duyurulmasi ve daha fazla desteklenmesi hedefleniyor. Eyalet yetkilileri kurulacak ag araciligiyla gocmen asilli gencleri egitim fakulteleri tercih etmeleri icin tesvik edecek. Ogrencilerin yaklasik yuzde 30\'nun gocmen asilli ailelerden geldigi eyalette egitim personelinin ise sadece yuzde 1\'i gocmen asilli.