Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Askerlik Tecili

Gunluk yasam, masraflar, yurtlar, yemekler... Hepsi burada...
ybrk

Askerlik Tecili

Mesaj gönderen ybrk » Sal Ara 21, 2010 4:58 pm

Arkadaslar merhaba,

Ben 2010 Temmuz\'da Turkiye\'de lisans egitimini tamamladim, Eylul 2010\'da da yuksek lisans icin buraya geldim.
2006 yilinda lisans okurken Turkiye\'de askerlik subesine gidip ogrenciligimi belgelemistim.
Ancak mezun olduktan sonra hicbir islem yapmadan Almanya\'ya geldim.

Simdi birkac yerden ve arkadastan ogrendim ki, lisansi bitirdikten sonra 31 Ekim\'e kadar mezuniyeti askerlik subesine bildirmek gerekiyormus.
Ben bunu yapmadim.

Simdi bu durumda askerligin tecili icin ne yapmam gerekiyor? Saniyorum burada konsolosluklardan oluyor, ben Thuringen eyaletindeyim ve Nurnberg bu eyaletten sorumlu. Ancak konsolosluk.gov.tr \'de ilk erteleme diye geciyor. Halbuki benim yuksek lisans oldugundan 2. erteleme olmuyor mu?

Ne yapmam gerekiyor tam olarak yardimci olursaniz sevinirim, lakin Subat\'ta Turkiye\'ye gidecegim somestr tatilinde, hem havaalaninda hem de orada askerlikle ilgili bir problem yasamak istemem.
Bir arkadas 31 Ekim\'e kadar bildirmediysen bakaya kalirsin, askeri mahkemeye cikip birkac milyar ceza odersin dedi.

O yuzden buradan ne yapilacaksa hemen halletmem gerekiyor.

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Askerlik Tecili

Mesaj gönderen Physiker » Sal Ara 21, 2010 10:59 pm

sanmiyorum o kadar sert bir ceza alacagini.. Turk konsolosluguna gidip ogrenci dosyasi actiracaksin ve askerligini onlar tecil ettirecek. o kadar karmasik bir duruma gelecegini sanmiyorum.

Gurhan

Askerlik Tecili

Mesaj gönderen Gurhan » Sal Ara 21, 2010 11:48 pm

benimde ayni durum ayni durumderken 31 ekim sondu geldim burda sordum 21 subata kadar erteletmessen orda davalik olursun dediler yanimdaki adam 32 yasindaydi tam 12 yildir kacak yeni gidiyor 1 lira ceza odememis yani goz boyama hepsi gerci gelir bizi bulur ama bilmiorm ben ocaktan sonra gidip actiricam dosyayi ertelesinler bari

memo21

Askerlik Tecili

Mesaj gönderen memo21 » Çrş Ara 22, 2010 3:21 am

Arkadaslar benimimde normalde 3-4 yil once ilk askerligimi tecil gerekiyordu, velhasil uzatmadim. 2 ay once konsolosluga gittim ve ilk erteleme dedim, birkac belge vererek uzattim. Yani hic problem filan yok, demezler ceza alirsin, para odersin, deselerde korkutmak icindir.
Hatta ben askerligimi tecil etikten bir hafta sonta turkiyeye uctum, hicbirsey olmadi.

muhammet

Askerlik Tecili

Mesaj gönderen muhammet » Çrş Ara 22, 2010 4:50 am

[quote]ybrk tarafindan yazilan metin:
Arkadaslar merhaba,

Ben 2010 Temmuz\'da Turkiye\'de lisans egitimini tamamladim, Eylul 2010\'da da yuksek lisans icin buraya geldim.
2006 yilinda lisans okurken Turkiye\'de askerlik subesine gidip ogrenciligimi belgelemistim.
Ancak mezun olduktan sonra hicbir islem yapmadan Almanya\'ya geldim.

Simdi birkac yerden ve arkadastan ogrendim ki, lisansi bitirdikten sonra 31 Ekim\'e kadar mezuniyeti askerlik subesine bildirmek gerekiyormus.
Ben bunu yapmadim.

Simdi bu durumda askerligin tecili icin ne yapmam gerekiyor? Saniyorum burada konsolosluklardan oluyor, ben Thuringen eyaletindeyim ve Nurnberg bu eyaletten sorumlu. Ancak konsolosluk.gov.tr \'de ilk erteleme diye geciyor. Halbuki benim yuksek lisans oldugundan 2. erteleme olmuyor mu?

Ne yapmam gerekiyor tam olarak yardimci olursaniz sevinirim, lakin Subat\'ta Turkiye\'ye gidecegim somestr tatilinde, hem havaalaninda hem de orada askerlikle ilgili bir problem yasamak istemem.
Bir arkadas 31 Ekim\'e kadar bildirmediysen bakaya kalirsin, askeri mahkemeye cikip birkac milyar ceza odersin dedi.

O yuzden buradan ne yapilacaksa hemen halletmem gerekiyor.[/quote]

Arkadasim benden sana bir tavsiye :
Sen Turkiyede lisans bitirdigin icin 2 yil zaten sebepsiz askerligini tecil etme hakkin var...Hic bir seyde olmaz..Soyleki senin durum hemen hemen aynisi bende vardi hatta ben 2009 da lisansi bitirdim ve tecil icin dilekce vermedim ve 2009 ekimde almanyaya geldim...1 yil vakit gecti almanyada sonra konsoloslukta pasaport uzaticaktim dediler asker kacagisin falan ( tabi buarada Turkiyeye 2 kez gittim geldim sorun yok )...nese askerlik subesine telefon ettim dediler saten 2 yil sebepsiz ertleme hakkiniz var, dilekce verin yeter :)...Almanyadan faxladim dilekceyi sonra 2 yil ertelendi karari geldi :)...Anlicagin sikma canini....Ve bence once O 2 yil hakkini kullan....2 Yil hakkin bitince master ogrenciligi durumundan gene uzatabilirsin askerligini...

Gurhan

Askerlik Tecili

Mesaj gönderen Gurhan » Çrş Ara 22, 2010 12:17 pm

@ muhammet ben lise diplomami almanyada unuttum diye erteletemedim nasil dilekce vericem almanyadan anlatirsan seviniyim direk 3 yil erteleteyimde bidaha ugrasmiyim

muhammet

Askerlik Tecili

Mesaj gönderen muhammet » Çrş Ara 22, 2010 1:25 pm

[quote]Gurhan tarafindan yazilan metin:
@ muhammet ben lise diplomami almanyada unuttum diye erteletemedim nasil dilekce vericem almanyadan anlatirsan seviniyim direk 3 yil erteleteyimde bidaha ugrasmiyim[/quote]

Ben Turkiyede lisans yapmis olanlarin nasil erteletebildiklerini, ve 2 yil uzatma haklarinin olduklarini anlattim...Henuz lisans mezunu olmamis olanlar icin prosedur nasil yuruyor bilmiyorum...Sen en iyisi bagli bulundugun askerlik subesini ara tecil icin lisans konumundakilerden hangi evraklari istediklerini ogren ve konuyu aciklayan birde dilekce yaz yollaaa...kolay gelsin...

baran burak

Askerlik Tecili

Mesaj gönderen baran burak » Çrş Ara 22, 2010 5:04 pm

Ben bugun askerlik tecilimi yaptim 2013 yilina kadar ozgurum:) Gurhan senin durumunda olan bir arkadasla gorustum gecenlerde bulundugun sehrin Turk konsolosluguna gidip durumu anlatiyorsun onlar sana ne yapman konusunda yardimci olurlar. Turkiye\'de tecil yapacak olacak olan arkadaslar varsa onlar lise diplomalarinin ve ya onlisans lisans diplomalarinin orjinalini ve 2\'ser adet fotokopileri ve kimlik fotokopisi ,kan grubu ve 6 resim istiyorlar herhangi bir sorun cikmaz ise yarim saat icinde islemler bitiyor
Mezardakilerin pisman olduklari seyler icin,dunyadakiler birbirlerini yiyor ...

Kullanıcı avatarı
eren_f2007

Askerlik Tecili

Mesaj gönderen eren_f2007 » Çrş Ara 22, 2010 8:12 pm

[quote]baran burak tarafindan yazilan metin:
Ben bugun askerlik tecilimi yaptim 2013 yilina kadar ozgurum:) Gurhan senin durumunda olan bir arkadasla gorustum gecenlerde bulundugun sehrin Turk konsolosluguna gidip durumu anlatiyorsun onlar sana ne yapman konusunda yardimci olurlar. Turkiye\'de tecil yapacak olacak olan arkadaslar varsa onlar lise diplomalarinin ve ya onlisans lisans diplomalarinin orjinalini ve 2\'ser adet fotokopileri ve kimlik fotokopisi ,kan grubu ve 6 resim istiyorlar herhangi bir sorun cikmaz ise yarim saat icinde islemler bitiyor[/quot

benim koye gelmisti askerlik kagiti 1 sene once ben hic bir sey yapmadim bana okul otomatik tecil ettiriyor demislerdi yoksa suan asker kacagimiyim hmmm:)

ybrk

Askerlik Tecili

Mesaj gönderen ybrk » Çrş Ara 22, 2010 10:19 pm

[quote]eren_f2007 tarafindan yazilan metin:
Ben bugun askerlik tecilimi yaptim 2013 yilina kadar ozgurum:) Gurhan senin durumunda olan bir arkadasla gorustum gecenlerde bulundugun sehrin Turk konsolosluguna gidip durumu anlatiyorsun onlar sana ne yapman konusunda yardimci olurlar. Turkiye\'de tecil yapacak olacak olan arkadaslar varsa onlar lise diplomalarinin ve ya onlisans lisans diplomalarinin orjinalini ve 2\'ser adet fotokopileri ve kimlik fotokopisi ,kan grubu ve 6 resim istiyorlar herhangi bir sorun cikmaz ise yarim saat icinde islemler bitiyor[/quot

benim koye gelmisti askerlik kagiti 1 sene once ben hic bir sey yapmadim bana okul otomatik tecil ettiriyor demislerdi yoksa suan asker kacagimiyim hmmm:)[/quote]

Turkiye\'de okullarin hepsi bunu yapmiyor veya bazilari aksatiyor.
Ben mesela Turkiye\'de Marmara Uni\'de okurken 2006 yilinda askerlik subesine gitmistim. Sadece soracaktim, okul benim islemlerimi yapiyor mu diye
Kadin bana orada sen su an asker kacagi olarak araniyorsun demisti :D
Tabii soke olmustum. O zaman okuldan EK-G belgesi cikartip goturmustum, tecil ettirmistim.

Ama mezuniyetten sonra ettirmedim tabi iste.

@Gurhan goz boyama degil bu mahkeme isi ciddi. Benim arkadasi arkadasi da mezun olup ABD\'ye gitmis, o da boyle tecil ettirmemis.
Master bitisi Turkiye\'ye geldiginde, subeye gitmis. Bakaya kaldigini soylemisler, 1500 TL ceza odemis.

Bakalim askerlik subeme mail attim, askerlik durumumu sormak icin. 4 sene attigimda detayli bilgi vermislerdi.
Umarim yine bir bilgi verirler de ona gore hareket ederim

@Muhammet
Faks ile nasil hallettin, resimdi, mezuniyet belgesiydi falan vermek gerekiyor bildigim kadariyla, sadece 1 dilekceyle olmamasi lazim bu isin?

muhammet

Askerlik Tecili

Mesaj gönderen muhammet » Prş Ara 23, 2010 2:12 am

[quote]ybrk tarafindan yazilan metin:

benim koye gelmisti askerlik kagiti 1 sene once ben hic bir sey yapmadim bana okul otomatik tecil ettiriyor demislerdi yoksa suan asker kacagimiyim hmmm:)[/quote]

Turkiye\'de okullarin hepsi bunu yapmiyor veya bazilari aksatiyor.
Ben mesela Turkiye\'de Marmara Uni\'de okurken 2006 yilinda askerlik subesine gitmistim. Sadece soracaktim, okul benim islemlerimi yapiyor mu diye
Kadin bana orada sen su an asker kacagi olarak araniyorsun demisti :D
Tabii soke olmustum. O zaman okuldan EK-G belgesi cikartip goturmustum, tecil ettirmistim.

Ama mezuniyetten sonra ettirmedim tabi iste.

@Gurhan goz boyama degil bu mahkeme isi ciddi. Benim arkadasi arkadasi da mezun olup ABD\'ye gitmis, o da boyle tecil ettirmemis.
Master bitisi Turkiye\'ye geldiginde, subeye gitmis. Bakaya kaldigini soylemisler, 1500 TL ceza odemis.

Bakalim askerlik subeme mail attim, askerlik durumumu sormak icin. 4 sene attigimda detayli bilgi vermislerdi.
Umarim yine bir bilgi verirler de ona gore hareket ederim

@Muhammet
Faks ile nasil hallettin, resimdi, mezuniyet belgesiydi falan vermek gerekiyor bildigim kadariyla, sadece 1 dilekceyle olmamasi lazim bu isin?[/quote]

Walla resim falan istemediler hocam sadece 2 fax. 1.si dilekcenin fax i 2. si ise diplomanin fotokopisinin fax ini yolladim...Benden resim falan istemediler...Ama evraklari yollamadan once arayip sormakta fayda var...Yani istenen evraklar subeden subeyede degisebilir...En dogru bilgi icin telefon edip sorun...

baran burak

Askerlik Tecili

Mesaj gönderen baran burak » Prş Ara 23, 2010 5:21 pm

Eren arkadas eger lise mezunuysan gidip kendin tecil ettirecen eger universitede kaydin varsa onlar zaten sana direk tecili aliyorlar benim 2 yildan beri Ankara Universitesinde kaydim vardim 90 dogumlu oldugum icin bana askerlikle ilgili herhangi bir belge gelmedi gidip askerlik subesine sordum
onlar universite tarafindan tecil edildigini soylediler universiteden kaydimi silince kendim gidip subeye durumu anlattim dun itibariyle 2013 yilina kadar tecil ettim suan asker kacigi degilsin merak etme:)
Mezardakilerin pisman olduklari seyler icin,dunyadakiler birbirlerini yiyor ...

ybrk

Askerlik Tecili

Mesaj gönderen ybrk » Prş Ara 23, 2010 6:49 pm

Ailem bugun Turkiye´de subeye gitmis, yoklama kacagi oldugumu soylemisler
Konsolosluga gitsin basvuru yapsin demisler ama konsolosluk ASKERLIK DURUM BELGESI diye bir sey istiyor.
Askerlik subesi de bu belgeyi aileme veremeyecegini soylemis, zaten yoklama kacagi gorunen birinin de bu belgeyi alamayacagi soylenmis.
Simdi ne yapacagim bilmiyorum

Kullanıcı avatarı
eren_f2007

Askerlik Tecili

Mesaj gönderen eren_f2007 » Prş Ara 23, 2010 7:57 pm

Eren arkadas eger lise mezunuysan gidip kendin tecil ettirecen eger universitede kaydin varsa onlar zaten sana direk tecili aliyorlar benim 2 yildan beri Ankara Universitesinde kaydim vardim 90 dogumlu oldugum icin bana askerlikle ilgili herhangi bir belge gelmedi gidip askerlik subesine sordum
onlar universite tarafindan tecil edildigini soylediler universiteden kaydimi silince kendim gidip subeye durumu anlattim dun itibariyle 2013 yilina kadar tecil ettim suan asker kacigi degilsin merak etme:)[/quote]

bende 90 dogumluyum hani eger bazi universiteler otamatik tecil yapmiyorlarsa bunlardan biri kesin kirikkale universitesidir:)ondan teleslandim:)