Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Almanya\'daki Ilk Gunleriniz ?

Gunluk yasam, masraflar, yurtlar, yemekler... Hepsi burada...
zagreus81

Mesaj gönderen zagreus81 » Cmt Haz 27, 2009 9:52 pm

1 yili askin suredir Almanyadayim. 2004 senesinde marmara yi bitirdikten sonra gelmeyi dusundum ve basvurumu yaptim. Fakat hayat enterasan... Gecikmeli olarak nisan 2008 de geldim. Sonucta istedigim bir seyi yapiyorum tanriya sukrediyorum. Gec olsun ama guc olmasin... Ama arkadaslar hayat dikensiz gul bahcesi degil! Herkese sabir diliyorum egitim hayatinda!

rastbin

Mesaj gönderen rastbin » Cum Tem 31, 2009 2:20 pm

Bu konuda herkesin kesin bir derdi var o da arkadas bulmak!! Arkadaslar bulundugumuz sehirlerde biraraya gelelim konusalim tecrubeliler anlatsinlar dinleyelim... gercekten en onemlisi yabanci bir yerde tanidik bir selam onrasi allah kerim...

Bu arada bende buraya ilk geldigimde tanidik bir alman karsiladi garibim turkiyeye geldiginde biz ne yaptiysak yapmaya calismis. Kendimi inanilmaz yabanci hissediyorum alisamadim hicbirseye henuz ve ozlem nedir sanki bir baska ogerniyorum gibi. master\'dayim ama meger hayatta daha ne dersler varmis...

rastbin

Mesaj gönderen rastbin » Prş Eki 01, 2009 5:00 pm

[quote]rastbin tarafindan yazilan metin:
Bu konuda herkesin kesin bir derdi var o da arkadas bulmak!! Arkadaslar bulundugumuz sehirlerde biraraya gelelim konusalim tecrubeliler anlatsinlar dinleyelim... gercekten en onemlisi yabanci bir yerde tanidik bir selam onrasi allah kerim...

Bu arada bende buraya ilk geldigimde tanidik bir alman karsiladi garibim turkiyeye geldiginde biz ne yaptiysak yapmaya calismis. Kendimi inanilmaz yabanci hissediyorum alisamadim hicbirseye henuz ve ozlem nedir sanki bir baska ogerniyorum gibi. master\'dayim ama meger hayatta daha ne dersler varmis... [/quote]

en son boyle demisim ama diger yandan cok pis alistim almanya\'ya ... gaywt guzel duzenli eglenceli geliyor bana su aralar hersey super gidiyor keske daha cok kalabilsem diyorum ama :( neyse gidip geri gelcem orasi kesin kimse kusura bakmasinda burasi bambaska ve de guzel bir dunya :) :alkis

gulcantmn

Mesaj gönderen gulcantmn » Prş Eki 01, 2009 7:24 pm

:) arkadasim ilk yazdiklarinada katilmistim ikinci yazdiklarina katiliorum , ben gidip geri geldim bi sureyi burada geciren anlamadan alisior buraya... hii bundan sonra daha da super gecer umarin senin icin , sanirim sana ulasilamamis umarim sonraki bulusmada sende olursun :)

ergozm

Mesaj gönderen ergozm » Cmt Eki 03, 2009 1:03 am

benim de dun ilk gunumdu Almanyada, daha once hic yurtdisi deneyimi yasamamis biri olarak Almanya gibi gelismis bir ulkede en azindan sistemin nasil oturmus oldugunu, hayat standartlarinin ne kadar yuksek oldugunu gormek hem iyi hem de dusundurucu. 2 dunya savasindan sonra bu adamlar naasil boyle olabilmis hayret dogrusu. peki ya bizim topraklarimiz bizim denizlerimiz bizim iklimimiz almanlarin elinde olsa acaba neler olurdu?

Alper Ayer

Mesaj gönderen Alper Ayer » Cmt Eki 17, 2009 1:36 am

eveeet arkadaslar sonunda bende indim almanyaya :) guzel ve huzunlu bir bekleyis almisti izmir havaalaninda arkadasim beni arabayla getirmisti yukari ciktik zamanin gelmesini bekliyordum daha sonra beklerken arkadaslarim supriz yapip baskina geldiler son anda sagolsunlar ben iyice duygulandim tabi asker ugurlamasina dondu olay :) neyse islemler bitti ailemi aradim vedalastim son kez ucagimza bindik ve almanya yolculugum baslamisti.yanimda alman kari koca vardi 50 lili yaslarda bir ara icim gecmis o gece uyuyamamistim tabi valiz hazirlamaktan birden alman durrtu yemek gelmis tabi anladi ben turkum hayir demem hemen almis onume koydu :) vs. vs.. almanyaya geldik kemerleri bagladik ve dusseldorfa soyle baktim camimdsn resimlerden dahada guzel gozukuyordu acikcasi binalarin yapisi duzen cok etkiledi beni hava alaninda indim pasaport kontrollune geldik baya bir sira oluyor size tavsiyem hizli adimlarla ilerleyin ucaktan cikinca,neyse onumdeki levha dikkatimi cekti lutfen burda bekleyin tarzinda bir yazi vardi ve sadece almanca ingilizce ve tukce :)daha burda bellidi almanyada nekadar turk oldugu :D kocaman valizim ve sirt cantamla bir basima kalmistim icerde simdi ben essene nasil gidicektim yol bilmem iz bilmem dil bilmem :) sagolsun gurkanla aksam nette konusmustuk yetisirsem gelirim demisti,bende hemen bir almanci turkun telefonundan gurkani aradim ve beklemeye basladim yaklasik 30 dk sonra gurkan ve erdem karsidan geliyordu beni ariyorlardi etrafta iste onlar o an gozume beni kurtaran 2 kahraman gibi geldi :D:D ve havada giden trenden sonra essen trenine bindik ve essen yolculugum tamamlandi ogun bana oldukca yardim ettiler(burdan ayrica onlara tesekkur edeyim :) ),yurdumun anahtarini almaya yetisemedik,beni otele kadar biraktilar.ve su anda bu yazilarimi yurdumdaki odamdan yaziyorum anca bugun baglandi odama net cunku :)evet arkadaslar almanya almanya diye geldik bakalim hakkimizda hayirlisi...bence gelmeden once 2 deil 22 kere dusunun :)

sefer57

Mesaj gönderen sefer57 » Cmt Eki 17, 2009 3:58 pm

Hayirli olsun alper adina cok sevindim sitede ne kadar sikinti cektigini goruyordum.Tum sikintilarina degdi.Hayirlisi olsun Allah basarilarini daim etsin

blackened

Mesaj gönderen blackened » Cmt Eki 17, 2009 5:19 pm

gercekten ornek bir hikaye romeo. Acikcasi benim basima seninkiler gibi seyler gelmedi, gelse senin kadar guclu olabilecegimi hic sanmiyorum ama buna ragmen ben de ilk geldigim gunku gibiyim. Tek kelimeyle farkli bir yer burasi baska da bir aciklamasi yok, benim de hedefim okuldan sonra hemen donmekti turkiye\'ye ama bu kriz cikti. Ben de turkiye\'ye donup issiz issiz evde oturacagima burada calisirim hem tecrubem olur dedim.
Ayda 5000€ maasi olan adamlarin 1 cent\'in hesabini yapmalari, sirf saclarim siyah ve esmerim diye asansorde karsilastigim herkesin korkudan sic(ra)masi, beyinsel olarak zurnanin son deliginde yer almasina ragmen sirf Almanca\'yi onun kadar iyi konusamadigim ve gelismemis bir ulkeden geldigim icin adamin beni kafadan once bi salak kategorisinde incelemesi diger sebepler arasinda sayilabilir tabi

meertt

Mesaj gönderen meertt » Prş Eki 22, 2009 9:47 pm

DUN GELDIM ALMANYA ya annemde geldi benle ilk islemler icin yardimci olabilmek adina..kolnden teyzem var ona gitttik ve burda ilk ogrendiim sey iks ve yurt un essen de olmasiydi.ben almanyaya gelene kadar duisburgda olcak saniyordum orda kucuk capli bi sok yasadik:)hemen sabah gidip islemleri baslattik fln baya yorucu bi gunumde almanyadaki ilk gunum .gerci 3. gelisim bu..almanca kursu baslayali 1 hafta olmus ve gorevli kadin pek bisi kacirmadiimi soyledi ve yarin dan itibaren derslere girebilecegimi soyledi-buda yasadiim 2. sok idi:)yani direk derse baslamak istemiorum ve onlar 1 haftadir birlikte coktan kaynasmislardir bile ilk bas biray yalnizlik cekcem ve konularda geriyim suan onlara gore ve buda beni biraz strese sokuyor.neyse yarin gidip gorcem nasil olcak ilk ders deneyimim...

alp22

Mesaj gönderen alp22 » Prş Eki 22, 2009 10:14 pm

hocam benim de kursun ikinci haftasi bitti ve vize alabilmis degilim beni ne beklio olacak merak ediorum

aliyuksel86

Mesaj gönderen aliyuksel86 » Cum Eki 23, 2009 12:10 am

hayirli olsun toparlarsin kisa surede yoluna girer umarim hersey....sana simdiden basarilar orada....

meertt

Mesaj gönderen meertt » Cmt Eki 24, 2009 5:07 pm

cok tesekkurler...cuma gunu ilk dersime girdim.onlar 8 ders gunu boyunca islemeya baslamislar konulari.benimle birlikte bi turk kiz daha ilk dersine gircekti.ders bi basladi hoca takir takir konusmaya, almanca paragrafllar okutmaya basladi kitapdan.tabi biz sok olduk ilk bas hic bisi anlamadik fln.gerci gun bittinde alismistik artik anlamamaya:).birde kadin habire beni kaldirdi bisiler yaptirdi tam bi rezillikti yani:o simdi o acigi kapatmak icin cooook calismam lazim....

alp22

Mesaj gönderen alp22 » Cmt Eki 24, 2009 8:54 pm

toparlarsin ins:)benim de basima aynisi gelcek galiba.hayirlisi artik

[quote]meertt tarafindan yazilan metin:
cok tesekkurler...cuma gunu ilk dersime girdim.onlar 8 ders gunu boyunca islemeya baslamislar konulari.benimle birlikte bi turk kiz daha ilk dersine gircekti.ders bi basladi hoca takir takir konusmaya, almanca paragrafllar okutmaya basladi kitapdan.tabi biz sok olduk ilk bas hic bisi anlamadik fln.gerci gun bittinde alismistik artik anlamamaya:).birde kadin habire beni kaldirdi bisiler yaptirdi tam bi rezillikti yani:o simdi o acigi kapatmak icin cooook calismam lazim....[/quote]

Alper Ayer

Mesaj gönderen Alper Ayer » Pzt Eki 26, 2009 3:45 pm

mert hosgeldin aramiza yurdun nerde hangi yurttasin bende essendeyim...ama rp gidiyorum dil kursuna hadi hayirlisi hakkinda umarim cabuk alisirsin

hedosss

Mesaj gönderen hedosss » Pzt Eki 26, 2009 7:24 pm

benimde aynisi basima geldi kursa zamaninda gittim herkes kendini anlatacak kadar almanca pratigine sahipti ben ise sadece dinliyordum anlamaya calisiyordum ve ilk gunlerde hic kimse ile konusamiyordum derken hoca uzerime baya bir dusmeye basladi ilk gunlerde biraz sikinti yaratmisti bu olay bir hafta sonra hocayi anlamaya basladim simdi ise dersi tamamiyle anlayabiliryorum hic problem olmuyor bunlar inanin biraz siki tutarsaniz hic problem olusmaz yeterki gunluk calismayi ihmal etmeyin

hedosss

Mesaj gönderen hedosss » Pzt Eki 26, 2009 7:40 pm

bu arada yeni gelecek arkdaslara nacizane bir tavsiyem olacak Turkiye\'deyken yeterki kapagi atma dusuncesindeydik ama gercek hayat inanin burada, basliyor adami torpuluyor,yontuyor,butun fazlaliklarinizi aliyor vay be bunlaridami gorecektim dedirtiyor ben geleli 6 hafta oldu hemen hergunum gitmek ile kalmak arasi dusunceyle gecti yani demem o ki bunlara hazirlikli gelin fazla hayal kurmayin ;)yapamayacaksaniz hic bu ise bulasmayin derim...

Alper Ayer

Mesaj gönderen Alper Ayer » Pzt Eki 26, 2009 9:28 pm

aynen sana katiliyorum disardan hersey hos ama tr de de kazanmisken neden buraya geldim dedigim oluyo :D yani cok zor bir yol kolay deil yeri gelcek yanliz kalcaksiniz yeri gelicek derdinizi anlaticak insan bulamiyacaksiniz ki benim almanyada tek akrabam yok:D yanliz basima gecinip gidiyorum umarim cekilen cilelerin birgun karsiligi gelir :)

Novemberrain

Mesaj gönderen Novemberrain » Pzt Eki 26, 2009 9:32 pm

Persembe gunu ucaktan inmemle basladi hersey.Onceden google dan cikardigim haritalar ile studentwerk e gittim ve kaydimi yaptirip hausmeister gitmeden yurda gidip anahtarlari alabildigim icin epey sansliydim.Bir gunde verdigim ticket parasi epey cok oldugundan ertesi gunu kampuse gidip kaydimi yaptirdim ve su Semester ticket i aldim.Gelecek arkadaslara tavsiyem once bu bilet isini halletmeye bakin yoksa kisa zamanda cebinizde para kalmaz.Bugun de dil kursuna giittim ve beni kisa bir imtahan yaptilar (prufungtest). Direkt B1 den basladim.Yasam daha onceden bildigim almanya da cok farkli degil.Otobus duraklarini ezberlerdim kampuse gidip yemek yiyiyorum.Almanca bilmeden gelen arkadaslar gelmeden bizlere haber etsinler cunku burada adres sormak yer bulmak dert.Herkesin egitim hayatinda basarilar diliyorum.Duisburg bolgesine gelecek arkadaslara yardimci olurum herzaman ..ozelden mesaj atsinlar.Sevgiyle kalin internet icin evraklarimi yolladim baglandiginda daha *** gorusuruz

Dip not ayyildiz hatti satan bir yer buldum Turkiyeyi aramanin dakikasi 0.09 cent

meertt

Mesaj gönderen meertt » Pzt Eki 26, 2009 9:43 pm

saol alper..evet burda yakinin olmamasi kotu olmus ama okadar da takma..bu arada cuma girdiim ders speaking dersi imis o yuzden bukadar kalakaldim:)hafta sonu baya calistim ve bugunku gramer dersim cok guzel gecti.baya anladim yani.bu arada sadece almanyadaki ilk gunumde bi yabancilik cektim ama suan gayet mutluyum pek donmeyede niyetim yok:)alper bu arada ben eckenberg straße deki yurtta kalicam kontratlari halletttik ama hala adini bilmioyrum yurdun:)

Alper Ayer

Mesaj gönderen Alper Ayer » Pzt Eki 26, 2009 9:45 pm

valla daha bugun sordum ayyildiz almadim yime mobileworld kullaniyorum dakikasi ev hatlari 7 cent cep 17 cent ama sunu bilin telefon acilir acilmaz sorma ver 15cent gidio :D sonraki her dakka 7 cent :)