Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Yurt Depozito Şikayeti Nasıl Yapılır

Gunluk yasam, masraflar, yurtlar, yemekler... Hepsi burada...
Staj+

Yurt Depozito Şikayeti Nasıl Yapılır

Mesaj gönderen Staj+ » Sal Kas 30, 2021 5:10 pm

Studierendenwerk yurtlarında kalıyordum ve kontratım ay sonunda bitecekti ama ben ayın 15'inde her yeri temizleyip, bütün işlemleri hallederek ayrıldım. Bugün kafalarına göre sadece ortak alan temizliği için kesinti yapmışlar ve ne hikmetse tam depozito tutarım 300 euro'ya tamamlanmış. Bunun hakkında nasıl şikayette bulunabilirim ve bu depozitoyu nasıl kurtarabilirim?

berkechk

Re: Yurt Depozito Şikayeti Nasıl Yapılır

Mesaj gönderen berkechk » Sal Kas 30, 2021 6:23 pm

Staj+ yazdı: Sal Kas 30, 2021 5:10 pm Studierendenwerk yurtlarında kalıyordum ve kontratım ay sonunda bitecekti ama ben ayın 15'inde her yeri temizleyip, bütün işlemleri hallederek ayrıldım. Bugün kafalarına göre sadece ortak alan temizliği için kesinti yapmışlar ve ne hikmetse tam depozito tutarım 300 euro'ya tamamlanmış. Bunun hakkında nasıl şikayette bulunabilirim ve bu depozitoyu nasıl kurtarabilirim?
Sorunuzun cevabini bilmiyorum ama size bir sey sormak istyorum. Yurttan hangi sartlarda ayrilabiliyoruz. Ya da istedigimiz gibi ayrilabiliyo muyuz?

MODERATÖR UYARI: Kural Ihlali - Madde 4: 1 Hafta Gecici Ban.

https://community.deutschstudent.com/v ... =3&t=16500

Staj+

Mesaj gönderen Staj+ » Sal Kas 30, 2021 6:28 pm

berkechk yazdı: Sal Kas 30, 2021 6:23 pm

Sorunuzun cevabini bilmiyorum ama size bir sey sormak istyorum. Yurttan hangi sartlarda ayrilabiliyoruz. Ya da istedigimiz gibi ayrilabiliyo muyuz?
Ayrılmadan önce yurt görevlisiyle görüşüp sormanızı tavsiye ederim, sanırım ayrılmadan en az 30 gün önce bildirmeniz gerekiyor ama emin değilim.

berkechk

Mesaj gönderen berkechk » Sal Kas 30, 2021 6:36 pm

Staj+ yazdı: Sal Kas 30, 2021 6:28 pm Ayrılmadan önce yurt görevlisiyle görüşüp sormanızı tavsiye ederim, sanırım ayrılmadan en az 30 gün önce bildirmeniz gerekiyor ama emin değilim.
Ilk ayrilamazsiniz gibi bir seyler yaziyodu. Bi yerde de 3 ay önceden yazili bildirin diyor. Kafam karisti

berkechk

Mesaj gönderen berkechk » Sal Kas 30, 2021 6:38 pm

berkechk yazdı: Sal Kas 30, 2021 6:36 pm Ilk ayrilamazsiniz gibi bir seyler yaziyodu. Bi yerde de 3 ay önceden yazili bildirin diyor. Kafam karisti
Ilk yil izin yok. Sadece üniden kayit silerseniz diye felan

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Sal Kas 30, 2021 7:26 pm

Gelen maili burda paylasirsaniz bakalim. Bir de yurttan cikarken odanin fotograflarini cektinizmi?
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

Staj+

Mesaj gönderen Staj+ » Çrş Ara 01, 2021 10:57 am

Physiker yazdı: Sal Kas 30, 2021 7:26 pm Gelen maili burda paylasirsaniz bakalim. Bir de yurttan cikarken odanin fotograflarini cektinizmi?
Maalesef resimleri çekmedim, ki çeksem bile kanıt niteliğinde kabul edeceklerini düşünmüyorum, bunların amacı modern gasp. Gelen mail:

Der Auszug erfolgt am 30.11.2021. Der Mietvertrag endet am 30.11.2021.
Das Studierendenwerk erhebt laut Mietvertrag oder Kündigungsbestätigung die Mietforderungen bis einschließlich zum
30.11.2021.
Mit diesem Protokoll werden die Mängel an der Mietsache und den zur gemeinschaftlichen Nutzung zur Verfügung gestellten
Räumen oder fehlendes/beschädigtes Inventar und Zubehör erfasst. Die benannten Mängel werden sachlich und wertmäßig
anerkannt und das Studierendenwerk mit der Mangelbeseitigung/Ersatzbeschaffung beauftragt. Die Kosten dafür ergeben sich
aus dem Gebühren- und Leistungskatalog oder Kostenangeboten von externen Firmen. Die Kosten werden durch die
Kautionsabrechnung mit der hinterlegten Kaution verrechnet. Reicht die Kaution nicht aus wird der Differenzbetrag gesondert
in Rechnung gestellt.
Die Kontaktdaten und Kontodaten für die Kautionsrückzahlung sind über das Online-Portal des Studierendenwerkes zu
aktualisieren.
Gewerkschaden
Reinigung Küche mit Flur komplett 149,00 EUR Zustand: Stark verschmutzt Haftung: Voll
Reinigung Herd und Backofen 85,00 EUR Zustand: Stark verschmutzt Haftung: Voll
Reinigung Bad komplett 68,00 EUR Zustand: Stark verschmutzt Haftung: Voll

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Çrş Ara 01, 2021 1:20 pm

Yurt görevlisine anahtari devrederken herhangi bir protokol yapildimi?
www.deutschstudent.com

Staj+

Mesaj gönderen Staj+ » Cum Ara 03, 2021 6:21 pm

Physiker yazdı: Çrş Ara 01, 2021 1:20 pm Yurt görevlisine anahtari devrederken herhangi bir protokol yapildimi?
Yapılmadı. İşlemler temassız ilerliyor posta kutusuna anahtarı at çıktığında da mail at dedi. Gönderdikleri belgede de benim imzamın olması gereken kısım boş, görevli tek başına imzalamış. Mail attım 3-4 gündür cevap yok.

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Cum Ara 03, 2021 6:51 pm

Bu cok iyi o zaman öyle bir protokol yapilmadigini (Übergabeprotokoll) belirtin ve herseyi yerli yerinde devrettiginizi belirten bir yazili mail atin ve depositonun geri kalanini ödemeleri icin 2 hafta süre verin mailde, eger halen itiraz ediyorlarla kaldiginiz sehirdeki Mieterschutzbund a sikayet edebilirsiniz.
www.deutschstudent.com

Staj+

Mesaj gönderen Staj+ » Cum Ara 03, 2021 7:42 pm

Physiker yazdı: Cum Ara 03, 2021 6:51 pm Bu cok iyi o zaman öyle bir protokol yapilmadigini (Übergabeprotokoll) belirtin ve herseyi yerli yerinde devrettiginizi belirten bir yazili mail atin ve depositonun geri kalanini ödemeleri icin 2 hafta süre verin mailde, eger halen itiraz ediyorlarla kaldiginiz sehirdeki Mieterschutzbund a sikayet edebilirsiniz.
Yardımlarınız için çok teşekkür ederim. 3-4 gün önce mail attım, yurt başvurusu yaptığım sistemden de mesaj gönderdim, status : completed yazıyor ama cevap yok.

Not: Aynı sorunu yaşayanlar için gelişme oldukça burdan bildireceğim.

Staj+

Mesaj gönderen Staj+ » Çrş Ara 15, 2021 3:08 am

İlk mailimin üzerinden 1.5 hafta geçmesine rağmen cevap gelmedi ve 2.uyarımı gönderdim, dönüş yapılmaması halinde yasal sürecin başlayacağını bildirmeme rağmen ısrarla görmezden geliyorlar. Ne yapmamı tavsiye edersiniz?

Staj+

Mesaj gönderen Staj+ » Pzt Oca 10, 2022 11:04 pm

Ayrılışımın üzerinden 2 ay geçti ve depozitomu muhtemelen okulumun sekreterliği aracılığıyla almış bulunmaktayım. Yurt ve yetkililerine ne mesaj attıysam geri dönüş alamadım, aynı şekilde Mieterschutzbund'a attığıma maile de cevap gelmedi. Süpervizörümle iletişime geçtim ve durumu üstü kapalı bir şekilde anlattım, kendisi sekretere yöneltti. Ordan da geri dönüş alamasam da aradan 1-2 hafta geçtikten sonra depozitom geri yattı. Umarım bu yazı, aynı sorunu yaşayanlara yardımcı olur.

Muhendis

Mesaj gönderen Muhendis » Çrş Oca 12, 2022 2:50 am

Staj+ yazdı: Sal Kas 30, 2021 5:10 pm Studierendenwerk yurtlarında kalıyordum ve kontratım ay sonunda bitecekti ama ben ayın 15'inde her yeri temizleyip, bütün işlemleri hallederek ayrıldım. Bugün kafalarına göre sadece ortak alan temizliği için kesinti yapmışlar ve ne hikmetse tam depozito tutarım 300 euro'ya tamamlanmış. Bunun hakkında nasıl şikayette bulunabilirim ve bu depozitoyu nasıl kurtarabilirim?
Hangi üniversitede okuyorsunuz?

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Prş Oca 13, 2022 11:03 am

Staj+ yazdı: Pzt Oca 10, 2022 11:04 pm Ayrılışımın üzerinden 2 ay geçti ve depozitomu muhtemelen okulumun sekreterliği aracılığıyla almış bulunmaktayım. Yurt ve yetkililerine ne mesaj attıysam geri dönüş alamadım, aynı şekilde Mieterschutzbund'a attığıma maile de cevap gelmedi. Süpervizörümle iletişime geçtim ve durumu üstü kapalı bir şekilde anlattım, kendisi sekretere yöneltti. Ordan da geri dönüş alamasam da aradan 1-2 hafta geçtikten sonra depozitom geri yattı. Umarım bu yazı, aynı sorunu yaşayanlara yardımcı olur.
Hayirli olsun sevindim sizin adiniza. Yine de bu tür durumlarda mutlaka böyle sorun yasadiginiz yerlere kendiniz mail atin, ilerki hukuki sürecte kanit olarak elinizde olacaktir.
www.deutschstudent.com

Staj+

Mesaj gönderen Staj+ » Prş Oca 13, 2022 1:41 pm

Physiker yazdı: Prş Oca 13, 2022 11:03 am Hayirli olsun sevindim sizin adiniza. Yine de bu tür durumlarda mutlaka böyle sorun yasadiginiz yerlere kendiniz mail atin, ilerki hukuki sürecte kanit olarak elinizde olacaktir.
Teşekkür ederim. Kendim bir çok farklı kuruma ve kişiye mail attığımı ama cevap alamadığımı mesajda belirttim.