Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Türkiye,den Almanya‘ya oturum kaydini aldirmak

Gunluk yasam, masraflar, yurtlar, yemekler... Hepsi burada...
GutenTag

Türkiye,den Almanya‘ya oturum kaydini aldirmak

Mesaj gönderen GutenTag » Sal Eki 26, 2021 11:37 pm

Arkdaslar Merhaba,
Düsseldorf Konsoloslugu‘nu gecen günlerde aradim.
Bana ikametimi degistirmem icin Almanyadaki Oturum Belgem (Meldebescheinigung) ve kimligim ile randevu alip bildirmemi söyledi. Aksi takdirde ileriki zamanlarda Türkiyede calismadigim gözüktügü icin SGK cezasi gelebilecegini söyledi.
Egitim ateseligi icin aramistim fakat askerlik yaptigim icin buna gerek olmadigini söylediler.

Gercekten gitmem gerekli mi? Yardimci olabilir misiniz?

besimtoker
İletişim:

Re: Türkiye,den Almanya‘ya oturum kaydini aldirmak

Mesaj gönderen besimtoker » Çrş Eki 27, 2021 1:28 pm

Teoride yapılması gerekiyor hatta belli gün içinde yapmazsan cezası da var ama pek takip ediliyor mu bilmiyorum.
Kaydını aldırırsan Türkiye'deki SGK sisteminden çıkmış oluyorsun. Almanya'dan belge alıp Türkiye'de SGK'da işleme koydurmazsan Türkiye'de devlet hastanesine gittiğinde ücret ödemen gerekir. Bir de yerel seçimlerde artık oy veremezsin.
Diğer türlü de GSS prim borcun birikir. Karar senin :)

physiome

Mesaj gönderen physiome » Çrş Eki 27, 2021 10:18 pm

besimtoker yazdı: Çrş Eki 27, 2021 1:28 pm Teoride yapılması gerekiyor hatta belli gün içinde yapmazsan cezası da var ama pek takip ediliyor mu bilmiyorum.
Kaydını aldırırsan Türkiye'deki SGK sisteminden çıkmış oluyorsun. Almanya'dan belge alıp Türkiye'de SGK'da işleme koydurmazsan Türkiye'de devlet hastanesine gittiğinde ücret ödemen gerekir. Bir de yerel seçimlerde artık oy veremezsin.
Babamızdan sigorta faydalaníyorsak da aynı şey geçerli mi?

besimtoker
İletişim:

Mesaj gönderen besimtoker » Prş Eki 28, 2021 10:41 am

physiome yazdı: Çrş Eki 27, 2021 10:18 pm Babamızdan sigorta faydalaníyorsak da aynı şey geçerli mi?
Muhtemelen geçerli. İki ülke arasında anlaşma var nerede yaşıyorsan sağlığınla orası ilgilenmek durumunda. AT11 belgesini tersi şekilde Almanya'dan alarak Türkiye'de de tedavi olursun korkma.

physiome

Mesaj gönderen physiome » Cum Eki 29, 2021 12:05 am

besimtoker yazdı: Prş Eki 28, 2021 10:41 am Muhtemelen geçerli. İki ülke arasında anlaşma var nerede yaşıyorsan sağlığınla orası ilgilenmek durumunda. AT11 belgesini tersi şekilde Almanya'dan alarak Türkiye'de de tedavi olursun korkma.
Teşekkür ederim.

benjamin21

Mesaj gönderen benjamin21 » Cum Eki 29, 2021 6:23 pm

besimtoker yazdı: Çrş Eki 27, 2021 1:28 pm Teoride yapılması gerekiyor hatta belli gün içinde yapmazsan cezası da var ama pek takip ediliyor mu bilmiyorum.

Aa ben anlamadim simdi. Almanyada öğrenci iken Türkiyedeki ikametimi sildirmek zorundamıyım? Ben tr de daha önce çalıştım bir sürü prim günüm var. İkameti vs sildirince tr ile ne ilişiklerim kesiliyor? Bu arada geçenlerde e devlette gss prim borcu gördüm 65 tl. Neden olduğunu anlamadım açıkası.

Ben sağlık sigortası olarak tr den AT11 alıp geldim. 6 ayda 1 yeniliyorum.

Ne yapmam gerek?

besimtoker
İletişim:

Mesaj gönderen besimtoker » Sal Kas 02, 2021 11:13 am

benjamin21 yazdı: Cum Eki 29, 2021 6:23 pm Aa ben anlamadim simdi. Almanyada öğrenci iken Türkiyedeki ikametimi sildirmek zorundamıyım? Ben tr de daha önce çalıştım bir sürü prim günüm var. İkameti vs sildirince tr ile ne ilişiklerim kesiliyor? Bu arada geçenlerde e devlette gss prim borcu gördüm 65 tl. Neden olduğunu anlamadım açıkası.

Ben sağlık sigortası olarak tr den AT11 alıp geldim. 6 ayda 1 yeniliyorum.

Ne yapmam gerek?
Ödediğiniz primler silinmiyor Almanya'da kalıp oradan emekli olursanız Türkiye primlerini dahil edebilirsiniz.
Almanya'da çalışıp emekli olmadan dönerseniz Alman primlerini
a nakit olarak alabilirsiniz (önemli kısmı yanıyor ama)
b Türkiye SGK'nıza ekletebilirsiniz
c 5 sene üzeri prim ödediyseniz 69 yaşından sonra cüzi bir miktar emekli maaşınız olur (Almanya'nın cüzi miktarı aylık 200-300€ Türkiye'nin emekli maaşından fazla olabiliyor)

gizemx

Mesaj gönderen gizemx » Prş Kas 04, 2021 3:15 pm

GutenTag yazdı: Sal Eki 26, 2021 11:37 pm Arkdaslar Merhaba,
Düsseldorf Konsoloslugu‘nu gecen günlerde aradim.
Bana ikametimi degistirmem icin Almanyadaki Oturum Belgem (Meldebescheinigung) ve kimligim ile randevu alip bildirmemi söyledi. Aksi takdirde ileriki zamanlarda Türkiyede calismadigim gözüktügü icin SGK cezasi gelebilecegini söyledi.
Egitim ateseligi icin aramistim fakat askerlik yaptigim icin buna gerek olmadigini söylediler.

Gercekten gitmem gerekli mi? Yardimci olabilir misiniz?

Evet yapmanız lazım. Ben de Berlin'deki konsolosluğa gidip yapmıştım. Yoksa TR'de ceza çıkıyor

benjamin21

Mesaj gönderen benjamin21 » Çrş Ara 01, 2021 9:25 pm

Ben tr de de açık öğretim okuyorum. O yüzden ikametime silmemem gerek diye düşünüyorum.