Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Almanlarin namaz kilan ogrencilere tavri nasil ?

Gunluk yasam, masraflar, yurtlar, yemekler... Hepsi burada...
MiTRaLYoZ

Mesaj gönderen MiTRaLYoZ » Cmt Tem 14, 2012 6:35 pm

[quote]Sakura tarafindan yazilan metin:

Daha once acinca insan o kutuyu bir dahakine acmak istemiyor yasananlardan sonra. Ondan o kutu sakli kalsin o odasinda :)

Herneyse ortak bir paydada bulustugumuza sevindim.[/quote]

madem oyle diyosun , sen bilirsin :)

ybrk

Mesaj gönderen ybrk » Cmt Tem 14, 2012 7:55 pm

[quote]MiTRaLYoZ tarafindan yazilan metin:

[quote]ybrk tarafindan yazilan metin:

Bu kafayla Almanya\'ya gelecekseniz, hic kalkismayin bu islere. Ondan sonra vay Almanlar irkci vay Musluman dusmani diye ortaligi ayaga kaldirmayin. Dersten cikar gider evinde, camide namazini kilabilirsin.

Turkiye\'de dinini ozgur yasayamadigini dusunuyorsan, yurtdisina hic cikma. Turkiye\'den daha ozgur ulke bulamazsin bu konuda.[/quote]

ne varmis arkadasin kafasinda , adam vaktinde namazini kilmak istiyor bunu sen ya da ben mi sorgulayacagim ? birakta kendisi karar versin. Ayrica arkadas universite icinde ki olaydan bahsediyor , gelip mahalle camisinde namaz kilmaktan bahsetmiyor.Eger karsilastirdigimiz olay Universite icinde dinle alakali bi durumsa , heralde sen yanlislikla yazdin turkiyede daha ozgurce dinini yasayabilirsin diye. Soyledigin sozun ne kadar dogru ne kadar yanlis oldugunu da su haberi okuyarak anlayabilirsin.

Bahsettigim haber;(bu haber gibi 1000lerce bulabilirsin turkiyede,almanyayi daha tanimadim ama hollandada 1 tane dahi bulamazsin)

Ege Universitesi (EU) Fen Fakultesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Bolumu Ogretim Uyesi Prof. Dr. E. Rennan Pekunlu, okulun giris kapisinda nobet tutarak basortulu ogrencileri iceriye almiyor. Okul girisinde basortulu ogrencilerin fotograflarini ceken profesor, ardindan kapinin arkasina gecerek basortulu ogrencilerin girisine izin vermiyor. Yuzunu kagit ile gizleyen Pekunlu, basi acik ogrenciler gelince okulun kapisini aciyor, zorluk cikarmiyor.

boyle bisey olabilir mi ya, bu adamami kalmis milletin giyim tarzi, o zaman mini eteklileri de almasinlar,kimin karismaya hakki var ki ? simdi soyle bu mu ozgurluk ? birak namaz kilmayi ogrenciler okula giremiyor. Turkiyeden daha berbat bi ulke yoktur emin ol.zaten hocalarin cogu ateist kalanida komunist , basortulu ogrenci gelsede yaz okuluna birakip para kirsak diyenler de bi o kadar fazla. Simdi hala turkiyede bi universitede dinini yasayabilmenin daha rahat oldugunu dusunuyor musun ?[/quote]

Konunun ustunden 1 sene gecmis ama hortlatip bana soru sordugun icin soyleyeyim. Burada sagdan soldan haber kopyalamak yerine, once Turkce ogrenirsen benim o cumleyi neden yazdigimi anlaman kolaylasir. Okudugunu anlama yetenegini gelistirirsen, belki bir gun tartisma firsati bulabiliriz.

Dini anlamda Turkiye kadar ozgur ulke bulamazsin, egerki konu Muslumanlik ise. Bu fikrimin arkasindayim.

Konuyu basortusune getirip yag gibi uste cikmaya calismak yerine, Turkiye\'de olayin neden bu sekle geldigini arastirsan, hem kafa olarak aydinlanirdin, hem de basortusu gibi bir konu yuzunden Turkiye - Almanya karsilastirmasi yapmazdin. Bir de dini vecibeleri sadece basortusune indirgemek din konusunda ne kadar genis bakisli oldugunuzu ortaya koymus.

Ha bir de son bir sey. Turk hocalara ateist ve komunist demissin. Kisacasi hocalari dinsiz ilan etme mertebesinde goruyorsun saniyorum kendini. Hani o bildigin dinini yasamak konularindan bahsediyorsun ya, Muslumanlikta kimseyi dinsiz ilan etme hakkina sahip degilsin. Benim icin konu burada bitmistir.

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Cmt Tem 14, 2012 8:45 pm

[quote]peace3 tarafindan yazilan metin:

Merhaba

Ozellikle almanyada universite egitimi almis arkadaslarin gozlemlerini bekliyorum

Almanlarin, ozelllikle universitelerde hocalarin Musluman ogrencilere karsi tavirlari nasil ? Mesela, namaz vakitleri ders aralarina gelince 10 dk namaz kilmak istiyorum diyene kucukde olsa bir yer gosterip yardimci olurlar mi ? Yada en acik sekilde sorayim, turkiyeden daha ozgur bir sekilde her yonuyle dinimizi en iyi sekilde takip edebilirmiyiz ?[/quote]

Selamlar

Basligi kilitlemeye gerek duymuyorum , normal bir soru sormus arkadas.Elestirim ise son sorunu oldukca absurt ve klise buluyorum.

1-
Musluman ogrenci Almanya\'da dolu...Herhangi bir baski veya mudahale vs normalde yok.Ancak muslumanlar hakkinda on yargilar COK.
Hocalar senin ne oldugunla ya da namaz kildiginla ilgilenmez. (Istisnalar kaideyi bozmaz)

2-
Ders esnasinda namaz kilmak istersen , uygulamali bir ders degilse istedigin zaman sinifi / anfiyi terk edebilir , isin bittikten sonra tekrar girebilirsin.Ancak uygulamali dersler nasil olur onu bilemiyorum ,teknik bolum okuyan arkadaslar daha iyi bilirler. Hic bir hoca senin icin ders suresini bekletmez ya da sen geldikten sonra tekrar anlatmaz.
Ayrica her binada mescid vs yok ,olan bir yere gitmen,abdest alman vs derken 10dk\'dan uzun surecektir.
Ve ek olarak musait buldugun heryerde namaz kilabilirsin ,kible icin naparsin bilemem.

3-
Almanya\'da dini sebeplerle sunnet olmanin yasak oldugunu soylersem heralde Turkiye\'yle kiyaslama yapmanin hatali oldugunu farketmis olursun.
Ve Turkiye\'de artik her universiteye hatta tiyatro / opera / Spor salonlari / Bankalar vs gibi yerlere mescid yapildigini ve kadinlarin baslarinda cesitli tekstil kumaslariyla universitelere artik girebildiklerini hatirlatmak isterim.

Tavsiyem ;

Namaz kilarken biliyorsun ki kazasini kilabilirsin daha sonra .Zira uygulamali ders olsun olmasin o anda derse konsantre olman cok onemli...Zira Allah affeder hoca affetmez.
Kazasini kilinca daha az bonus puan aldigini dusunuyorsan yapacak bir sey yok :) Geldiginde ilk isin namaz kilinacak yerleri aramak olur , ve cok zorlanacagini zannetmiyorum.
Postmodern Kommentare fundamentalistischer Mentalitaeten
Fundamentalist zihniyetlerin postmodern yorumlari

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Cmt Tem 14, 2012 8:47 pm

Tekin, insanlarin inanciyla neden dalga geciyorsun? yok bonus puani falan ayip degilmi?

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Cmt Tem 14, 2012 8:49 pm

Dalga gecmedim Cubbeli Ahmed hoca gibi biraz mecazi bir anlatim yapmayi severim :)

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Cmt Tem 14, 2012 8:51 pm

tovbe estafurullah. Cubbeliyle ne alakasi var, lutfen inanclarimizla dalga gecme. inanmiyorsan da kendine inaniyorsan da, ateistler su sorunun da cevabini aciklasin: kedi neden hep 4 ayak ustune duser? hadi buyur cevapla tekin.

orpheous

Mesaj gönderen orpheous » Cmt Tem 14, 2012 9:22 pm

ilim irfan yuvasinda kafanizi kurcalayan sacma konulara bir bakin derim bence..orda buyuk bir bulus veya projeye nasil ortak olabilirimin derdine dusun..calismakta ibadettir..hani korkun varsa oradan kurtarirsin..bir arkadas almanya\'ya bu kafayla gelmeyin demis..evet bencede..

Sakura

Mesaj gönderen Sakura » Cmt Tem 14, 2012 9:23 pm

Konuyu hortlatan yakku . Bir art niyet ariyacak olursak onda ararim sahsen.

Sagim solum dort bir yanim Pavlovlar sarmis :)

Salya sumuk aglayan birseylerin otesindeki cevabini verebilir belki Fuzuker :P

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Cmt Tem 14, 2012 9:37 pm

[quote]orpheous tarafindan yazilan metin:

ilim irfan yuvasinda kafanizi kurcalayan sacma konulara bir bakin derim bence..orda buyuk bir bulus veya projeye nasil ortak olabilirimin derdine dusun..calismakta ibadettir..hani korkun varsa oradan kurtarirsin..bir arkadas almanya\'ya bu kafayla gelmeyin demis..evet bencede..[/quote]

Bunun ustune daha denecek ne varki.:)

Elin yabancisi kendini arastirmalara ve gelistirmeye verir bizimkiler yok fetosun cemaati, yok bunun cemaati vs onun bunun pesinde surunur yerinde sayar kalir. Su cagda halen batil kavramlarla ugrasacagimiza kendimizi biraz daha egitime versek iyi olur. Yoksa pavlov deneylerindeki kobaylardan farkimiz kalmaz.

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Cmt Tem 14, 2012 9:37 pm

Kisisel goruslerinizi yazmayin arkadaslar , konu amacini asmasin.
Lutfen sadece cevaba yonelik tarafsiz degerlendirmelere yer verelim.

Also bitte bitte bitte nur sachliche Beurteilungen.

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Cmt Tem 14, 2012 9:42 pm

sen yazarken iyiydi ama, bak bak yoneticiyim diye sitede nasil da kasiliyoo. alin sunu asagi.. yezid seni..

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Cmt Tem 14, 2012 11:26 pm

[quote]nazlim tarafindan yazilan metin:

peace3 Ben henuz almanyada egitime baslamadim ama bir kac kere almanyaya gidip universitede ders dinlemisligim var. Orda kuzenlerim ve arkadaslariminda tecrubeleriylede Turkiye\'den daha ozgur inanclar konusunda. Hocadan namaz icin izin alacak kadarda saatin gitmiyor. Benim gezdigim okullarda mescid vardi. Turkiyede hala basortusu yasakken orda cok rahat bir sekilde universiteye girebiliyosun. Bir arkdas kilise yok demis universitede kiliseye gerek yok zaten. Hristiyanlik hakkinda pek bilgin yok sanirim. Sadece pazarlari ibadet gunleri onlarin. O da giderlerse.. Fakat musluman birinin inancina gore gunde 5 kez rabbinin huzuruna cikmasi gerekiyor. Sana sacma gelebilir fakat inanc meselesi..
peace3 kardesim meraklanma fazla sikinti olmaz yani orda.
[/quote]

Hristiyanlik hakkinda eksik bilgin var.
Bazi kampuslerde \'\'Kapelle\'\' vardir kucuk bir ibadet odasi ve bir cok Hristiyan gunluk olarakda ibadet ederler kimisi gunde 3 veya 5 vakit kimisi ise 7 vakit...
Tabi bunu arzuya gore gunluk, haftalik ve yillik olarak yapanlarda var.Her duyulan can sesi her zaman ibadet anlamina gelmesede her gun belirli saatlerde duydugumuz can sesi dua ve ibadete cagridir.
Kilise ise evet cuma namazinin bir benzeri onlar icin.

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Cmt Tem 14, 2012 11:28 pm

[quote]Okyanus tarafindan yazilan metin:

rahip kiyafetiyle universitede derse girebiliyormuyuz?[/quote]

Isteyen tanga veya incir yapraklariyla cinsel organlarini oreterekde girebilir.Tabi Islamoloji bolumu okumuyorsaniz.;)

yildiz20

Mesaj gönderen yildiz20 » Cmt Tem 14, 2012 11:52 pm

ya nedense hep tartisma konusu dinler uzerinden islam oluyor. turklerin sarildiklari kulturunu aldiklari konu islam. fakat arab islami gibi degil turkler dini daha farkli yorumluyor. kuturun neyse uzerinde taristigin konu o oluyor. persler islami savunmaz adamlarin arkasinda kultur var. fakat turkiyedeki islam degerlerin cok daha fazlasini burda rahat yasayabilirsin istediginiz kadar namaz kilabilirsiniz egitimli insan daha fazla oldugu icin herkes kendi isiyle ilgilenir. kimse senin inancina karismaz . turkiyede oructa sigara icip dayak yiyen cok duyduk burda bunlari yasamazsin. arastiran olursa haberleri falan vardir heralde.

sunnet olayi koln 1 mahkemedeki 1 hakimin karari fakat stk baskisindan sonra merkel bile aciklama yapti yasak olma gibi bir durum yok diyerek. baski olmaza yasaklarlardi tabi yahudilerin sunet oldugunu unutmamak lazim adamlar olayi hitlere kadar bagldai hemen:)

butun yorumlari okuduktan sonra yazdim biseyler

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Cmt Tem 14, 2012 11:59 pm

Sunnet suanda Almanya\'da yasak..Hukumet bir aciklama yapti ama bu konuda kanun cikartacagi belirsiz.

Ayrintili bilgiyi buradan alabilirsin;
http://www.spiegel.de/politik/deutschla ... 44273.html

yildiz20

Mesaj gönderen yildiz20 » Pzr Tem 15, 2012 12:19 am

[quote]Staatsmann tarafindan yazilan metin:

Sunnet suanda Almanya\'da yasak..Hukumet bir aciklama yapti ama bu konuda kanun cikartacagi belirsiz.

Ayrintili bilgiyi buradan alabilirsin;
http://www.spiegel.de/politik/deutschla ... 44273.html[/quote
]
burda koln olayi anlatiliyor. herhangi bir yasak yok fakat doktor kendini riske atmak istemiyor. islem yapilamaz demiyor. sunnet yasaktir diye bir yasa yok . yorumda olay bitiyor. doktor yapar dava acarlar doktor sikitiya girer cunku olay korperverletzung olarak yorumlamis mahkeme .

dogrudur koln doktor gerceten korperverletzung yapmis bunu genele yaymak istiyorlar. tepki olusmasa otomatikmen yasaklanacakti tepki sonrasi yasalasmasinin onu kesildi . ve duzene oturtulmaya calisiliyor. korperverletzung olarak tanimlarsan ailede suclu jugendamt gelir cocugu alir gotur sen bunu yaraldin diye. yada ben yanlis yorumluyorum:)

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Pzr Tem 15, 2012 12:55 am

Kismen yanlis yorumluyorsun.Olay sadece Koln ile sinirli degil.
Kanun olarak bir yasaktan bahsetmiyoruz , yarginin koymus oldugu bir yasaktan bahsediyoruz.Mahkemeler bagimsizdir , Turklere vize kararinda da bir cok mahkeme vize uygulanamaz dedi ancak kanun olarak gecmedi.. Ve aynen ehliyet alma, oy kullanma gibi bircok alanda oldugu gibi cocuk 18 yasina geldikten, akil bagli olduktan sonra kendi sunnetine kendisi karar verecektir demek bu mahkeme hukmu.

Ornek olarak kapali mekanlarda ki sigara yasagi...Isteyen icer hic kimse bir sey demedigi surece ancak yakalandiginda cezai islem uygulanir.
Yani sunnet edilemez diye bir sey yok , edilirse cezai islem uygulanir hem doktor hemde ebeveynler icin gecerli bu.

Ama bu karar emsal teskil ettigi icin Almanya\'da Sunnet mahkeme karariyla yasaklanmis durumda.

bjk_oguz

Mesaj gönderen bjk_oguz » Pzr Tem 15, 2012 3:11 am

Diger ogrenciler baslarini dersten kaldirip sinavlarini gectiler de musluman ogrencilerle ugrasmasi kaldi :) Sacmalik !

yildiz20

Mesaj gönderen yildiz20 » Pzr Tem 15, 2012 11:28 am

[quote]Okyanus tarafindan yazilan metin:

[quote]yildiz20 tarafindan yazilan metin:

ya nedense hep tartisma konusu dinler uzerinden islam oluyor. turklerin sarildiklari kulturunu aldiklari konu islam. fakat arab islami gibi degil turkler dini daha farkli yorumluyor. kuturun neyse uzerinde taristigin konu o oluyor. persler islami savunmaz adamlarin arkasinda kultur var. fakat turkiyedeki islam degerlerin cok daha fazlasini burda rahat yasayabilirsin istediginiz kadar namaz kilabilirsiniz egitimli insan daha fazla oldugu icin herkes kendi isiyle ilgilenir. kimse senin inancina karismaz . turkiyede oructa sigara icip dayak yiyen cok duyduk burda bunlari yasamazsin. arastiran olursa haberleri falan vardir heralde.

sunnet olayi koln 1 mahkemedeki 1 hakimin karari fakat stk baskisindan sonra merkel bile aciklama yapti yasak olma gibi bir durum yok diyerek. baski olmaza yasaklarlardi tabi yahudilerin sunet oldugunu unutmamak lazim adamlar olayi hitlere kadar bagldai hemen:)

butun yorumlari okuduktan sonra yazdim biseyler[/quote]

pardonda senin kafan falan guzel heralde. turkluk kac bin yildir var islam kac yildir var? turkler kulturunu islamdan mi almis arkadasim ne yazdigina dikkat edip yaz.[/quote]

ben turkluk yok demedim. dogru duzgun bir kultur yok dedim bunun icin islamin arkasina kaliyor dedim. osmanli bilmiyorum kac yil dunyaya hakim olmus mimar sinanin 3-5 eseri d ve batarken 2-3 saray disinda ne birakmis. para bittikce savas yapmanin disinda
2) tum turkleri bir vakumla dunyadan alalim ne kaybeder dunya oyle buyuk kulturun falan fistan varsa. bu soruya cevabini gercekten merak ediyorum.
3)ayni seyi almanlara yap ne kaybeder bak.

mbasalak

Mesaj gönderen mbasalak » Pzt Tem 16, 2012 12:45 am

Herkes istedigine inanir buna kimsenin karisma hakki yok,islamiyeti tam anlamiyla yasamayan topllumlar goren kor gibidir,avrupa zamaninda osmanlilardan teknolojiyi aldi ve suan cok ilerledi,fatih zamanindaki gibi islamiyeti dogru yorumlayanlar olsaydi ne osmanli yikilirdi nede avrupa bugun bizden ilerde olurdu.
Hz ali ilim icin ne demis,ilim cinde bile olsa alip gelmek lazim.
Ama islamiyet sadece namaz kilmak,oruc tutmak degildir,ilim ve fendede muslumanin onde olmasi gerekmektedir.
Namaza gelince zamaninda kilinmayan mazeretsiz(okul,ders,her hangi bir yerde calisma(bunlar mazeret sayilmaz)) namazin kiymeti farz namazin milyonda biri degildir. O yuzden arkadaslar forumda kullanilan bir lafi ben burada tekrar edeyim kesin bir bilginiz yoksa yanlis bilgi vermektense hic vermeyin daha iyidir.
Soruyu soran arkadasa itafen almanyada namaz vakitleri arasinda cok zaman var o yuzden namazini rahat kilabilecek yer bulursun.
Ornegin oglen namazi 13:30 ikindi namazi 18:00 :aksam namazi 22:00 dadir herkese hayirli geceler.
-Zaman en buyuk hazine Sabir ise en gerekli bir nimettir.-