Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Is Olanaklari;;;

Gunluk yasam, masraflar, yurtlar, yemekler... Hepsi burada...
Vedatt

Is Olanaklari;;;

Mesaj gönderen Vedatt » Cmt Oca 08, 2011 5:10 pm

Herkese Slm oncelikle siteyi inceledigime gore egitim hakkinda sorulara guzel aciklama ve cvp veren ilgilenen bir site.
Oncelikle kendi durumumumdan bahsedeyim ben Karaelmas universite isletme bolumunde okuyorum ve bu yil 1. yilim.Artik Isletmenin turkiyede is bulmak acisindan bir fonsksiyonuu yok diye dusundum bundan dolayi bu yil tekrar sinava girerek ya bolumumu degistirecegim yada Isletme icin Almanyada 0 Almancayla kabul veren universitelere basvuru yapmayi planliyorum(NRW eyaleti onceligim bi kac akrabam var essen bolgesinde, ve bi kac uni var arastirdim) yani isletmeyi almanyada okumayi planliyoum ama gelecegimle ilgili orda egitimi tamamlayip bitirdikten sonra kafamda olusan bi kac soru dusunce var kafami kucalayan...

Daha oncedende topladigim bilgilerlede soyle bir mantik olustudum;
Dil sorununu halledip universite ogreniimim sirasinda calisarak isci oturumu alip ve calisarak oturummumla ilgili 3 yil sureyi tamamlamak, universite ogrenimim sirasinda veya universite egitimi bittikten sonra bir yerde bir kac ay staj yapip daha sonra, muhasebe gibi isletmenin alanlariyla ilgili bir ise girmek dusuncesindeyim ama;;;

Orda isletmenin is bulma olanaklari nasil (essen duisburg ve yakin cevrelerinde) yani Lisans egitimini bitirdikten sonra 1 yil icerisinde isletmeyyle ilgili alanlarda is bulunabilibir mi ozellikle muhasebe icin!!!??? Ve normalde maas durumlari nasil, staj sirasinda veya ilk basladigimiz durumlardada???Almanyadan gelen bir kac ogretmenim artik almanya oldu diyolar is bulma olanaklari vs den dolayi.Kafam cokk karisik yardimci olursaniz cokk sevinirim ozellikle ordaki durumlari iyi bilen takip eden ve yonetici arkadaslar...

(Sitede stajla ilgili kafami karistiran yorumlar oldu isci oturumuyla staj yapilmiyor diye ve staj Lisans egitimi bittikten sonra mi yapilacak yoksa universite ogrenim sirasindada son senelere dogru da yapilabiliniyor. Staj yapacak yer konusunda orda kendiz mi arastircaz yoksa universite yadimci oluyormu bu konuda.Isci oturumuyla ilgili 3 yillik sure tamamlandiginda, 3 yil sonrasinda onceki calisilan isi birakip staj yaparak isci oturumunu devam ettirebiliyormuyuz???)

EmRe67

Is Olanaklari;;;

Mesaj gönderen EmRe67 » Cmt Oca 08, 2011 5:55 pm

Bende Almanyada isletme icin lisnasn yapmayi dusunuyorum ama ara sira bendede boyle dusunceler olusmaya basladi diyebilirim ordaki durumlar hakkinda ve daha sonrasi.:help
@@EmRe@@

alp22

Is Olanaklari;;;

Mesaj gönderen alp22 » Cmt Oca 08, 2011 7:56 pm

almanyada is olanaklari oldu demek yanlis olur.gunluk gulistanlik demek ise daha yanlis olur.sen kalifiyeli islerden bahsediyorsun.yani uni mezunlarinin yapacagi turden bir is.bu alanlarda is bulma olanagi olmedi,sadece rekabet oldugundan fazla kizisti.ben genel turk ogrencisi profiliyle bakinca turkler bu rekabete uyduramiyor.genellikle uyduramiyor.ben karsilastigim bir kac ornekle olayi anlatmaya calisacam.

1-birincisi diger avrupa ulkelerinden cok fazla yeni mezun,yurt dsi tecrubesi icin buraya geliyor zaten.fransizi,italyani,ispanyolu,ingilizi zaten sansini deniyor.simdi biz on yil okulda ingilizce gorup ingilizce konusamayan bir milletiz.bu saydigim ulkeden gelen insanlar kafadan 3 avrupa dilini konusuyor.ingilizceyi konusamazsan bazi mesleklerde ayiplaniyorsun.benim meslegimdeki gibi.(hukuk,avukatlik).yani biz kafadan eksile basliyoruz.en azindan ben oyleyim:)

2-ikincisi alman universiteleri de cok fazla mezun veriyor.senin is bulma sansin belki geldgin ulkeyle ,calistigin sirket arasinda bir bag kurarsan artiyor.ornek:avrupanin en buyuk hukuk burolarindan biri avukat ilani verir.arapca bilmesi kendisi icin artidir.neden.cunku almanya yenilenebilir enerjiyle calisan komple bir sehrin ihalesini b.a.e lerinde aldi.suudi 2020 yilinda elektrik ihrac edebilecegi kadar buyuk gunes tarlalari kurup elektrik uretmeye basladi.misir ve urdun de bu ise girdi.derken araplar ,almanlardan bu konuda teknoloji ithal etmeye basladi.arap is adamlarina arapca almanca bilen bu konuda uzman hukukcu gerekti.bu buroda oyle bi ilan verdi.

3-son olarak bu tur islerde bosta kalip kalmamak sana bagli.sen ne kadar doluysan ,o kadar is bulma imkanin artar.

Vedatt

Is Olanaklari;;;

Mesaj gönderen Vedatt » Cmt Oca 08, 2011 8:59 pm

[quote]Vedatt tarafindan yazilan metin:
Herkese Slm oncelikle siteyi inceledigime gore egitim hakkinda sorulara guzel aciklama ve cvp veren ilgilenen bir site.
Oncelikle kendi durumumumdan bahsedeyim ben Karaelmas universite isletme bolumunde okuyorum ve bu yil 1. yilim.Artik Isletmenin turkiyede is bulmak acisindan bir fonsksiyonuu yok diye dusundum bundan dolayi bu yil tekrar sinava girerek ya bolumumu degistirecegim yada Isletme icin Almanyada 0 Almancayla kabul veren universitelere basvuru yapmayi planliyorum(NRW eyaleti onceligim bi kac akrabam var essen bolgesinde, ve bi kac uni var arastirdim) yani isletmeyi almanyada okumayi planliyoum ama gelecegimle ilgili orda egitimi tamamlayip bitirdikten sonra kafamda olusan bi kac soru dusunce var kafami kucalayan...

Daha oncedende topladigim bilgilerlede soyle bir mantik olustudum;
Dil sorununu halledip universite ogreniimim sirasinda calisarak isci oturumu alip ve calisarak oturummumla ilgili 3 yil sureyi tamamlamak, universite ogrenimim sirasinda veya universite egitimi bittikten sonra bir yerde bir kac ay staj yapip daha sonra, muhasebe gibi isletmenin alanlariyla ilgili bir ise girmek dusuncesindeyim ama;;;

Orda isletmenin is bulma olanaklari nasil (essen duisburg ve yakin cevrelerinde) yani Lisans egitimini bitirdikten sonra 1 yil icerisinde isletmeyyle ilgili alanlarda is bulunabilibir mi ozellikle muhasebe icin!!!??? Ve normalde maas durumlari nasil, staj sirasinda veya ilk basladigimiz durumlardada???Almanyadan gelen bir kac ogretmenim artik almanya oldu diyolar is bulma olanaklari vs den dolayi.Kafam cokk karisik yardimci olursaniz cokk sevinirim ozellikle ordaki durumlari iyi bilen takip eden ve yonetici arkadaslar...

(Sitede stajla ilgili kafami karistiran yorumlar oldu isci oturumuyla staj yapilmiyor diye ve staj Lisans egitimi bittikten sonra mi yapilacak yoksa universite ogrenim sirasindada son senelere dogru da yapilabiliniyor. Staj yapacak yer konusunda orda kendiz mi arastircaz yoksa universite yadimci oluyormu bu konuda.Isci oturumuyla ilgili 3 yillik sure tamamlandiginda, 3 yil sonrasinda onceki calisilan isi birakip staj yaparak isci oturumunu devam ettirebiliyormuyuz???)[/quote]

Alp arkadasim verdigin bilgiler ve yorumlarin icin coookk tesekkur ederim.

Sayin yoneticim Physiker senin yorumunuda almak isterim...
Sitede arastirdigima gore Almanya konusu hakkinda baya bilgilisin essen ve duisburg cevresinde yasiyosun, Lisans mezunu bir Turk icin universiteden mezun olduktan sonra 1 yil icerisinde o bolgede is bulma durumu nasil (ozellikle Tuklere ait sirketler ve isletme alaninda calisilabilinecek(muhasebe,yonetim,finans vs) Turklerin Firmalari var mi) Yukaridaki yazdiklarima gore bir yorum yaparsan bilgilendirirsen cok sevinirim...
Ayrica genel olarak en az - en fazla maas durumlari hakkinda bilgin var mi?

Vedatt

Is Olanaklari;;;

Mesaj gönderen Vedatt » Pzr Oca 09, 2011 2:10 pm

Internette yazilari okudum arastirmala yaptim isletme mezunlarinin 1 -2 kisinin yazisini okudum adamlar is yok turkiyeye donus yapcaz diyorlar ama turkiyede zaten Allahlik...Ozellikle essen duisburg cevresindeki isletmenin calisma alanlariyla ilgili potansiyeli ve Lisans mezunu bir Turkun is bulma durumlari nasil ozellikle turk sirketleri turk firmalari var mi ve ortalama maas durumlari(en az en fazla) nedir tahminen?.Ne yapsam bilemedim turkiyede bolum mu degistirip Turkiyede mi okusam, Tm cikisliyim yurt disindada calsima yonunden cok alani olan bana gore en cazip isletmeyi okuyasim var...O bolgede yasayip bu durumlari bilen arkadaslar yorum yaparmisiniz...
(Tm cikislilar icin baska almanyadaa is bulma kolayligi olan bolum hangisidir yaa uluslar arasi ilskiler vsvs...)

Ayrica staj durumundada bilgisi olan arkadaslar;

(Sitede stajla ilgili kafami karistiran yorumlar oldu isci oturumuyla staj yapilmiyor diye ve staj Lisans egitimi bittikten sonra mi yapilacak yoksa universite ogrenim sirasindada son senelere dogru da yapilabiliniyor mu ve isletmede staj yapilacak yerler kolay bulunabilinir mi. Staj yapacak yer konusunda orda kendiz mi arastircaz yoksa universite yadimci oluyormu bu konuda.Isci oturumuyla ilgili 3 yillik sure tamamlandiginda, 3 yil sonrasinda onceki calisilan isi birakip staj yaparak isci oturumunu devam ettirebiliyormuyuz???)

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Is Olanaklari;;;

Mesaj gönderen Physiker » Pzr Oca 09, 2011 11:19 pm

oncelikle siteye hos geldin vedat kardesim ve sitede konun hakkinda arastirma yapip, mantikli sorular sordugun icin tesekkur ederim.

en basitinden baslayalim ; staj. Lisans egitimini yaparken burda 4. semesterden itibaren ozellikle senin tercih ettigin bolumde inanilmaz zengin staj seceneklerin var. bu essen duisburg bolgesinde de diger bolgelerinde de ayni. tek yapman gereken bu tip firmalara guzel bir basvuru evraklari yollaman. ayrica due nin kendi staj burosu (praktikumsburo ). oraya da basvurabilirsin.

is bulma ile ilgili sunu soyleyim ; en cok aranan bolumlerde bile almanya da maalesef degisen diplom dan bachelor master a gecis sistemi karsisinda firmalar sozlerinde durmadilar pek. diplom bitirenlerin is bulma sansi master bitirenlere gore daha fazla. bachelor ile is bulma konusunda evet sikinti yasarsin kesinlikle. fakat hem master yapip hem de kendi alanindaki islerde staj veya werk student tipi islerde yine kendini gelistirebilir ve para kazanabilirsin.

maas olayina gelince, bwl o kadar genis yelpazeli bir bolum ki. yani uni mezunlari arasinda maas ligi yapsan bwl mezunlari hem en altta hem en ustte yer alir. alp in verdigi ornekler gibi biraz da sana bagli bir durum.

oturum olayi ise bambaska. ogrenciyken isci oturumu alma bambaska bi olay ve sitede bayagi bi aciklandi.

http://www.deutschstudent.de/forum/view ... ad_id=1360

universiteni bitirip kendi alaninda is bulduktan sonra 2 yil o iste calisirsan suresiz oturum alirsin ve tabi en az 5 yil almanyada ikamet etmen de gerekiyor.

turk firmalarinda is konusunda sunu diyim, almanya da ozellikle bu bolgelerdeki turklerin yaptigi isler pek uni mezunlarina hitap etmiyor maalesef. bir alman arkadasimin dedigi gibi turkler sadece almanyada 3 milyona hitap eden ticaretler alanlarina yatirim yapmayi seciyorlar. almancani cok iyi gelistirirsen ve uni de okurken cok iyi firmalarda stajlar yaparsan bi sekilde is kaparsin.

murat181818

Is Olanaklari;;;

Mesaj gönderen murat181818 » Pzt Oca 10, 2011 11:21 pm

peki ben turkiyede burger king te calsiyorum acaba is tecrubesi var diye almanya da ki burger kingte calisablimriyim? ogrenci olarak bilgilerinizi bekliyorum tsk..ler herkese bol sans

alp22

Is Olanaklari;;;

Mesaj gönderen alp22 » Sal Oca 11, 2011 2:03 pm

ne diye calisiyorsun orda,ogrenci olarak mi gelceksin.durumunu biraz ac.burdaki herkes ogrenci.burgerkingde calisma diince aklimiza hep orda calisan ogrenciler geliyor.calismaktan kastin bu mu yoksa yonetici misin.yabanci dilin ne durumda vs.

murat181818

Is Olanaklari;;;

Mesaj gönderen murat181818 » Sal Oca 11, 2011 9:10 pm

su an burger kingtr calsiyorum os beklliyorum giricem gelicem almanyaya ogrenci olarak tabi gelicem hayirlsiiyla bakalim iste...
yonetici degilim elemanim oradaa....sdurumlar bu

alp22

Is Olanaklari;;;

Mesaj gönderen alp22 » Sal Oca 11, 2011 9:28 pm

ins gelirsin.elemansan soyle diim,burdaki burger king gibi yerlerde genelde ogrenciler calisiyor.tabii ki tecrube onemli ama hic tecrubesi olmayani da ise aldiklarini gordum.
sorun etme o kismi.oss yi hallet gerisi de gelir

murat181818

Is Olanaklari;;;

Mesaj gönderen murat181818 » Çrş Oca 12, 2011 12:03 am

is olmadan almanyada yasamak cok zor olur peki biz 180 yarim saat veya 90 gun tam saat calisabiliyoruz*? bunu dil kursuna giderkende yapabiliyoz mu? ve saat ucreti kac para aliyolar sizce?bir fikirleri olan varsa... mesela asgeri ucreti felan var midir? gunluk 3 saat calissak haftalikk ne kadar kaznabilriz mesela..

EmRe67

Is Olanaklari;;;

Mesaj gönderen EmRe67 » Çrş Oca 12, 2011 12:21 am

Dhs yi gectikten sonra yani universite egitimine basladigin zman veriliyo calisma izni ve istersen sommester tatillerinde istersende bu 90 gunu 1 yila yaydirirsan haftada hemen hemen 15-20 saat arasi oluyo heralde...

Saat basi ucretleri bilmiyorum ama yaptigin ise gore degisir.En az 3-5 euro dur heralde:help
@@EmRe@@

murat181818

Is Olanaklari;;;

Mesaj gönderen murat181818 » Çrş Oca 12, 2011 12:24 am

anladim peki bu 3 yil calisma muhabeti ne oluyor askerlik icin..ve almanayda okurken alman vatandasi veya orada oturma izni alabilrmyiz sonsuz izin..gibi bisey...
is bakimindan burger kingt dusunuyorum burada o isi yapiyrum zaten ben

EmRe67

Is Olanaklari;;;

Mesaj gönderen EmRe67 » Çrş Oca 12, 2011 12:28 am

[quote]murat181818 tarafindan yazilan metin:
anladim peki bu 3 yil calisma muhabeti ne oluyor askerlik icin..ve almanayda okurken alman vatandasi veya orada oturma izni alabilrmyiz sonsuz izin..gibi bisey...
is bakimindan burger kingt dusunuyorum burada o isi yapiyrum zaten ben[/quote]

Makaleler kisminda ogrenciyken isci oturumu alma ile ilgili bilgiler var orayi incele istersen...
@@EmRe@@

murat181818

Is Olanaklari;;;

Mesaj gönderen murat181818 » Çrş Oca 12, 2011 12:29 am

tsk..ler