Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Çalışma izni

Gunluk yasam, masraflar, yurtlar, yemekler... Hepsi burada...
Aligür

Çalışma izni

Mesaj gönderen Aligür » Cmt Eyl 11, 2021 10:58 pm

Merhaba Arkadaşlar öğrenci adayı vizesi ile 1 ay önce Almanya’ya geldim ,ikamegahimi yaptırdım ve vergi numaram da geldi .Herhangi bir yerde çalişabilir miyim yoksa üniversitenin başlamasını beklemek zorunda mıyım?

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Re: Çalışma izni

Mesaj gönderen Physiker » Sal Eyl 21, 2021 12:40 am

Oturum izni üzerinde yazar calisma izni.
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

archella

Mesaj gönderen archella » Prş Eyl 30, 2021 9:23 pm

Herkese merhaba.
Benim de çalışma izniyle ilgili bir sorum var. Yüksek lisanstan sonra Almanya'da 1 sene çalıştım. çalışma iznini almam için sözleşme yeterli olmuştu. Şimdi iş değiştiriyorum. Zusatzblatt'ın değiştirilmesi için yabancılar ofisine başvurdum. Ama bu sefer işverenin Erklärung zum Beschäftigüngsverhältnis diye bir form doldurmasını istediler ve sorular benim durumuma hiç uymuyor. Ülkeye yeni giriş yapan ya da oturum iznini degiştirmek/ uzatmak isteyenler için sorulmuş. Ben 6 senedir Almanya'dayım, oturum iznim de 2023'e kadar. Bu formu yakın zamanda alan var mı? Bunu istemeleri normal mi?

umudxx

Mesaj gönderen umudxx » Pzt Mar 21, 2022 2:28 am

archella yazdı: Prş Eyl 30, 2021 9:23 pm Herkese merhaba.
Benim de çalışma izniyle ilgili bir sorum var. Yüksek lisanstan sonra Almanya'da 1 sene çalıştım. çalışma iznini almam için sözleşme yeterli olmuştu. Şimdi iş değiştiriyorum. Zusatzblatt'ın değiştirilmesi için yabancılar ofisine başvurdum. Ama bu sefer işverenin Erklärung zum Beschäftigüngsverhältnis diye bir form doldurmasını istediler ve sorular benim durumuma hiç uymuyor. Ülkeye yeni giriş yapan ya da oturum iznini degiştirmek/ uzatmak isteyenler için sorulmuş. Ben 6 senedir Almanya'dayım, oturum iznim de 2023'e kadar. Bu formu yakın zamanda alan var mı? Bunu istemeleri normal mi?
Merhaba acaba ne yaptınız ? O formu verdikten sonra kaç hafta da auslandebehörde den dönüş aldınız ?

archella

Mesaj gönderen archella » Cum Mar 25, 2022 4:36 pm

umudxx yazdı: Pzt Mar 21, 2022 2:28 am Merhaba acaba ne yaptınız ? O formu verdikten sonra kaç hafta da auslandebehörde den dönüş aldınız ?
Merhaba, formu gönderdikten 48 gün sonra çalışma iznim çıktı. İşe başlangıç tarihini 2 defa erteletmek zorunda kaldım. Neyse ki işveren anlayış gösterdi. Şu an yine çalışma izni değiştirme sürecindeyim. Yabancılar dairesine 1 aydır ne telefonla ne maille ulaşılabiliyor. Gerçekten anlamadığım bir işleyiş var. İşi kaç ay önce buldum ama senelerdir burda olmama rağmen çalışmaya başlayamıyorum, cepten sigorta ödüyorum...

keremuyar

Mesaj gönderen keremuyar » Cum Mar 25, 2022 5:24 pm

archella yazdı: Cum Mar 25, 2022 4:36 pm Merhaba, formu gönderdikten 48 gün sonra çalışma iznim çıktı. İşe başlangıç tarihini 2 defa erteletmek zorunda kaldım. Neyse ki işveren anlayış gösterdi. Şu an yine çalışma izni değiştirme sürecindeyim. Yabancılar dairesine 1 aydır ne telefonla ne maille ulaşılabiliyor. Gerçekten anlamadığım bir işleyiş var. İşi kaç ay önce buldum ama senelerdir burda olmama rağmen çalışmaya başlayamıyorum, cepten sigorta ödüyorum...
Merhaba, benim de zorunlu stajım var. İş başlangıcım 20 Mart idi normalde. Daha önce Almanya'ya hiç gelmedim. Konsolosluk Bundesagentur für Arbeit Einvernehmen istedi, şirket başvuralı 1 ay oldu. Hala bir dönüş olmadı. Anladığım kadarıyla beklediğim izin ile sizin izniniz aynı. 48 gün sürdü diyorsunuz doğrudur dimi?

archella

Mesaj gönderen archella » Cum Mar 25, 2022 5:43 pm

keremuyar yazdı: Cum Mar 25, 2022 5:24 pm Merhaba, benim de zorunlu stajım var. İş başlangıcım 20 Mart idi normalde. Daha önce Almanya'ya hiç gelmedim. Konsolosluk Bundesagentur für Arbeit Einvernehmen istedi, şirket başvuralı 1 ay oldu. Hala bir dönüş olmadı. Anladığım kadarıyla beklediğim izin ile sizin izniniz aynı. 48 gün sürdü diyorsunuz doğrudur dimi?
Evet. Sizinkinde sirket basvurdugu icin benimkine göre hizli sonuclanabilir. Ben bireysel yabancilar dairesi araciligiyla basvurdum, o yüzden onay süreci cok uzadi. Erklärung zum Beschäftigungsverhältnis formunu gönderdikten tam 48 gün sonra calisma iznim cikti. Telefonda da onay süresi 1 ay ile 3 ay arasi degisir demislerdi.
make-it-in-germany@arbeitsagentur.de + gideceginiz eyaletteki merkez bundesagentur für Arbeit'a mail atarsaniz sürec hakkinda bilgi verirler. Onlar maillere hemen dönüyor.

keremuyar

Mesaj gönderen keremuyar » Cum Mar 25, 2022 6:07 pm

archella yazdı: Cum Mar 25, 2022 5:43 pm Evet. Sizinkinde sirket basvurdugu icin benimkine göre hizli sonuclanabilir. Ben bireysel yabancilar dairesi araciligiyla basvurdum, o yüzden onay süreci cok uzadi. Erklärung zum Beschäftigungsverhältnis formunu gönderdikten tam 48 gün sonra calisma iznim cikti. Telefonda da onay süresi 1 ay ile 3 ay arasi degisir demislerdi.
make-it-in-germany@arbeitsagentur.de + gideceginiz eyaletteki merkez bundesagentur für Arbeit'a mail atarsaniz sürec hakkinda bilgi verirler. Onlar maillere hemen dönüyor.
İki adrese de mail attığımda başvurunuz bulunamadı diyor ancak şirketin başvurusuna eminim, okul ve hocalar aracılığıyla gidiyorum. Hatta gittiğim şirket okuldan hocamızın aile şirketi, yani başvurmamış olsalar söylerlerdi, hatta 1-2 hafta önce polis gelmiş bundesagentur yönlendirmesiyle sorular falan sormuş.

keremuyar

Mesaj gönderen keremuyar » Cum Mar 25, 2022 6:09 pm

keremuyar yazdı: Cum Mar 25, 2022 6:07 pm İki adrese de mail attığımda başvurunuz bulunamadı diyor ancak şirketin başvurusuna eminim, okul ve hocalar aracılığıyla gidiyorum. Hatta gittiğim şirket okuldan hocamızın aile şirketi, yani başvurmamış olsalar söylerlerdi, hatta 1-2 hafta önce polis gelmiş bundesagentur yönlendirmesiyle sorular falan sormuş.
Biraz fazla “hatta” kullanmışım :D

Kısacası bilgi alamıyorum maillerden ancak başvurulduğu ve 1 ay geçtiği kesin. Söylediklerine göre de belge direkt olarak konsolosluğa gidecekmiş. Sizce bir sıkıntı var mı?

Sizin başvuru ile benim başvuru farklı bir de onu farkettim, biz Pasaport staj belgeleri garantör pasaport kullandırma izin formu, okuldan alınan imzalı kaşeli belge vs göndererek başvuru yaptık.

archella

Mesaj gönderen archella » Cum Mar 25, 2022 9:36 pm

keremuyar yazdı: Cum Mar 25, 2022 6:07 pm İki adrese de mail attığımda başvurunuz bulunamadı diyor ancak şirketin başvurusuna eminim, okul ve hocalar aracılığıyla gidiyorum. Hatta gittiğim şirket okuldan hocamızın aile şirketi, yani başvurmamış olsalar söylerlerdi, hatta 1-2 hafta önce polis gelmiş bundesagentur yönlendirmesiyle sorular falan sormuş.
Sirket tam olarak nereye basvurmus? Orayi arayip sorsunlar. Bende patron arayinca hangi asamada olduguyla ilgili daha cok bilgi verdiler. Beni sürec devam ediyor diye gecistiriyorlardi.

keremuyar

Mesaj gönderen keremuyar » Cum Mar 25, 2022 10:00 pm

archella yazdı: Cum Mar 25, 2022 9:36 pm Sirket tam olarak nereye basvurmus? Orayi arayip sorsunlar. Bende patron arayinca hangi asamada olduguyla ilgili daha cok bilgi verdiler. Beni sürec devam ediyor diye gecistiriyorlardi.
https://www.arbeitsagentur.de/datei/b-i ... 015238.pdf

Bu belgeyi okuldan kaşeletip imzalatmamızı, pasaport scani, staj sözleşmesi vb evrakları istediler. Beklemedeyim şuan, 45.günü doldurduktan sonra işvereni sıkıştırmaya çalışacağım.

archella

Mesaj gönderen archella » Cum Mar 25, 2022 10:54 pm

keremuyar yazdı: Cum Mar 25, 2022 10:00 pm https://www.arbeitsagentur.de/datei/b-i ... 015238.pdf

Bu belgeyi okuldan kaşeletip imzalatmamızı, pasaport scani, staj sözleşmesi vb evrakları istediler. Beklemedeyim şuan, 45.günü doldurduktan sonra işvereni sıkıştırmaya çalışacağım.
Hmm sizin form farkliymis. Süreci sormak icin suraya da bir mail atin isterseniz: Bonn@arbeitsagentur.de
Isveren basvuru yaptigi yeri simdiden arasa iyi olur yoksa cok uzatiyorlar.

keremuyar

Mesaj gönderen keremuyar » Cum Mar 25, 2022 11:08 pm

archella yazdı: Cum Mar 25, 2022 10:54 pm Hmm sizin form farkliymis. Süreci sormak icin suraya da bir mail atin isterseniz: Bonn@arbeitsagentur.de
Isveren basvuru yaptigi yeri simdiden arasa iyi olur yoksa cok uzatiyorlar.
Verdiğiniz maile yazdım, pazartesi dönüş olur büyük ihtimalle.

Daha önce yazdığım maillerde cevap olarak henüz adınıza bir ön kontrol talebi almadık ve işveren başvuruyu/belgeyi geri çekmiş olabilir gibi 2 farklı cevap aldım. Ancak dediğim gibi başvuru yapıldığından ve işlemlerin devam ettiğinden eminim çünkü başvurulmayacak& uğraşılmayacak olsa bizi vize ücreti vb masraflara sokmazlardı. Ki dediğim gibi 2 hafta önce şirkete Polis vs gelmiş, mail üzerinden yazışıyorlarmış hatta.