Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Almanlarin namaz kilan ogrencilere tavri nasil ?

Gunluk yasam, masraflar, yurtlar, yemekler... Hepsi burada...
peace3

Mesaj gönderen peace3 » Cum Tem 01, 2011 11:09 pm

Merhaba

Ozellikle almanyada universite egitimi almis arkadaslarin gozlemlerini bekliyorum

Almanlarin, ozelllikle universitelerde hocalarin Musluman ogrencilere karsi tavirlari nasil ? Mesela, namaz vakitleri ders aralarina gelince 10 dk namaz kilmak istiyorum diyene kucukde olsa bir yer gosterip yardimci olurlar mi ? Yada en acik sekilde sorayim, turkiyeden daha ozgur bir sekilde her yonuyle dinimizi en iyi sekilde takip edebilirmiyiz ?

ybrk

Mesaj gönderen ybrk » Cum Tem 01, 2011 11:58 pm

[quote]peace3 tarafindan yazilan metin:
Merhaba

Ozellikle almanyada universite egitimi almis arkadaslarin gozlemlerini bekliyorum

Almanlarin, ozelllikle universitelerde hocalarin Musluman ogrencilere karsi tavirlari nasil ? Mesela, namaz vakitleri ders aralarina gelince 10 dk namaz kilmak istiyorum diyene kucukde olsa bir yer gosterip yardimci olurlar mi ? Yada en acik sekilde sorayim, turkiyeden daha ozgur bir sekilde her yonuyle dinimizi en iyi sekilde takip edebilirmiyiz ?[/quote]

Bu kafayla Almanya\'ya gelecekseniz, hic kalkismayin bu islere. Ondan sonra vay Almanlar irkci vay Musluman dusmani diye ortaligi ayaga kaldirmayin. Dersten cikar gider evinde, camide namazini kilabilirsin.

Turkiye\'de dinini ozgur yasayamadigini dusunuyorsan, yurtdisina hic cikma. Turkiye\'den daha ozgur ulke bulamazsin bu konuda.

peace3

Mesaj gönderen peace3 » Cmt Tem 02, 2011 12:03 am

[quote]ybrk tarafindan yazilan metin:
Merhaba

Almanlarin, ozelllikle universitelerde hocalarin Musluman ogrencilere karsi tavirlari nasil ? Mesela, namaz vakitleri ders aralarina gelince 10 dk namaz kilmak istiyorum diyene kucukde olsa bir yer gosterip yardimci olurlar mi ? Yada en acik sekilde sorayim, turkiyeden daha ozgur bir sekilde her yonuyle dinimizi en iyi sekilde takip edebilirmiyiz ?[/quote]

Bu kafayla Almanya\'ya gelecekseniz, hic kalkismayin bu islere. Ondan sonra vay Almanlar irkci vay Musluman dusmani diye ortaligi ayaga kaldirmayin. Dersten cikar gider evinde, camide namazini kilabilirsin.

Turkiye\'de dinini ozgur yasayamadigini dusunuyorsan, yurtdisina hic cikma. Turkiye\'den daha ozgur ulke bulamazsin bu konuda.[/quote]

Muslumanim deyipde bir cok seyi zorlastiran insanlarla duzgun diyalog kurulamadigi icin oradaki insanlarin tavirlari nasil diye merak etmistim sadece. Insanlarin tavirlari, ulkeden ulkeye degisebiliyor o yuzden almanya nasil diye sordum. Belki hic duymadiniz ama Yeni Zelanda da, bir universitenin okul icine sirf Musluman ogrenciler var diye Mesjid yapmasi gibi ne kadar hosgorulu ve saygili olmasida bir gercek ? Bu turkiyede cogu yerde yok, hatta olanlarida kaldirabiliyorlar...

Baska fikirleri olanlar varsa, dinlemek isterim : )

ybrk

Mesaj gönderen ybrk » Cmt Tem 02, 2011 12:57 am

Okul icine ibadethane acmak okulun kendi kararidir. Lakin orasi akademik egitim yeridir, ibadethane degil. Bir dine ait bir sey acarsan, hepsine acmak zorunda kalirsin. Ona da ne okul yeter sonra, ne kampus.

Eger Turkiye\'de sirf bu yuzden dinini ozgur yasayamadigini iddia ediyorsan, o zaman benim Almanya\'daki okulumda da kilise yok. Gordun mu, Almanlar bile ulkesinde dinini ozgur yasayamiyor (!).

Ozgurluk kelimesini oyle bir kullaniyorsunuz ki, bilmeyen sanacak sanki Turkiye\'de ibadet yasagi var da yurtdisina sirf ibadet icin kacmaya calisiyorsunuz.
Turkiye\'de dini acidan buldugunuz ortama sukredin, yine ustune basarak soyleyeyim ki, oradaki ozgurlugu baska ulkede bulamazsiniz.

Hocalarin tavri konusuna gelince de, birincisi kimse sizin dininizi bilemez, alninizda yazmiyor malum. Anca tahmin edebilir.
Ortaligi tozu dumana katmadikca, okuldaki duzeni bozmadikca herkes herkese insanca yaklasiyor. Milliyetin, dinin onemi pek kalmiyor.
En azindan benim gozlemim boyle.

Istisnalar tabii olacaktir, mutlaka da vardir.

Hatta sana soyle bir ornek vereyim, bir gun bir sunum sonrasi Alman hoca bana hangi ulkeden geldigimi sordu. Malum sac - ten rengi vs. farkediliyor. Turkiye dedigimde de, bir belgesel izledigini, Topkapi Sarayi diye bir yeri gordugunu ve orada kutsal emanetlerin oldugunu ogrendigini anlatti. Cok etkilendiginden falan bahsetmisti.

Kisacasi kimse nasil bir hocaya ve hocalara denk gelecegini garanti edemez. En azindan benim su ana kadarki hocalarimin hicbirinde negatif bir yaklasim olmadi. Hatta bircogu ilk firsatini buldugunda nereden geldigimi sorup, Turk oldugumu ogrenince de gayet muhabbete baslayan insanlar.

peace3

Mesaj gönderen peace3 » Cmt Tem 02, 2011 12:05 pm

Tesekkurler tavsiyeleriniz icin : )

nazlim

Mesaj gönderen nazlim » Cmt Tem 02, 2011 3:36 pm

peace3 Ben henuz almanyada egitime baslamadim ama bir kac kere almanyaya gidip universitede ders dinlemisligim var. Orda kuzenlerim ve arkadaslariminda tecrubeleriylede Turkiye\'den daha ozgur inanclar konusunda. Hocadan namaz icin izin alacak kadarda saatin gitmiyor. Benim gezdigim okullarda mescid vardi. Turkiyede hala basortusu yasakken orda cok rahat bir sekilde universiteye girebiliyosun. Bir arkdas kilise yok demis universitede kiliseye gerek yok zaten. Hristiyanlik hakkinda pek bilgin yok sanirim. Sadece pazarlari ibadet gunleri onlarin. O da giderlerse.. Fakat musluman birinin inancina gore gunde 5 kez rabbinin huzuruna cikmasi gerekiyor. Sana sacma gelebilir fakat inanc meselesi..
peace3 kardesim meraklanma fazla sikinti olmaz yani orda.

peace3

Mesaj gönderen peace3 » Cmt Tem 02, 2011 5:44 pm

[quote]nazlim tarafindan yazilan metin:
peace3 Ben henuz almanyada egitime baslamadim ama bir kac kere almanyaya gidip universitede ders dinlemisligim var. Orda kuzenlerim ve arkadaslariminda tecrubeleriylede Turkiye\'den daha ozgur inanclar konusunda. Hocadan namaz icin izin alacak kadarda saatin gitmiyor. Benim gezdigim okullarda mescid vardi. Turkiyede hala basortusu yasakken orda cok rahat bir sekilde universiteye girebiliyosun. Bir arkdas kilise yok demis universitede kiliseye gerek yok zaten. Hristiyanlik hakkinda pek bilgin yok sanirim. Sadece pazarlari ibadet gunleri onlarin. O da giderlerse.. Fakat musluman birinin inancina gore gunde 5 kez rabbinin huzuruna cikmasi gerekiyor. Sana sacma gelebilir fakat inanc meselesi..
[/quote]

Merak ettigim konunun onemini anlayip, yazdigin bu mesaj icin gercekten cok tesekkur ederim...

Jeanne

Mesaj gönderen Jeanne » Cmt Tem 02, 2011 6:31 pm

Merhaba

Ogrenci-Ogretmen iliskisi Turkiye\'de ve bazi arap ulkelerinde oldugu gibi "bizden, sizden" gibi etiketlerle yurumedigi icin kimsenin hicbir dine alenen bir tavir gostermesi mumkun degildir, kaldi ki universitelerde-batida bulunanlar icin soyluyorum- her inanctan insan mevcut, inanclarini simge olarak boynunda tasiyan, turban, cuppe gibi kiyafetiyle belli edenler de var ama nihayetinde universite icerisinde kadro alip istedikleri kademelere gelebiliyorlar. Hatta katolik kilisesi yurdunda kalmama ragmen, radikal bir sekilde ortunen safi irk bir alman komsum bile var. Kimse kendisini garipsemiyor, yargilamiyor. Yabancilarin bir kismi ise mahalle baskisi yasatabiliyor. Mesela, Pakistan\'li bir arkadas ,Turk oldugumu ogrendikten sonra, benden izinsiz yemek dolabimi inceleyip "su yiyecek domuz yagi icerebilir, bence atmalisin" demeye curret etmis, "domuz eti yemedigimi nerden biliyorsun?" yanitini almisti. Boyle insanlar ise nezaketsiz olarak goruluyor ve dislaniyor, soylemek isterim.

Biriyle tanistiginizda ya da calistiginizda, "hangi dindensin?" diye sormazsiniz, sorulduysa milliyetinizi soylersiniz, merak ediyorsaniz
geldigi yeri sorarsiniz lakin yaftalamak icin degil. Her yerin iyisi ya da kotusunun oldugu biliniyor, genelleme yapanlar da olacaktir ama neticede onemli olan sizin gosterdiginiz tavirdir. Turkiye\'de bulunmus siyahi bir arkadasim anlatmisti: "Musluman\'im deyince tavri degisen esnaf, taksici var sizin ulkenizde, cok tuhaf karsilamistim" demisti, burada ne yazik ki kimi muslumanlar haric dinini reklam ede ede yasayan insanlara rastalamazsiniz. Herkes umumi hayata uygun sekilde kendi hususi ihtiyaclarini gideriyor. Open minded, acik fikirli oldugunuz surece burada her kimlikle barinabilirsiniz.

peace3

Mesaj gönderen peace3 » Cmt Tem 02, 2011 6:50 pm

Zaten duzgun bir Musluman olarak yasabilirsem seninde dedigin gibi \'\'open minded\'\' olan kimsenin bir tepkisini cekmem, hatta onlarinda hosgoruyle yardimci bile olacaklarini zannediyorum. Ben sadece bu \'\'close minded\'\' olan insanlardan cok var mi, olumsuz bir tepki alip zorluk cikartirlarmi diye merak ettim. Yani bosu bosuna, daha zorlanaacagim bir yere gitmeyim diye.

tesekkur ederim sanada Jeanne

ywzslm

Mesaj gönderen ywzslm » Pzr Tem 03, 2011 12:23 pm

Zaten duzgun bir Musluman olarak yasabilirsem seninde dedigin gibi \'\'open minded\'\' olan kimsenin bir tepkisini cekmem, hatta onlarinda hosgoruyle yardimci bile olacaklarini zannediyorum. Ben sadece bu \'\'close minded\'\' olan insanlardan cok var mi, olumsuz bir tepki alip zorluk cikartirlarmi diye merak ettim. Yani bosu bosuna, daha zorlanaacagim bir yere gitmeyim diye.

tesekkur ederim sanada Jeanne[/quote]

benden sana ufak bir tavsiye;

"yolcuya bakip yola cikilmaz"

nonearthling2

Mesaj gönderen nonearthling2 » Cmt Tem 14, 2012 1:21 pm

[quote]nazlim tarafindan yazilan metin:

[/quote]

Super cevap vermessin. Namaz di hocadan izin almak di denilince gordun mu yine tepki bizim turklerden geldi.Almanlar bu kadar tepki gostermez.

Sakura

Mesaj gönderen Sakura » Cmt Tem 14, 2012 5:12 pm

[quote]

Bu kafayla Almanya\'ya gelecekseniz, hic kalkismayin bu islere.[/quote]

+666

[ Ilk zamanlarindaki gibi bir formatta olsa bu forum acmistim Pandora nin kutusunu da neyse :) ]

MiTRaLYoZ

Mesaj gönderen MiTRaLYoZ » Cmt Tem 14, 2012 5:50 pm

[quote]ybrk tarafindan yazilan metin:

Turkiye\'de dinini ozgur yasayamadigini dusunuyorsan, yurtdisina hic cikma. Turkiye\'den daha ozgur ulke bulamazsin bu konuda.[/quote]

ne varmis arkadasin kafasinda , adam vaktinde namazini kilmak istiyor bunu sen ya da ben mi sorgulayacagim ? birakta kendisi karar versin. Ayrica arkadas universite icinde ki olaydan bahsediyor , gelip mahalle camisinde namaz kilmaktan bahsetmiyor.Eger karsilastirdigimiz olay Universite icinde dinle alakali bi durumsa , heralde sen yanlislikla yazdin turkiyede daha ozgurce dinini yasayabilirsin diye. Soyledigin sozun ne kadar dogru ne kadar yanlis oldugunu da su haberi okuyarak anlayabilirsin.

Bahsettigim haber;(bu haber gibi 1000lerce bulabilirsin turkiyede,almanyayi daha tanimadim ama hollandada 1 tane dahi bulamazsin)

Ege Universitesi (EU) Fen Fakultesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Bolumu Ogretim Uyesi Prof. Dr. E. Rennan Pekunlu, okulun giris kapisinda nobet tutarak basortulu ogrencileri iceriye almiyor. Okul girisinde basortulu ogrencilerin fotograflarini ceken profesor, ardindan kapinin arkasina gecerek basortulu ogrencilerin girisine izin vermiyor. Yuzunu kagit ile gizleyen Pekunlu, basi acik ogrenciler gelince okulun kapisini aciyor, zorluk cikarmiyor.

boyle bisey olabilir mi ya, bu adamami kalmis milletin giyim tarzi, o zaman mini eteklileri de almasinlar,kimin karismaya hakki var ki ? simdi soyle bu mu ozgurluk ? birak namaz kilmayi ogrenciler okula giremiyor. Turkiyeden daha berbat bi ulke yoktur emin ol.zaten hocalarin cogu ateist kalanida komunist , basortulu ogrenci gelsede yaz okuluna birakip para kirsak diyenler de bi o kadar fazla. Simdi hala turkiyede bi universitede dinini yasayabilmenin daha rahat oldugunu dusunuyor musun ?

Sakura

Mesaj gönderen Sakura » Cmt Tem 14, 2012 6:08 pm

Fuzuker yada Funderschatten basiniz bu konuya lutfen kilidi =)

MiTRaLYoZ

Mesaj gönderen MiTRaLYoZ » Cmt Tem 14, 2012 6:11 pm

[quote]Sakura tarafindan yazilan metin:

Fuzuker yada Funderschatten basiniz bu konuya lutfen kilidi =)[/quote]

niye oyle soyledin ki Sakura :) medeni insanlar gibi tartisiyoruz.

Sakura

Mesaj gönderen Sakura » Cmt Tem 14, 2012 6:16 pm

Forumun kurallari adi altindaki noktalardan bazilari:

7-) Forumda siyasal amacli konular acmak ve mesajlar yazmak yasaktir. Taraftari oldugunuz gorusun burada bir onemi yoktur. Burasi demokratik bir ogrenci platdormudur ve siyasete burada yer yoktur. Illa ki goruslerinizi yansitmak istiyorsaniz, tuttugunuz futbol takimi ile ilgili mesajlar yazabilirsiniz. Siyasi mesajlar farkedildigi anda moderatorler tarafindan silinecektir. Kisinin durumu ikinci defa tekrarlamasi durumunda 3 gunluk, 3. defa tekrarlamasi durumunda ise suresiz olarak banlanir.

8-) DS forumlarinda dini konulara yer vermek de yasaktir. Dini misyon tasiyan mesajlar moderatorler tarafindan silinecek ve siyasal mesaj yazanlar ile ayni cezalari alacaklardir.

9-) Mesaj ve konularda dinleri, dilleri, milletleri asagilayici mesajlara yer vermek yasaktir. Bu kural butun din, dil ve milletler icin gecerlidir. Mesajlarinizda genelleme yapmamaya ozen gosteriniz. Insanlarin kirilmasina sebebiyet verebilirsiniz. Bu tarz durumlarda kisi once uyarilir ve eger tutumunu devam ettirirse banlanir.

Yeterli mi sizce neden oyle bir talepte bulunmam cunku onlar burda tartisilmaya acilmis olsa Pandora nin kutusunu coktan acmistim :o
Forumun ilk anindan beri burda olanlar bilirler burda daha once neler oldugunu :D

Bu yukardakilere katilmiyorsaniz birsey diyemem

MiTRaLYoZ

Mesaj gönderen MiTRaLYoZ » Cmt Tem 14, 2012 6:20 pm

Forumun kurallari adi altindaki noktalardan bazilari:

7-) Forumda siyasal amacli konular acmak ve mesajlar yazmak yasaktir. Taraftari oldugunuz gorusun burada bir onemi yoktur. Burasi demokratik bir ogrenci platdormudur ve siyasete burada yer yoktur. Illa ki goruslerinizi yansitmak istiyorsaniz, tuttugunuz futbol takimi ile ilgili mesajlar yazabilirsiniz. Siyasi mesajlar farkedildigi anda moderatorler tarafindan silinecektir. Kisinin durumu ikinci defa tekrarlamasi durumunda 3 gunluk, 3. defa tekrarlamasi durumunda ise suresiz olarak banlanir.

8-) DS forumlarinda dini konulara yer vermek de yasaktir. Dini misyon tasiyan mesajlar moderatorler tarafindan silinecek ve siyasal mesaj yazanlar ile ayni cezalari alacaklardir.

9-) Mesaj ve konularda dinleri, dilleri, milletleri asagilayici mesajlara yer vermek yasaktir. Bu kural butun din, dil ve milletler icin gecerlidir. Mesajlarinizda genelleme yapmamaya ozen gosteriniz. Insanlarin kirilmasina sebebiyet verebilirsiniz. Bu tarz durumlarda kisi once uyarilir ve eger tutumunu devam ettirirse banlanir.

Yeterli mi sizce neden oyle bir talepte bulunmam cunku onlar burda tartisilmaya acilmis olsa Pandora nin kutusunu coktan acmistim :o[/quote]

iyide burada hic bir dini kotuleme veya hicbir siyasi partiye saygisizlikda yok , ama laf lafi acar diyorsan dogru soyluyorsun , bu tartismani sonu bence de gelmez. :) ayrica bu yazdiklarim benim gorusum degil , turkiyede bir universitede olan seyler , kaynagida belli haberin videosu da var.

Sakura

Mesaj gönderen Sakura » Cmt Tem 14, 2012 6:24 pm

Kimseye onu soyle yapti yada boyle yapti gibi bir imada bulunmadim. Sonucta " DS forumlarinda dini konulara yer vermek de yasaktir." yada siyasi olgular yeterli konuyu iptal etmeye :) Ordaki maddelere gore
Acikcasi bu tarz konularin gidisati hemen hemen hep bellidir. Ondan is o noktaya varmadan iptal etmek en hayirlisidir herkes icin :)

MiTRaLYoZ

Mesaj gönderen MiTRaLYoZ » Cmt Tem 14, 2012 6:27 pm

Kimseye onu soyle yapti yada boyle yapti gibi bir imada bulunmadim. Sonucta " DS forumlarinda dini konulara yer vermek de yasaktir." yada siyasi olgular yeterli konuyu iptal etmeye :) Ordaki maddelere gore
Acikcasi bu tarz konularin gidisati hemen hemen hep bellidir. Ondan is o noktaya varmadan iptal etmek en hayirlisidir herkes icin :)[/quote]

haklisin hocam :)bu arada su pandoranin kutusunu sen yaz bana ozelden icinde kalmasin :)

Sakura

Mesaj gönderen Sakura » Cmt Tem 14, 2012 6:32 pm

Daha once acinca insan o kutuyu bir dahakine acmak istemiyor yasananlardan sonra. Ondan o kutu sakli kalsin o odasinda :)

Herneyse ortak bir paydada bulustugumuza sevindim.