Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Informatik ogrencileri surekli azaliyor!!!

Gunluk yasam, masraflar, yurtlar, yemekler... Hepsi burada...
maniaturk

Mesaj gönderen maniaturk » Çrş Ara 31, 2008 1:25 am

Alman yuksekokullarina her yil daha az genc kiz ve erkek Informatik egitimi icin kayit yaptiriyor. Bu yil Almanya genelinde bu bolume baslayan ogrenci sayisi maalesef 27.000 civarinda kalmistir.

2005 yilinda bu rakam 29.100 ile biraz daha iyiydi. 2000 yilinda ise bu rakam zirvesini yasamisti 38.000 ile. Bununle birlikte Informatik bolumune baslayan ogrenci sayisi bu asrin basindan itibaren %30 civarinda gerilemistir. Almanya Informatikciler dernegi BITKOM\'a gore bu yeni mezunlar icin buyuk bir sans...(dpa)

KAYNAK

---------------------------------------------

Adecco Stellenindex (Adecco Is Ilanlari Indeksi)
(Mart 2005- Subat 2006)

Wer wird gesucht (Kim araniyor?)

Informatiker 6714
Muhendis 6146
IT Uzmani 4609
Tekniker 3114

--------------------------------

Bitkom\'um paylastigi bilgilere gore Informatik alaninda yillik 20.000 civarinda ogrencinin mezun olmasi gerekiyor. Bu sayi su an itibari ile 10.000 civarinda yani %50\'si.

--------------------------

Serhan

Mesaj gönderen Serhan » Çrş Ara 31, 2008 1:32 am

informatik neydi abi elektronik informatik bir nevi muhendislik olmuyo mu ? sonucta :o

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Çrş Ara 31, 2008 12:56 pm

informatik 2000 lerin basinda gelecegin en iyi meslekleri arasinda gosterilirken, bugun biraz geri planda kalmaya basladi .. bunun sebeplerini gercekten merak ediyorum :)
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

maniaturk

Mesaj gönderen maniaturk » Çrş Ara 31, 2008 1:07 pm

[quote]Physiker yazdi:
informatik 2000 lerin basinda gelecegin en iyi meslekleri arasinda gosterilirken, bugun biraz geri planda kalmaya basladi .. bunun sebeplerini gercekten merak ediyorum :)[/quote]

Her yeni meslek dali gibi Informatik\'te ilk cikinca asiri ilgi gordu simdi ise yavas yavas ilgi asiriliktan normallige dondu. Yani geri planda kalma gibi bir durum nerede kaynak nedir merak ediyorum.. :)

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Çrş Ara 31, 2008 1:49 pm

kaynak bugun ki informatik mezunlarinin ise baslarken aldigi dusuk maas bence :D diger muh. alanlarina gore ozel bi sektorde ise baslarsan biraz dusuk kazancla basliyorsun..

ama informatik mezunlarinin en buyuk avantaji selbstaendig olarak ozel sektorden bagimsiz ve daha cok kazanabilmeleri .. bu da baska bi muh. alaninda yok mesela :D
www.deutschstudent.com

maniaturk

Mesaj gönderen maniaturk » Çrş Ara 31, 2008 1:50 pm

[quote]Physiker yazdi:
kaynak bugun ki informatik mezunlarinin ise baslarken aldigi dusuk maas bence :D diger muh. alanlarina gore ozel bi sektorde ise baslarsan biraz dusuk kazancla basliyorsun..

ama informatik mezunlarinin en buyuk avantaji selbstaendig olarak ozel sektorden bagimsiz ve daha cok kazanabilmeleri .. bu da baska bi muh. alaninda yok mesela :D[/quote]

boyle bir seyde kesin olarak soylenemez ben dun arastirdim bazi kaynaklarda informatikerin daha fazla aldigi bazilarinda muhendislerin daha fazla aldigi yaziyor. Net bir sey soylemek imkansiz, ise baslama pozisyonuna gore degisiyor.

Bu arada Informatikerlerin ek avantajini da kendin belirttin fazla soze gerenk yok.. :D

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Çrş Ara 31, 2008 4:02 pm

ben sadece cevremde gorduklerimden ve okuduklarimdan yola cikiyorum :D insan ne kadar cok kazanacagindan cok, neyden cok zevk alacagina bakmali meslek secerken.. sahsen ben ne tip okuyabilirdim ne de informatik :D programlamayi seviyorum ama uzun sure yapinca boguyor beni.. simdi fizikciyim, tr de cok severdim fizigi ama burda nefret ettirdiler bana :D isin acigi okul bitince pek fizikci olarak calismaya niyetim yok.. o yuzden sen eger sevdiysen informatigi bence ilerisini pek dusunme, biseyi severek yaparsan hersey yolunda gider.;)
www.deutschstudent.com

maniaturk

Mesaj gönderen maniaturk » Çrş Ara 31, 2008 4:27 pm

konuyu baska yere cekme orasi zaten oyle.. :D

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Çrş Ara 31, 2008 4:28 pm

sonucta informatigin onemi gelecek yillarda iyice azalacak :D:D:o
www.deutschstudent.com

maniaturk

Mesaj gönderen maniaturk » Çrş Ara 31, 2008 4:45 pm

Halla halla kâhin misin sen? Muneccim mi kesildin basimiza? Azalir mi hic onemi Informatik\'in? Herhalde onumuzeki yillarda artik bilgisayar kullanilmayacagini varsayiyorsun!!!:o

Serhan

Mesaj gönderen Serhan » Çrş Ara 31, 2008 4:48 pm

kim diyo aalcak diye yaaa ben bile bilgisayar dusnuuyom (fal mi bakiyon abi ) :):)

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Çrş Ara 31, 2008 5:28 pm

yau informatik pc tamirciligi degil heralde :D her zaman ihtiyac olacaktir ben almanya icin konusuyorum... asagidaki linklere bakin o zaman almancasi olanlar:o:) bi de nerdeyse butun yabanci ogrenciler artik informatik okuyor burda :D is yok demiyorum issiz kalmazsiniz tabiki ama diger muh. lere gore kazanc oranlari hizla dusuyor..

http://www.computerwoche.de/forum/archi ... t-478.html

www.deutschstudent.com

der Nordostwind

Mesaj gönderen der Nordostwind » Çrş Ara 31, 2008 5:56 pm

OLEDE abi sonucta arkadaslarinda dedigi gibi bilgisayar ve elektronik yillar gecsede bitmiycekk...