Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Almanya\'daki Ilk Gunleriniz ?

Gunluk yasam, masraflar, yurtlar, yemekler... Hepsi burada...
Serhan

Mesaj gönderen Serhan » Çrş Ara 31, 2008 12:46 pm

Adiminizi attiginzda ilk neler yaptiniz ?
Neler Hissettiniz?
Neler Yasadiniz?
Ilk olarak Bulundugunuz Sehirde Nereyi sevdiniz ?

Aslinda bu Baslik bir nevi (Almanya\'da Basindan Gecenleri Anlat Basligi Olabilir )

De haydi Buyrun !!!

pLotoniC

Mesaj gönderen pLotoniC » Pzt Oca 19, 2009 11:10 pm

Istanbulda hava cayir cayir, temmuzun 19\'u dogum 19 yasindayim 10 gun sonra 20\'ye giricem, istanbulda bi telas, uzuluyorum da cok kotu, ulan diyorum saka maka gidiyorum lan, arkadaslarla falan vedalasmalar... bavul hazirlanmis esyalar konmus, baska bir diyarda yasicam, beni taniyanlar diyor olm yapamazsin sen cok fazla istanbuldan ailenden uzak, yapcam olm diyorum delikanli gibi, yapcamda doncem tabi diyorum 4. yil bitsin... neysee atliyoruz ucaga iniyoruz almanyaya, heryer maket gibi, dumduz sonradan yerlestirilmis ruzgar bile esmemis sanki o derece yapmacik duruyor, hava da sansimamidir kismetime mi 30 derece, yaniyor almanya oh be diyorum havaya bak isntabulumla ayni..

3 gun boyunca olayin sokundayim zatn ne zaman geldim nereye geldim sen kimsin ben iyiyim flaan... sonra anliyorum bu dandik almanyayi.. anliyoruz da alisiyoruz daha dogrusu.. simdi dortmund olmus mahallem, zeytinburnu sokaklarini aldatmisim buralarla, nereye kadar, hala yabanciyim hala alisamadim ki, benim degil burasi, sadece gecici bi heves,, hepinize oyle olcak! :D rahat olun hayati doyasiya yasayin, mutlu olmak icin yasayin mutsuz olupta amerikada yasayacagima mutlu bir sekilde istanbulda zeytinbununun carpik binalari arasinda yasarim daha iyi..

boyle iste hadi dagilin simdi.

romeo-87

Mesaj gönderen romeo-87 » Sal Oca 20, 2009 3:00 am

18 yasina yeni girmisim,4 yil boyunca ankaraya git gel vize icin imanim gevremisti,isci ailesi olarak basvurmustum babam almanyadaydi.nihayet vize gelmisti,bi seviniyorum sanki cennete gidiyorum.almanya bu hayallerimi susleyen kusursuz guzelliklerle dolu bir ulkeydi kafamda.nihayet ucaktan inmistim,yabanci konusan sari kafali insanlar vardi etrafimda sanki filmde gibiydim.zaten bu filmler almanyayi daha dogrusu avrupa ve dis ulkeleri benim icin kusursuz yapmisti.ilk gunnun sabahi acaipti benim icin hla inanamiyordum,ruyalarimda hep valizim elimde almanyaya gelmek icin ugrasiyordum.kilise sesi ile uyanmistim gercek hayal ruya kafam allak bullakti.her gun ayni ruyayi gorurmu insan ben hep ayni ruyayi goruyordum.yabanci ulkedeyim dil bilmiorum yol iz bilmiyorum,arkadasim yok.biri yolda durdurup bir sey sorarda cevap veremem aval aval bakarim diye oyle korkuyordum ki.sanki bir hic misim gibi hissediyordum kendimi.ama aklimda hep hayallerim vardi hani herksin ucuk hayalleri vardir.sanki popstar olacagim onun icin yola dusmusum,ail iste.babamin arkadaslari benimde arkadaslarimdi cunku yasitlarim hm fzla yok olanlarlada kafa yapim uyusmuyordu.her gelen meslek yap usta ol yi para var,onlarin gozunde usta olmak cok buyuk bir seydi hakikatende burda meister(usta basi) iyi para kazaniyordu iscilere nazaran rabiki.ama benim aklimda universite vardi yapmaliydim,tr deki arkadaslarim unide her biri ayri bir muhendislik yada ogretenlik okuyordu bende yapmaliydim uni okumazsam bir hic misim gibi hissediyordum.neyse lise diplomami denklik verilmesi icin munihe postalamistim,ve cevap,beni lise mezunu bile saymamislardi uniye girmek icin daha 4 yil falan lazimdi.umidimin bittigi nokta.kollari sivayip bir seyler yapmaliydim ve babamla birlikte bi liseye gittim budaki liseler,hepsi benden kucuk dil konusamiyorum bile daha neden gittim bende bilmiyorum,zaten mudur almadi dil bilmiyor dedi.iikide almamis :).gece okulunami gitsem dedim oda olmuyor,dil ogrenmem sart cunku,hep kisa yoldan elde etmeye caistigim icin dili okulda alisirim dedim mantik iste:).sonunda 6 aylik dil kursuna basladim.kurs bitti.allahim ne yapicam diye dusnuyordum.ve arastirmalarima gore trde oss ye giren baraji asan almanyada uniye girebiliyormus dediler,atladim ucaga trye dershaneye hemen dershanede safa ve yurtttayim.namaz kiliyorum allahim bir gun oncesinde 2 yil yasadigim alanyadan dondum diger gunu namaz kiliyorum psikoloim alt ust olmustu.namazla bi sorunum yok kesinlikle yanlis anlamayin.sartlar psikolojimi bozdu.ogrenciler nefretle bakiyor almanyadan gelmis oss yi kazanacak,suna bak hele, gibi.neyse sinava 4 ay kala gelmistim trye,baraji asip gittim almanyaya tekrar,oyle mutluyumki artik uniye gidicem,baraji astim nasil olsa.zart yine cevap mektubu geldi munihten trde bi bolum kazanip yerlesmedigniz icin basvurunuz gecersizdir.yani baraj isi hikaye tercihsiz olmuyormus,ne bileyim kimse bana yol gostermedi babam 3uncu sinifa kadar okumus her seyi kendi basima aratismaya ve yapmaya calisiorrdum.ne olacak simdi ?.Bu arada trye gitmek icin temizlik isinde calismis parami biriktirip gitmistim.bi daha denemeliydim,yine girdim bi ise afedersin almanlarin tuvaletini temizleye temizleye bi hal oldum.para biriktir kurusuna dokunma,bi sigara aliyordum oyle fuzuri para harcamiyordum,malum dershane parasi,ama bu sefer oss sinavina 2 ay kala gittim.sadece matematik kursuna gittim diger fen dersleri icin zaman yoktu hemde pek temelim yoktu,neyse sinav tercih ve sonuc geldi,kibris universitesi ozel yani,su urunleri bolumunu kazanmistim.ama mutlu degildim nasil olsa yine bir sey cikar diyordum.bu sefer bisey cikmadi hatta bana ister dsh sinavini ver direk uniye git,yok sen daha yuksek bi bolum okumak istiyorsan bi yil studienkolleg oku dediler,bende studienkollegi sectim,ve allahin izniyle martta basliycam insallah.evet belki biraz fazla anlattim ama ben almanyaya bu hayallerle geldim.evet istegime nerdeyse kavusuyorum ama hala mutlu degilim.almanyaya pek alisamadim.nerdeyse 3.5 yil olacak size anlatacagim tek bir anim yok soyle mutlu oldugum bi ana ait.hala almanyaya ayak bastiim ilk gunku hisler var bende.ailem burda bazilarina gore sansliyim.ama ne bileyim almanya derken iki defa dusunun mutlu olamayabilirsiniz,ha bu arada diger cektigim zorluklari anlattim cunku o zamanlarda boyle ds student sitesi gib yardimci olabilecek birileri olsaydi belkide fazla zorluk yasamazdim,bu yuzden bu sitenin kiymetini blin onuda diyeyim altin vallahi.en azindan ds studentin sayesinde kaybediceginiz 3 yil olmayacak,yol gosternler olacak,bende elimden geleni yapicam arkadaslar benim cektiklerimi sizler cekmeyin diye.tesekkurler hepinize....

der Nordostwind

Mesaj gönderen der Nordostwind » Sal Oca 20, 2009 2:37 pm

romeo-87
Kardes helal olsun sana ya valla kat kat helal olsun...
vazgecmemissin, calismissin didinmissin ne kadar guzel
Allah yardimcin olsun....

hiPoKoNdRiyAk

Mesaj gönderen hiPoKoNdRiyAk » Sal Oca 20, 2009 5:34 pm

Istemek.. Kararli olmak seni anlatiyor romeo.. Iyi ya da kendi sectigin bir yola koyulmussun ve cikan engellere ragmen 3 yilini harcamissin.. Sonunda da basarmissin.. Tebrikler ..

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Sal Oca 20, 2009 7:29 pm

romeo nun yasadiklari gercekten herkesin kendine ornek almasi gereken bi durum.. hic yilmamis ve inaniyorum ki karsiligini alacak..

benim de durumum pek romeo dan farkli degildi aslinda.. 2003 de tr de fizik okurken 1.5 aylik dortmund a staj icin gelmistim ayrica ailem duisburg da yasiyor.. 3 ay bi kaldim sonra burdan devam etmeye karar verdim.. ama inanin bana o zamanlar boyle internetten arastirma sorusturma imkani yoktu =) belki inanmayacak kimse ama ben dsh sinavinin varligindan bile haberim yoktu gelirken burda ogrendim :D .. ailem duisburg un cok sakin bi yerinde oturuyor arkadasim yok hic ve hic unutmam 3-4 hafta olmustu gidip essen uni sine turkiye den gelme ogrenci ariyordum yanar doner :D cunku hic bi bilgim yoktu.. anca 4. ayimda bi cocugu buldum ama ne seviniyorum, sanki altin buldum.. ama ilk 4 ayda 2 kere valiz topladim donuyorum geri =) sonra bigun bi bar dan is teklifi geldi, orda basladim cok iyi cevre edindim , para kazanmaya basladim ayrica almancayi orda ogrendim diyebilirim .. o gunden sonra buraya ait oldugumu hissettim.. sonra ogrenci dosyasinda sorun cikti, tr deki uni deki kaydimi sildirmemistim nolur nolmaz diye, ´10 gunlugune adana ya gittim ve o gittigimde artik iyice almanya ya alistigimi hissettim.. benmde 3.5 yil oldu buraya geleli, gercekten cok alistim buraya ve seviyorum.. sanirim ilerde belli bi sure burda kalirim bi aksilik cikmazsa..
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

evrem85

Mesaj gönderen evrem85 » Prş Oca 22, 2009 7:48 pm

sonunda bende almanyadayim :) gerci 1 ayi gecti geldigim ama cok yeniyim daha :)

yazilanlari okudumda gercekten ben sansli kesimdeym snrm..annem diyebilecegim kadar bana yakin teyzelerim kardes gibi oldugum kuzenlerim var. teyzemle yasiyorum okula 4 dk mesafede oturuyoruz. maddi anlamda Allaha sukur bi sikinti yasamiyorum ama inanin zor gercekten paranin bi degeri olmadigini burda daha iyi anliyorsunuz. bnm gibi uni de dil kursu gorenlerin bi kac arti tarafi oluyor tabi, ornegin semestrticket..gercektn cok buyuk bi avantaj ogrenciler icin yasadiginiz eyalette otobusleri treni bedava kullanabiliyorsunuz ki otobus burda ciddi anlamda pahalli eger hergun kullanilmasi gerekiyorsa..snr uni de yemekler icicekler ciddi anlamda ucuz. ozel dil kursu hem normalden pahalli hemde ticket imkani fln bana kalirsa kesnlikle unide dil kursu ayarlayip gelmeniz.

bnm ilk gunlerim arkadaslarin anlattigi gibi zor yd degisik fln gelmedi bana cnk hem bnm buraya 5. gelisim hemde tum ailemin neredeyse burda olmasi :) ama gercekten dil bilmek cok cok onemli..yane almanca bilmiyorsaniz kenslikle ing temeliniz olmasi her anlamda size yarar sagliycktir cnk almanyada ben ingilizcenin konusulmadigi yer gormedim,az biliyorum diyen almanlar bile catir catir konusuyorlar :)

dil kursum baslayali nerdeyse 1 ay oluyor dersler hersey super gidiyor.. bi kere en buyuk guselligi kursun tum dunyadan arkadas ediniceksiniz.. bu ciddi anlamda cok gusel bi deneyim. uni ortamini taniyorsunuz yawas yawas yane isinma turlari oluyor bi nevi:)

turkun turkten baska dostu yokturada ben pek katilamiycm cnk gercek anlamda yardim sever almanlar . ellernden geleni yapiolar size biseler anlatmak icin, yabancilara cok alisiklar yane..

para konusunda bi sorunum yok diosaniz ve yalnizligida sewiyorsaniz:) en azindn ilk etapta yalnizsiniz. kesnlikle gelin bu deneyimi yasayn derm..

snrm hayatmda verdigim en iyi karardi burda olmak..

der Nordostwind

Mesaj gönderen der Nordostwind » Cmt Oca 24, 2009 5:15 pm

burda yazilanlari okuyorumda surekli hersey bana hemen oluversin gibi geliyor.. ne kadar guzel ya...insallah bizde birgun yazariz buraya yasadiklarimizi...

alp22

Mesaj gönderen alp22 » Sal Oca 27, 2009 5:01 pm

insallah ya insallah.surdaki durumdan kurtulayim da..basima kotu saydiginiz seyler gelse de onemli diil:)

kitty26

Mesaj gönderen kitty26 » Prş Oca 29, 2009 3:18 am

merhaba arkadaslar bugun almanyaya geleli tam olarak 45 gun oldu.yasadiklarimi ,ilk gunlerimi hemen yazmak istemedim malum biraz daha gozlem yapayim dedim.51 gun vize bekledikten ve sacma sapan bir dernege deli para yedirdikten sonra vizem geldi..saniyordumki hersey bitti artik istedigime kavustum hayat super olucak benim icin..kalktim geldim burda bir tek insani taniyordum o geldi alandan aldi beni..hersey cok guzel almanya bir harika arkadasimla yabancilar subesine gittim oturum uzatmak icin ne gerekiyor diye..butun evraklarim tamamdi tam uzattiricam almanyada 5.gunumde kotu haber bana garantor olan kisi cok buyuk bir firmada calisiyordu ve krizden dolayi maasinda dusme olmus..kadindan 5.gunde belgeyi geri istemisler.yasadiklarimi az cok tahmin ediyorsunuzdur kabus dolu dunler basladi benim icin kendi ellerimle gelecegim olan kagidi postaya vermek zorunda kaldim hayatim avuclarimin arasindan gidiyordu.herkesi garantor olmasi icin aramaya basladim ancak hickimse boyle birseye yaklasmiyordu cunku bu belgeyle butun sorumlulugunu kabul etmis oluyordu.bu kadar cok parayi bir araya getirmekte benim icin mumkun degildi tabi..ustunden 20 gun gecti burda bir arkadsimin araciligiyla isimle ilgili bir yerle baglantiya gecmistim ama nereye ait oldugunu bilmemek kadar kotu birsey yok gidicem mi kalicam mi? ortalikta deli gibi dolaniyorum derken bu mevzuyu laf arasinda oyle anlatirken arkadas ben sana garantor olurum dedi ...kulaklarima inanamadim gunlerce tirmalamis ve artik umidimi kaybetmeye baslamistim.derken gittik ve 20 dakikanin icinde o guzel insan:) hem garantor oldu hem oturumumu 1.5 sene uzatti hemde calisma izni aldi...ciktigimda kuslar gibiydim ve almanya benim icin simdi basliyor dedim...uzun sozun kisasi eseginizi saglam garantore baglayin arkadaslar;)
sevgiyle kalin

kitty26

Mesaj gönderen kitty26 » Prş Oca 29, 2009 6:57 pm

eger almanyadan olursa yok ama turkiyeden olucaksa ya anne yada baba olabiliyor sadece..daha onceden turkiyedende herhangi birini kabul ediyorlardi ama artik etmiyorlar.konsoloslukla konustum neden diye? cunku bize cok fazla sorun cikariyorlar dedi..

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Cum Oca 30, 2009 9:26 pm

bi de benim basima cok ilginc bi olay gelmisti.. ilk geldigimde dinslaken de ablamin yaninda kaliyordum. dil kursum ise essen de bizim sponsor olan dil kursuna gidiyordum.. o zamanlar rheinland privat schule duisburg - essen uni sinin kimlik kartini da vermiyordu, schoko ticket vardi bence =) evden kursa gidebilmek icin once 6 dk tramvayla dinslaken bahnhof, sonra dinslaken - oberhausen ( 15 dk ) ordan da S - Bahn ile Essen ( 15 dk civari ) ama beklemelerle falan 1 saat 15 dk yi buluyordu..

ama sorun , benim schoko ticket cok sacma gelecek ama dinslaken deki tramvay ve otobusler icin gecerli degilmis.. 3 ay olmustu gidip gelirken 2 kere kontrol geldi, bisey demediler benim de haberim yoktu.. sonra bi kadin geldi 3. de sizin ticket dinslaken de gecerli degil , kimliginizi alabilirmiyim dedi kesti 40 euro cezayi.. sok oldum, daha once 2 kere kontrol oldu bisey demediler , bi de bilmiyordum orda gecersiz oldugunu itiraz falan ettim ama odettiler parayi mecburen... sonraki 4 aylik donemde ya hergun kacak biniyordum tramvaya ya da bisikletle gidiyordum =) yoksa hergun git gel nerden baksaniz gunluk 4 euro =) ... cok berbat gunlerdi be..
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Çrş Mar 04, 2009 3:48 am

Sanirim bende ilk 40 Euro cezami yedim..:D
Yarin konusmaya gidicem ceza yiyip yemedigimi ogrenmek icin..
Biletim vardi ama yanlis tramvaya binmisim inip dogru olanina bindim ve karsimda sivil kiyafetlerle oturan amca gorevliymis pat kontrol,dilim dondugunce derdimi anlattim ama Stadtbahnlinien\'e gitmemi soyledi..
Neyse bugun bir bucuk hafta oldu hersey suan yolunda ilk geldigimde de his olarak biraz boslukta kaldim diyebilirim halada bazen bu his devam ediyor sanirim sebebi Istanbul\'dan geliyor olmam,kalabalik,gece gec satlere kadar heryerin acik olmasi,canlilik kisaca Istanbul iste =)
Beni sasirtan sey ise burada ki gurbetci genclerin bir cogunun yozlasmaya baslamis olmasi..Galiba Gurkan\'in bu konuda soylediklerini daha iyi anliyorum :D:D
Postmodern Kommentare fundamentalistischer Mentalitaeten
Fundamentalist zihniyetlerin postmodern yorumlari

liyan

Mesaj gönderen liyan » Cum May 01, 2009 12:38 am

almanyaya ilk geldigimde heyecanliydim hersey benim icin ilkti ilk defa ailemden uzaklastim ama hic hissetmedim ilk gunlerde cunku merakla etrafi izliyodum kesfetmeye calisiyodum her yeri .. ama en onemlisi arkadas sahibi olmak sanirim tabiki herseyi kendz yapmalsiniz gibsinden bi ic gudu vardr ama arkadassiz cidde zor ve tekin gurkan ozgur ali hepsi yardimci oldu bana hala oluyolar :)tesekkur ederim benm burdaki ailem burdaki uyeler oldu acikcasi adapte olablirmiydim bukadar ereken buraya onlarsiz ZANNETMIYORUM.... neyse ilk gunler zor ama almanya gercekten guzel benim icin cok sevdim ben burayi :))) herkese mutlu aksamlar

Cihan

Mesaj gönderen Cihan » Cum May 22, 2009 12:01 pm

Malatyaliyiz ya bugunde Almanyaya gelisimizin 44. gunu :)
Plakayi doldurduk yani anlayacaginiz.
Neyse geldik Moers kasabasindayiz. Duisburg a gitmek icin gunde 3 otobus degistiriyoruz.
Yalniz burda biraz yabanci dusmani var mesela bizi her gordugunde bedava universite kimligimiz olmasina ragmen bizden para almaya calisan otobus soforu gibi.
Gerci Moers,Duisburg Turkiyeden farksiz her taraf turk. Anneler gunu hediyesi alacaktik mesela girdik dukkana Turk yok bastik ingilizce konustuk. 2. dukkana girdik ingilizce bilen yok baktik turk var yanastik yanina :)
Almanca bilmeye gerek kalmiyor aslinda :)
Bizim en buyuk artimiz 2 kardes olarak gelmis olmamiz.Ayrica gelir gelmez akrabalarin bize sahip cikmasi.
Yurtlar doluymus bizde kucuk bir ev tutcaz. Hem yurttan ucuza geliyor hemde kafamiz rahat olur diye dusunduk.
Bize sitede yardimci olan tum arkdaslara tekrardan tesekkur ederim. Gelismeleri yavas yavas yazarim arkadaslar
Herkese sevgiler!

selma

Mesaj gönderen selma » Cum May 22, 2009 4:51 pm

bazilariniz ole anlatmiski icim karardi ya valla kimse ozenmesin amaciniz varsa gelin okuyup donun ben burda dogdum son 10 yildir turkiyedeyim ben bile sevmiyorum burayi.ulken gibi olmuyor 2.sinif insansin resmen sanki gorunmezsin gibi...

yorumcu

Mesaj gönderen yorumcu » Cmt May 23, 2009 1:19 am

tekin merak etme. bana da 3-5 kere oyle oldu.
yanlis tramway yada son istasyon burasi diyorlar ama mesela benim biletimden olandan bir iki istasyok gecmisim. birsey olmadi. yirttim acikcasi onlardan.
eger ceza yeseydin zaten orda isleme sokardi hemen. anlardin bunu. elinde bir makina oluyor.

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Cmt May 23, 2009 1:35 am

Yolcu keske dedigin gibi olsaydi ama cezami gecen ay odedim gecikmeli olara 47 Euro hemde neyse bir musubet bin nasihattan iyidir diyip avunalim :)

yorumcu

Mesaj gönderen yorumcu » Cmt May 23, 2009 1:52 am

neyse saglik olsun.
sansizmissin demek

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Sal Haz 09, 2009 4:45 pm

[quote]der Nordostwind tarafindan yazilan metin:

selam arkadaslar,
almanyada ilk gunler basligini aradim ama bulamadim buraya yaziyorum...

pazar gunu oglen indim dusseldorfa.. ardindan kucuk bir gezi yaptim sonra bochuma geldim.. geldigim gunden beri geziyom. dun schalkenin stadina falan gittim merak ediyordum..
her taraf yesil ve dogal cok guzel...havaalaninda alman polisin uzun sorgulamasi haric hersey iyiydi :D
Allah kisa bir sure olsada bana nasip etti burayi goemeyi.. insallah egitimide nasip eder...

darisi vize bekleyenlerin basina...

gurkan o tarafa tekrar gelirsem ariycam seni:)
[/quote]