Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Oturum Uzatma

Gunluk yasam, masraflar, yurtlar, yemekler... Hepsi burada...
ybrk

Oturum Uzatma

Mesaj gönderen ybrk » Sal Haz 28, 2011 7:55 pm

Arkadaslar merhaba,

Gecen sene Eylul\'de basladim burada yuksek lisansa, oturum iznim bu sene Eylul sonu bitiyor.
Yaz tatili malum Turkiye\'ye donecegim, tekrar Almanya\'ya donusum 14 Eylul olacak. 30 Eylul\'de de oturma iznim bitiyor.

Geldigim gibi oturumu uzatmaya gidecegim, yani 15 Eylul\'de, lakin arada 2 hafta gibi bir sure kalmasindan dolayi, icime de kurt dusmuyor degil :)

Havaalaninda hop kardes bu oturma izni bitmek uzere gibi bir killik cikarirlar mi?

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Oturum Uzatma

Mesaj gönderen Physiker » Çrş Haz 29, 2011 1:27 pm

bir sorun cikmaz. once pis pis siritir ve sana dein aufenhaltserlaubnis laeuft in 2 Wochen ab. Wissen Sie Bescheid nee? diye bir cumle kurar. Ya weiß ich Bescheid, danke de gec. :)

Ornek:

http://www.deutschstudent.de/forum/view ... post_32414

ybrk

Oturum Uzatma

Mesaj gönderen ybrk » Çrş Haz 29, 2011 1:35 pm

Ben de oyle dusunuyorum da, iste adamlardaki burokrasi yuzunden insan rahat olamiyor.

Gecen sene vizeyi oturuma cevittirdigimde kadin ustune basa basa, zamaninda uzatacaksin bunu, seneye oyle 2 gun kala gelip de benim oturum bitiyor sunu uzatsaniz sakin demeyesin demisti ;)

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Oturum Uzatma

Mesaj gönderen Physiker » Çrş Haz 29, 2011 2:24 pm

ilk sene oyle bir trip atiyorlar. Ama 3. seneden sonra alisiyorlar. Bir arkadas icin yabancilar polisine gitmistim, oturumun bitmesine 6 hafta vardi, gittigimde kendim icin geldigimi sanip cok sasirmislardi gecen sene.

ybrk

Oturum Uzatma

Mesaj gönderen ybrk » Çrş Haz 29, 2011 3:11 pm

[quote]Physiker tarafindan yazilan metin:
ilk sene oyle bir trip atiyorlar. Ama 3. seneden sonra alisiyorlar. Bir arkadas icin yabancilar polisine gitmistim, oturumun bitmesine 6 hafta vardi, gittigimde kendim icin geldigimi sanip cok sasirmislardi gecen sene.[/quote]

Peki erken uzatmaya gittigin zaman, gecerlilik suresi nasil oluyor?
Simdi benim Eylul 2011 bitiyor, Temmuz\'da Turkiye\'ye donmeden uzattirsam diyorum ama bu sefer de 2012 Temmuz\'a kadar mi uzatirlar, yoksa 2012 Eylul\'e kadar mi? Cunku Temmuz benim isime yaramaz, okul en erken Agustos sonu 2012 bitiyor.

reportr05

Oturum Uzatma

Mesaj gönderen reportr05 » Prş Haz 30, 2011 12:26 pm

soyle bir sey yapiyorlar:

senin sommersemester ne zaman bitiyorsa o zamana kadar sana oturma izni veriyorlar benim de aynisi mesela ben de onumuzdeki hafta gidip vizemi uzaticam ama daha eylul sonunda bitiyo benim vize bir senelik alirsam yine bir dahaki eylul sonuna kadar vize almis olacagim. o konuda bi sikintin olmasin yani.

ybrk

Oturum Uzatma

Mesaj gönderen ybrk » Prş Tem 07, 2011 8:12 pm

Arkadaslar bugun sabah icimden bir ses durttu, kalk git yabancilar dairesine diye. Iyiki de gitmisim.

Memurla gorustum, adam dedi su su belgeleri getir, sonra Agustos sonu gelir alirsin oturumunu. Dedim ne Agustos\'u ben 2-3 hafta sonra Turkiye\'ye donuyorum, 14 Eylul\'e kadar da yokum.

Adam dedi ben de tatile gidiyorum. Nasil bir isse aklim almadi, 1 memur mu bakiyor Allah askina, adam tatile gidiyor diye 2 ay oturum bekleyecek millet sanki.

Eylul ayinda uzatmaya geleyim dedigimde ise sicak bakmadi. Ilk once nedenini anlamadim, bir yerleri aradi sordu falan. Daha sonra acikladi. 1 Eylul\'den itibaren Almanya\'da oturumlar degisecekmis. Artik pasaporta vize gibi yapistirilmayacakmis, kimlik karti seklinde verilecekmis. Yeni sisteme gecince talep cok olacagindan, oturum uzatma islemin rahat 3-4 haftayi bulur dedi. Yani ben 15 Eylul\'de gotursem belgeleri, oturumu almam Ekim ortasini bulabilirmis.

Neyse adam iyi niyetli cikti, belgeleri yarina kadar toplar getirirsen tatile cikmadan hemen halledecegim isini dedi.
Peki dedim bana simdi eski oturumu vereceksin (malum her dakika pasaportu yanimda tasimaktan hoslanmiyorum), Eylul\'de gelip bunu yeni oturuma cevirtebilir miyim dedim, onu yapmayacagiz dedi. Zaten yeteri kadar is yuku olacak, bir de varolanlari alirsak altindan kalkamayiz falan dedi.
Ancak ilerde tekrar uzatirsan, o zaman yenisinden alabilirsin dedi.

Simdi yarina sabah erkenden gidecegim bakalim :)

ybrk

Oturum Uzatma

Mesaj gönderen ybrk » Cum Tem 08, 2011 6:19 pm

Toplam 8 dakikada oturum uzatarak saniyorum Alman burokrasi tarihine gectim :P

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Oturum Uzatma

Mesaj gönderen Physiker » Cmt Tem 09, 2011 12:20 am

[quote]ybrk tarafindan yazilan metin:
Arkadaslar bugun sabah icimden bir ses durttu, kalk git yabancilar dairesine diye. Iyiki de gitmisim.

Memurla gorustum, adam dedi su su belgeleri getir, sonra Agustos sonu gelir alirsin oturumunu. Dedim ne Agustos\'u ben 2-3 hafta sonra Turkiye\'ye donuyorum, 14 Eylul\'e kadar da yokum.

Adam dedi ben de tatile gidiyorum. Nasil bir isse aklim almadi, 1 memur mu bakiyor Allah askina, adam tatile gidiyor diye 2 ay oturum bekleyecek millet sanki.

Eylul ayinda uzatmaya geleyim dedigimde ise sicak bakmadi. Ilk once nedenini anlamadim, bir yerleri aradi sordu falan. Daha sonra acikladi. 1 Eylul\'den itibaren Almanya\'da oturumlar degisecekmis. Artik pasaporta vize gibi yapistirilmayacakmis, kimlik karti seklinde verilecekmis. Yeni sisteme gecince talep cok olacagindan, oturum uzatma islemin rahat 3-4 haftayi bulur dedi. Yani ben 15 Eylul\'de gotursem belgeleri, oturumu almam Ekim ortasini bulabilirmis.

Neyse adam iyi niyetli cikti, belgeleri yarina kadar toplar getirirsen tatile cikmadan hemen halledecegim isini dedi.
Peki dedim bana simdi eski oturumu vereceksin (malum her dakika pasaportu yanimda tasimaktan hoslanmiyorum), Eylul\'de gelip bunu yeni oturuma cevirtebilir miyim dedim, onu yapmayacagiz dedi. Zaten yeteri kadar is yuku olacak, bir de varolanlari alirsak altindan kalkamayiz falan dedi.
Ancak ilerde tekrar uzatirsan, o zaman yenisinden alabilirsin dedi.

Simdi yarina sabah erkenden gidecegim bakalim :)[/quote]

o adam tatilse ise baska birisi vertretung yapar merak etme.:) benim oturum 12 mayis da bitti ben 4 temmuz da uzattim. Oturumunun bittigi gun seni burdan atmiyorlar merak etme. Ama oturumunun son gunune kadar almanya ya giris yapman gerekiyor. Evraklari iceri verdikten sonra oturumun bitse bile sen kacak olmuyorsun. Bu arada oturum uzatma islemleri zaten en fazla 5 dk surer.:)

technonur

Oturum Uzatma

Mesaj gönderen technonur » Cmt Tem 09, 2011 1:27 pm

ooo iyi bari kimlik seklinde olursa pasaportu yanimizda tasimaya gerek yok yanliz ii para gecirirler gibime geliyor :D