Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Almanlarin namaz kilan ogrencilere tavri nasil ?

Gunluk yasam, masraflar, yurtlar, yemekler... Hepsi burada...
mbasalak

Mesaj gönderen mbasalak » Pzt Tem 16, 2012 12:45 am

Herkes istedigine inanir buna kimsenin karisma hakki yok,islamiyeti tam anlamiyla yasamayan topllumlar goren kor gibidir,avrupa zamaninda osmanlilardan teknolojiyi aldi ve suan cok ilerledi,fatih zamanindaki gibi islamiyeti dogru yorumlayanlar olsaydi ne osmanli yikilirdi nede avrupa bugun bizden ilerde olurdu.
Hz ali ilim icin ne demis,ilim cinde bile olsa alip gelmek lazim.
Ama islamiyet sadece namaz kilmak,oruc tutmak degildir,ilim ve fendede muslumanin onde olmasi gerekmektedir.
Namaza gelince zamaninda kilinmayan mazeretsiz(okul,ders,her hangi bir yerde calisma(bunlar mazeret sayilmaz)) namazin kiymeti farz namazin milyonda biri degildir. O yuzden arkadaslar forumda kullanilan bir lafi ben burada tekrar edeyim kesin bir bilginiz yoksa yanlis bilgi vermektense hic vermeyin daha iyidir.
Soruyu soran arkadasa itafen almanyada namaz vakitleri arasinda cok zaman var o yuzden namazini rahat kilabilecek yer bulursun.
Ornegin oglen namazi 13:30 ikindi namazi 18:00 :aksam namazi 22:00 dadir herkese hayirli geceler.
-Zaman en buyuk hazine Sabir ise en gerekli bir nimettir.-

MiTRaLYoZ

Mesaj gönderen MiTRaLYoZ » Pzt Tem 16, 2012 2:38 pm

[quote]ybrk tarafindan yazilan metin:

Konunun ustunden 1 sene gecmis ama hortlatip bana soru sordugun icin soyleyeyim. Burada sagdan soldan haber kopyalamak yerine, once Turkce ogrenirsen benim o cumleyi neden yazdigimi anlaman kolaylasir. Okudugunu anlama yetenegini gelistirirsen, belki bir gun tartisma firsati bulabiliriz.

Dini anlamda Turkiye kadar ozgur ulke bulamazsin, egerki konu Muslumanlik ise. Bu fikrimin arkasindayim.

Konuyu basortusune getirip yag gibi uste cikmaya calismak yerine, Turkiye\'de olayin neden bu sekle geldigini arastirsan, hem kafa olarak aydinlanirdin, hem de basortusu gibi bir konu yuzunden Turkiye - Almanya karsilastirmasi yapmazdin. Bir de dini vecibeleri sadece basortusune indirgemek din konusunda ne kadar genis bakisli oldugunuzu ortaya koymus.

Ha bir de son bir sey. Turk hocalara ateist ve komunist demissin. Kisacasi hocalari dinsiz ilan etme mertebesinde goruyorsun saniyorum kendini. Hani o bildigin dinini yasamak konularindan bahsediyorsun ya, Muslumanlikta kimseyi dinsiz ilan etme hakkina sahip degilsin. Benim icin konu burada bitmistir.[/quote]

okudugu anlama konusunda beni yargilayacagina , dusunup yorumlama konusunda kendine bi soru sorman lazim bence , benim sorum su ; peace zaten bi universite icindeki olaydan bahsediyor , sen gelip turkiyedeki herhangi bir yerden bahsediyorsun ,benim bahsettigim olay universite icinde.ayrica bi universitede ogrenci mescide giderken uzaktan izleyip , iceri girenleri tek tek kaydeden hocayi almanyada gorebilir misin ? , ben hic sanmiyorum boyle biri olacagini. benim anlamadigim husus bu iste , neye gore kime gore daha rahat diyorsun ki olay HEMDE TURKIYEDE BI UNIVERSITEYI DUSUNECEK OLURSAK,. Ben sana basortuyu tamamen islam olarak gosterdigimi dusunmuyorum , senin yorumun belki oyle olabilir.

ateist dememin sebebi ,bazi hocalarin artik bardagin son damlasina kadar gelip , hatta bardagi tasiran hal ve hareketlerinden dolayidir.Ben turkiyenin her universitesini bilemem zaten , bahsettigim hocalar o okuldaki ogrencilerin vs. bildigi kisiler. Bunun cok fazla ornegi var , bahsettigim 2 tane universite icinde olan seyler bunlar.

herneyse bazi konularda tartismanin sonu gelmez. Benim icinde bu konu bitmistir , daha da gelmem :)

technonur

Mesaj gönderen technonur » Sal Tem 17, 2012 12:04 am

konunun sacma ve gereksiz oldugu konunun taa basligindan anlasiliyor hicbir alman tutupta sana namaz kiliyorum demez ki uni ortaminda binbir cesit dine mensup insan var insanlari dinine gore yargilayacak adam olacagini sanmiyorum yapanlarda genelde muslumanlardir yaklasik 1 ay once falan due de ogrenci kurulu secimi vardi gi grubun adaylarini okudum baktim bircogu turk ve iclerinde bikac arap ismi var grubun adini okudugumda islam bilmem ne grubu arkadas bu nedir ne gereksiz bir olay ...
universitede birakin dini olarak gruplasmayida bilimsel olarak gruplasin belki yol alirsiniz.

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Prş Tem 19, 2012 3:25 pm

Belirtmem gerekli ki bir cok Alman ogrenci icin namaz kilanlar \'\'ilginc,komik \'\' (akla gelen komedi komikligi degil ) veya nasil soylesem \'\' notr\'\' bulunuyor.Bunu koyu bir sohbete indiginizde anlarsiniz.Ancak bu kisisel goruslerinden oteye gitmez..

Yani bu demek degil ki hor goruyorlar veya kutuplasmalara gidiliyor..Hayir ..
Bir escinsel , bir ateist ,bir musluman , bir hristiyan , bir agnostik ve bir yahudi ayni ortamda , ideolojilerini en asiri uclarda yasayarak sorunsuzca ayni cati altinda bulunabiliyorlar..

Bilmiyorum Turkiye\'de kac kisinin yukarida saydigim 6\'li gibi bir arkadas cevresi oldu veya boyle bir ortamda bulundu..Iste bu ,Almanya\'da hosgorunun ne boyutlarda oldugunu yansitir aslinda.

Ayni zamanda sizin hosgorunuzude.
Postmodern Kommentare fundamentalistischer Mentalitaeten
Fundamentalist zihniyetlerin postmodern yorumlari

MiTRaLYoZ

Mesaj gönderen MiTRaLYoZ » Prş Tem 19, 2012 4:19 pm

[quote]Staatsmann tarafindan yazilan metin:

Belirtmem gerekli ki bir cok Alman ogrenci icin namaz kilanlar \'\'ilginc,komik \'\' (akla gelen komedi komikligi degil ) veya nasil soylesem \'\' notr\'\' bulunuyor.Bunu koyu bir sohbete indiginizde anlarsiniz.Ancak bu kisisel goruslerinden oteye gitmez..

Yani bu demek degil ki hor goruyorlar veya kutuplasmalara gidiliyor..Hayir ..
Bir escinsel , bir ateist ,bir musluman , bir hristiyan , bir agnostik ve bir yahudi ayni ortamda , ideolojilerini en asiri uclarda yasayarak sorunsuzca ayni cati altinda bulunabiliyorlar..

Bilmiyorum Turkiye\'de kac kisinin yukarida saydigim 6\'li gibi bir arkadas cevresi oldu veya boyle bir ortamda bulundu..Iste bu ,Almanya\'da hosgorunun ne boyutlarda oldugunu yansitir aslinda.

Ayni zamanda sizin hosgorunuzude.[/quote]

Her kelimeye harfiyyen katiliyorum , ozellikle son paragrafin altina imzami atarim.

mavisim

Mesaj gönderen mavisim » Cum Tem 20, 2012 12:51 am

[quote]
2) tum turkleri bir vakumla dunyadan alalim ne kaybeder dunya oyle buyuk kulturun falan fistan varsa. bu soruya cevabini gercekten merak ediyorum.

3)ayni seyi almanlara yap ne kaybeder bak.[/quote]

Nerede oldugumuzu guzel vurgulamissiniz..+1
Degismeyen tek sey degisimdir!

mavisim

Mesaj gönderen mavisim » Cum Tem 20, 2012 12:53 am

[quote]

Ayni zamanda sizin hosgorunuzude.[/quote]

Almanya...Hosgorulu ve birey gibi yasayabilmenin ulkesi..
Degismeyen tek sey degisimdir!

John

Re: Almanlarin namaz kilan ogrencilere tavri nasil ?

Mesaj gönderen John » Çrş Tem 26, 2017 1:32 am

2017, doğu Almanya'da namaz kılanlara karşı gayet saygılı bir tutum var. Bütün öğlen süren derslerde namaza çıkılabiliyor. Okullarda genellikle mescit olmuyor, sessiz sakin gözünüze kestirdiğiniz uygun bir yerde kılabilirsiniz. İçiniz rahat olsun, yalnız cemaat yapmaya çalışan tiplerden uzak durun derim. İki gün sonra muahbbet Türkiye'deki gibi dini sohbet yapalım, müslüman grubu olalım...sonrasında da çıkarcılığa dönüyor. Bir sevap işleyeyim derken haram yola düşmeyin.

nonearthling2

Re: Almanlarin namaz kilan ogrencilere tavri nasil ?

Mesaj gönderen nonearthling2 » Çrş Tem 08, 2020 11:46 pm

§ yil önceki cevabimi düzeltme niteliginde yanitlayayim soruyu. Görünürde birsey demeseler bile arkandan islamist derler. Islamist her ne oluyorsa artik onlarda sorunca tam cevabini veremiyor. Televizyonun kafa boyamasi....